Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas cevap mektubunu Ban'a gönderdi

Hristofyas cevap mektubunu Ban'a gönderdi

BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleriyle Temas Turlarına Başlayan Hristofyas Prosedürün Değiştirilmesini, Takvimleri Ve Hakemliği Önlemeye Çalışıyor

 
 
Hristofyas cevap mektubunu Ban'a gönderdi
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristoryfas'ın; BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Greentree zirvesi için Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'na ve kendisine yaptığı davete yanıt teşkil eden mektubunu dün gönderdiği bildirildi.  

Fileleftheros "Hristofyas'ın Genel Sekreter'e Mektubu... Prosedürün Değiştirilmesini, Takvimleri ve Hakemliği Önlemeye Koşuyor... BM: B Planı Yok" başlığıyla manşete çektiği haberinde Hristofyas'ın Greentree görüşmesine gideceğini bildirdiği cevap mektubunun içeriğine atıfta bulunurken Rum tarafının, çözüm taslağı olarak nitelenen 20 sayfalık tezler listesini henüz BM'ye sunmadığına işaret etti.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Rum tarafının tezler listesinin, Rum Ulusal Konseyi'nin Pazartesi günü yapılacak toplantısından sonra BM'ye sunulacağını yazdı.

Habere göre Hristofyas Ban'a gönderdiği cevap mektubunda Kıbrıs sorununda yürütülmekte olan prosedürde değişiklik yapılmasını ve BM grubunun rolünün hakemliğe dönüşmesini kabul etmeyeceğini kesin bir dille ortaya koydu.

Güney Kıbrıs'ın 1 Temmuz 2012'de devralacağı AB dönem başkanlığının Kıbrıs sorunu açısından takvim olamayacağı görüşünü ortaya koyan Hristofyas, uluslar arası konferans düzenlenmesi konusundaki şartlarını yineledi. Hristofyas son olarak Kıbrıs Türk tarafını; "iki yüzlülük yapmak, uzlaşılanlardan caymak ve müzakerelerde ilerlemeyi engellemekle" suçladı.

Hristofyas'ın cevap mektubunun, Genel Sekreter Ban'ın davet mektubunda belirttiklerine ve Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın kamuoyu önünde söylediklerine cevap niteliği taşıdığına işaret eden gazete Downer'ın son zamanlarda; BM'nin bir B planı olmadığı şeklinde kamu oyuna yaptığı açıklamalarla bir "baskı ortamı yaratmaya çalıştığını" savundu.

Gazete devamla Downer'ın Milliyet gazetesine mülakatında ifade ettiklerini "Greentree'den sonra çok taraflı konferansa ilerlememiz gerekir" sözünü öne çıkararak okurlarına aktardı.

Gazete Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru'nun Türk tarafını Kıbrıs sorununda "uluslar arası meşruiyet ve BM ile dalga geçmekle" suçladığını yazdı.

Habere göre Türk yetkililerin son zamanlardaki açıklamalarından, Kıbrıs'ta iki bağımsız devletin tanınmasıyla ilgili bir B planı ileri götürmekte olduğunun açıkça ortaya çıktığı görüşünü belirten Omiru "maskeleri düştü" dedi.

HRİSTOFYAS BM GÜVENLİK KONSEYİ DAİMİ ÜYELERİYLE TEMAS TURLARINA BAŞLADI

Politis "Greentree'de Çetin Poker Hazırlıyorlar... Hristofyas Güvenlik Konseyi 5'leri Nezdinde Önleyici Hareketlerde Bulunuyor... Downer ve Özersay Görüşmeler İçin Ankara'da" başlıklı manşet haberinde Kıbrıs sorununda oyunun "hoyratlaştığını" vurguladı ve Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın artık açık açık; ya çözüm veya prosedürün çöküşünden bahsetmekte olduğuna dikkat çekti.

Aleksander Downer'ın Perşembe günü Ada'dan ayrıldığını ve nereye gittiğinin bilinmediğini belirten gazete bir sonraki hafta başında Ankara'yı ziyaret edeceği yolunda bilgiler bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın da Ankara'ya gittiğini yazdı.

Bütün bunların; iki tarafın çözüm taslaklarını dün de teati etmediği ve Kıbrıs Türk tarafının TC kökenliler ve mülklerle ilgili veri ve rakamları sunmadığı bir dönemde gerçekleşiyor olduğuna işaret eden gazete "Bu olgular karşısında, Greentree-2'de pek çok tuzak gizlendiği anlaşılabilir. Başkan Hristofyas BM Güvenlik Konseyi'nin 5 Daimi Üyesi ile önleyici temas turlarına başladı" ifadesini kullandı.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın BM Genel Sekreter'ine cevap mektubunun da gönderildiğine işaret eden gazete iç sayfasından devam ettirdiği haberinde özetle şunları yazdı:

"Kıbrıs Türk ve Rum tarafları; Greentree-2'de çatışma ve hatta hoşça kal deme ihtimali belirgin şekilde New York bavullarını hazırlıyor, Downer'ın grubu da gerekli son hareketlerde bulunuyor.

Diplomatik kaynaklar yeni üçlü görüşmeyle ilgili görüntünün puslu olmaya devam ettiğini, BM'nin de; iki tarafın hazırladığı çözüm taslaklarının -en azından düne kadar- teati edilmemesinin yarattığı verimsiz durumu nasıl yöneteceğini tam olarak netleştirmediğini söylediler. New York'ta müzakere edilebilmesi için çözüm taslaklarının önceden bilinmesi gerekiyordu.

Ancak üçlü görüşmenin sonucu açısından ilave kuşku yaratan şey mülklerle ilgili veri ve rakamların sunulmamasıdır. Kıbrıs Türk tarafı bu verileri gelecek hafta sunsa bile incelenmesi ve tartışılması için yeterli süre olmadığı ortadadır. Aynı zamanda Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs Rum tarafının özlü bir müzakere açısından zaruri gördüğü bütün verileri toplamaktan kaçınacağı da değerlendiriliyor.

Bütün bu belirsizlikler karşısında Başkan Hristofyas BM Güvenlik Konseyi 5'lerine Kıbrıs Rum endişelerini bildirmeye başladı. Bu çerçevede bu ülkelerin Kıbrıs'taki büyükelçileriyle; Kıbrıs Rum tarafının BM'den köprü kurucu öneriler veya hakemlik rolü kabul etmeyeceğini tekrarlayarak temaslara başladı.

Bu arada edinilen bilgilere göre Aleksander Downer Perşembe günü Kıbrıs'tan ayrıldı, nereye gittiği bilinmiyor ancak önümüzdeki hafta başında, yani New York'a gidişinden önce Ankara'yı ziyaret edecek. Downer'ın Türk siyasi liderliğiyle görüşmesinin, Kıbrıs Türk tarafının çözüm taslağı belgesi üzerine olacağı değerlendiriliyor. Bu arada Kıbrıslı Türk liderin özel danışmanı Kudret Özersay da istişarelerde bulunmak üzere Ankara'ya gitti.

Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu dün, Kıbrıs Rum tarafının hakemliği, takvimleri ve arabuluculuğu reddettiğini hatırlattı. Başkan Dimitris Hristofyas'ın  uluslar arsı camiaya ve BM'ye, Kıbrıs Türk tarafının Genel Sekreter'e karşı taahhütlerine geri dönmesi gerektiği mesajını verdiğini ekledi.

Hükümetin, Downer'ın çıkmaz olasılığı görüşünü paylaşıp paylaşmadığı sorulduğunda ise Stefanu 'Müzakere yaptığınızda çıkmazla da karşılaşmanız olasıdır' dedi, Greentree üçlü görüşmesinin ertelenmesi ihtimali konusunda ise 'Bunlar BM'nin konusudur' yanıtını verdi."

HRİSTOFYAS'LAR 20, EMİLİU VE ÇELEBİS 18 OCAK'TA NEW YORK'A GİDİYOR

Politis haberinin "Haberler 25 Ocak'ta" başlığıyla ayırdığı bölümünde Greentree-2'nin; Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Greentree'ye varacakları 22 Ocak akşamı düzenlenecek gevşek bir hazırlık yemeğiyle başlayacağını yazdı.

Haberde daha sonraki iki gün (23-24 Ocak) üçlü görüşmenin ana bölümü yer alacak ve BM Genel Sekreteri görüşmenin sonucunu açıklayacak. Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın eşi Elsi ile birlikte 20 Ocak'ta New York'a gideceği, ayın 26'sında döneceği kaydedilen haberde Rum müzakere heyeti üyeleri Nikos Emiliu ve Tumazos Çelebis'in New York'a 18 Ocak'ta gidip BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ve Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile bir dizi temasta bulunacağı kaydedildi..

ANASTASİADİS: "HRİSTOFYAS'IN İCRAATLARI BİZİ KAPANA KISTIRDI"

Alithia "Greentree'den Sonra Uluslar Arası Konferans... A. Downer: Temmuz'a Kadar Çözüm... N. Anastasiadis: Başkan Hristofyas'ın İcraatları Bizi Kapana Kıstırdı" başlıklı haberinde Aleksander Downer'ın Türk medyasına verdiği mülakatın ana başlıklarına yer vererek "BM sürat değiştiriyor ve Temmuz sonuna kadar ya çözüm veya prosedürün kapatılmasını getirebilecek prosedürler başlatıyor" görüşüne yer verdi.

Gazete Greentree'de yapılması beklenen görüşmenin Rum iç cephesinde endişe ve çatışma kaynağı olduğunu belirterek, ana muhalefet (DİSİ) lideri Nikos Anastasiadis'in Hristofyas'ın icraatlarından dolayı New York'ta kapana kısılabilineceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis Rum tarafında yayın yapan bir radyoya yaptığı açıklamada Rum tarafının New York'ta; Genel Sekreter'in önerilerini reddetme ikilemiyle karşı karşıya kalabileceğini belirterek Aleksander Downer'ın halen uluslar arası konferansı haber verdiğine işaret etti.

Endişelerinin sağlam bulgulara dayandığına işaret eden Anastasiadis "BM bizi uyardı. BM tarafından, prosedürün son olarak görülüp görevin (misyonun) iade edilebileceği uyarısı yapıldığında, Genel Sekreter'in muhtemel bir raporunda uluslar arası konferans düzenlenmemesi ve çözüme ulaşılmaması konusunda sorumluluğun bizim tarafın reddetmesine yüklenmesi halinde, anlaşılacağı gibi, ok yaydan çıkacak"  ifadesini kullandı.

Gazete DİSİ'nin saptadığı ilk tehlikenin; gerçekte iki yıldan beridir AB'de askıda bulunan doğrudan ticaretin yeniden gündeme gelmesi olduğunu, bunun; KKTC'nin statüsünün Tayvan tipi bir devlete yükselmesi anlamına geleceğini belirttiği haberinde özetle şunları yazdı:

"Anastasiadis, tehlikelerin gözle görünür olduğuna işaret ederek bu çıkmazı, Hristofyas tarafından ileri götürülen icraatların gündeme getirdiğine dikkat çekti, şunları söyledi:

'İyi hazırlanmış değildik... Hristofyas bu görüşme için ön şartların var olmadığının bilincindeydi ve Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralacağı 1 Temmuz'u suni takvim olarak biz koyduk. Başkansa, takvim istemediğini iddia ediyor.

Dönem başkanlığının devralınmasına birkaç aylık süre kalmışken, bütün göstergeler de ilerleme eksikliğini gösterirken, anlayacağınız gibi, sorumlusu; BM'nin önerilerini kabul etmeyecek tarafın olacağı çıkmaz tehlikeleri çoğalıyor. (Yani uluslar arası konferansı kabul etmeyecek taraf.)

Doğru olan, Toprakta ve diğer başlıklarda ilerleme eksikliği saptandığında, anlaşmazlığa sürükleyecek yeni bir görüşmenin bir manası olmayacağını bildirmekti. Başkan Hristofyas, görüşmede bir mana görmüyorum derken buna uygun hareket etmeliydi.'"

Habere göre DİKO Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, AKEL'in ve DİSİ'nin; daha önce değerlendirmeyip reddettikleri DİKO'nun değerlendirme ve önerilerinde birleştikleri görüşünü ortaya koydu ve onları; olguların seyrini ve özellikle Ankara'nın politika ve stratejisini öngörmede, analiz edip değerlendirmede yetersiz kalmakla suçladı.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris ise Pazartesi günü yapılacak Ulusal Konsey toplantısında ciddi kararlar alınması gerektiği görüşünü ortaya koydu. Şilluris "Sayın Downer'ın; çok taraflı konferans toplanmazsa BM'nin Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarına son vermesine ilişkin aleni tehditleri gelişmelerin hükümet tarafından şirin gösterilmesine hiçbir olanak bırakmıyor" dedi.
 
14 Ocak 2012 Cumartesi 11:43
Okunma: 497
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu