Ana Sayfa » Kıbrıs » Güzelyurt Spor Şenliği Ve Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı - 3

Güzelyurt Spor Şenliği Ve Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı - 3

Atalay: "zorluklara Rağmen Kktc'nin Bugün Geldiği Nokta Takdire Şayan... Ekonomi Giderek Güçleniyor".

 
 
Güzelyurt Spor Şenliği Ve Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı - 3
"KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN EKONOMİ, TİCARET, KÜLTÜR VE SPOR ALANINDA MARUZ KALDIĞI HAKSIZ  KISITLAMALARIN HUKUKİ MEŞRUTİYETİ YOK"


"KIBRIS TÜRKÜ'NÜN REFAH SEVİYESİNİN YÜKSELTİLMESİ YÖNÜNDEKİ ÇABALARIMIZI SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ. KIBRIS TÜRKÜ HER KOŞULDA TÜRKİYE'Yİ YANINDA BULACAĞINI BİLMELİ"


"GENÇLERİN YETİŞTİRİLMESİ VE GELECEĞİ İÇİN YAPILACAK HER YATIRIM ÇOK DEĞERLİ"


Lefkoşa, 11 Mayıs 12 (T.A.K.) Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yaşadığı zorluklara ve uluslararası alanda karşılaştığı tüm önyargılara rağmen KKTC'nin bugün geldiği noktanın takdire şayan olduğunu söyledi.


Atalay, "KKTC ekonomisinin iyi gitmesi çok önemli. Kıbrıs Türk halkının layık olduğu kalkınma düzeyine ulaşabilmesi için KKTC hükümetiyle el birliğiyle çalışmayı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz... Ülke çapında ekonominin güçlendiğini ve refahın arttığını memnuniyetle görüyoruz" dedi.


Türkiye olarak Kıbrıs Türkü'nün refah seviyesinin yükseltilmesi yönündeki çabalarını sürdürmeye kararlı olduklarını kaydeden Atalay, Kıbrıs Türkü her koşulda Türkiye'yi yanında bulacağını bilmesi gerektiğini söyledi.


Beşir Atalay, I. Güzelyurt Spor Şenliği ve Güzelyurt Spor Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kompleks içinde yer alacak tesislerin bölge halkı ve gençliğinin yanı sıra bölge okulları ile spor kulüplerine büyük olanaklar yaratacağına inanç belirtti.


"GÜZELYURT'A DAHA BİR ZENGİNLİK KATACAK"


Atalay, Güzelyurt'un KKTC ve Kıbrıs'ta özel bir yeri olduğunu kaydederek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin de Güzelyurt'a özel vurgu yaptığını söyledi. Atalay, TC Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geçen yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC'de bulunduğu sırada helikopterle gezme fırsatı buldukları Güzelyurt'taki yatırımların arttığına işaret etti.


Güzelyurt ve çevresinin giderek donanımlı hale geldiğini kaydeden Atalay, "Çift şeritli yol bitti. İnşallah Lefke tarafı devam edecek. Güzelyurt'un çevresinde üniversite hayatı gelişiyor. Hem Lefke Üniversitesi, hem de ODTÜ Kampüsü burada" dedi.


Beşir Atalay, açılışı bugün gerçekleşen büyük kompleksin Güzelyurt'a daha bir zenginlik katacağını söyledi.


Türkiye Spor ve Gençlik Bakanı ile KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı arasındaki yakın diyaloga da değinen Atalay, bu işbirliğinin gelişmesi için elinden gayreti gösterdiğini belirtti.


Atalay, iki bakanın vardığı mutabakata bağlı olarak, Türkiye Spor ve Gençlik Bakanlığı'nın KKTC'de bazı yatırımlar yapacağını kaydetti.


"GENÇLERE YAPILACAK YATIRIM DEĞERLİ"


Beşir Atalay, gençlerin yetiştirilmesi ve geleceği için yapılacak her yatırımın çok değerli olduğunu belirterek, gençlerin, özellikle okullarda okuyan gençlerin bu tesislerden yararlanmasının çok önemli olduğunu söyledi.


Atalay "Gençlik geleceğimizdir diyoruz. Laf olsun diye söylemiyoruz. Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, ülkemizin geleceğine o kadar rahat bakabiliriz. Onun için bu tesisleri çok önemli ve değerli buluyorum" dedi.


Atalay, sporun sadece gençlere ait olmadığını belirterek, tesisin tüm nüfusa ait olacağını da dikkat çekti.


"630 METRELİK YÜRÜYÜŞ PARKURU"


Beşir Atalay, sporun, insanlar arası birlik ve bütünlük sağlama, sosyalleşme ve sağlığa olan katkılarının yanı sıra evrensel kültürün de bir parçası olduğunu söyledi. Atalay, sporun ayrıca dünya gençliği arasında barışın ve kardeşliğin gelişmesinde özel bir alan oluşturduğunu belirtti.


Atalay, "Güzelyurt ve bölge halkına sosyal alanda canlılık kazandırmak, özellikle bölge gençliğine spor yapma ve boş vakitlerini değerlendirme olanağı sağlamak amacıyla faaliyete geçirilen kompleksin içinde 630 metrelik yürüyüş parkuru, sentetik futbol sahası, açık fitness alanı, kafeterya, çim futbol ve hentbol sahası, tenis kortu, basketbol sahası barındırıyor. Tesis, bu anlamda, çok özel bir işlevi olacak" dedi.


"EKONOMİ GİDEREK GÜÇLENİYOR"


Beşir Atalay, yaşadığı zorluklara ve uluslararası alanda karşılaştığı tüm ön yargılara rağmen KKTC'nin bugün geldiği noktanın takdire şayan olduğunu söyledi. Atalay, garantör ülke olarak Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkının güven  ve huzur içinde yaşamasını temin için her türlü desteği vermeye devam edeceğini belirtti.


KKTC'nin, verilen taahhütlerin aksine, uygulanan haksız izolasyonlara rağmen Türkiye üzerinden dünyaya açıldığını kaydeden Atalay, ekonominin giderek güçlendiğini söyledi. Adaya gelir gelmez, otellerin doluluğunu sorduğunu ve aldığı "normal-iyi" yanıtından büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Atalay, şöyle devam etti:


"KKTC ekonomisinin iyi gitmesi çok önemli. Kıbrıs Türk halkının layık olduğu kalkınma düzeyine ulaşabilmesi için KKTC hükümetiyle el birliğiyle çalışmayı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Nitekim bu çalışmaların meyvesini vermekte olduğunu, ülke çapında ekonominin güçlendiğini ve refahın arttığını memnuniyetle görüyoruz. Bu bağlamda kalkınmasına özel önem verdiğimiz Güzelyurt bölgesinde böyle güzel bir yatırımın hayata geçirilmesi bizi ayrıca memnun etmiştir" 


"KIBRIS TÜRKÜNÜN MARUZ KALDIĞI KISITLAMALARIN HUKUKİ MEŞRUTİYETİ YOK"


Beşir Atalay, Kıbrıs Türk tarafının, Türkiye'nin de desteğiyle, BM sürecinin başarıyla sonuçlanması için yoğun ve yapıcı çalışmalarını sürdürdüğüne işaret etti.


Türk tarafının kararlılığını sonuna kadar sürdürdüğünü ve yapıcı bir rol üstlendiğini kaydeden Atalay, "Türk tarafı, 2004'de olduğu gibi hep bir adım önde oldu. Sayın Cumhurbaşkanı, çözüm hedefine ulaşmak için çaba gösterdi. Buna rağmen Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle, süreçten sonuç alınamamaktadır" dedi.


Atalay, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı sürecinin temmuzda başlayacağına işaret ederek, birliğin bu duruma göz yumduğunu söyledi. Güney Kıbrıs'ın bu şartlar içinde çözümsüzlük için direnmesinin gayet normal olduğunu kaydeden Atalay, birlik üyesi ülkelerin büyük sorumluluğu bulunduğunu belirtti.


Beşir Atalay, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomi, ticaret, kültür ve spor alanında maruz kaldığı haksız  kısıtlamaların hukuki meşrutiyeti bulunmadığını söyledi.


SPOR AMBARGOSU


Rum Yönetimi'nin engellemeleri nedeniyle özellikle spor alanında KKTC spor takımlarının başka ülkelerle dostluk maçı dahi yapamadığına işaret eden Atalay, bireysel temelde dahi KKTC sporcularının uluslararası spor faaliyetlerine dahi katılmasının engellendiğini belirtti.


Atalay, "Sporun ruhuna aykırı olan bu engellemelerin ve diğer alanlardaki kısıtlamaların hepsinin kaldırılması gerekir. Uluslararası toplumun bu haksızlığa gözü kapalı kalmaması gerekmektedir" dedi.


Türkiye ile KKTC'nin her alanda omuz omuza mücadele ettiğini kaydeden Atalay, garantör ülke olarak akdi ve tarihi sorumluluklarını hassasiyetle yerine getiren Anavatan Türkiye'nin, Kıbrıslı Türkler'in hukukunu, eşitliğini ve hürriyetinin teminatı olmayı, bugüne kadar olduğu gibi, sürdüreceğini ve eşitlik mücadelesinde Kıbrıslı Türk kardeşlerinin yanında olacağını belirtti.


"KIBRIS TÜRKÜ HER KOŞULDA TÜRKİYE'Yİ YANINDA BULACAK"


Atalay, şöyle devam etti:


"Türkiye olarak Kıbrıs Türkü'nün refah seviyesinin yükseltilmesi yönündeki çabalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Kıbrıs Türkü her koşulda Türkiye'yi yanında bulacağını bilmeli. Türkiye'nin Kıbrıs Türkü'nün haklı mücadelesine verdiği destek her alanda devam edecektir. Bu nedenle müzakereler başarısızlığa uğruyor, ya da beklenmediği gibi gelişmiyor diye moralinizin bozulmasına gerek yok. Gelecekle ilgili de endişe duymayınız"


Beşir Atalay, "KKTC'de hayat daha da normalleşiyor. Daha güzelleşiyor. Ülke daha iyi kalkınıyor. Ekonomisi iyi gidiyor. İstikrarlı bir dönem yaşıyor. Önemli olan bu süreci kendi iç bütünlüğümüz içinde yürütmemizdir" dedi.


(FEZ/GÜR)


 
11 Mayıs 2012 Cuma 15:10
Okunma: 509
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu