Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Ab Dönem Başkanlığı Konusunda Açıklamalarda Bulundu

Hristofyas Ab Dönem Başkanlığı Konusunda Açıklamalarda Bulundu

"her Senaryoya Karşı Hazırlıklıyız. Bu Konuda Türkiye İle Nafile Bir Diyaloğa Girmeyeceğiz".

 
 
Hristofyas Ab Dönem Başkanlığı Konusunda Açıklamalarda Bulundu

"BİR YIL ÖNCE SOSYAL UYUMUN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİĞİMİZDE, 'AB SOLCU YAKLAŞIMI KABUL ETMEZ' DİYEREK BİZİ NEREDEYSE YUHALAMIŞLARDI..."

RUM DÖNEM BAŞKANLIĞININ 4 EKSENLİ ÖNCELİKLERİ

Lefkoşa, 3 Mayıs 12 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Türkiye'yi; AB dönem başkanlığında Güney Kıbrıs'ı şaşırtmak hedefiyle başarısız veya güçsüz bir Rum dönem başkanlığına yatırım yapmakla suçladı.

Hristofyas "Bütün senaryolara karşı hazırlıklıyız, halen gerek BM Güvenlik Konseyi'nin 5 Daimi Üyesi, gerek Avrupalı ortaklarımız düzeyinde önleyici girişim ve hareketlerde bulunuyoruz" dedi.

Bu konuda Türkiye ile herhangi nafile bir diyaloğa girmeyeceklerini, meselenin tamamen ve sadece AB'yi ilgilendirdiğini, AB'nin kurumsal işleyiş sisteminin kalbine dokunduğunu söyleyen Hristofyas "Dolayısıyla Avrupa Konseyi Başkanlığı'nın dönüşümlü olmasının Türkiye tarafından sorgulanması, öncelikle Birliği ilgilendirir" ifadesini kullandı.

Haravgi Hristofyas'ın Rum Haber Ajansı'na (KİPE) verdiği söyleşiyi "Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığını Sorgulamak Öncelikle Birliği İlgilendirir" başlığıyla okurlarına aktardı.

Güney Kıbrıs'ın AB'ye üyeliğinin yakın tarihin, "bağımsızlıktan" sonra en önemli durağı olduğunu, AB'ye üyeliği Yunanistan'ın desteğiyle başardıklarını söyleyen Hristofyas Birliğe katılımın çağdaşlaşmada, 21'inci yüzyılın meydan okumalarına yeterli yanıt verilebilmesi için yapısal değişiklilerin hızlandırılmasında katalizör rol alacağı görüşünü ortaya koydu.

Diğer örgütler gibi AB'nin de çıkarlardan etkilendiğini belirten Hristofyas, bunların da AB'nin özellikle siyasi ve ekonomi alanlarındaki stratejik kararlarının genel hatlarını belirleyen büyük üye devletlerin çıkarları olduğunu, bunun da AB'nin şu anda yaşamakta olduğu ekonomik kriz ortamında çok belirgin şekilde görüldüğünü söyledi.

Hristofyas "Özellikle Kıbrıs'la ilgili olarak, Kıbrıs'ın üyelik süreci; bu perspektifin Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkenin yeniden birleşmesi için bir katalizör olacağı inancına bağlandı" ifadesini kullandı.

AB'nin de destekleyip arzu ettiği çözümün bulunamadığını, bundan Türk tarafının sorumlu olduğunu savunan Hristofyas "Biz, Türkiye'nin üyelik sürecinin Kıbrıs sorununun çözümünde katalizör olması yönünde çalışmaya devam ediyoruz. Bu elbette, Türkiye'nin yükümlülüklerini hiçbir ayrım gözetmeksizin yerine getirmesi ve elbette AB üyeliğinin, siyasi hedefi olmaya devam etmesi anlamına gelir" dedi.

Hristofyas Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını alacak olmasının, önemli bir fırsat, ülke için önemli bir meydan okuma olduğunu söyledi ve "Çünkü başarılı bir dönem başkanlığı uygulamamızın,  devletlik varlığımızın ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin milli egemenliğinin güçlendirilmesine güçlü katkı yapacağına inanıyorum" dedi.

"BİR YIL ÖNCE SOSYAL UYUMUN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİĞİMİZDE, AB SOLCU YAKLAŞIMI KABUL ETMEZ DİYEREK BİZİ NEREDEYSE YUHALAMIŞLARDI..."

Avrupa Konseyi dönem başkanlıkları ile verecekleri ana mesajın "vatandaşlarına daha fazla şey sağlayan, kazanımlarını güvence altına alan, vatandaşlarına daha yakın olan, daha iyi bir Avrupa" olacağına da dikkat çeken Hristofyas şunları da söyledi:

"Bir yıl önce AB'nin sosyal uyum meselesini derinlemesine tartışması gerektiğini söylediğimde, ülke içerisindeki bazıları bizi neredeyse yuhaladı, siyasi düzeyde ve AB içerisindeki dinamiklerde bu tür 'solcu' yaklaşımlara izin verilmeyeceğini söyledi. Oysa bugün, ekonomik kriz üye ülkelerin toplumsal dokusuna yaptığı zararı gördükleri için Avrupa sağından temsilciler bile toplumsal uyumun korunması gereğinden söz etmeye başladı.

Biz gücümüz ve yetkilerimiz ölçüsünde AB içerisindeki toplumsal yakınlaşma ve uyumu ileri götüreceğiz. Bu çabamızın gerek Avrupa Komisyonu, gerekse Avrupa Konseyi tarafından destekleneceğini umuyorum. Yıllardır izlenen politikalardan dolayı oldukça etkisizleştirilen toplumsal kalkınma yönelişinin ve devlet refahının desteklenmesinin zamanıdır. Ancak bu şekilde Avrupa'da ekonomik kalkınma şartlarını yeniden yaratabiliriz. Bana göre ancak bu şekilde günümüzün sosyo ekonomik meseleyi, işsizliği ve işsiz gençler sorununu çözebiliriz."

RUM DÖNEM BAŞKANLIĞININ 4 EKSENLİ ÖNCELİKLERİ

Hristofyas 1 Temmuz'da devralacakları dönem başkanlıklarındaki önceliklerini henüz tam manasıyla belirlemediklerini, bunu bir ay içerisinde netleştireceklerini ancak genel olarak şu 4 eksen üzerinde hareket edeceklerini söyledi.

1-AB'yi daha etkin ve yaşayabilir kılacak siyasi faaliyetlerin ileri götürülmesi. Bu bağlamda eski dönem başkanlıklarından miras kalan gündemler bulunduğuna işaret eden Hristofyas bunlardan birinin; 2014-2020 Uzun Vadeli Mali Çerçeve; yani AB'nin önümüzdeki yıllardaki bütçesi ile ilgili olduğunu söyledi. Diğer "miras gündemleri" de Ortak Tarım Politikası ve Balıkçık Politikası, Sosyal Uyum, Araştırma ve Yenilik, Enerji,  Yaşayabilir Kalkınma ve İklim Değişikliği olarak sıraladı.

2-Polonya'nın zamanında başlayıp Danimarka'nın dönem başkanlığında sürdürülen Avrupa'da daha verimli ekonomi ve yönetim çabasını ileri götürmek.

3- Avrupa'yı vatandaşlarına daha da yakınlaştırmak, bu çerçevede gençlerin istihdamını öne çıkarmak. Hristofyas bu çerçevede kendilerini çok fazla ilgilendiren "Avrupa Ortak Sığınma Sistemi"ni yılsonunda Avrupa Konseyi'nin oyuna sunabilecek şekilde ileri götürmeyi hedeflediklerini açıkladı.

4- Avrupa'yı komşularına daha da yakınlaştırma, barışı ve uluslar arası hukuku ileri götürme."

Hristofyas Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı sırasında Euro bölgesinde yeni ekonomik krizlerin yönetilmesine yoğunlaşmak zorunda kalabilecekleri görüşünü de ortaya koydu.

"HER SENARYOYA KARŞI HAZIRLIKLIYIZ"

Dimitris Hristofyas söyleşisinde Türk diplomasisinin "1974 olgularını sağlamlaştırmak arzusundan hiç vazgeçmediğini" savundu şunları söyledi:

"Bütün senaryolara karşı hazırlıklıyız. Ankara'nın siyasi-diplomatik hareketlerini yakından izliyoruz ve halen gerek BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi gerek AB'deki ortaklarımız nezdinde önleyici girişimlerde bulunduk. Elbette AB içerisindeki ortaklarımız Türk tarafının endişe verici hareketleri hakkında bizi sürekli bilgilendiriyor. Bu vesileyle AB'nin kurumsal organlarına ve Avrupalı ortaklarımıza, AB'nin bütün olarak güttüğü; Kıbrıs Cumhuriyeti'nin birliğinden ve ulusal egemenliğinden yana diyebileceğim ilkeli tavrından dolayı teşekkürlerimi iletmek isterim.

Türk diplomasisinin güçsüz veya başarısız bir Kıbrıs Dönem başkanlığına yatırım yaptığı ve dönem başkanlığımızı ifa etmemizde bizi şaşırtmak maksadıyla Kıbrıs etrafında suni gerilim noktaları yaratmaya çalışmalarının ihtimal dışı olmadığı fikrine katılıyorum. Ankara'ya net bir mesaj vermek istiyorum. AB, geçen aralık ayındaki Avrupa Konseyi kararlarsı aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti'yle ilgili Türk tehdit ve maharetlerine net bir cevap vermişti. Bizim, Türkiye'yle bu konuda nafile bir diyaloğa girmemiz söz konusu değildir.

Mesele tamamen ve sadece Avrupa Birliği'ni  kurumsal işleyiş sisteminin kalbini ilgilendiriyor. Dolayısıyla Avrupa Konseyi dönem başkanlığının dönüşümlü olmasının Türkiye tarafından sorgulanması öncelikle Birliğin meselesidir ve bu çerçevede Türkiye'nin Dönem başkanlığıyla ilişkileri konusunda süregelen söylemlerinin halen yaralı olan üyelik müzakerelerine daha da büyük zarar vereceğini değerlendiriyorum."

(ŞA/KAR)

 
3 Mayıs 2012 Perşembe 12:15
Okunma: 538
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)