Ana Sayfa » Kıbrıs » HALKIN PARTİSİ’NDEN MECLİS’E; “SEÇMEN İRADESİNE MÜDAHALEDEN KAÇININ”

HALKIN PARTİSİ’NDEN MECLİS’E; “SEÇMEN İRADESİNE MÜDAHALEDEN KAÇININ”

Halkın Partisi (HP) Cumhuriyet Meclisi’nde görüşülmesi onaylanan ve seçim sisteminde değişiklik yapılmasını öngören düzenlemenin sıkıntılı olduğunu düşündüğü noktaları içeren bir değerlendirmeyi, çözüm önerileriyle birlikte Meclis yetkililerine iletti.

 
 
HALKIN PARTİSİ’NDEN MECLİS’E; “SEÇMEN İRADESİNE MÜDAHALEDEN KAÇININ”

 

Partiden yapılan yazılı açıklamada, taslak yasa metninde seçmenin dilediği kadar aday için oy kullanması yerine, bunun bir alt limit ile sınırlandırılmasının seçmenin özgür iradesine müdahale olacağı belirtilerek, “Seçmenler, seçmek istemedikleri adaylara da, sırf oyları geçerli olsun diye, oy vermek durumunda bırakılıyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz” denildi.

Halkın Partisi’nin Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi ile ilgili görüşleri ve değişiklik önerileri konusunda basına yaptığı açıklamada, ilgili yasa önerisinin genel gerekçe kısmında öne sürülen gerekçelerin yasa metni içerisine yansıtılmadığı görüşü savunuldu.

Mevcut değişiklik önerisinin sistemde iyileştirmeye değil tam tersine daha ciddi kaoslara veya adaletsizliklere yol açacağı iddia edilen parti açıklamasında, yasa önerisinin gerekçe kısmında karma oy kullanan seçmenlerin dilediği kadar oy kullanabilmesi savunulurken, yasa metninde 25’e sabitlenen rakamı doğru bulmadığını bildirdi.

Böyle bir mecburiyetin getirilmesi halinde, oy veren yurttaşların sırf oylarının yanmaması için istemedikleri kişilere de tercih kullanmak zorunda bırakılacağı ifade edilen açıklamada, bu durumun seçmenin özgür iradesini olumsuz yönde etkileyeceğine vurgu yapıldı.

Bu durumun bağımsız katılan adaylar için büyük bir dezavantaj yaratacağı ve seçimde başarılı olma imkânlarını ciddi oranda düşüreceği savunulan açıklamada, mevcut yasal düzenlemede bulunan “mühür artı tercih uygulamasında herhangi bir değişiklik önerilmemesinin ciddi bir eksik olduğu” ifade edildi.

Açıklamada şunlara değinildi:

“Bir diğer deyişle önerilen değişiklik mevcut yasal düzenlemeden pek bir farklılık göstermemekte ve dolayısı ile mevcut yasal sistemde bir iyileştirme yaratmamaktadır.

Devamla, değişiklik önerisinde düzenlenen ve bölgeli olmayan bir kimsenin bölgeli olan bir adaya oy vermesinin pratikte her hangi bir avantaj sağlamayacağı görüşündeyiz.

Bir diğer ifadeyle, bu şekilde ilçe ve tek bölgeliliğin birleştirilmeye çalışıldığı bir sistem yerine gerçek anlamda tek bölgeliliğe geçilmesinin, yani ‘İlçe’ değil ‘Ada’ genelinde aday çıkılmasının daha doğru olduğu görüşündeyiz.

Mevcut değişiklik önerisinin hayata geçmesi halinde kişilerin seçilme hakkını elinden alan bir durum oluşabilmesi söz konusudur. Şöyle ki, ilçe kotasından dolayı demokratik temsiliyet sıkıntısı yaşanacak ve seçmenin gerçek iradesi sandığa yansımamış olacaktır.

Yüzölçümü ve nüfus açısından küçük olan ülkemizde milletvekilliği gibi ciddi bir makama aday olan kişilerin sadece mevcut bir bölge veya ilçe değil tüm Ada geneli ile ilgili meselelere hâkim olması gerektiği inancındayız. Dolayısı ile mevcut değişiklik önerisinin amaçlanan değişimi getiremeyeceğini tam aksine daha ciddi adaletsizliklere yol açabileceği görüşündeyiz.

Mevcut değişiklikte ileri sürülen ilçe adaylığı hususunun kaldırılmasını ve seçmenin Ada genelinde aday olan milletvekili adaylarına oy vermesini öneririz.

Öte yandan mevcut düzenlemenin, herhangi bir nedenle ikamet değişikliğine giden vatandaşların seçilme haklarını elinden alacak garip bir durum ortaya çıkardığını, düşünüyoruz ve bunun da düzeltilmesini talep ediyoruz. Öyle anlaşılıyor ki yeni ikamet yerinde belirli bir süreyi doldurmayanların oradan aday çıkmasının mümkün olamaması durumunda, önceki ikamet yerlerinde de aday çıkmaları imkânsız hale getirilmektedir.

Bu da son iki yıl içerisinde ikametini değiştirenlerin seçilme hakları bakımından mağdur edilmeleri sonucunu doğuracak bir düzenlemedir. Halkın Partisi bu konuda da Cumhuriyet Meclisi’ne bir öneride bulunmuştur.

Halkın Partisi, tüm yasa önerilerinin halkımız açısından en faydalı bir şekilde yasallaşması için gerekli takibi ve girişimleri sürdürmeye devam edecektir.”

 
14 Ocak 2016 Perşembe 13:52
Okunma: 707
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu