Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas: "egemenlik Hakkımız Müzakere Konusu Değil"

Hristofyas: "egemenlik Hakkımız Müzakere Konusu Değil"

Beglidis Türkiye'ye Karşı "siper Oluşturmaktan" Söz Etti.

 
 
Hristofyas:
SHUMSKIY'NİN RUS FİLOSUNUN AKDENİZ'E İNECEĞİNDEN HABERİ YOK


Lefkoşa, 2 Ekim 11 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon meselesindeki "egemenlik haklarının müzakere konusu olmadığını, bu konuda herhangi bir müdahaleyi veya hakemliği kabul etmeyeceklerini" söyledi.


Fileleftheros, "'Haklarımız Müzakere Konusu Değil' Başkan Ankara'ya ve Uluslararası Camiaya Mesaj Gönderdi" başlıklı haberinde, Hristofyas'ın, 16 Ağustos'ta ilan edilmesine rağmen Rumların 1 Ekim'de kutlamayı tercih ettiği "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen askeri resmigeçidin ardından yaptığı konuşmada, Ankara'ya ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'na net mesajlar gönderdiğini yazdı.


Habere göre konuşmasında RMMO'ya verilen rolün "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğinin Türk dayatmalarına karşı savunulması" olduğunu ileri süren Hristofyas, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon araştırma sondajları vesilesiyle "Kıbrıs'a karşı yayılmacılık politikası güttüğünü ve bu politikayı uyguladığını" öne sürdü.


"Araştırmalar devam edecek" diyen Hristofyas, "inşallah her şey iyi gider ve doğa ananın Kıbrıs'ın deniz bölgesinde bize bahşettiği doğal zenginlikten istifade edebiliriz. Böyle bir olasılık Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin hayrına olur" diye konuştu.


Hristofyas bu konuda kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt vererek "İçten veya dıştan birileri, sonuçlar çıkarmakta acele etmesin. Doğal zenginlik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarına, bu doğal zenginliğin yönetimi de yasal Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine aittir" ifadesini kullandı. Rum lider, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon aramalarının Kıbrıs sorununun kısa zamanda çözümünü teşvik etmesi dileğinde bulundu, şunları iddia etti:


"Bunu Türkiye'nin görmesi ve Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyen politikalar izlememesi gerekir.  Ankara'nın yayılmacılık politikaları bu çabanın önündeki en ciddi engeldir çünkü öteki tarafın kabul edilemez tezlerini ve şikelerini cesaretlendiriyor."


Hristofyas Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na da; Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında ilerleme olması yönünde gösterdiğini ileri sürdüğü "iyi niyetin" aynısını göstermesi mesajını gönderdi. Hristofyas, "müzakerelerde ilkeleri savunuyoruz. İlkelerin de esnekliğin de sınırları var.  Öteki taraf dostluk elini uzatırsa, anlayış ve bizim tarafın gösterdiği iyi niyetin aynısını gösterirse, Kıbrıs sorununa kısa zamanda çözüm buluruz" ifadelerini kullandı.


BEGLİDİS TÜRKİYE'YE KARŞI "SİPER OLUŞTURMAKTAN" SÖZ ETTİ


Aynı gazete "Türk Tahrikkarlığına Siper Oluşturuyorlar... Beglidis Atina ve Lefkoşa'nın Müşterek Faaliyetini Doğruladı" başlıklı haberinde, 1 Ekim törenlerine katılmak için dün sabah Güney Kıbrıs'a gelen Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Beglidis'in tören sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Rum ve Yunan hükümetlerinin Türk hareketlerini "soğukkanlılık ve kararlılıkla yakından izlediğini" söylediğini yazdı.


Habere göre Güney Kıbrıs'ta bulunmasının, "gerek ekonomik durum nedeniyle içte, gerek Güneydoğu Akdeniz'deki gelişmeler nedeniyle dışta istisnai zor şartların bulunduğu bu dönemde" Rum ve Yunan hükümetleri arasındaki sıkı işbirliğini, koordinasyonu teyit ettiğini söyleyen Beglidis özetle şunları savundu:


"Kıbrıs Cumhuriyeti liderliğiyle sıkı bağlar içerisindeyiz. Türkiye'nin hareketlerini soğukkanlılık ve kararlılıkla yanından izliyoruz. Yunanistan Milli Savunma Bakanı olarak bir kez daha vurgulamak isterim ki, Türk siyasi liderliğinin, çoğu zaman tetikleyici olan açıklamalarını ve izlemekte olduğu pratiği kınayacağım. 


Bu pratikler Yunanistan'ın Ege ve -ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin- Güneydoğu Akdeniz'deki egemenlik haklarını ihlal ediyor. Bu nedenle Yunanistan ile Kıbrıs arasında daha önce hiç olmadığı kadar çok işbirliği ve koordinasyon olması şarttır.


Gelecekte Türkiye tarafından gelecek muhtemel saldırı hareketleri veya olası girişimlerin bertaraf edilmesi için gelecekte de sağlam bir cephe, bir siper oluşturmamız gerekir. Şartlar zordur, durum kritiktir, bu nedenle soğukkanlılık ve kararlılık şarttır. Kıbrıs halkına, Yunanistan'ın (burada/yanında) olacağı mesajını vermek üzere geldim. Yunanistan ulusal savunmayı ve genel olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güvenliğini savunabilir."


SHUMSKIY'NİN RUS FİLOSUNUN AKDENİZ'E İNECEĞİNDEN HABERİ YOK


Yine Fileleftheros "Moskova İstikrarlı Şekilde Lefkoşa'nın Yanında... Rus Büyükelçi Türk Tavrı Çok Akıllı Değil Diyor" başlıklı haberinde Rusya'nın Güney Kıbrıs'taki büyükelçisi Vyacheslav Shumskiy, ülkesinin Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de hidrokarbon aramaları yapma "egemenlik hakkını" desteklediğini yeniden teyit ettiğini yazdı.


Habere göre Shumskiy, 1 Ekim askeri resmigeçidinin ardından yaptığı açıklamada "Rusya'nın tutumu nettir. Bu konudaki tutumumuzu en başından açıkça ortaya koyduk. Kıbrıslıların doğal kaynak araştırma ve bunlardan istifade egemenlik haklarına tam destek veriyoruz. Bu hak Uluslararası Hukuk ve Avrupa kurallarına tamamen uygundur ve bunda hiçbir kuşku yoktur" dedi.


Shumskiy Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki tek yanlı hidrokarbon aramalarına tepki göstermesinin ve Güney Kıbrıs'ı tanımamasının "çok da akıllı bir tavır olmadığını" savundu.


Güney Kıbrıs'ın bu konuda Avrupa'dan herhangi bir şey beklemesi gerekip gerekmediği sorusuna muhatap olan Shumskiy, durumun şu ana kadar sakin olduğunu belirterek "gelecekte herhangi bir sıcak olay olması ihtimali yoktur" ifadesini kullandı.


Rusya'nın bir filosunu Doğu Akdeniz'e göndereceği yolunda Rum basınına yansıyan haberler sorulduğunda "bilgim yok" diyen Shumskiy, "Bu, (Rus gemilerinin Akdeniz'e inişi) benim için tamamen yeni bir şeydir. Şu ana kadar bu konuda resmi hiçbir bilgim yok" ifadesini kullandı ve konu hakkında, resmi bilgi aldıktan sonra açıklama yapacağını söyledi.


(ŞA/HA)


 
2 Ekim 2011 Pazar 15:14
Okunma: 513
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu