Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hidrokarbon Yasası...

Hidrokarbon Yasası...

Yasanın Anayasa'ya Uygunluğu Tartışılırken, İkinci Tur İhale Prosedürünü Tamamen Ortadan Kaldıracak Gelişmeler Olabilir.

 
 
Hidrokarbon Yasası...
Lefkoşa, 28 Ağustos 12 (T.A.K.): Rum tarafının Doğu Akdeniz'deki deniz bölgesini tek yanlı "münhasır ekonomik bölge (MEB)" ilan ederek parsellediği deniz bölgesinde, ruhsat verdiği Noble Energy şirketinin doğalgaz yatağı bulmasının ardından ihdas edilen hidrokarbon Yasası'nın, ikinci tur ihale prosedürünü tamamen ortadan kaldırabilecek boşluk ve soru işaretleri yarattığı haber verildi.


Alithia "Pek Çok Boşluk ve Soru İşareti" başlıklı haberinde, Rum Meclisi tarafından doğalgazla ilgili müzakerelerin bugün yapılmakta olduğu gibi yetkili bakanlık (Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı) tarafından değil,  teknik komite tarafından yürütülmesi ve nihai kararın Bakanlar Kurulu tarafından alınmasını öngören bir yasa ihdas ettiğini hatırlattı.


Habere göre,  Meclis'in ihdas ettiği Yasa hakkında Başsavcı Petros Kliridis anayasal olduğu görüşü verirken Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yeni Yasa ile yürütme erkinin elinden yetkilerinin alındığı gerekçesiyle geçen nisan ayında Yüksek Mahkeme'den ihdas edilen yasanın anayasaya aykırı ilan edilmesini istedi. Yüksek Mahkeme henüz konuyla ilgili herhangi bir mütalaada bulunmazken yasaya rağmen ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesine katılanlarla müzakereler Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı eliyle yürütülüyor.


Gazete, hukuk çevrelerini kaynak göstererek Rum Yüksek Mahkemesi'nin böyle bir konuyu süratle sonuçlandırması gerektiğine işaret ederek, bunu yapması halinde her iki tarafı da (hükümet ve meclis) dinledikten sonra hükme varacağını belirterek, şu bilgileri verdi:


"Yüksek Mahkeme'nin kararını başkanlık seçimlerden önce vermesi ve Meclis tarafından ihdas edilen Yasa'nın anayasaya aykırı olduğuna hükmetmesi halinde sorun yok, çünkü bugün ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesine katılanlarla müzakereler meşru olacak. Soru, Meclis"in yaptığı Yasa'nın anayasaya uygun olduğuna hükmedilmesi halinde ne olacağıdır.


Hukuk çevreleri bu noktada iki olasılık gündeme getiriyorlar. Birinci olasılığa göre, Meclis'in bu konuda ihdas ettiği ikinci Yasa'nın anayasaya uygun olduğuna hükmedilirse şu anda Hükümet tarafından konuyla ilgili ilk Yasa tahtında yürütülen ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesi prosedürleri anayasaya aykırı olacağından otomatikman iptal olacak. Elbette ki böyle bir gelişme karşısında meclis göz yumar ve şu anda yürürlükteki yasa tahtında yürütüle prosedürler konusunu gündeme getirmezse... İkinci olasılıkta ise sonradan anayasaya aykırılıklarına hükmedilecek olmasına karşın yürürlükteki yasa tahtında yapılan prosedürlerin Anayasa Mahkemesi tarafından meşru görülmesidir.


Diğer bir büyük soru ise büyük bir gecikme olur ve konunun Anayasa Mahkemesi tarafından görülmesi başkanlık seçimlerinden sonraya kalması durumunda ne olacağıdır. Hukuk çevrelerine göre, böyle bir gelişmede yeni başkanın duruma göre hareket etme olanağı bulunacak. Yani ya Anayasa Mahkemesi'ndeki meselenin sırası geldiğinde mahkeme tarafından görülmesine izin verecek veya davayı geri çekecek. Hristofyas tarafından yapılan başvurunun yeni başkan tarafından geri çekilmesi halinde mevcut yasa yürürlükte kalacak, ikinci tur ihaleyle ilgili bugüne kadar yapılanlar da meşru sayılacak."


Gazete, Rum Meclis'i tarafından ihdas edilen, MEB parsellerinde imtiyaz hakkı verilmesi için şirketlerle müzakere yetkisini ilgili bakanlıktan alıp teknik komiteye veren yasanın DİSİ, EURO.KO ve bağımsız milletvekili Zaharias Kulias tarafından önerildiğini, AKEL dışındaki bütün partiler tarafından olumlu oylandığını hatırlattı.


Haberde, sözde Rum "MEB"inde ilk ihaleye 2008 yılında çıkıldığı ve 12 numaralı parselin imtiyaz haklarının Amerikan Noble Energy şirketine verildiğini, toplam 13 parselden 12 tanesi için geçen mart ayında çıkılan ikinci tur ihalede ise 9 parsele ilgi gösterildiği, bunlara 5'i şirket 10'u konsorsiyum olmak üzere toplam 15 teklif geldiği hatırlatıldı.


SİLİKİOTİS NORVEÇ'TE GÜNEY KIBRIS'IN İSRAİL-ARAP DÜNYASI ARASINDA "BAĞLANTI HALKASI OLDUĞUNU" ANLATACAK


Aynı gazete,   "Silikiotis;  Kıbrıs Hidrokarbon Yatakları Konusunda Bağlantı Halkası" başlıklı haberinde ise Norveç'te bulunan Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in "Offshore Northern Seas Foundation" tarafından organize edilen hidrokarbon kongresinde Güney Kıbrıs'ın, bölgede bulunan hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesi çabasında Arap dünyası ve İsrail arasında bağlantı halkası olma rolünü anlatacağını yazdı.


Habere göre, Silikiotis, Rum Haber Ajansı'na (KİPE) Norveç'te yaptığı açıklamada dünya enerji alanına ilişkin gelişmelerin ele alınacağı  Kongre'ye Güney Kıbrıs olarak ilk kez katılacaklarını, kongre'nin ilk bölümünde enerji jeopolitiği konusunun ele alınacağını bu çerçevede özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika da dahil cereyan eden siyasi gelişmeler ve enerji konularının irdeleneceğini söyledi.


Silikiotis özellikle bu noktada Güney Kıbrıs'ın rolünün ve bölge ülkeleriyle işbirliğinin öne çıkartılması gerektiğine işaret ederek "İsrail ve Arap ülkeleriyle çok iyi ilişkileri olan Kıbrıs AB üyesi olma sıfatıyla da  bu işbirliğinde bağlantı halkası olarak işleyebilir" dedi.


(ŞA/HY)


*****************


 
28 Ağustos 2012 Salı 11:47
Okunma: 628
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu