Ana Sayfa » Kıbrıs » Haşerelerle birlikte biz de göz göre göre zehirleniyoruz.

Haşerelerle birlikte biz de göz göre göre zehirleniyoruz.

Dr.Zeliha İmamzade'den haşere mücadelesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı. İmamzade röportajda acı konuştu : "Malesef Belediyeler yüksek maliyetten kurtulmak için genelde AB onayı bulunmayan kalitesiz ilaçları tercih ediyorlar. bu da toplum sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Sonuçları da ortada... Hergün bir yakınımızı kansere kurban veriyoruz."

 
 
Haşerelerle birlikte biz de göz göre göre zehirleniyoruz.
Sivrisinekle mücadelede doktorası bulunan Zeliha İmamzade’ye gündemde olan sivrisinek ilaçlamaları ile ilgili sorularımızı yönelttik.

HABERKKTC: Sivrisinekler ya da diğer haşerlerle mücadelede nelere dikkat etmeliyiz?

Dr. Zeliha İmamzade: Haşere mücadelesinin hem çevre ve insanla dost, hem de etkili olabilmesi için üç önemli etken vardır. Birincisi kullanılan ilaçların kalitesi, ikincisi kullanıcıların eğitim durumu ve son olarak kullanlan ekipmanlar ve yöntemlerdir.

HABERKKTC: Haşere ilaçlarının kaliteli olduklarını nasıl anlayacağız? Bu üç önemli etkeni biraz açar mısınız?

Dr. Zeliha İmamzade: Ürünlerin Avrupa Birliği BPD (Biyosidal Ürünler Direktifi) direktifince onaylı ya da savunulan ürünler arasında olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer ürünler BPD’nin onaylı ya da savunulan ürünler listelerinde yer almıyorsa, adı geçen ürünlerin Avrupa’da hiç bir şekilde kullanılmadığı ve kullanılamayacağı anlamına gelir. Her ürünün kalite ve güvenlik sorgulamalarında referans olarak Avrupa alındığı için, haşere ilaçlarında da yine Avrupa’ya bakmaktayız.

İlaçlama firmaları kullandıkları ürünlerin çok güvenli olduğunu anlatmak için “aktif maddesinin WHO tarafından tavsiye edildiği ürünleri kullanıyoruz” derler. İlaçların aktif maddelerinin WHO tarafından tavsiye edilmesinin hiç bir hükmü yoktur. Zaten dünyada haşerelere karşı kullanılan aktif maddeler bellidir. Her firmanın aşağı yukarı aynı aktif maddelere sahip ürünleri vardır. Bugün herhangi bir pestisit üreticisi, Hindistan’dan istediği aktif maddeyi getirip ilaç haline getirebilir. Her aktif madde de aynı kalite de değildir, saflık derecelerine göre kaliteleri farklılık gösterir. Aktif maddeler çeşitli dolgu maddeleri ile karıştırıldıktan sonra bildiğimiz hallerine gelirler. Bu dolgu maddelerinin zehirliliklerini
sorgulamayı kimse aklına getirmez, oysaki aktif madde kadar zehirlilik özellikleri olabilir. Bu nedenle kaliteli insektisit; aktif maddesinin saflık derecesi yüksek olan, dolgu maddelerinin zehirlilik dereceleri çok düşük olan ve formulasyonlarının da ph, renk ve stabilite durumları sabit olan, uygulama yapılan yüzeye ve uygulama ekipmanına zarar vermeyen ve haşere sorununu çözen ürünlerdir. Bunları test edecek laboratuvarlarımız olmadığı için BPD listelerine ve WHOPES referanslarına bakmamız gerekir.

HABERKKTC: Ülkemizde bu özellikleri taşıyan ilaçlar var mı?

Dr. Zeliha İmamzade: Elbette var ancak fiyatlar diğerlerine nazaran daha yüksektir. Belediyeler de genellikle sadece maliyete baktıkları için çoğu belediye düşük kaliteli ilaçları kullanmaktadırlar.

HABERKKTC: Kullanıcıların eğitim durumu önemli mi?

Dr. Zeliha İmamzade: Kritik önem taşıyan bir konudur. Avrupa ve ABD’de ilaçlama işinde çalışacak insanlar önce devletin açtığı kurslara sonra da sınava tabii tutulurlar. Bu sınavı geçenlere 5 - 10 yıl kadar geçerli bir sertifika verilir. Sertifikası olan ilaçlama personelleri daha sonra işe girdikleri haşere mücadele firmaları tarafından kendi eğitimlerine tabii tutulurlar. Şimdi Türkiye de bu sisteme geçiyor.
Çok yakında ilaçlama operatörleri T.C. Sağlık Bakanlığı’nın açacağı kurslara katılarak serfitika almaya başlayacaklar. Ülkemizde de böyle bir çalışma başlatılmasına büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Çünkü mevcut sistemde işe alınan personele eğitim verme, firmanın insiyatifine kalmıştır. Zaten bu konuda eğitim verebilecek kapasitede yetişmiş insanımız çok çok az. Dolayısıyla bugün işe alınan kişi, yarın ilaçlamaya evlerimize geliyor ya da belediyelerin projelerinde çalışmaya başlıyor. Sonuçta ne yaptığını ve yaptıklarının sonuçlarını tam bilmeyen insanlar teknik eleman olarak çalışmaktadırlar.

Kullanılan ekipmanların da başarılı bir mücadelede önemleri vardır. Profesyonel ve modern
ekipmanlar hem daha başarılı hem de çevre ile daha dost uygulama yapılmasına olanak
sağlamaktadırlar.

HABERKKTC: Vatandaşların haşarelere karşı yapılan ilaçlamadan rahatsız olmalarını gerektiren bir durum söz konusu mu?

Dr. Zeliha İmamzade: Yukarıda bahsettiğimiz olumsuzluklar düşünüldüğünde huzursuz olmak normaldir. Ancak konuyu hiç ilaçlama yapılmasın noktasından doğru ürün, doğru yöntem ve yetişmiş personel ile ilaçlamaya çekmek gerekir. Bunun için çalışılmalıdır. Haşere ilaçlamalarında kullanılan ürünlerin kalitesi sorgulanmalı ve Avrupa’da yeri olmayan ürünleri biz de memleketimize sokmamalıyız. Ayrıca ürün ne kadar kaliteli ve iyi olursa olsun onu kullanan insandır. Bu işte çalışacakları iyi eğitmeliyiz.

Haşere mücadelesinde entegre yaklaşım olursa başarı oranı artar. Fiziksel, kültürel, biyolojik
ve kimyasal ürünler ve yöntemler harmanlanmalıdır. Elbetteki en başarılı yöntem haşereler ile kaynaklarında mücadele etmektir. Bunu sivrisinek ve karasinekte başarabiliriz ancak küpdüşenlerin üreme kaynaklarını tespit etmek mümkün olmadığı için günün sonunda yine erişkin sinek mücadelesi kaçınılmazdır

HABERKKTC: Şehirsel alan ilaçlamalarında kullanılan ürünlerin başarı oranı nedir?

Dr. Zeliha İmamzade: Başarı oranı söylendiği gibi % 20’lerle sınırlı değildir. Rüzgarın hızı, ilaçlama arabasının hızı, kullanılan aracın kalibrasyonu, kullanılan ilacın kalitesi, arabanın rotası vb.. pek çok unsur sonuca etki etmektedir.

Haşere mücadelesi hiç bitmeyecek olan bir savaş. Onlar bizden önce vardı, şimdi de var bizden sonra da olacak. Önemli olan bilim ile uygulamayı birbirine paralel hale getirebilmektir. Bu da ürün, insan ve ekipman kalitesi ile mümkündür.


HaberKKTC Özel Haber
 
5 Temmuz 2011 Salı 13:33
Okunma: 1821
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu