Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Çaktı Gürledi...

Hristofyas Çaktı Gürledi...

"yaptıklarımızın Kıymeti Daha Sonra Anlaşılacak".

 
 
Hristofyas Çaktı Gürledi...

"ELLERİNDE, 'BUGÜN HÜKÜMETE NE ELEŞTİRDE BULUNSAM' DİYE BAKTIKLARI LİSTEYLE OTURANLAR VAR"

"HAYVAN BESİCİLERİNİN HAYVANLARA DAVRANIŞI ÇİRKİN"

OMİRU: "BİR ERK YETKİSİNİ AŞMIŞ ÖTEKİNİN ÖNÜNE GEÇMİŞSE BUNU YARGI ÇÖZEBİLİR"

PERDİKİS: "PEŞLERİNDEN TIMARHANEYE GİTMEYECEĞİZ"

Lefkoşa, 27 Ağustos 12 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, kendisini ve hükümetini eleştiren muhalefete patladı. Hristofyas, Rum meclisini ve siyasi partileri yürütme erkini feshetmeye çalışmak ve saygısızlık yapmakla suçlarken, hükümeti tarafından yapılanların kıymetinin daha sonra anlaşılacağını söyledi.

Alithia "'Topuz Kullanmak Kelimenin Tam Anlamıyla Topuzlu Davranmayı Getirir...' Daha Şiddetli Döndü" başlığıyla manşete çektiği haberinde Hristofyas'ın yaz tatilini muhalefete ve kendisini eleştirenlere patlayarak tamamladığını yazdı.

Habere göre Kellaki'deki ikametgâhında düzenlenen bir davette konuşan Hristofyas muhalefete yüklenirken "Bir kısım muhalefet bana; ellerinde, 'bugün hükümeti neyle suçlasam' diye baktıkları bir liste varmış izlenimi veriyor" dedi. Hristofyas Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin hidrokarbonlar konusundaki "hükümet bir şeyler gizliyor" suçlamasını hatırlattı.

"Güneş balçıkla sıvanmaz" da diyen Hristofyas "Bu hükümet Türkiye'nin tehditlerine karşın hidrokarbon yataklarını ortaya çıkarmayı ve ikinci tur imtiyaz dağıtımını ileri götürdü, hiçbir şey gizli kalmaz. Biz menfaat toplama peşinde bir hükümet değiliz, bu başkalarının sanatıdır. Bu sanatı biz bilmiyoruz, hükümette olduğumuz sürece de öğrenemeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Hristofyas, son zamanlarda bazılarının yöneten meclis yaratma gayretine girdiğini belirterek "Başkan olduğum sürece kurumları, Cumhuriyet'in en üst yasası olan ve hepimizin saygı göstermesi gereken Kıbrıs Anayasası'nı ihlal ettiği için ülkeye zararlı olan bu politikanın geçmemesi için savaş vereceğim" diye konuştu.

Kendisine yapılan eleştirilere karşı sürekli suskun kalamayacağını da belirten Hristofyas, siyasi partilerin yarın da kendisini yanıt verdiği için 'eleştiriye tahammülü yok' diye eleştireceklerini söyledi, "Saygısızlık bardağı taşırdı, bu nedenle tepki gösteriyorum ve tepkim çok ılımlıdır" dedi.

Hristofyas hidrokarbonlar konusunda sakladıkları hiçbir şey olmadığını ancak ülkenin ekonomisi ve geleceğiyle ilgili böyle konuların sorumsuzca basın önünde konuşulacak konular olmadığını söyledi, özetle şunları ekledi:

"Bunun anlaşılması gerekir. Dolayısıyla halka, işimize sessiz sedasız devam edeceğimizi söylemek isterim. Siyasi partilere sorumlu bakan Neoklis Silikiotis tarafından bilgi veriliyor. Bilgi isteyen Bakan'a başvursun. Hidrokarbon konuları Ulusal Konsey'in konuları değildir. Ulusal Konsey sadece Kıbrıs sorunuyla ilgilenmek üzere kuruldu."

"HAYVAN BESİCİLERİNİN HAYVANLARA DAVRANIŞI ÇİRKİN"

Rum küçükbaş havyan besicilerinin, hayvan başına aldıkları destek ödeneğinin yüzde 50 azaltılmasını Başkanlık Köşkü önünde protesto etmelerine de değinen Hristofyas, köşk önünde cereyan edenleri "çirkinlik" olarak niteledi, besicilerin hayvanlara davranışlarını eleştirdi.

Gazete Hristofyas'ın hayvan besicilerine yönelik eleştirisi, besicilerin Rum yönetiminin, taleplerini yerine getirmemesi halinde yüzlerce küçükbaş hayvanı otoyollara salıverme tehdidinde bulunduğu bir zamana denk geldiğine dikkat çekti.

OMİRU: "BİR ERK YETKİSİNİ AŞMIŞ ÖTEKİNİN ÖNÜNE GEÇMİŞSE BUNU YARGI ÇÖZEBİLİR"

Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru, Hristofyas'ın; yasama ve siyasi partiler kanalıyla yürütme erkinin feshedilmeye çalışıldığı şikâyeti üzerine; üstün bir yasama erki ve yetkisini suiistimal ettiği sözlerinin sürekli zikredilmesinin devletin işleyişine yardımcı olmadığı yanıtını verdi.

Anayasa'nın yasama erkinin de yürütme erkinin de yetkilerini net biçimde ortaya koyduğuna işaret eden Omriu, "Bir erkin yetkisini aşıp ötekinin önüne geçtiyse bu kesin şekilde yargı yetkisiyle çözülebilir" dedi.

PERDİKİS: "PEŞLERİNDEN TIMARHANEYE GİTMEYECEĞİZ"

Habere göre Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Perdikis, Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'e bugün ikinci bir mektup göndererek doğalgaz konusunda bilgilendirme yapılması maksadıyla derhal partiler arası komisyonun toplanması talebinde bulunacaklarını açıkladı. Bilgi ve işbirliği talep eden basit bir mektubun Rum Başkanlık Köşkü'nü bu kadar karıştıracağını beklemediklerine işaret eden Perdikis şunları söyledi:

"Birileri soğukkanlılığını artık tamamen kaybetmiş görünüyor. Peşlerinden tımarhaneye gitmeyeceğiz. Hükümet Sözcüsü malum kendini beğenmiş ve ironik tavrıyla bizi 'telefonu kaldırıp Ticaret Bakanı'ndan bilgi istemeye' teşvik ettiğinden, yarın Sayın Silikiotis'e mektup göndererek 16 Mayıs'tan beri toplanmayan partiler arası komisyonun derhal toplanmasını ve -Sözcü'nün önemsiz bulduğu-  ikinci tur imtiyaz hakkı, AİK ihtiyaçları için İsrail'le yapılan kısa vadede doğalgaz tedariki anlaşması Kıbrıs MEB'i ile Yunan MEB'i sınırlarının belirlenmesi konularında bilgilendirme talep edeceğiz."

"RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER"

Hristofyas'a da "rüzgâr eken fırtına biçer" deyişiyle seslenen Perdikis, Rum Yönetimi Başkanı'nı, göreve neredeyse bütün siyasi partilerin desteğiyle göreve gelirken şu anda tek başına kaldığını hatırlatarak, özeleştiri yapmaya davet etti. Hristofyas'ın, hükümetinin kıymetinin sonra anlaşılacağı görüşünde olduğunu belirten Perdikis "Hristofyas hükümeti hareketsizliğiyle, kayıtsızlığıyla bizi karanlık ortaçağlara götürdü, bu da gün gibi apaçıktır" ifadesini kullandı.

Simerini haberi "Meclise Karşı Yeni Şimşekler... Başkan: Yürütme Erkini 'Feshetme' Çabası"; Haravgi "Hükümetin Çalışması Geleceğe Zemin Yaratıyor.. Başkan Hristofyas: Bu Hükümetin Yaptığı Güzel Şeyler Zaman İçerisinde Ortaya Çıkacak... Yürütme Erkini Feshetme Çabasına Karşı Savaş" ve Fileleftheros "'Mütemadiyen Susamam'... Başkan Hristofyas Eleştirilere Kellaki'den Yanıt Verdi... Yürütme Erkinin Feshedilmeye Çalışıldığından Şikâyet Etti" başlığıyla aktardı.

(ŞA/GÜL)

 
27 Ağustos 2012 Pazartesi 11:17
Okunma: 579
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu