Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Greentree'de hakemlikten korkuyor

Hristofyas Greentree'de hakemlikten korkuyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 22-23-24 Ocak'ta Greentree'de Yapılacak Üçlü Görüşmede Hakemlik Yapılacağı Korkusu Yaşadığı İleri Sürüldü.

 
 
Hristofyas Greentree'de hakemlikten korkuyor
BM’YE 15 ARALIK’TA VERDİĞİ ÇÖZÜM TASLAĞINI SİYASİ PARTİLERE DE VERECEK

RUM ULUSAL KONSEYİ “CAYDIRICI” NİTELİKLİ KIRMIZIÇİZGİLERİNİ OY ÇOKLĞUYLA BELİRLEDİ, EURO.KO VE EKOLOGLAR ORTAK AÇIKLAMAYA İTİRAZ ETTİ

GREENTREE ÖNCESİNDE KAĞITLAR MASADA

“TEMAS VE İNİSİYATİFLERLE ÇIKAR VE TEZLERİMİZE KORUMA KALKANI OLUŞTURDUK”

ANROS KİPRİANU: “BAŞARI PERSPEKTİFİ YOK AMA HRİSTOFYAS GİTMELİ”

Fileleftheros’un “Lefkoşa Mengenede... Başkan BM Önerileri İle Örtülü Hakemlikten Korkuyor... Ulusal Konsey’den Caydırıcı Nitelikli Destek” başlıklı manşet haberine göre, Hristofyas dün toplanan Rum Ulusal Konseyi’ni bilgilendirmesi sırasında BM’nin, müzakerecilerin sunduğu listelenmiş tezlerden ortaya çıkacak bir belge sunmaya çalışacağından korktuğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri’ne, Greentree görüşmesinin ertelenmesi talebiyle iki sözlü mesaj gönderdiğini de anlatan Hristofyas Ban Ki Moon’un başka bir yanıt vermek yerine üçlü görüşmeye davetiye gönderdiğine işaret etti.

Dünkü Konsey toplantısında, hakemliğin, takvimlerin, iç yönlerde anlaşmaya varılmadan uluslararası konferansın kabul edilmeyeceğine dair müşterek bir karar alındığını belirten gazete dünkü toplantıda, siyasi partileri karanlıkta bıraktığı gerekçesiyle eleştirilen Hristofyas’ın; 15 Aralık’ta BM’ye sunduğu çözüm taslağını (partilere) vereceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Hristofyas, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun, günler sürecek maraton Rum Ulusal Konseyi toplantısı talebi doğrultusunda ABD dönüşünün ardından böyle bir toplantı gerçekleştirecek.

Gazete BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın New York’a, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüştüğü Ankara üzerinden gitmeyi tercih ettiğine vurgu yaptı, Davutoğlu’nun Cumartesi günü de BM Genel Sekreteri’yle görüştüğünü hatırlattı.

Gazete “Derinlerde Hakemlik... Çözüm Taslağı Sundu, Şimdi Partilere De Verecek” başlığıyla iç sayfasından devam ettirdiği haberinde özetle şunları yazdı:

HRİSTOFYAS BM’YE 15 ARALIK’TA VERDİĞİ TASLAĞI SİYASİ PARTİLERE DE VERECEK

“Kıbrıs Rum tarafının hakemlik mengenesine sokulması maharetlerinden korkan Hristofyas, BM Genel Sekreteri ve Eroğlu ile Greentree’deki görüşmesi arifesinde ortak bir açıklama aracılığıyla Ulusal Konsey’den destek istedi ve aldı.

Başkan’ın Ulusal Konseye yaptığı bilgilendirmeden, müzakerecilerin sunduğu listelenmiş tezlerin yer aldığı belgelerin BM tarafından, köprü kurucu önerilerle kendi belgesini şekillendirmek üzere değerlendirileceği görünüyor. Başkan’ın söylediği üzere bu belge, örtülü hakemlik olacak. Kıbrıs Rum tarafının, çözüm taslağı belgesi 15 Aralık’ta sunuldu ve Başkan da, konuyla ilgili bilgi vermediği için muhalefetin tepkisiyle karşılaştı.

Çözüm taslağının Güvenlik Konseyi’nin 1251 sayılı kararına dayandığını belirten Hristofyas, sondadan da olsa, taslağı siyasi partilere de verme sözü verdi. Hristofyas Yannakis Omiru’nun Ulusal Konsey’in alternatif stratejileri görüşmek üzere maraton (günlerce) toplantı yapması önerisini de kabul etti.

Başkan Hristofyas’ın, 22-24 Ocak’ta Greentree’de izlenecek taktik için ortak bir çerçeve şekillendirilmesi maksadıyla Konsey toplantısının düşük perdede tutma çabası belirgindi. Aslında çerçeve caydırıcı niteliktedir ve takvimin, hakemliğin ve iç yönlerde anlaşmaya varılmadan uluslararası konferansın kabul edilmemesiyle ilgilidir.

Başkan Hristofyas, siyasi partilerin; üçlü görüşmenin ertelenmesi gerektiği telkinlerine, Genel Sekreter’e bu yönde iki ayrı mesaj gönderdiğini ancak Ban Ki Moon’un Greentree-2 için davetiye gönderdiği yanıtını verdi.

Müzakerelerin gidişatı konusunda ise Hristofyas, önceki üçlü görüşmeden beri görüş birlikleri sağlanmadığını, aksine Türk tarafının caymaları olduğunu söyledi. Toprak konusunda bizim tarafın önerisinin, göçmenlerin yüzde 70’inin yani 100 bin kişinin geri dönmesine olanak tanınması şeklinde olduğunu kaydetti. Bu noktada eski Başkan Yorgos Vasiliu Annan planının ne öngördüğünü sordu, Tumazos Çelebis ‘80 bin kişi dönecekti’ yanıtını verdi. Toprak konusunda Eroğlu’nun bizim tezlerimizi kabul etmediğini ve Omorfo’nun (Güzelyurt) iadesini reddettiğini söyledi. Yapılan bilgilendirmeye göre ‘Başkan Hristofyas, Omorfo’nun iadesini kabul etmezseniz o zaman burada işimiz ne’ yanıtını verdi. Yine Türklerin hava sahasının taksimini istediklerini ve ağırlıklı oyu reddettiklerini söyledi.

ANASTASİADİS-KAROYAN SÜRTÜŞMESİ

DİSİ Başkanı tarafından Başkan Hristofyas’ın siyasi partilere doğalgazla ilgili bilgi vermesi önerisi yapıldı ancak Hristofyas bunu, siyasi parti başkanlarıyla yapacağı görüşmeye sakladı.

Dünkü Konsey toplantısı genellikle iyi bir ortamda devam etti, gerginlik yaşanmadı. Sadece Anastasiadis ile Karoyan arasında küçük bir sürtüşme yaşandı. Karoyan DİSİ’nin tutumunun geçmişe göre değişmekte olduğunu söyledi, Anastasiadis ise Karoyan’dan Ulusal Konsey tutanaklarına bakmasını istedi.  Sürtüşme nedeni DİSİ’nin, üçlü görüşmenin ertelenmesi yönündeki tutumu idi.”

Aynı gazete “Ulusal Konsey... Başkan’ın Elinde Silah... EURO.KO ve Ekologlar Uluslararası Konferansa İtiraz Ediyor” başlıklı haberinde üç saatten fazla süren dünkü Konsey toplantısının ardından yayımlanan ortak açıklamanın Greentree’de Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın elini güçlendirecek nitelikte olduğunu yazdı.

EURO.KO VE EKOLOGLAR ORTAK AÇIKLAMAYA İTİRAZ ETTİ

EURO.KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin Kıbrıs sorununun dış yönleri diye bir şey olmadığını savunarak uluslararası konferansa itiraz ettiğini belirten gazete Rum Ulusal Konsey toplantısından çıkan ortak açıklamayı şu şekilde yansıttı:

“Ulusal Konsey toplantısı sırasında, Başkan Hristofyas tarafından yapılan bilgilendirmeden; Genel Sekreter’le yapılan son görüşmeden bu yana müzakerelerde herhangi bir ilerleme kaydedilmediği anlaşılıyor. Partiler yeni görüşmenin yapılmasına ilişkin tutumlarını beyan ettiler.  Diyaloğun ardından Ulusal Konsey, oy çokluğu ile Başkan Hristofyas’ın New York görüşmesi sırasında içerisinde hareket etmesi gereken çerçeveleri kararlaştırdı.

Bu çerçeveler hakemliğin, takvimlerin ve Kıbrıs sorununun iç yönlerine ilişkin ana konularda anlaşma olmadan uluslararası konferansın kabul edilmemesini içeriyor. Böyle bir konferans için her iki tarafın da rızası gerekir.”

Habere göre oy çokluğuyla yapılan ortak açıklamayı Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu açıkladı. Stefanu’ya bu ortak açıklamanın New York görüşmesi için Hristofyas’ın elinde bir ‘silah’ olup olmadığı soruldu,  ‘Ulusal Konsey müzakereler konusunda desteklediğinde Başkan’ın çok daha güçlü olduğunu söyledik’ yanıtını verdi.

Ortak açıklamanın, hangi partiler karşı çıktığı için oy çokluğuyla kararlaştırıldığı sorulduğunda ise ‘her parti kendi görüşlerini açıklayabilir, diyebilirim ki büyük bölümünde (açıklamanın) bütün partilerin rızası ve anlaşması var, bazı meselelerde bazı partilerin farklı görüşleri var. Partiler konuyla ilgili görüşlerini açıklayabilirler’ dedi.

Stefanu’ya, partilerin Hristofyas’ın önerileriyle ilgili pozisyon alıp almadıkları sorusuna karşılık da gazetecilere okuduğu ortak açıklamanın bunlarla ilgili olduğunu söyledi.

GREENTREE ÖNCESİNDE KAĞITLAR MASADA

Politis “Greentree Öncesinde Kâğıtlar Masada... İki Taraf Belgelerini Son Anda Teati Ediyor... Ulusal Konsey Başkan Hristofyas’a Hareket Çerçevesi Çizdi” başlıklı manşet haberinde, iki tarafın, önerdikleri çözüm taslağını belirtecekleri belgelerini New York’a hareketlerinin hemen öncesinde, önümüzdeki iki gün içerisinde teati etmelerinin beklendiğini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet ve vatandaşlık konusuyla birlikte toprağa ilişkin bulguları da sunmaya hazır olduğunu ilettiğini yazdı ve “Bu şekilde, müzakerelerin ciddi başlıklarının Greentree’de müzakereye doğru gittiği ortadadır” yorumunda bulundu, özetle şunları aktardı:

“Gazetemizin edindiği bilgilere göre BM, belge teatisi konusunda taraflardan bugün yeşil ışık alacağını değerlendiriyor.  Belgelerin geçen hafta teati edilmesi gerekiyordu ancak Kıbrıs Türk tarafının, mülkiyette özlü müzakerelerin yolunu açacak nitelikli bulgu ve rakam verme yükümlülüğünde izlenen durgunluk nedeniyle gerçekleşmedi.

Aynı bilgiler Kıbrıs Türk tarafının BM’ye; bu bulguları vermeye başlayacağı sinyali verdiği, bunun belgelerin teatisi yolunu açacak bir hareket olduğu yolunda. BM birkaç gün önce iki tarafın belgelerini (veya belki taslaklarını) aldı ve karşılıklı teatisi için yeşil ışık bekliyor. BM’nin  yeni üçlü görüşme prosedürünün büyük bölümünü; ortak bir belgeye ulaşmak hedefiyle,  iki tarafın bu çözüm taslaklarına dayandırmayı hedeflediğine işaret ediliyor.

Kıbrıs Türk tarafının verecek göründüğü bulguların, mülkiyeti vatandaşlık ve toprak yönleriyle birleştirecek bulgular olacağı değerlendiriliyor. Kıbrıs Türk tarafının bu konuda uyguladığı oyalama taktiği esasen mülkiyeti, ana yönleriyle müzakere edilmeden yeni üçlü görüşmeye götürüyor.”

Rum Ulusal Konseyi’nin dünkü toplantısından oy çokluğuyla çıkan ortak açıklamaya da yer veren gazete, Rum Başkanlık Köşkü’nün, üçlü görüşme öncesindeki baskılara karşı elinde ‘silah’ olarak gördüğü ortak açıklamadan memnun olduğunu yazdı.

Gazete “‘Hayır’lar Onları Birleştirdi... Ulusal Konsey Yeni Üçlü Görüşme Öncesinde Kırmızıçizgiler Çizdi” başlığıyla iç sayfasından sürdürdüğü haberinde Rum siyasi partilerin dünkü konsey toplantısında, Greentree görüşmesi öncesinde Rum tarafının ‘hayır’larını belirlediklerini belitti.

Gazeteye göre Rum hükümet kanadında, Hristofyas’ın New York’a, uluslararası konferans ve hakemlik konusundaki muhtemel baskılara karşı duracağı Ulusal Konsey’in ortak açıklamasıyla takviye edilmiş olarak gideceği görüşü hâkim.

Dünkü toplantının Rum Ulusal Konseyi’nin belki en sakin toplantısı olduğu yorumunu yapan gazete Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın New York’a gidişi konusunda bazı itirazlar olduğunu, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Hristofyas’ın gelişmeleri engelleyebileceği görüşünü belirttiğini kaydetti.

Habere göre Hristofyas, Aleksander Downer’ın çözüm taslaklarını istediğini siyasi partilere dün resmi olarak bildirdi.  Muhalefet, Ulusal Konsey’in neden toplanmadığı konusunda izahat istedi. Meclis ve EDEK Başkanı Omiru; Tasos Papadopulos’un, Rum tarafının tezlerini Konsey’e listelettirme yöntemine atıfta bulundu.

Gazete Konsey toplantısından çıkarken iki büyük partinin (DİSİ ve AKEL) başkanlarının açıklama yapmamaya özen gösterdiğine dikkat çekerek DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın, ilerleme kaydedilmediği için Greentree görüşmesine erteleme talep edilmesi gerektiği görüşünü savunmasına karşın Konsey’de “bazı minimum taahhütlerde’ var olan uzlaşıya işaret ettiğini yazdı.

Gazeteye göre EDEK Başkanı Yannakis Omiru Hristofyas’ın Greentree’deki hareket çerçevesinin Konsey tarafından belirlendiğine işaret ederek; gelişmelerin bir çıkmaz ilanı kronolojisi olduğu görüşünü belirtti. Omiru Hristofyas’ı; çözüm taslağını partilerle birlikte hazırlamadığı için kamuoyu önünde eleştirdi.

HRİSTOFYAS’I ÜÇ “HAYIR” İLE BAĞLADILAR

Simerini “Başkan’ı 3 ‘Hayır’ İle Bağladılar... EURO.KO Ortak Açıklamaya İtiraz Etti” başlıklı manşet haberinde siyasi partilerin Rum Yönetimi Başkanı’na minimum destek çerçevesi sunduklarını, çoğu konuda karşı çıktıklarını yazdı.

“Nihayetinde, Başkan Greentree’ye dikenler içerisine yalınayak gitmesin diye, ortak payda bulundu” ifadesine yer veren gazete siyasi partilerin Hristofyas’tan hakemliği, takvimleri, iç yönlerdeki ana konularda anlaşma olmadan uluslararası konferansı kabul etmemesini istediklerini, böylece Hristofyas’ın New York’a bavulunda üç ‘hayır’ ile gideceğini yazdı.

Habere göre bu minimum görüş birliğine uluslararası konferansı reddeden EURO.KO itiraz etti. AKEL dışındaki bütün partiler Hristofyas’tan; Greentree’ye gitmemesini istedi ancak Hristofyas ve AKEL gitmekte ısrar etti.

Alithia manşet haberine “Greentree’ye 4 Taahhütle... Dimitris Hristofyas Kara Görüntü ve Baskı Sahnesi Çizdi” başlığını attı.

“TEMAS VE İNİSİYATİFLERLE ÇIKAR VE TEZLERİMİZE KORUMA KALKANI OLUŞTURDUK”

Haravgi de manşetten verdiği haberine “Tezlerimize Destek... Başkan Hristofyas ve Ulusal Konsey’in Çoğunluğu New York’ta ne Takvimlerin, ne Hakemliğin ne de İç Yönlerde Anlaşma Olmadan Uluslararası Konferansın Kabul Edileceğinde Uzlaştı” başlığını attı.

Edindiği bilgilere dayanarak Hristofyas’ın Konsey üyelerine Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin desteğini almak için New York ve diğer başkentlerde temas önleyici hareketlerde bulunduğu bilgisini verdiğini yazan gazete özetle şunları aktardı:

“Güvenilir bir kaynağın gazetemize söylediğine göre Genel Sekreter’in zaten beklenmekte olan davet mektubunun gelmesinden çok önce Başkan ve çalışma arkadaşları, önleyici hareket ederek çeşitli istikametlerde inisiyatifler alarak; Türkiye ve onun müttefiklerinin çıkarlarından doğabilecek tehlikeleri göğüsleyebilme olanağı elde etti. Bir hükümet yetkilisi; Kıbrıs sorununun iç yönlerinden bağımsız olarak uluslararası konferans düzenlenmesini BM Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesi kararına eklemek için geliştirilen İngiliz metotlarına atıfta bulunarak ‘uyarı zilleri çalındı’ dedi.

Öğrendiğimize göre dünkü Konsey toplantısında; yeni üçlü görüşmenin başarısızlığa uğraması halinde beklemekte olan tehlikeler konusunda çeşitli görüş ve kaygılar ortaya konuldu. Bu yöndeki uzak bir senaryo;  BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonunu iade etmesidir. Dile getirilen ve hâkim olan karşıt değerlendirme ise; BM sekreterliği çevrelerinin, Türk tarafın istediği gibi 1 Temmuz’dan önce çözüm yönünde çaba üstlenmeye ikna edilmesi için prosedürün korunmasıdır.”

 
17 Ocak 2012 Salı 12:03
Okunma: 513
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu