Ana Sayfa » Kıbrıs » Hayata Dönüş...

Hayata Dönüş...

Kıbrıs Türk Havayolları çalışanlarının 407 gün işsiz kalışlarının ardından beklenen haber 1Aralık tarihinde Başbakan İrsen Küçük tarafından veridi. Küçük işsiz kalan iki yüz elli çalışanın devlette istihdam edileceğinin müjdesini direniş çadırını bizzat ziyaret ederek verdi.

 
 
Hayata Dönüş...

İşleri aşları olan çalışanlar bir gün ansızın kendilerini işsiz ve mağdur olarak buldukları bunca zamanın ardından beklide ilk kez rahat bir nefes alma şansına sahip oldular. Dileriz bu yıl onlar için gerçekten yeni bir yıl olur. Ancak yaşanan bu gelişmeler sadece onlar için değil toplum için de kuşkusuz pek çok soru işaretini beraberinde getirdi. Verilen sözlere inananlar da oldu Başbakanın zaman kazanmaya çalıştığını iddia edenler de. Gelişmeleri ve bundan sonra atılması planlanan adımların içeriğini Hava-Sen Başkanı Buran Atakan’a sorduk. Önemli cevaplar aldık.

İLK 60 KİŞİ KİMLER OLACAK Mağdur olan 250 kişi arasındaki ilk altmış kişinin seçilmesi yönündeki kararı sendikaya bırakan Başbakan İrsen Küçük’e teşekkür eden Buran Atakan bunu en iyi belirleyebilecek merciinin kendilerinin olduğunun altını çizmeden geçmiyor.

“Bizler çalışanlarımızın ne durumda olduklarını gecen günlerde kimin ne yaptığını, ne yapamadığını, ne sıkıntılarla baş etmek zorunda kaldıklarını çok iyi gözlemledik. Bu sebeple işe ilk alınacakların seçilme kararının bize bırakılması çok doğruydu. Seçimi yaparken nasıl bir öncelik kullanılacağını sorduğumuzda ise Atakan öncelikli olarak ciddi sıkıntılar yaşayan kişilerin işe alınacağına vurgu yapıyor. “öncelikle çok sıkıntıda olan çalışanlarımız bunun yanında da tüm bu süreçte çadırı kurduğumuz 28 Şubat tarihinden itibaren burada görev alan, nöbet tutan yiyecek ihtiyacını sağlayan kadın çalışanlarımıza öncelik verilecektir. Soğukta sıcakta orada varlığımızı yaşatan, mücadeleye sahip çıkan bu insanları unutmamız mümkün değil. Mücadelede destek veren hakkını ödenemeyecek ve zor durumda olan çalışanlarımıza öncelik vereceğiz. Bu saptamayı yaparken de hiçbir şekilde kimsenin mağdur olmayacağı e en doğru karar verilecektir. Kimsenin şüphesi olmasın.”

KTHY işsiz kalan tüm çalışanları tamamı da elbette maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyor diyen Atakan sıkıntıda olmayanlar da var denilemeyeceğini sözlerine ekliyor. Ancak öncelikli olarak hayatını idame ettiremeyenleri düşünmek zorunda olduklarını söyleyen Atakan buna çok dikkat edileceğini de hatırlattı.

Kuşkusuz tüm bu süreçte evini ve ailesini geçindirebilmek adına özel sektörde çalışan, iyi kötü kendine bir iş edinenler de olabildiğini düşünerek bu kişilerin durumlarının ne olacağını sorduğumuzda ise Atakan özelde çalışan insanların da bu haktan faydalanma haklarını koruduklarını açıkladı. “haklarını kaybetmeleri söz konusu olmaz. Öncelikli olamasalar bile ki evine maaş götürenler arasında da zor durumda olan ağır mesaide çalışan eşini kaybeden bu sebepler çocuklarıyla ilgilenemeyenler bile var. Bu kişiler de öncelikli olacak ve herkesin hakkı saklı kalacaktır. Herkes için olduğu gibi bizler için de aile önemlidir. İnsanlar aileleri için bu süreçte ellerinden geleni yaptılar. Bu sebeple kimseni hakkının ortadan kalkması söz konusu olamaz. Yaşananlar sonucunda ailenin önemini bir kez daha anladık.”

PROTOKOL İMZALANMAYACAK

Başbakana imzalatmak ve bundan sonraki süreçleri netleştirmek adına protokol imzalamanı söz konu olup olmayacağı sorduğumuzda Atakan atılan imzaların bile zaman içinde geçerliliklerini nasıl kaybettiğine şahit oluğunu anlattı. “protokol hazırlanması söz konusu değil. Bu ülkede çok yazılı sözler verildi. Hatta evlenirken bile yazılı olarak verilen sözlerin geçerliliğini kaybettiği günümüzde atılacak imzanın çok da önemi olmadığın düşünüyorum. Bu kadar ciddi mağduriyete karşı toplum önünde verilen ciddi sözlerin gerçekleşeceğine inancımız tamdır. Bu hafta ilerisinde 13-14 Aralık tarihlerinde vereceğimiz liste ile geriye kalan arkadaşlarımızın da işe başlama tarihlerini karara bağlama düşüncesindeyiz. Başbakan’da süreyi bir iki ay olarak belirlediğinden dolayı bir sonraki toplantıda onlara da müjde vereceğimize inanmaktayım.

KAZANILMIŞ HAKLARIN DURUMU

1 Aralık tarihinde Başbakan’la yapılan görüşmenin detaylarını da bizlerle paylaşan Atakan, çalışanların sadece devletten istihdam beklememekle birlikte tazminat bekleyeler de olduğunu hatırlatarak konunun gündeme geldiğini ortaya koydu. “sadece devletten iş bekleyenler değil devletten alacakları olanların durumu da Başbakan’la yaptığımız görüşmede konuşuldu. Bu kişilerin istihdam edilip maaşlarını alamamaları yanında borçlarında dolayı da sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatarak şirketten olan alacaklarını da alarak ancak borç ve faiz batağından kurtulabileceklerini söyledim. Başbakan da bunun ek bir bütçe ile sonuçlanabileceğini ve sadece KTHY değil CAS çalışanlarının da tazminatlarının ödeneceğine inanıyoruz.” Başbakanla görüşmesinde muhalefet partilerinin zaten gelecek olan her türlü öneriye olumlu oy kullanmaya hazır olduklarını da hatırlattığını söyleyen Atakan Başbakan’dan çıkarılacak ek bütçe ile sorunun Ocak ayında çözüme kavuşabileceği cevabını aldığını belirtti. Sendika olarak bu konunun da takipçisi olmaya devam edeceklerini söyleyen Atakan sorunların çözüleceğine olan inancını bir kez daha dile getirdi

YEN İSTİHDAMLAR NOKTASINDA İZLENECEK YOL

İşe alımlar konusunda çok önemli noktaları açıklığa kavuşturan Atakan yıllarını KTHY vermiş kişilerin durumu ile ilgili yeni işe alımlarda nasıl bir yol izleneceği konusunda da açıklamalarda bulundu. Başbakanla yapmış oldukları görüşmede Atakan da “her şeyi durdurabilirsiniz ama zamanı durdurmazsınız” ifadesini kullanarak bu konuya dikkat çekmiş ve yirmi yılı aşmış hizmetleri olan insanların durumunu sormuş. “Bunca yıllık hizmetleri olan insanların hizmetlerinin bir günde çöpe atılması kuşkusuz düşünülemez. Bu insanların tecrübe ve çalışmışlıkları unutularak yeni başlayan birinin konumunda olması mümkün değil. Bunları Başbakan Küçük’e açıkladık ve işe girdikleri takdirde öz ardı edilmemsini de istedik. Başbakan 1 Ocak 2010 da geçen yasadan dolayı başlangıç ücretleri ile ilgili sıkıntılar olduğunu ancak yapılacak yeni yasada bu kişilerin tekrardan yıllardan değerlendirilebileceğini ifade etmiştir.

VAATLER GERÇEKLEŞMEZSE…

Atakan toplumun önünde Başbakan Küçük tarafından verilen sözlerin gerçekleşmeyeceğine dair herhangi bir kuşku taşımıyor gibi görünüyor. Ancak yine de gerçekleşmem durumunda da söylenecek çok söz ve atılacak çok adım olduğunu da sözlerine ekliyor. “yapacak çok şeyimiz olacak çünkü dayanacak gücümüz yok. Gerçekleşmeme ihtimalini bile görmüyorum çünkü bize verilen sözden sonra ve çadırın Başbakan tarafından ziyareti edilmesi sırasında söylenenler daha sonra kendisi tarafından basın aracılığı ile yeniden tekrarlanmış sözlerdir. Bu yönde de Başbakanlıkta hazırlıklar yapıldığı konusunda da bilgim var. Yine de gerçekleşmemesi durumunda da her şeyi yapabileceğimizi altını çizerek söylüyorum.”

Haberdar SİMGE ÇERKEZOĞLU

 
12 Aralık 2011 Pazartesi 17:49
Okunma: 674
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu