Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hidrokarbon Konuları Sessiz Sedasız Buzdolabına Kaldırıldı...

Hidrokarbon Konuları Sessiz Sedasız Buzdolabına Kaldırıldı...

"hedef, Sıvılaştırma Terminali Fikrinin Terk Edilmesi Ve Doğalgazın Nabucco'yu Zenginleştirmek Üzere Boru Hattıyla Türkiye'ye Taşınması".

 
 
Hidrokarbon Konuları Sessiz Sedasız Buzdolabına Kaldırıldı...
TİMES'A GÖRE, ULUSLARARASI UNSUR, RUM EKONOMİK KRİZİNİ "ANNAN TİPİ BİR PLAN DAYATMAK VE KIBRIS'I TÜRKİYE'NİN ENERJİ REHİNESİ HALİNE GETİRMEK İÇİN FIRSAT GÖRÜYOR"


İSRAİL TAMAR'DAKİ DOĞALGAZINI DENİZ ALTI BORU HATTIYLA HAYFA'YA TAŞIYOR


Lefkoşa, 30 Mart 13 (T.A.K.): Anastasiadis hükümeti yetkililerinin kamuoyuna yaptıkları, hidrokarbonla ilgili meselelerin süratle ileri götürüleceği açıklama ve teyitlerine karşın bu konudaki bütün meselelerin sessiz sedasız buzdolabına kaldırıldığı haber verildi.


Haravgi haberi "Hidrokarbonlarla İlgili Bütün Konular Buzdolabına... Boru Hattına Mecbur Kalalım Diye Terminal 'Ölüme' Terk Ediliyor" başlığıyla aktardı.


Habere göre, kısa süre önce Rum Yönetimi Başkanı başkanlığında Köşk'te gerçekleştirilen, enerji konularının ele alındığı toplantıda Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) Başkanı, çalışmalarına süratle devam etmesi maksadıyla personel ve danışman istihdamı için 1 milyon Euro'luk ödeneğin serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in anlayış göstermesine karşın bu meselenin Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin gündemine alınmadığı yolunda bilgiler var.


Gazete aynı şeyin Ulusal Hidrokarbon Fonu ve Doğalgaz Sıvılaştırma Terminali konularında da, Hristofyas hükümeti tarafından kurulmasına karar verilen, Hidrokarbonlarla İlgili Ulusal Politika Konseyi konusunda da var olduğunu yazdı, özetle şunları aktardı:


"HEDEF, SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ FİKRİNİN TERK EDİLMESİ VE DOĞALGAZIN NABUCCO'YU ZENGİNLEŞTİRMEK ÜZERE BORU HATTIYLA TÜRKİYE'YE TAŞINMASI"


"İyi bir kaynağa göre bütün bunlar bugünkü hükümetin, fiilen başka çözümler getirilmesi için hidrokarbonlar konusunda aynı oyalama politikasına devam ettiğini gösteriyor. İstenilenin, Sıvılaştırma Terminali kurulması fikrinin terk edilmesi ve Kıbrıs Doğalgazının İsrail doğalgazıyla birlikte, Azerbaycan'dan AB'ye doğalgaz taşıyan Nabucco hattını zenginleştirmek üzere boru hattıyla Türkiye'ye taşınması olduğuna özellikle işaret ediliyor.


Kıbrıslı yetkililerin kısa süre önce İsrail'de gerçekleştirdikleri temaslardan ortaya çıktığı üzere Tel Aviv, İsrail MEB'inde keşfedilen zengin yatakların değerlendirilmesi konusunda somut bir çözüme varmış olmamasına karşın Türkiye'ye boru hattı da dâhil olmak üzere bütün ihtimalleri inceliyor. İsrail'in Gazze'ye doğru giden Mavi Marmara'ya yapılan baskında 9 Türk vatandaşının ölmesi nedeniyle Türkiye'den özür dilemesi üzerine iki ülke arasında yeniden yakınlaşma yaşanması da bununla alakalıdır.


Yetkili bir kaynağın gazetemize söylediğine göre daha fazla gecikme olması halinde 'İsrailliler bizi ilânihaye beklemeyecek ve doğalgazlarını Nabucco boru hattına taşımak için Türkiye'yle anlaşma yoluna gidecek.' Ancak bu, boru hatlarının ya Lübnan ve Suriye üzerinden geçebilmesiyle olabilir ki bu çok tehlikeli bulunuyor. Dolayısıyla geriye, boru hatlarının Kıbrıs üzerinden geçmesi kalıyor. Bugünkü hükümetin lütfu ve Troyka'nın Ada'ya uygulamaya başladığı benzeri görülmemiş ekonomik baskılar aracılığıyla rıza gösterilebilir.


Sıvılaştırma Terminali çözümünün 'ölüme terk edilmesi' ile Kıbrıs'ın, Türkiye istikametinde boru hattı çözümünü fiilen benimsemek zorunda kalacağı, Nabucco hattının sürdürülebilirliğini ileri götürenlerin projeleri arasında yer alıyor. Milli davamız da (Kıbrıs sorunu) bütün bu projelerin dışında kalamaz. Her şeyin gösterdiği üzere, illa kabul edilir veya uluslararası hukuka uygun ve Kıbrıs halkının rızasına ve çıkarına uygun olması gerekmeyen çözümlerin yoluna konulabilmesi için Kıbrıs sorunu da ülke ekonomisiyle birlikte aynı mengeneye girecek."


DOĞALGAZ BÖLGEDE ŞEKİLLENEN YENİ SAHNENİN GÖLGESİNDE


Fileleftheros ise "Doğalgaz Yeni Sahnenin Gölgesinde... Kıbrıs'taki Kriz, Suriye Meselesi ve İsrail-Türkiye Yakınlaşması... Olguları Değiştiriyor... Derinde De Kıbrıs Sorununu" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs'la (ekonomik kriz) ilgili çeşitli gelişmeler, Suriye'de olup bitenler ve kısa süre önce cereyan eden Türkiye-İsrail yakınlaşması ışığı altında Doğu Akdeniz'de "yoğun belirsizlik unsuru" ile yeni olgular şekillenmekte olduğunu yazdı.


Gazete Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a karşı tavrını sertleştirmesi ve doğalgaz taleplerine ilişkin "tehditlerinin" de bu çerçeve içerisinde olduğu görüşüne yer verdi.


TİMES'A GÖRE ULUSLARARASI UNSUR RUM EKONOMİK KRİZİNİ "ANNAN TİPİ BİR PLAN DAYATMAK VE KIBRIS'I TÜRKİYE'NİN ENERJİ REHİNESİ HALİNE GETİRMEK İÇİN FIRSAT GÖRÜYOR"


Gazete New York Times'ın haberine işaret ederek;  uluslararası unsurun Rum ekonomik krizini, Annan planı tipi bir çözüm dayatmak ve "Kıbrıs'ı Türkiye'nin enerji rehinesi haline getirmek" için bir fırsat görmekte olduğunu yazdı.


Habere göre New York Times sözde "Rum doğalgazının" Avrupa'ya Türkiye üzerinden nakledecek bir boru hattı çekilmesini muhtemel görüyor, Ankara-Tel Aviv yeniden yakınlaşmasının Güney Kıbrıs-İsrail işbirliğini etkisizleştirdiğine işaret ederek şunları yazdı:


"Kıbrıs, paçavraya dönen ekonomisi ile acilen doğalgaz yataklarını değerlendirmek zorunda. İki yıl önce yakın sularda doğalgazın keşfedilmesi itibarıyla Kıbrıs doğalgazı, Ada'nın Kuzey kesimini 40 yıldan fazladır elinde bulunduran Türkiye'yi by-pass ederek piyasaya çıkarmayı planlıyor. Ancak bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde Kıbrıs'ın bu ihtirası çifte darbe yedi. Kıbrıs'ın, enerji ihracat kavşağı haline gelmek için doğalgaz fazlasına dayandığı İsrail üç gün önce, Türkiye ile arasındaki engelleri kaldırdı."


İSRAİL TAMAR'DAKİ DOĞALGAZINI DENİZ ALTI BORU HATTIYLA HAYFA'YA TAŞIYOR


Fileleftheros "İsrail Enerji Açısından Bağımsız... Pazar Günü Tamar Doğalgazıyla Elektrik" başlıklı haberinde İsrail'in Pazar gecesi (yarın) itibarıyla yeni bir enerji dönemine gireceğini, bunun İsrail'i adım adım takip etmekte olan Güney Kıbrıs için de önemli bir şey olduğunu yazdı.


Gazete İsrail'in Pazar gecesi veya Pazartesi sabahı denizdeki Tamar yataklarından doğalgazını boru hattıyla karaya ulaştırmasının beklendiğini, doğalgaz akışının başlamasıyla önemli toplumsal değişiklikler ve yaşam düzeyinin yükselmesinin beklendiğine dikkat çekti.


"Güney Kıbrıs'ın 12'nci parselinde" olduğu gibi Tamar'da da ruhsat sahibinin Noble, Delek ve bunların yan kuruluşları olduğuna işaret eden gazeteye göre 3 milyar dolarlık bir yatırımla Tamar'daki yataklardan Hayfa'ya deniz altından 99 kilometre uzunluğunda boru hattı döşendi.


(ŞA/ŞEB)


 
30 Mart 2013 Cumartesi 12:20
Okunma: 681
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)