Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas, Downer Belgesinde "yanlışlık, Değişiklik Ve Tuhaflık" Buldu

Hristofyas, Downer Belgesinde "yanlışlık, Değişiklik Ve Tuhaflık" Buldu

"anastasiadis Liderler Yemeğine İtibarı Eksik Katılacak".

 
 
Hristofyas, Downer Belgesinde

ANASTASİADİS'İN BELGE GAFI... HÜKÜMET ORTAKLARI ANASTASİADİS'İ "KESTANELERİ ATEŞTEN TEK BAŞINA ALMAYA" BIRAKTI

AKEL: "BAŞKANLIK KURUMUNA ULUSLARARASI DÜZEYDE ZARAR VEREBİLİR DİYE..."

LİLLİKAS: "KIBRIS SORUNU DOSTLUK VEYA ŞAHSİ KİMYA SORUNU DEĞİL"

Lefkoşa, 30 Mayıs 13 (T.A.K.): Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer taraflara sunduğu "görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları" belgesinde "yanlışlıklar, değişiklikler ve tuhaf ifadeler" bulduğu iddia edildi.

Politis "Dimitris Hristofyas'ın Downer Belgesini Okuması Başkanlıkta... Değişiklikler De Saptadı" başlıklı haberinde, Hristofyas'ın belgeyi okuduğunu ve aldığı notları Rum Başkanlık Köşkü'ne gönderdiğini yazdı.

Hristofyas'ın, Talat ve biraz da Eroğlu ile yapılan müzakerelerde kaydedilen ilerlemeyi genel hatlarıyla yansıtmasına rağmen Downer belgesinin, farklı ifade edilebilecek ve yanlış yorumlanabilecek noktalar içerdiğine işaret ettiği kaydedildi.

Habere göre, Hristofyas, Rum Başkanlık Köşkü'ne yolladığı ve belgeyle ilgili görüşlerine yer verdiği notta, BM tarafından kaleme alınan belgedeki gerek öze, gerek daha az önemli başlıklara ilişkin itirazlara da yer verdi. Downer belgesinin Talat döneminde uzlaşılan noktaları da içermediğini, bunların kaydedilmemesinin de Eroğlu'nun işini kolaylaştırdığı görüşünü belirten Hristofyas, belgede kaydedilmiş ifade ve terimlerle ilgili "tuhaf değişiklikler" olduğunu da savundu.

Gazete devamla şu detaylara yer verdi:

"Hristofyas diğer şeyler yanında, Bakanlar Kurulu'nun oluşumuyla ilgili ifadelerin, Downer grubu tarafından iki farklı şekilde okunmasına olanak tanındığını; egemenlik konusunda Talat ile varılan anlaşmada (görüş birlikleri sepeti yerine, anlaşma yörüngesinde olan başlıklar sepetine taşındı) da kısmi değişiklik bulunduğuna işaret ediyor.

Hristofyas, çok sayfalı belgesini dün Başkanlık Köşkü'ne göndererek, gizlilik gerekçesiyle aynı aşamada kalmasını istedi. Anastasiadis, gizlilik konusuna katıldığı ancak belgenin, Ulusal Konseye katılmakta olan partilere gönderileceğine işaret etti. Köşk, siyasi partilerden gizlilik talep etti.

Hristofyas ve AKEL'in tezi, kısmi yanlışlıklarına ve hatalı yazımına karşın Downer belgesinin saklanması, ziyan edilmemesi gerektiği şeklindedir.

Bu çerçevede, belgenin içeriğinin Başkan Anastasiadis'i hiçbir şekilde bağlamadığı, herhangi bir icraat için elinin kolunun serbest olduğu ancak Hristofyas-Talat düzeyinde kaydedilen ve Derviş Eroğlu'nu zor duruma sokan önemli adımların iptal edilmemesi gerektiği mesajı gönderildi.

Bu çerçevede, AKEL'in, Anastasiadis'in önceki günkü açıklamasının, belgeyi iptal etme niyetinde olduğu şeklinde algılandığından Rum liderden net bir görüş belirtmesini isteyebilir."

"ANASTASİADİS, LİDERLER YEMEĞİNE İTİBARI EKSİK KATILACAK"

Haravgi, "Hristofyas'ın Downer Belgesiyle İlgili Gözlemleri... Anastasiadis, İtibar Eksikliğiyle Bu Akşamki Yemekte" başlıklı haberinde, AKEL Milletvekili Aristos Damianu'nun Downer belgesinin yazımına birçok itirazı olduğunu yazdı.

Habere göre Damianu, RİK'e yaptığı açıklamada, belgede "işaret edilen iki gerçeği" şu şekilde dile getirdi:

"Dönüşümlü başkanlık konusunda hiçbir görüş birliği yok. Kıbrıs Rum tarafı, dönüşümlü başkanlık, çapraz oyla birlikte kabul edilmediği takdirde başkan-başkan yardımcılığı dışında hiçbir şey görüşülmez tezi kaydediliyor. Yerleşiklerin kalmasına dair hiçbir ifade yok. Aksine Kıbrıs Rum tarafın bu konudaki ilke tezine yer veriliyor. Kıbrıslı Rum lider bu akşamki yemeğe itibarı eksik katılacak"

Gazete (taraflara 30 Nisan'da verilmesine karşın 16 Mayıs'ta aldığını söylemesini kastederek) Anastasiadis'in bu akşam BM'ye ve danışmanına karşı kendi davranışları sebebiyle itibarı zedelenmiş şekilde katılacağını yazdı.

ANASTASİADİS'İN BELGE GAFI... HÜKÜMET ORTAKLARI ANASTASİADİS'İ "KESTANELERİ ATEŞTEN TEK BAŞINA ALMAYA" BIRAKTI

Politis "DİSİ ve DİKO Hükümet Gafı Konusunda Herhangi Resmi Bir Yorum Yapmaktan Kaçındı... Birlik ve Şeffaflık İstiyorlar" başlıklı haberinde, Anastasiadis hükümetinin ortakları DİSİ ve DİKO'nun görüş birlikleri belgesini alma tarihiyle ilgili yalan söylemesi konusunda susmayı tercih ettiklerini ve Anastasiadis'i "kestaneleri ateşten tek başına almaya" bıraktıklarını yazdı.

Habere göre,  EURO.KO, Anastasiadis'in gafını, önemli olanın belgenin içeriği ve Downer'ın davranışları olduğu argümanıyla geçiştirdi. EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, Downer belgesinin "kabul edilemez" içeriğiyle ve Rum tarafını Hristofyas'ın vermiş olduğu tavizlerden kurtarmakla meşgul olurken, Downer'ın davranışlarıyla da ilgilenmeleri ve gönderilmesini talep etmeleri gerektiğini söyledi.

Anastasiadis hükümetinden de "zamanında ve doğru bilgilendirme, şeffaflık" talep eden Şilluris, Rum Ulusal Konseyi'nin beklenen toplantısının çok önemli olduğunu kaydetti. Şilluris, Anastasiadis'in Ulusal Konsey'in daha etkin çalışabilmesi ve siyasi partilerin birlik olabilmesini sağlayacak önerilerini merakla beklediğini belirtti.

AKEL: "BAŞKANLIK KURUMUNA ULUSLARARASI DÜZEYDE ZARAR VEREBİLİR DİYE..."

Downer belgesini gizleme çabasından dolayı Anastasiadis'e en sert tepkinin AKEL'den geldiğine işaret eden Politis'de yer alan habere göre, Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, meselenin yanlış yönetildiği görüşünü ortaya koydu ancak buna karşın, "Başkanlık kurumuna uluslararası düzeyde de zarar verebileceğinden" konuyu yeniden gündeme getirmeyeceğini söyledi.

Habere göre, Lukaidis, AKEL'in Kıbrıs sorununda beklenen büyük meydan okumaları göğüslemede Anastasiadis'i desteklemeye hazır olduğunu belirtti ancak desteğin, Anastasiadis'in artık meseleleri birlik ve tam şeffaflık içerisinde yönetmesi şartıyla verileceğini vurguladı.

EDEK Merkez Komite Sekreteri Dimitris Papadakis ise, Downer belgesinin taraflara 30 Nisan'da verilmesine karşın 16 Mayıs'ta aldığını açıklayarak "yalan söyleyen" Anastasiadis hükümetini şu sorularla eleştirdi: "Gelecekte Başkan Anastasiadis ve çalışma arkadaşlarının önemli siyasi meselelerde vereceği teyitler nasıl kabul edilebilecek? Anastasiadis, belgeyi aldıktan sonra toplanan Ulusal Konsey'e neden bilgi vermedi?"

Belgenin hiçbir şekilde herhangi bir müzakereye zemin ya da bir ara anlaşma addedilemeyeceği görüşünü de ortaya koyan Lukaidis, Anastasiadis'e acilen BM Genel Sekreteri'ne resmen ve yazılı olarak cömert ikramların ve belgenin genelinin Rum tarafını hiçbir şekilde bağlamadığını bildirmek görevi düştüğünü kaydetti.

LİLLİKAS: "KIBRIS SORUNU DOSTLUK VEYA ŞAHSİ KİMYA SORUNU DEĞİL"

Vatandaşlar Hareketi Başkanı Yorgos Lillikas da bu akşamki liderler yemeğiyle ilgili açıklamasında, yemeğin sosyal nitelikli görülemeyeceğini, yemeğe bu şekilde yaklaşılmasının da bir mantığı olmadığını belirterek, "Kıbrıs sorunu dostluk veya şahsi kimya sorunu değildir" dedi.

(ŞA/FEZ)

 
30 Mayıs 2013 Perşembe 12:01
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu