Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Greentree Zirvesi'nin Ertelenmesini İstedi

Hristofyas Greentree Zirvesi'nin Ertelenmesini İstedi

"Bu Şartlar Altında Yeni Üçlü Görüşmenin Bir Anlamı Yok"

 
 
Hristofyas Greentree Zirvesi'nin  Ertelenmesini İstedi
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın liderler görüşmesinin dünkü ayağında dolaylı ancak net şekilde "Bu şartlar altında, Mülkiyet ve Toprak başlıklarının özlü müzakeresine zaman tanınması için Greentree'deki yeni üçlü görüşmenin ertelenmesi gerekir" dediği bildirildi.  

Politis "Müzakereler... Üçlü Görüşmenin Ertelenmesi Talebi" başlıklı haberinde Hristofyas'ın aynı şeyi Türk medyasına verdiği mülakatta da dile getirdiğini ancak kamuoyu önünde, Rum tarafının Ocak sonunda New York'a gitmeyi reddetmesinin söz konusu olmadığını net şekilde ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın halen yapılması gereken çok şey olmasına karşın üçlü görüşmenin 22 Ocak'ta gerçekleşeceğini, iki tarafın önümüzdeki dönemde; Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin vizyonlarını ortaya koyacakları, bir çeşit ilke beyanı niteliği taşıyacak belge teatisinde bulunacağını söylediğine işaret etti.

Haberi "Ya İlerleme Veya Üçlü Görüşmeye Erteleme... Başkan Hristofyas'tan Yeni Üçlü Görüşmenin Bir Süreliğine Ertelenmesi Talebi... Hristofyas Bugünkü Şartlar Altında Yeni Üçlü Görüşmenin Manası Olmadığını Açıkça Belirtti" başlığıyla iç sayfasında detaylandıran gazete özetle şunları yazdı:

"Diplomatik kaynaklara göre Başkan Hristofyas önce, Ekim'deki üçlü görüşmenin ardından gerçekleştirilen verimsiz müzakereleri uzun ve dokunaklı şekilde anlattı ve bu şartlar altında ve yeni üçlü görüşmeye kadar sadece bir liderler görüşmesi kalması dolayısıyla Greentree-2'nin yapılmasında bir fayda görmediğini söyledi.

Bu çerçevede Hristofyas iki tarafın yeni üçlü görüşmeye; mülkiyet ve torağı müzakere etmeyi başaramadan gideceğini, Kıbrıs Türk tarafının harita üzerinde ve somut rakamlarla müzakere etmeyi ısrarla (Rum malları, göçmenlerin geri dönüşü, v.b. için) reddettiğini, Kıbrıs Türk tarafı önceki görüş birliklerinden caydığı için Yönetim başlığında da ilerleme olmadığını söyledi.

Aleksander Downer'ın birkaç saat önce dile getirdiği; bütün ana başlıklarda görüş birliklerine varılması gerektiği açıklamasına da atıf yapan Hristofyas bu şartlar altında BM'nin koyduğu hedefe ulaşılamayacağını söyledi.

Aynı kaynaklar gazetemize; Hristofyas'ın bu noktalara işaret ederek,  Greentree-2'nin gerçekleştirilme zamanının yeniden düşünülmesi gerektiğini söyledi ve yeni üçlü görüşme öncesinde Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet ve toprakla ilgili gerekli verileri üretmesi gerektiğini kaydetti.

Derviş Eroğlu ise Kıbrıs Türk tarafının; Rum tarafının istediği rakamsal verileri yeni liderler görüşmesine (Pazartesi) kadar göndermeye hazır olduğunu kaydetti. Aleksander Downer'ın görüşme sırasında Hristofyas'ın dolaylı talebiyle ilgili görüş belirtmediği haber veriliyor.  Ancak görüşme sonrasında yaptığı açıklamada üçlü görüşmenin 22-24 Ocak'ta gerçekleşeceğini, o zamana kadar müdahil tarafların çok şey yapması gerektiğini vurguladı.

Hristofyas görüşmeden dönüşünde yaptığı açıklamada iki tarafın kendilerini tekrar ettiklerini söyledi. 'Anlaşmazlıklar da, doğal olarak BM'nin, Greentree'den önce ilerleme olması ve bazı sonuçlara varabilmemiz için çabalarımızı yoğunlaştırma çağrısı ağrısı da varlığını koruyor' dedi.

Türk medyasına yaptığı açıklamada, önümüzdeki görüşmelerde ilerleme kaydedilmezse Greentree görüşmesinin yapılmasının bir nedeni olmadığı açıklaması sorulduğunda; Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri'nin davetini reddetmesinin söz konusu olmadığı cevabını veren Hristofyas şunları söyledi:

'Greentree'deki görüşmenin bir anlamı -nedeni değil - yokken; oraya gidip ne yapacağız manasında... kendimizi yeniden tekrarlamak için mi? Kıbrıs Rum tarafının böyle bir durumda gitmeyi reddedeceğini söylemedim. Gitmeyi neden reddedelim? Elbette gidecek ve orada tezlerimizi söyleyecek, iyi niyetimizi ve irademizi ortaya koyacağız'

Başkan Hristofyas bu felsefi soru diye nitelediği düşüncesini Sayın Downer'a ve Sayın Eroğlu'na aktardığını doğruladı ve 'Bugün de söyledim. Ne için gidelim dedim. Felsefi soruydu. Elbette bizim gitmeyi reddettiğimiz söyleme niyetimiz yoktur' dedi."

HRİSTOFYAS YENİ ÜÇLÜ GÖRÜŞMENİN ERTELENMESİNİ VEYA İPTALİNİ İSTEMEMİŞ...

Fileleftheros haberi manşetten "Üçlü Görüşmeler Düşük İrtifada... Hristofyas (yapılmasına) Neden Görmüyor, BM ve Türkler İtiraz Ediyor" başlığıyla yansıttı.

Gazete Greentree görüşmesine neredeyse beş kala Rum tarafının; bugünkü şartlar ve olgular altında yeni üçlü görüşmeyi gereksiz bulduğunu açıkladığına işaret etti.

Bu tezi ne Türk tarafının ne de BM'nin paylaştığını, BM'nin planlarını değişiklik yapmadan ileri götürdüğünü belirten gazete TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutuğlu'nun plan tatbikatları yaparak, Mart ayına kadar anlaşmaya varılabileceğini Mayıs'a kadar da referandumların gerçekleştirilebileceğini söylediğine işaret etti.

Dünkü liderler görüşmesini "hayal kırıcı" diye niteleyen gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun şart kabul etmeksizin dönüşümlü başkanlıkta ve mülkiyet meselesinin gerçekler temelinde halledilmesinde ısrar ettiğini, bunun üzerine Hristofyas'ın; Downer'ın önünde; Greentree'deki görüşmenin ne faydası olacağını sorduğunu ancak üçlü görüşmenin ertelenmesi veya iptal edilmesini gündeme getirmediğini yazdı.

MÜZAKERELER BATIYOR, GREENTREE'DE ÇIKMAZ RESMİLEŞECEK

Simerini "Müzakereler Batıyor... Greentree'de Çıkmazın 'Resmileşmesi' Bekleniyor"  başlıklı manşet haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin batağa saplandığını kendi ağzıyla itiraf ettiğini bildirdi.

Gazete Aleksander Downer beklenmekte olan Greentree görüşmesinin özlü meselelerde anlaşmaya varılması için son fırsat olduğunu söylerken Hristofyas'ın  'son görüşmelerde ilerleme kaydedilmeyecekse o zaman New York'a gitmemizin bir manası olmayacak' dediğine vurgu yaptı.

Gazete müzakerelerin batışının belirginleşmesine rağmen Hristofyas'ın; Rum tarafının Greentree'ye gitmemesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını net şekilde ortaya koyduğunu, Türk medyasına yaptığı açıklamada TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la baş başa görüşme önerisini yinelediğini okurlarına aktardı.

Alithia "Zemin, Tarafların 'Çözüm Planları" başlıklı haberinde Kıbrıs Türk ve Rum tarafının, anlaşmaya nasıl varılacağına ilişkin ana tezlerini içeren belgeler teati etmekte olduklarını, dünkü liderler görüşmesinin tamamen başarısız olduğunu ancak Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın bugün Pile'de Downer onuruna akşam yemeği düzenleyeceğini yazdı.

 
5 Ocak 2012 Perşembe 10:19
Okunma: 503
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu