Ana Sayfa » Kıbrıs » Hiçbir çocuğun veya kişinin eğitimde seçenek hakkı gasp edilemez

Hiçbir çocuğun veya kişinin eğitimde seçenek hakkı gasp edilemez

Hala Sultan İlahiyat Koleji Öğrencileri, Velileri ve Okul Aile Birliği 5. Milli Eğitim Şura’sında alınan tavsiye kararına yönelik bir basın açıklaması yaptı

 
 
Hiçbir çocuğun veya kişinin eğitimde seçenek hakkı gasp edilemez


Hala Sultan İlahiyat Koleji Öğrencileri, Velileri ve Okul Aile Birliği 5. Milli Eğitim Şura’sında alınan tavsiye kararına yönelik bir basın açıklaması yaptı.

İşte o açıklama


Son günlerde KKTC kamuoyunu meşgul eden “Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin Kapatılması” yönündeki 5. Milli Eğitim Şura’sında alınan tavsiye kararı, bilimsellikten uzak olarak ve tamamen dayatmacı şekilde alınmış bir karardır. 

Zira Hala Sultan İlahiyat Koleji; aziz milletimizin öteden beri seslendirdiği demokratik ve özgür eğitim taleplerini karşılamaya yönelik olarak açılmış ve ilk iki senesinde büyük rağbet görmüş bir okuldur. Öğrencilerimizin bilimsel ve objektif bir eğitimi, eğitim formasyonuna sahip öğretmenler eliyle alması, veliler olarak bizim en temel demokratik hakkımızdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 1. Protokol Madde 2 şöyledir: “Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılması haklarına saygı gösterir.” 

Gerekçe olarak sunulan; İlahiyatla ilgili bölümün yüksek öğrenime dahil edilmesi, 18 yaşın altındaki öğrencilerin İlahiyat Koleji’nde aldığı gibi bir eğitim alması gerekmediğinin savunulması tamamen bilimsellikten ve dünya gerçeklerinden uzak bir anlayıştır. Zira küçük bir araştırma yapılırsa tüm gelişmiş ülkelerde ilk ve ortaöğretim seviyesinde din eğitiminin verildiği açıkça görülecektir. Huzurun mutluluğun kaynağı olan İslam dininin evrensel mesajlarının okulumuzda veriliyor olmasının; kötülüğün, haksızlığın ve ahlaksızlığın sıradanlaştığı bir dünyada son derece gerekli ve önemli olduğunu düşünüyoruz. Zira Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin müfredatında diğer okullarda okutulan derslere ilaveten “anne-babaya hürmet etmek, küçüklere şefkat göstermek, doğayı ve tüm canlıları korumak, kimseye haksızlık yapmamak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak vb.” konuları ders olarak okutulmaktadır. Öyle zannediyoruz ki dünyadaki hiç kimsenin bu şekildeki bir eğitime itirazı olmayacaktır. Okulumuzda öğretilen evrensel değerler ve insani idealler toplumsal hayatımızın ahenk ve uyum içerisinde sürdürülebilmesi için sosyolojik bakımdan elzem ve kaçınılmazdır. Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde verilen eğitim demokratik bir hak olarak ele alınmalı, ideolojik tartışma konusu olmaktan çıkarılmalıdır. Bu mesele toplumsal gelişmişliğin göstergesi ve toplumun ciddi bir talebidir. 

5. Milli Eğitim Şurası’nda asıl görüşülmesi gereken hususun; velilerin devlet okulları yerine neden özel okulları tercih ettikleri, devlet okullarına giden öğrencilerin de neden dersanelere gitme veya özel ders alma ihtiyacı duydukları olduğunu düşünüyoruz. Buna gözlerini kapatan Şura üyelerinin; bir sorun olarak ilk ve ortaöğretim öğrencileri arasında mevcudu %1’i bile bulmayan Hala Sultan İlahiyat Koleji hakkında kapatma tavsiyesinde bulunmasını ise pedagojik gerekçelerle izahı mümkün olmayan, tamamen ideolojik bir karar olduğunu tekrar kamuoyu ile paylaşıyoruz.. Son olarak diyoruz ki; 

Hiçbir çocuğun veya kişinin eğitimde seçenek hakkı gasp edilemez.

Hala Sultan İlahiyat Koleji Öğrencileri, Velileri ve Okul Aile Birliği
 
23 Mart 2014 Pazar 18:26
Okunma: 4023
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu