Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas - Karoyan Görüşmeleri...

Hristofyas - Karoyan Görüşmeleri...

Diko'nun Hükümette Kalması Kıbrıs Sorununda Varılacak Noktaya Bağlı.

 
 
Hristofyas - Karoyan Görüşmeleri...

Lefkoşa, 1 Ağustos 11 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın, tarihi henüz belirlenmeyen, bir sonraki görüşmesinde Kıbrıs sorununun derinlemesine ele alınacağı ve DİKO'nun koalisyonda kalıp kalmayacağını Kıbrıs sorunu merkezli görüşmeden çıkacak sonucun belirleyeceği haber verildi.

Fileleftheros; "Üçüncü ve Belirleyici... Hristofyas - Karoyan İşbirliğinin Geleceğini Kıbrıs Sorunu Belirleyecek" başlıklı manşetinde, edindiği bilgilere dayanarak koalisyon ortaklarının Cumartesi akşamki, Kıbrıs sorununun ele alınmaya başlandığı görüşmenin o kadar da cesaret verici olmadığını yazdı.

Habere göre Karoyan, Cumartesi günkü görüşmede DİKO'nun taleplerini Hristofyas'a yazılı olarak da sundu ve partinin; müzakere masasına koyduğu dönüşümlü başkanlık, ağırlıklı oy, TC kökenliler v.b. önerilerini geri çekmesi talebini yineledi.

Hristofyas, müzakere masasına koyduğu önerileri DİKO'nun isteğiyle geri çekmekte kararsız göründü ve önerileri şu anda geri çekmesinin, içerdiği tehlikelere işaret ederek bunun Rum tarafı için yıkıcı olacağına vurgu yaptı.

Hristofyas'ın bu tavrını olumlu bulmayan DİKO, hükümette kalıp kalmama kararını, bir sonraki Hristofyas - Karoyan görüşmesine havale ediyor. DİKO'dan çevreler, partinin koalisyonda kalıp kalmayacağına Karoyan'ın Hristofyas'tan Kıbrıs sorununda ne alacağına bağlı olduğunu söylüyor.

Köşkte önceki akşam yapılan görüşmede ekonomi ve enerji konuları da masaya yatırıldı, bu konularda Hristofyas ve Karoyan arasında görüş birliği sağlandığı haber verildi. Hristofyas'ın ekonomi konusunda yeni bir pakete niyetli göründüğü, enerji konusunda da bütün olguları değerlendirip geleceğe dair projeler ileri götürecek bir komisyon kurulmasında da anlaşmaya varıldığı kaydediliyor.

DİKO'nun, Kıbrıs sorununda Hristofyas'la anlaşmaya varılamaması halinde koalisyon ortaklıklarının son bulacağının altını çizdiğini belirten gazeteye göre, Rum hükümet kaynakları bir Hristofyas -Karoyan görüşmesi daha yapılması ihtimalinin göz ardı edilmediğini belirtti ve sonuç çıkana kadar ne kadar gerekiyorsa o kadar görüşme yapılacağını kaydetti.

AKEL, şimdilik bu diyaloğun dışında kalıyor. Genel Sekreter Andros Kiprianu; Rum Başkanlık Köşkü'ne çıkmak için Hristofyas - Karoyan görüşmelerinin tamamlanmasını bekliyor, ancak bu süreçte konuşulanlardan haberdar ediliyor ve kendi hareketlerini belirliyor.

MUHALEFETE GÖRE YÖNETİM BOŞLUĞU VAR

Bu arada Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, ilk fırsatta yeni kabinesini ilan edebilmek için kâğıt üzerinde planlamaya (isim listesi oluşturmaya) başladığı kabine değişikliğinin gecikiyor olması Rum iç cephesinde karışıklıklara neden olurken, muhalefet partileri başıboşluktan söz etmeye başladı.

EDEK Başkan Yardımcısı Kiriakos Mavronikolas, partisinin Hristofyas - Karoyan görüşmelerine kayıtsız olduğunu; EURO.KO ise ülkenin bir yönetim boşluğu döneminden geçtiğini, sorunların günden güne arttığını, Hristofyas ve Karoyan'ın ise, yetkiyi paylaşmaya öncelik verdiğini, uzlaşamadıkları görüşmeler yapıp kıymetli zamanı harcadığını vurguladı.

ELAM ise, Hristofyas'ın yapması beklenen kabine değişikliğini; Rum halkının, RMMO deniz üssündeki patlamayla ilgili sorumluluklarına odaklanan dikkatini dağıtma maksadını taşıdığı görüşünü açıkladı.

Aynı gazete; "İstifalar Nedeniyle Hiçbir Yönetim Boşluğu Yok" başlıklı haberinde, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis'in; Hristofyas'ın RMMO üssündeki patlamanın ardından kabine üyelerinden toplu istifalarını istemesinin ardından yeni kabinenin ilanının gecikmesi nedeniyle yönetim boşluğundan söz eden muhalefete yanıt verdiğini yazdı.

Habere göre, kabine değişikliği zamanının tamamen Hristofyas'ın yetkisinde olduğuna işaret eden Silikiotis, yeni kabinenin önümüzdeki günlerde ilan edileceğini söyledi. Silikiotis, eski kabinenin Hristofyas'ın isteği üzerine istifasının, yeni kabine oluşturulması açısından gerekli bir hareket olduğuna işaret ederek, "Yeni kabine oluşana kadar oradayız, çalışıyoruz, halka hizmet ediyoruz. Devletimiz çalışıyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nde hiçbir yönetim boşluğu yok" dedi.

İstifalarını veren bakanlar hakkında konuşulmasının yanlış olduğunu da söyleyen Silikiotis, yerlerine yenileri atanana kadar bakanların görevinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Yine Fileleftheros, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, EDEK ve Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru'ya "itibardan düşmüş" nitelemesinde bulunması ile EDEK ile AKEL arasındaki sürtüşmenin de tırmanmakta olduğuna işaret etti.

Gazeteye göre Omiru, Kiprianu'yu izleyip aynı sıfat takma ve saldırma taktiğine girmeyeceğini belirterek; düşüşte olanın ve boşluğa sürüklenenin halk olduğunu vurguladı. Meselenin Rum halkının yaşamakta olduğu benzeri görülmemiş kurumsal, siyasi, ekonomik ve enerji krizi olmadığını, asıl meselenin; faaliyetleri ve ihmalleri ile ülkeyi bu benzersiz kriz ortamına sokan birilerinin yapması gerekeni yapmaması olduğuna işaret etti.

Andros Kiprianu; yönetim boşluğu olduğuna işaret ederek, hükümetin ve Hristofyas'ın deniz üssündeki patlama konusunda sorumluluk alması gerektiğini söyleyen Omiru'yu "itibardan düşmekle" eleştirmiş ve "Meclis Başkanı'nın diğer siyasilerden daha ciddi olması gerekirdi" ifadesini kullanmıştı.

DİKO MALİYE BAKANLIĞI İÇİN SARRİS DİYOR

Politis; "İşbirliği İçin Işık Görüyorlar... Hristofyas - Karoyan Diyaloğuna Olumlu Son Umuyorlar" başlıklı manşet haberinde, halen açık kalmış konular olmasına rağmen Rum Başkanlık Köşkü ile DİKO'nun; işbirliklerinin devamı konusunda tünelin ucunda ışık görmeye başladıklarını yazdı.

Habere göre DİKO, ekonomi konusunda; Tasos Papadopulos hükümeti döneminde de aynı görevi yapmış olan Mihalis Sarris'in maliye bakanlığına getirilmesini, koalisyonda kalmasının anahtarı olarak görüyor.

Karoyan, köşkteki görüşmelerde Sarris için savaş veriyor. Sarris'in önceleri maliye bakanlığını yeniden üstlenmeyi reddettiği, ancak son günlerde yumuşamış göründüğü yolunda bilgiler var. Sarris Maliye Bakanlığı'nı yeniden üstlenmek için, kimsenin müdahalesi olmadan maliye bakanlığında politika belirleyebilmesini şart koşuyor.

Köşkte ve AKEL'de ise, buna tepkiler var ancak bilgi sahibi kaynaklar DİKO'da Maliye Bakanlığı için alternatif isimler de olduğunu söylüyor. Hristofyas ve Karoyan arasındaki bir sonraki görüşmenin Salı veya Çarşamba günü gerçekleştirileceği de belirtiliyor.

DİKO: "ÖNERİLERİMİZ KESİNDİR, NE KARŞI ÖNERİ NE İNDİRİM KABUL EDERİZ"

Simerini; "Hristofyas ve Karoyan Önümüzdeki İki Gün İçinde Yeniden Görüşecek, AKEL Beklemede; Kabine Değişikliğinin de Hafta Sonunda Olması Bekleniyor" başlıklı haberinde, Hristofyas ve Karoyan'ın Cumartesi akşamki görüşmelerinde neredeyse bütün konularda "el sıkıştığını", uzlaşamadıkları tek konunun Kıbrıs sorunu olduğunu yazdı.

Habere göre DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, "Hükümette olalım veya olmayalım ülkenin normalleşme ve istikrar sürecine girmesi şarttır. Biz elimizden gelen her şeyi yaptık, dolayısıyla, bir sonraki toplantıda olguların netleşeceğini umuyoruz" dedi.

Bir sonraki Hristofyas - Karoyan görüşmesinin yarın veya öbür gün gerçekleşmesinin beklendiğine işaret eden Fotiu şunları söyledi:

"Kabine değişikliğini yapacak olan biz değiliz. Biz halen hükümette olup olmayacağımızı bilmiyoruz. Somut bir öneride bulunduk, kabul edilip edilmeyeceğini bekliyoruz. Sunduğumuz öneriler kesindir. Ne karşı öneri ne de önerilerimizde indirim kabul ederiz."

"CEPLERİ DOLU GİDİYORLAR"

Öte yandan Alithia ;"Cepleri Dolu Gidiyorlar" başlıklı haberinde, RMMO deniz üssünde patlamanın ardından istifa eden Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Savunma Bakanı Kostas Papakostas ve Hristofyas'ın talebiyle istifalarını sunan bütün diğer bakanların, görevden ayrılmanın acısının, elde edecekleri maddi menfaatlerle giderileceğini yazdı.

Habere göre, 41 aylık görevlerinden sonra istifa eden veya ettirilen bütün bakanların her birinin vergisiz 68 bin 883 Euro ikramiye alacağını, diğer çalışanlar emeklilik hakkını 63 yaşında edinebilecekken onların 60 yaşında emekli olacağını ve yıllık 14 bin 750 Euro maaş (aylık bin 229) alacaklarını yazdı.

(ŞA/SEL)

 
1 Ağustos 2011 Pazartesi 15:36
Okunma: 709
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu