Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas çok taraflı konferansa gitmek için toprak istiyor

Hristofyas çok taraflı konferansa gitmek için toprak istiyor

Cenevre'ye al-ver'e bakış açısına ilişkin öneriler demetiyle gidecek

 
 
Hristofyas çok taraflı konferansa gitmek için toprak istiyor
Lefkoşa, 5 Haziran 11 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 7 Temmuz'daki üçlü görüşmede BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a; Kıbrıs sorununda çok taraflı konferansa ancak Toprak başlığında net bir kazancı olması halinde gideceği mesajını ve al-ver'e bakış açısına ilişkin öneriler demetiyle gideceği haber verildi.

Alithia "Çok Taraflı Konferansa Gitmek İçin Toprak İstiyor" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 7 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak üçlü görüşmede; Kıbrıs sorununda düzenlenecek çok taraflı bir konferansa katılması için "yerine getirilmesini gerekli gördüğü şartlarla" ilgili net tavrını ortaya koyacağını yazdı.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı'nın ve çalışma arkadaşlarının halen, al-ver'in (pazarlık) yapılma şekli ve müzakerenin özü konusuna ilişkin bir fikirler demeti hazırlamakta olduğunu yazdı, şöyle devam etti:

"Öneriler demetinin ana ekseni, toprak düzenlemelerinin netleşmesi ve yaklaşık 100 bin Kıbrıslı Rum'un yurtlarına dönmesini güvence altına almak hedefiyle, yaz dönemi içerisinde Mülkiyet ile Toprak başlıkları arasında özlü bir al-ver yapılması talebidir. Bu düzeyde net bir görüntü olmazsa o zaman Başkan Hristofyas, kendisine sorumluluk yükleneceğinin peşinen bilincinde olarak, Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans düzenlenmesini kabul etmeyecek.

Her halükarda Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs sorunundaki bütün görüntünün en geç önümüzdeki baharda netleşeceğini değerlendiriyor. Yine, o zamana kadar çözüm olasılığı olmazsa Kıbrıs sorununun başka düzenlemelere yönleneceğini düşünüyor; BM Barış Gücü'nün görev-yetkilerinde yapılacak değişiklikle adadaki fiili durumda değişikliği de göz ardı etmiyor.

BM Genel Sekreteri Aleksander Downer aracılığıyla taraflara; üçlü görüşmede; Cenevre görüşmesinin hemen ardından başlıklar arasında al-ver'in başlaması da dâhil olmak üzere, bundan sonra atılacak adımlara ilişkin ortak bir plan üzerinde anlaşmalarını beklediğini açıkça iletti. Kıbrıs Rum tarafı buna ilişkin, izleyeceği ana hatlara ilişkin öneriler sunacak. Toprak ile Mülkiyet başlıkların birleştirilmesini, Yönetim ve Yerleşikler meselesinde yeniden derinlemesine görüşülmesini zaruri buluyor.

Hristofyas Toprak-Mülkiyet başlıklarının birleştirilmesi konusunda BM Genel Sekreteri huzurunda; hangi toprak düzenlemelerinin yapılacağını ve ne kadar yerinden edilmişin dönebileceğini bilmeden mülkiyette gerekli esnekliği göstermesinin ve mülklerin bugünkü kullanıcılarının haklarına çok daha uzlaşıcı şekilde yaklaşmasının neredeyse imkânsız olduğunu savunacak.

Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türk toplumunun dizginlerinin Mehmet Ali Talat'ın elinde olduğu dönemde neredeyse 'kapanmış' olan Yönetim başlığında şu anda açık olan ana konularda hangi noktada olunduğunu görmek istiyor.

Dimitris Hristofyas, al-ver'in başlaması konusunda yukarıda ortaya konulan plana Kıbrıs Türk tarafının, daha önce yaptığı gibi yine sert tepki göstereceğini değerlendiriyor. Derviş Eroğlu'nun ve Türkiye'nin hedefinin (ki bu açıklanmıştır); çok taraflı konferansın çağrılmasıyla prosedürün en kısa zamanda ilerlemesi olduğunu düşünüyor.

Bu çerçevede Kıbrıslı Türk lider, işgal bölgelerinde kendisi için siyasi bedeli olacak konuları görüşmekte çok isteksiz olacak. Ancak masada Türkiye'nin de olmasıyla, bir çözüm planında Kıbrıslı Türkler için daha iyi imtiyazlar koparabileceğini düşünüyor. Dolayısıyla Lefkoşa'nın değerlendirmesine göre Eroğlu yeni devletin egemenliği ve bu egemenliğin nerden kaynaklandığı gibi konuları, federasyonun ve devletçiklerin dış ilişkileri ve çözümün AB'nin birincil hukuku olması gerekip gerekmediği ve yerleşikler gibi konuların görüşülmesini kabul etmeyecek. Yine Kıbrıslı Türk lider, mülkiyette uzlaşı sağlanmasında zaruri unsur olan; yapılması gerekecek toprak düzenlemelerinin özünü görüşmeye de hazır olmayacak.

Hristofyas'ın değerlendirmesinin Cenevre üçlü görüşmesinde ve görüşmeden sonra doğrulanması halinde BM'nin yapılmasını istediği al-ver, sonuç verecek kadar objektif olamayacak. Bu durumda Başkan Hristofyas; Kıbrıs sorununun ana iç yönleri açıkken çok taraflı konferansa katılamayacağını net şekilde söyleyecek. Çünkü bu tür bir konferansın başarı şansı olmayacak, aksine; Kıbrıs Rum tarafını özellikle zor duruma düşürecek. Ya 2004'te olduğu gibi hakemliği veya müzakerelerin çöküşünü gündeme getirecek.

Hristofyas, Kıbrıs sorununun geçmişini aklında tutarak,  hakemliği kabul etmek niyetinde değildir. O zaman müzakerelere katılmanın ve Şubat 2004'te New York'ta hakemliği kabul etmenin, hem Kıbrıs Rum tarafının, hem de şahsının büyük hatası olduğu görüşündedir.

Gazetemizin anladığı kadarıyla; toprak ve mülkiyette net görüntü olursa Hristofyas, Kıbrıs sorununun ana konuları açık kalsa dahi çok taraflı konferansa gidecek. Hristofyas'ın çalışma arkadaşları, toprakta net bir kazanç elde edilirse mülkiyetin düzenlenmesinin çok daha basit olacağını düşünüyor.

Öyle veya böyle; egemenlik, dış ilişkiler ve yürütme organının şekli gibi yönetim konuları devletin işleyişi açısından ana parametreleri oluşturur. Uluslararası camia da, AB de Kıbrıs Rum tarafının tezlerine oldukça yakındır. Dahası Hristofyas, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu'nun New York'taki temaslarından sonra BM'den; başarı için ön şartlar olmadan çok taraflı konferans toplamakta acele etmek istemeyeceği yönünde teyit aldı.

HRİSTOFYAS'A GÖRE DOWNER'İN ROLÜ

Gazetemizin anladığı kadarıyla Dimitris Hristofyas, Downer'in müzakerede çok daha yapıcı rol oynayabileceğini düşünüyor. Örneğin, Downer'ın; çözümün Kıbrıs Rum tarafında yapılacak referandumdan geçebilmesi için gerçek parametrelerin neler olduğunu Türk hükümetine götürmesi gerekir. Yani, Annan haritası Lefkoşa lehinde genişletilmeden, en az 100 bin göçmen geri dönmeden, az sayıda yerleşik kalmadan, Ankara'nın tek yanlı müdahale hakkı ortadan kalkmadan Rum tarafı açısından Kıbrıs sorununun halledilemeyeceğini net şekilde ortaya koyabilirdi.

Hristofyas bir süreden beridir Downer'a; bir çözüm planına şahsen 'evet' diyebilmesi için, Kıbrıs Rum tarafına; vatandaşlara çok daha güvenli bir gelecek verdiği izahında bulunabilecek durumda olması gerektiğini net şekilde söyledi."

(ŞA/CAN)

 
5 Haziran 2011 Pazar 20:00
Okunma: 699
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu