Ana Sayfa » Kıbrıs » Hava Kara Deniz Ve Çanakkale Şehitleri Boğaz Şehitliği'nde Törenle Anıldı

Hava Kara Deniz Ve Çanakkale Şehitleri Boğaz Şehitliği'nde Törenle Anıldı

Boğaz, 18 Mart 12 (T.a.k.): Hava, Kara, Deniz Şehitleri İle Çanakkale Şehitleri, Boğaz Şehitliği'nde Bu Sabah Düzenlenen Törenle Anıldı..

 
 
Hava Kara Deniz Ve Çanakkale Şehitleri Boğaz Şehitliği'nde Törenle Anıldı

Tören, saat 10.00'da protokol sırasına göre Şehitliğe çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Kurmay Binbaşı Fatih Yasir Akkuş günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Bunu, Şehitlik Özel Defteri'nin imzalanması izledi.

Boğaz Şehitliği'nden Anıtkabir'e konulmak üzere alınan toprağın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'ya takdim edilmesinin ardından, tören Şehitliğin gezilerek şehit kabirlerine çiçek bırakılmasıyla sona erdi.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 28'inci Tümen Komutanı Tümgeneral  İlhan Talu, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Ana Muhalefet Partisi CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri, siyasiler ve öteki yetkililer katıldı.

ÖZEL DEFTERE YAZILANLAR

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Şehitlik Özel Defterine şunları yazdı:

"Aziz şehitlerimiz, Her karışı ecdat kanıyla sulanarak, Türk vatanı yapılan Kıbrıs'ta, sizden sonraki nesillere korkmadan yaşayacakları özgür bir vatan verdiniz.

Bugün Anavatan Türkiye'nin her alanda sağladığı destekle, özgür olarak yaşadığımız vatanımızda, sizler de emanetinizin emin ellerde olduğunu görerek huzur içinde yatıyorsunuz.

Halen devam eden görüşme sürecindeki hedefimiz, hür yaşama hakkımızı koruyarak, bizlerin yaşadığı karanlık günleri yeni nesillere yaşatmayacak, yeni çatışmaların ve şehitlerin olmayacağı adil, kalıcı ve yaşayabilir çözüme ulaşmaktır.

Ortaya çıkacak anlaşmada, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi vazgeçilmez şartımızdır. Bu günlere ulaşmamızı sağlayan siz aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, manevi huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz."

HALİL İBRAHİM AKÇA

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise; duygularını deftere şöyle aktardı:

"Aziz şehitlerimiz,

Yüce Türk ulusu ve Kıbrıs Türkü'nün esaretten kurtarılması ve özgürlüğüne kavuşması uğruna çekinmeden canlarınızı verdiniz ve mukaddes şahadet mertebesine eriştiniz.

Kıbrıs Türkü'nün insanca yaşama hakkı için verdiği kutsal mücadelenin, zaferle sonuçlanması uğruna, döktüğünüz kanın her damlası, özgürlük mücadelesinin köklerine güç vermeye devam edecektir. Yeni nesiller sizleri daima minnet ve şükranla hatırlayacaktır.

Türk ulusunun haklarının korunması ve yüceltilmesi için tarih boyunca canlarını feda eden bütün şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor aziz hatırları önünde saygı ile eğiliyoruz."

ADEM HUDUTİ

KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti'nin Şehitlik Özel Defteri'ne yazdıkları şöyle:

"Aziz şehitlerimiz,

Bugün Türk milletinin varlığı, devletin ve milletin bekası için gözünü kırpmadan canlarını feda ederek, şehitlik mertebesine ulaşan, kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle anıyoruz.

Onlar ki, yüreklerindeki vatan ve millet sevgisiyle kutsal idealler uğruna canlarını hiçe sayarak, ölüme koştular. Aldıkları yaralarla,  bir çiçek bahçesine çevirdikleri şehitliklerimizde, yatıkları yerlerde görevini yapmış olmanın huzuru ve gururu içerisindedirler.

Kutsal emanetleri olan, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, milli bilirlik ve beraberliğimizin kanlarıyla suladıkları aziz vatan topraklarının, yılmaz savunucuları olarak hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.

Aziz şehitlerimizi, yüce milletimin engin, sevgi ve güvenine mazhar olmuş, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin personeli olarak, sizlerin kanlarıyla, sınırları çizilen vatan topraklarının, yıllardır bir arada yaşamış ve yaşama kararlılığında olan milletimizin, birlik ve beraberliğini çağdaş, modern, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni, sizlerden aldığımız güç, inanç ve özveriyle, Atatürk İlke ve İnkılapları çerçevesinde, sonsuza kadar koruma ve yaşatmam azmi ve kararlılığındayız. Emanetiniz emin ellerdedir rahat uyuyunuz.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk milleti ve aciz vatan uğruna toprağa düşen şehitlerimizi, başta ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden karham gazilerimizi rahmet ve minnetle anar, tarih boyunca ordusuna her zaman destek veren, yüce Türk ulusuna ve mücahit Türk halkına şükranlarımı sunarım. Ruhunuz şad olsun."

YASİR AKKUŞ

Törende, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Kurmay Binbaşı Fatih Yasir Akkuş, konuşmasında, yüce Türk ulusunun bağımsızlığı ve devletin bölünmez bütünlüğü uğruna, yaşadığı toprağa canları pahasına sahip çıkan, bugünlere başın dik olarak ulaşmasını sağlayan aziz şehitleri anmak için toplanmış bulunduklarını belirtti.

Türk milletinin ezelden beri hür yaşadığının ve hür yaşayacağının, bağımsızlığı ve özgürlüğü uğruna, maddi ve manevi tüm varlığını feda edebileceğinin, on binlerce şehitle tarihe altın harflerle yazıldığı Çanakkale Zaferi'nin 97'nci yıldönümü olduğuna işaret eden Binbaşı Fatih Yasir, bugün aynı zamanda Çanakkale'nin geçilemeyeceğinin tüm dünyaya duyurulduğu gün olduğunu vurguladı.

Çanakkale Zaferi'nin sonuçları itibariyle Türk ve dünya tarihinin akışını değiştirdiğini ifade eden Binbaşı Yasir, sağladığı özgüvenle bağımsızlık meşalesini tutuşturması yanında ebedi Komutan Mustafa Kemal Atatürk'ü de Türk ulusunun lideri olarak tarih sahnesine çıkardığını kaydetti.

"Şehitlerin, sahip olduğu yüksek ruh ve en zor şartlar altında dahi sergilediği kahramanlıkla Sarıkamış'tan Çanakkale'ye, Sakarya'dan Kıbrıs'a eşine az rastlanacak mücadele örneği veren Mehmetçik ile Mücahit bağımsızlık tutkusunun, vatan ve ulus sevgisinin ne denli büyük değerler olduğunu bu uğurda seve seve ölüme koşarak göstermişlerdir" diyen Binbaşı Fatih Yasir, onların devletin varlığı, birliğin simgesi olarak kalplerde yaşayacaklarını söyledi.

Bugün, 1571 yılında 70 bin şehit vererek Kıbrıs'ı fetheden ve adanın yüzlerce yıl Türk milletinin barış ve huzur içinde yaşamasına vesile olan Canpolat ve silah arkadaşlarını; Türklerin adalet anlayışı ve müsamahasıyla adada yüzyıllar boyu varlıklarını sürdüren Rumların Kıbrıs'taki Türk varlığını ortadan kaldırmak maksadıyla başlattıkları saldırılar sonucu 1956 yılında atılan EOKA kurşunlarının ilk şehitlerinden Baflı Abdullah Çavuş, Polili Salih Çavuş, Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel,  yaşadıkları evde şahadete ulaşan İlhanlar, Atlılar, Muratağa, Sandallar'da toplu mezarlarda yatan 16 günlük bebekten 90'lık ihtiyarlara kadar şehit edilen masum Kıbrıs Türk halkını andıklarını belirten Yasir, onları her zaman hatırlayacaklarını kaydetti.

Kurmay Binbaşı Fatih Yasir Akkuş konuşmasının sonunda başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere sonsuzluğa ulaşan tüm şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anarak, aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiklerini sözlerine ekledi.

(UG/HA) FOTOĞRAFLI

 
18 Mart 2012 Pazar 13:45
Okunma: 584
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu