Ana Sayfa » Kıbrıs » Hayvanseverler, Hayvanlarda "ötanaziye" Karşı

Hayvanseverler, Hayvanlarda "ötanaziye" Karşı

Cumhuriyet Meclisi'nde Pazartesi Görüşülmesi Beklenen"hayvan Refahı Yasa Tasarısı", "ötanazi Uygulaması" Yetkisi Verdiği Gerekçesiyle Hayvanseverlerin Tepkisine Neden Oldu.

 
 
Hayvanseverler, Hayvanlarda
TAÇOY: "TASARIDA BİRÇOK GÜZEL DÜZENLEME VAR... SAĞLIKLI BİR HAYVANIN ÖLDÜRÜLMESİ DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL. NİYETİMİZ CEFA ÇEKTİRMEK DEĞİL, HAYVANLARIN ÇEKTİĞİ CEFAYI AZALTMAKTIR"


DEMİRSÖZ: "HAYVANLARI ÖLDÜREN DEĞİL, YAŞATAN YASA İSTİYORUZ"


KORUDAĞ: "YILLARDIR EKSİKLİĞİNİ HİSSETTİĞİMİZ BU YASAYA TÜMDEN KARŞI ÇIKMIYORUZ. 2 MADDEDE YENİDEN DÜZENLEME İSTEMİYLE MECLİS'E YAZI GÖNDERDİK. DEĞİŞECEĞİNE İNANIYORUZ"


Lefkoşa, 11 Ekim 12 (T.A.K/Özgül Gürkut Mutluyakalı): Hayvanseverler, başıboş hayvanların itlaf edilmesine yönelik düzenlemeler içeren "Hayvan Refahı Yasa Tasarısı"na tepki gösterdi.


Cumhuriyet Meclisi gündeminde bulunan ve önümüzdeki pazartesi görüşülmesi beklenen yasa tasarısı, "sahipleri tarafından alınmayan yakalanmış hayvanlara ve sahipsiz hayvanlara ötanazi dahil gerekli uygulamaların yapılmasını" öngörüyor.


Hayvanlar için birçok olumlu ve güzel düzenleme içeren yasanın "ötanazi uygulaması"nı öngören 13. maddesinin Ç fıkrasına karşı çıkan bir grup hayvansever, yarın saat 16.00'da Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yapmaya hazırlanıyor.


Sevimli Dostlar Derneği, tüm hayvan severleri köpekleriyle birlikte meclis önündeki eyleme destek vermeye çağırdı. Kuzey Kıbrıs Hayvanları Koruma Derneği ise, tasarıda rahatsız edici iki maddenin yeniden düzenlenmesi talebiyle Meclis'e yazı gönderdi.


"Hayvan Refahı Yasa Tasarısı"nın "Başıboş Hayvanlar İçin Önlemler" başlıklı 13. maddenin Ç bendinde, "yapılacak gerekli duyurular ve sahiplendirme çalışmalarından sonra sahipleri tarafından alınmayan yakalanmış hayvanlara ve sahipsiz hayvanlara ötanazi dahil gerekli uygulamaların yapılması öngörülüyor.


TAÇOY: "TASARIDA HAYVANLAR İÇİN BİRÇOK OLUMLU DÜZENLEME VAR"


Tasarının görüşülüp onaylandığı Cumhuriyet Meclisi AB Uyum Yasaları Komitesi Başkanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, tasarının birçok uzmanın görüşü alınarak, AB mevzuatına uygun şekilde hazırlandığını söyledi.


TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Taçoy, ötanazi ifadesinin geçtiği maddede, bunun tüzükle düzenleneceğinin de yer aldığına işaret ederek, bu uygulamanın çok ender durumlarda yapılabileceğini kaydetti.


Tedavisi imkansız bir yaralanma veya bulaşıcı hastalık gibi hayvanların acı ve eziyet çektiği durumlarda uygulanabilecek ötenazi için hazırlanacak tüzükle düzenlemeler yapılacağını ifade eden Hasan Taçoy, halihazırda brucella gibi hastalıklarda da hayvanların itlaf edildiğini hatırlattı.


Hasan Taçoy, Hayvan Refahı Yasası'nın hayvanların eziyet çekmemesi, daha sağlıklı ortamlarda yaşamaları için düzenlemeler içerdiğini; tasarının hazırlanması sırasında birçok uzmandan görüş aldıklarını, AB uzmanlarının da tasarıyı incelediğini anlatarak, birçok olumlu düzenleme bulunduğunu vurguladı.


"HAYVANLAR EZİYET ÇEKMESİN DİYE..."


Taçoy, tasarıda bir hayvanın eziyet çekmemesi için birçok düzenleme yapıldığına işaret ederek, örneğin hayvanların güneş altında tutulamayacağını kaydetti. Taçoy, hayvanların barındırılacağı yerler, sağlık, temizlik ve hijyen, başıboş hayvanların nasıl ıslah edileceği, avcıların köpeklerini başıboş bırakmaları halinde neler yapılacağı gibi konularda da kurallar belirlendiğini anlattı.


Hasan Taçoy, "Bu yasayla sağlıklı bir hayvanın öldürülmesi diye bir şey söz konusu değil. Niyetimiz cefa çektirmek değil, hayvanların çektiği cefayı azaltmaktır" diye konuştu.


DEMİRSÖZ: "HAYVANLARI YAŞATAN YASA İSTİYORUZ"


Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Oya Demirsöz, tasarının 13. maddesinin 2. fıkrasının Ç bendinin, özellikle sokaklarda başıboş dolaşan hayvanların belediyelerce toplanıp, bir süre kafeslerde  tutulduktan sonra sahipleri tarafından aranmamaları durumunda ötanazi dahil gerekli uygulamaların yapılmasını öngördüğünü belirterek, karşı çıktı.


"Biz buna kesinlikle karşıyız. Hayvanseverler olarak bizler hayvanları öldüren değil, onları yaşatan bir yasa istiyoruz" diyen Demirsöz, belediyelerin, hayvanları toplayıp öldüreceğine, kısırlaştırıp esenlendirmesi yoluna gidilebileceğini söyledi.


Demirsöz, birkaç yıl önce belediyelerin hayvanları kayıt altına alırken, onlara çip takma mecburiyeti getirdiğine işaret ederek, özetle şöyle dedi:


"ÇİPLER NE İŞE YARADI?"


"Herkes parasını ödeyip çipleri taktı. Peki o çipler ne işe yaradı? Maalesef hiçbir işe yaramadı. Bu yasada bununla ilgili de yararlı çalışma yapılabilir. Örneğin hayvan beslemek için evine hayvan alan herkese, o hayvanın ömür uzunluğuna göre evinde bakmak ve beslemek zorunluluğu getirilebilir. Eğer hayvan sahibi tarafından sokağa atılır ve bu hayvanlar sokakta bulunduklarında çipleri okunarak kime ait olduğu tespit edilebilirse, sahibi aranıp ona bu köpeği niye sokağa attın diye hesap sorulabilir. Yasanın uygun göreceği caydırıcı bir cezai müeyyide de uygulanabilir. Bu durumda hayvanlarımızı kimse sokağa atamayacak ve herkes, hayvan alırken çok iyi düşünmesi gerekecek. Böylelikle kontrol altına alındıktan sonra sokaklarda başıboş dolaşacak hayvanımız kalmayacaktır. Biz hayvanseverler de her gün sokaklardaki hayvanlarımızın perişan hallerini görüp üzülmeyeceğiz."


EVRENSEL HAYVAN HAKLARI BEYANNAMESİ


Oya Demirsöz, UNESCO'nun kabul ettiği Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre de insanların beslemek için evlerine aldıkları hayvanları ömür uzunluğuna göre korumak ve kollamak zorunda olduğuna işaret ederek, "Beyanname 'onları sokağa bırakamaz' diyor. Bunu bize birinin söylemesine de gerek yok zaten. Bu insani ve vicdani bir görevdir" diye konuştu.


Demirsöz, yarın saat 16.00'da Meclis önünde, bu duygularını ifade etmek için eylem yapacaklarını, gerekli izinleri aldıklarını belirterek, tüm hayvanseverleri de köpekleriyle birlikte Meclis önüne gelmeye çağırdı.


KORUDAĞ: "YASA TASARISINA TÜMDEN KARŞI ÇIKMIYORUZ AMA..."


Kuzey Kıbrıs Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı, veteriner hekim Ersan Korudağ ise, yıllardır eksikliği hissedilen bir yasanın hazırlanmasından memnun olduklarını ancak ötanazi ifadeleri içeren iki maddenin yeniden düzenlenmesini istediklerini söyledi.


Korudağ, hazırlanmasına katkıda bulundukları tasarıyla ilgili Cumhuriyet Meclisi'ne dün bir yazı gönderdiklerini ve söz konusu rahatsız edici maddelerin toplum vicdanını rahatlatacak ve hayvanseverleri tatmin edecek şekilde yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini açıkladı.


Yarın düzenlenecek eyleme katılmayacaklarını, Meclis'teki tavrı bekleyeceklerini ve rahatsız edici maddelerin değişeceğine inandıklarını ifade eden Korudağ, hayvan refahıyla ilgili ilkel uygulamaların bu yasayla çağdaşlaşacağını, bir an önce de tüzüklerin çıkarılmasını istediklerini anlattı.


Korudağ, hayvanlara kötü muamele yapanlara ceza verilmesi gibi birçok olumlu uygulama içeren yasa tasarısına tümden karşı çıkmadıklarını, çünkü birçok yönüyle çağdaş, güzel ve ihtiyaç duyulan bir yasa olduğunu kaydetti.


"UYUTMA AB'DE DE VAR AMA BİZ BENİMSEMİYORUZ"


Çıkarılacak tüzüklerle hayvanlar için birçok güzel iş yapılabileceğini belirten Ersan Korudağ, Veteriner Dairesi ve AB uzmanlarının da katkıda bulunduğu tasarının AB mevzuatına uygun olduğunu; hayvanları uyutma uygulamasının AB ülkelerinde de bulunduğunu ancak kendilerinin bunu benimsemediğini söyledi.


Korudağ, "Çünkü suçlu olan onları sokağa bırakan, terk eden insanlardır. Ötanazi çağdaş bir yaklaşım, anlayış değil. Tasarıdaki bu iki madde değiştikten sonra geçmesini istiyoruz. Bu yapılmazsa da tepkimizi yükselteceğiz" diye konuştu.


Tasarıdaki hayvanseverlerin tepkisine neden olan 13. ve 14. maddelerin amacı dışında kullanılabileceği endişesi taşıdıklarını belirten Korudağ, "Bu maddelerdeki ifadeler nedeniyle, sokaklardaki tüm sahipsiz hayvanların toplanıp öldürüleceği ve belediyelere verilen yetkilerin hayvanların keyfi olarak öldürülmesi yolunu açacağı yönündeki endişeleri taşıyoruz. Adı Hayvan Refahı Yasası olan bir yasanın ve bu yasayı şekillendiren komitenin böyle bir amaç taşıdığına inanmak istemiyoruz" dedi.


Korudağ, tasarıdaki 17. maddeyle sivil toplum örgütlerinin de temsil edileceği bir danışma komitesi kurulmasının öngörülmesini de çok olumlu bulduklarını ifade ederek, bu durumda hayvan koruma örgütlerinin, başıboş hayvanlarla ilgili tüzükler dahil, bu yasa altında çıkartılacak tüm tüzüklerin düzenlenmesinde söz hakkı olacağını kaydetti.


Ersan Korudağ, yasada tespit ettikleri eksik ve yanlışların düzeltilmesinin zor olmadığına inandıklarını vurgulayarak, uzun yıllardır bekledikleri böyle bir yasanın çıkarılması gerektiğini söyledi ve özellikle pet hayvanlarıyla ilgili tüzüğe de öncelik verilmesini istediklerini anlattı.


GÜRESUN: "ÖTANAZİYE KARŞIYIM"


Hayvan hakları aktivistlerinden DAÜ Öğretim Görevlisi Fayka Güresun, hayvanları zehirleyen, onlara işkence yapan, iyi bakmayanların caydırıcı cezalar almasını istediğini belirterek, tasarıdaki ötanazi düzenlemesine ise karşı olduğunu söyledi.


Güresun, doğurması istenmeyen kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması gerektiğini belirterek, özellikle dişi hayvanların terk edilmesinin böylece engellenebileceğini kaydetti. Köpeklerin kaybolması riskine karşı da çip uygulaması yapılabileceğini söyleyen Güresun, özellikle avcıların köpeklerini kaybetmesi veya av sırasında terk etmelerine karşı da çip uygulamasının yararlı olacağını belirtti.


HAYVAN REFAHI YASA TASARISI


Cumhuriyet Meclisi gündemindeki "Hayvan Refahı Yasası"nın amacı, tasarıda şöyle ifade ediliyor:


"Hayvan refahını sağlamak amacıyla hayvanların biyolojik ihtiyaçlarını tatmine yönelik bilimsel bilgilere, becerilere ve niteliklere uygun kuralları ve hayvanların kötü muamele ve ıstıraba karşı korunma altına alınmalarına ilişkin kuralları düzenlemek."


Yasanın kapsamı ise "hayvanların genel bakımından sorumlu kişilerin görev yetki ve sorumluluklarını; başıboş hayvanlar, tehlikeli hayvanlar, hayvan dövüşleri, hayvanlara kötü muamele, gereksiz acı çektirme, eza verme, hayvanların üretilmesi, tutulması, taşınması, öldürülmesi, sersemletilmesi ve kesilmesi ile ilgili genel tedbirler ve hayvanların deneysel amaçlarla kullanılması ile ilgili düzenlemeler" şeklinde ifade ediliyor.


Hayvanların genel bakımı, bakıcılarının hayvanların ıstırap çekmemesi için alması gereken tedbirler, hayvanlara kötü muamele, özel bakım, barındırılma koşulları, üretilme, hayvanların taşınması, tehlikeli havyanlar için önlemler, Hayvan Refahı Danışma Komitesi, hayvanlarla yapılan deneyler, yaptırımlar, cezalar gibi konularda düzenlemeler içeren Hayvan Refahı Yasa Tasarısı'nda "Başıboş Hayvanlar İçin Önlemler" başlıklı 13. maddenin Ç bendinde, "Aşağıdaki (5)'inci fıkra uyarınca çıkarılacak tüzükte belirlenen kurallara uygun olarak yapılacak gerekli duyurular ve sahiplendirme çalışmalarından sonra sahipleri tarafından alınmayan yakalanmış hayvanlara ve sahipsiz hayvanlara ötanazi dahil gerekli uygulamaların yapılmasını sağlamak" ifadesi yer alıyor.


Tasarının geçici maddesiyle Hayvan Refahı Danışma Komitesi'nin oluşumu düzenlenirken, yeni yasa yürürlüğe girince de Hayvanlar (Deneylerin Denetimi) Yasası ve Hayvanlara Zulüm Yasası yürürlükten kalkacak.


(GÜL/FEZ) FOTOĞRAFLI


 
11 Ekim 2012 Perşembe 12:10
Okunma: 1088
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu