Ana Sayfa » Kıbrıs » HALKIN PARTİSİ: "SOSYAL SİGORTALAR'I BATIRANLARDAN HİÇBİR ÇÖZÜM BEKLENTİMİZ OLAMAZ"

HALKIN PARTİSİ: "SOSYAL SİGORTALAR'I BATIRANLARDAN HİÇBİR ÇÖZÜM BEKLENTİMİZ OLAMAZ"

Halkın Partisi (HP), Sosyal Sigortalar'da uzun yıllardır yapılan yanlış uygulamalar sonucunda kurumun batırıldığını, bu nedenle bu kurumu batıran ve şu anda hükümette olan aynı isimlerden ve aynı anlayışlardan çözüm yönünde medet umulamayacağını savundu.

 
 
HALKIN PARTİSİ:

 

Halkın Partisi yazılı bir açıklama yaparak, göreve geldiğinde sosyal sigortalardaki sorunların çözümü için atılacak adımları ve alacağı tedbirleri açıkladı.

Açıklamada, "Biz Sosyal Sigortalardaki bu sorunları kararlı duruşumuzla çözeriz? denildi. Çözüm önerilerinin de yer aldığı Halkın Partisi açıklamasında, Bakanlar Kurulu kararlarında "Maaşlarının sorunsuz bir şekilde ödenebilmesi amacının? her alınan kararda tekrarlandığına dikkat çekildi.

Açıklamada mevcut durumun özellikle yıllarca çalışmış sigorta emeklilerinin yarınları için büyük bir tehdit oluşturduğu belirtilerek, Halkın Partisi'nin Sosyal Sigortalar Dairesinden elde ettiği bilgiye göre, 31 Aralık 2015 itibariyle Sosyal Sigortalar Dairesinin İhtiyat Sandığı Dairesine olan 100 milyon TL borcunun yanı sıra, yedi yerel bankaya toplam 114.9 milyon TL borç bakiyesi bulunduğu kaydedildi.

Toplam 230 milyon TL olan borcun 2011'den bu yana geri hiçbir ödemesi gerçekleştirilmediği kaydedilen açıklamada, sadece oluşan "borç faizinin? takriben %20'sinin ödenebildiği belirtildi.

HP'NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ?

Açıklamada, sorunu kalıcı bir şekilde çözmek için etkin denetim mekanizmalarının oluşturularak yatırılmayan Sosyal Sigortalar primlerinin peşine düşüleceği, devlet kurumlarının organize ve koordineli bir şekilde çalışmasının sağlanarak prim ödemelerinin denetiminin etkin bir şekilde yapılacağı, primlerini düzenli ve gerçek maaş üzerinden yapan işverenlere teşvik verilerek bu yükümlülüğünden kaçmak isteyen işverenlerin yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda cesaretlendirileceği belirtildi.

Sosyal Sigorta primlerini yatırmayan işverenler için etkili ve caydırıcı yasalar çıkarılacağı veya yürürlükteki yasalarda bulunan kuralların tamamen uygulanacağı kaydedilen HP açıklamasında, Sosyal Sigortalara mali disiplin sağlamak için Sosyal Sigortalar Yasasında belirtildiği gibi Teknik Bilanço hazırlanacağı ve gerekli yükümlülüklerin yerine getirileceği kaydedildi.

Sosyal Sigortalar Dairesinin bütçe disiplinine tehdit oluşturacak popülist politikaların hiçbirini uygulamayacağız; Sosyal Sigortalar Dairesini bu bataktan çıkarmak için kapsamlı bir bütçe yapacağız;

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Mevcut yasalarda düzenleme yaparak tek tip bordro ve yatırım modeli geliştirip işverene kolaylık, kamuya etkin denetim ve tahsilat olanağı sağlayacağız, prim oranlarının yüksek oluşunun kayıt dışı istihdama, prim ödemelerinin yapılmamasına veya asgari ücret üzerinden yapılmasına neden olabileceği için prim oranlarının indirilmesi yönünde gerekli düzenlemeleri yapacağız.

Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alarak vergi gelirlerini artırmak suretiyle bu yüksek faiz giderlerinden kamuyu kurtaracağız, kayıt dışı istihdamı kayıt altına almak için etkin bir denetim mekanizması kurarak adil bir rekabet ortamı oluşturacağız.

Yıllardır hayata geçirilmeyen e-devlet sistemini tam anlamıyla uygulamaya geçirerek kayıt dışılığın minimuma indirilmesini ve dolayısıyla prim yatırımlarının artmasını sağlayacağız, Sosyal Güvenlik Yasasında belirtildiği gibi, fon kaynaklarını ?riskin azaltılması ilkesine göre piyasa koşullarında Fon lehine en yüksek getiriyi sağlayacak şekilde' değerlendireceğiz.

Eski hükümetlerden farklı olarak, prim borcu olan işverenlere ?prim borcu yoktur' yazısı vermeyerek sistemi laçkalıktan kurtarırken, borcu olan işverenlerin borçlarını yapılandırarak borçlulara destek olacağız.

İşverenin devlete güvenini artırarak, yatırılacak primlerin devlet tarafından etkin bir şekilde, toplumsal fayda için kullanılacağını gösterecek ve yatırımların artırılmasını sağlayacağız.?

 

 
18 Mayıs 2016 Çarşamba 07:40
Okunma: 615
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu