Ana Sayfa » Kıbrıs » HALKIN PARTİSİ, TARIM MASTER PLANI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ ORTAYA KOYDU

HALKIN PARTİSİ, TARIM MASTER PLANI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ ORTAYA KOYDU

Halkın Partisi (HP), Tarım Master Planı'nda belirlenen stratejik hedeflere katılmalarına rağmen, hedefe ulaşmada önemli olan "planı uygulayacak üreticiler" ve "planı uygulatacak danışmanların" planda tanımlanmadığı eleştirisinde bulundu.

 
 
HALKIN PARTİSİ, TARIM MASTER PLANI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ ORTAYA KOYDU

HP: "TARIM MASTER PLANI KAĞIT ÜZERİNDE KALABİLİR"

Lefkoşa, 16 Mayıs 17 (T.A.K): Halkın Partisi (HP), Tarım Master Planı'nda belirlenen stratejik hedeflere katılmalarına rağmen, hedefe ulaşmada önemli olan "planı uygulayacak üreticiler" ve "planı uygulatacak danışmanların" planda tanımlanmadığı eleştirisinde bulundu.

Halkın Partisi (HP) Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu, Tarım Bakanlığı'nın hazırladığı Tarım Master Planı'yla ilgili görüş ve önerilerini hazırlayıp, bakanlığa geniş kapsamlı bir yazıyla bildirini açıkladı.

HP'den yapılan açıklamaya göre, HP Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu Üyeleri Güneş Sarıkamış, Serhat Usanmaz ve İbrahim Kahramanoğlu tarafından hazırlanan değerlendirmede, Tarım Master Planı dokümanının son kısmında yer alan stratejilerin, sorumlular, maliyetler, riskler, alternatifler, hedefler, kılavuz doküman veya belgeleri içerecek şekilde olmasının, uygulanabilirlik açısında büyük önem arz ettiği kaydedildi.

Tarım Master Planı'nın sonunda belirlenen stratejik hedeflere katılmakla birlikte, bu hedeflere ulaşmak için önemli olan iki konunun atlandığı kaydedilen açıklamada, planı uygulayacak olan "üreticiler" ve planı uygulatacak olan "danışmanların" planda tanımlanmadığı belirtildi.

"PLAN KÂĞIT ÜZERİNDE KALABİLİR"

Açıklamada "Korkumuz odur ki, bu durumda plan bir öncekiler gibi kâğıt üzerinde kalacaktır. Bize göre öncelikle adadaki ?üretici' tanımı yapılmalı ve Tarım Bakanlığının da stratejik hedeflerde belirttiği gibi ?çiftçi kayıt sisteminden' de faydalanarak tüm üreticilerin kayıt altına alınması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği projesi kapsamında geliştirilmekte olan "Tarım Danışmanlık Hizmetleri"nin yaygınlaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiği kaydedilen açıklamada, üreticiler ile devlet arasındaki irtibatı sağlayıp, Master Planı'ndaki hedefleri uygulatacak olan danışmanlara gerekli önemin verilmesi gerektiği de belirtildi.

Türkiye'deki İyi Tarım Uygulamaları ve/veya GLOBAL G.A.P. standartlarından faydalanılarak yerel standartların bir an önce hazırlanması ve danışmanlar aracılığı ile üreticilere aktarılması gerektiği belirtilen açıklamada, özellikle ülkedeki sürdürülebilirliğin sağlanması için çevre sağlığını gözeten uygulamalarla toprak verimliliğini korumak için münavebe gibi uygulamaların bu listelerde mutlaka olması gerektiği, aksini yapan üreticilerin desteklememesi ve yaptırımlar uygulanması gerektiği kaydedildi.

REKABET EDEBİLİRLİK

Açıklamada, stratejiler arasında yer alan "kümelenme" çalışmalarını desteklemekle birlikte, hem rekabet yasası çerçevesinde tekelleşmeyi önleyecek hem de kümelenen grupların ticaret faaliyetlerinde bulunabilecek şekilde desteklenmelerinin önemli olduğunu ifade edildi.

GIDA GÜVENLİĞİ

Tarım ilaçlarını uygulayan kişilerin eğitim almış uzmanlar olmasının gerekliliğine vurgu yapılan HP açıklamasında, ayrıca, doğru pestisitlerin ve gübrelerin seçilmiş olduğunu garanti altına almak için, belki her uygulama için bir "reçete" istemek üretimi aksatacağından dolayı, her üreticinin bir "danışmanı" olacak şekilde gerekli düzenlerin alınabileceği ifade edildi.

TARIMSAL SANAYİ

HP açıklamasında, ülkedeki en önemli eksiklerden biri olan tarımsal sanayiye Master Planında yer verilmediği kaydedilerek, başta narenciye olmak üzere, patates, enginar ve zeytinde tarımsal sanayinin istenilen seviyede olmadığından ve iklim koşullarından dolayı bazı yıllarda istenilen kalitede ürün elde edilemiyor olmasından ötürü ürünlerin üreticilerin elinde kaldığına işaret edildi.

KEÇİCİLİK

Açıklamada, "Keçicilik" bölümünde , işletme büyüklükleri, hayvan sayıları, ilçelere göre dağılımı, keçi ırklarının, verim özellikleri, keçi sütü veren işletme sayısı, keçi eti üretimi, ve tüketimi bilgilerine yer verilmesine rağmen, ülkede Master Plan çerçevesinde keçiciliğin mevcut sorunlarının çözümü ve keçicilik sektörü'nün geleceği ile ilgili somut çözüm önerilerine rastlanmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler de yer verildi:

"Daha önce yayınlanmış olan ?Tarım Strateji Belgesi'nin Master Plana son şekli verilmesi ile birlikte güncellenmesi ve Master Planla uyumlu hale getirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bugün ülkede hayvancılık politikalarının belirlenmesinde ve öngörülen politikaların benimsenip uygulanmasında yetiştiriciler tarafından kurulan örgütler maalesef henüz yeterli bir işlev üstlenememişlerdir.

Hayvancılık ve yem bitkisi ile ilgili olan üretici örgütlerinin birbirlerini tamamlayıcı hale getirilmeleri için gerekli çalışmaların, tüm yönleriyle ele alınıp Master Planda yer almasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz."

(RU/FEZ)

 
16 Mayıs 2017 Salı 16:44
Okunma: 106
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu