Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Greentree'ye Zorla Gidiyor

Hristofyas Greentree'ye Zorla Gidiyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la 22 - 24 Ocak'taki Yeni Zirveye "Zorla Gideceği", "Greentree'ye, Bm Genel Sekreteri Israr Ettiği İçin Gideceğiz" Dediği Bildirildi.

 
 
Hristofyas Greentree'ye Zorla Gidiyor
Alithia; "Greentree'ye Zorla Gidiyor... Hristofyas: Greentree'ye Gidiyoruz Çünkü Bm Genel Sekreteri Israr Ediyor... Ulusal Konsey Pazartesi Günü" Başlığıyla Yansıttığı Haberinde, Hristofyas'ın; Genel Sekreter Ban'ın Liderlere Gönderdiği, Greentree Zirvesine Davetine Cevap Mektubunun Önümüzdeki Günlerde, Muhtemelen De Bugün Hazır Olmasının Beklendiğini Yazdı.
bütün Bilgilerin; Ban'ın Davet Mektubunun Da Topu-topu 5 Paragraftan Oluşması Dolayısıyla Hristofyas'ın Ban'a Mektubunun Kısa Olacağı Yolunda Olduğunu Belirten Gazete, Hristofyas'ın; Şartların Greentree Görüşmesi İçin Olgunlaşmadığına İnanmasına Karşın Daveti Kabul Ederek, "Kısa Zamanda Çözüm İradesini Teyit Edeceğini" Kaydetti.
habere Göre, Genel Sekreter'in Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığına "Objektif Bir Olgu" Olarak Yaklaşmasından Dolayı Hristofyas'ın, Cevap Mektubunda Takvim Meselesini Es Geçmesi Bekleniyor, İki Liderle Görüşmesine Birkaç Gün Kala Ban Ki Moon'la Çatışmayı Doğru Bulunmuyor.
gazete, Farklı Açıklamalar Yapılsa Da Genel Sekreter'in Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığıyla Ve Ortaya Çıkacak Zorluklarla İlgili Açıklamalarının; Çabasının Tamamlanmasına İlişkin Net Bir Takvim Belirlediğinden Kimsenin Kuşkusu Olmadığını Yazdı, Şunları Ekledi:
"Hristofyas'ın Mektubunun Ana Noktasının; İki Liderin Önceki Greentree Görüşmesinde Verdiği; Toprakla, Mülkiyetle, Nüfus Ve Vatandaşlıkla İlgili Veriler Sunulacağı Sözlerinin Tutulması Talebi Olması Bekleniyor. Bu; Greentree Görüşmesini Takip Eden Liderler Görüşmelerinin En Azından Birkaçındaki Sürtüşme Konusu Olmuştu. Bizim Taraf Da, Derviş Eroğlu'nun Uzlaşılanlardan Caydığını Ve Veri Sunmayı Reddettiğini Savunuyor. Soru, New York'ta Bunu Yapıp Yapmayacağıdır.  Şu Anda Son Aşamaya Yaklaştığımızı Düşündüğü İşaretleri Verdiği Şimdi; Toprak, Mülkiyet Ve Yerleşiklerle İlgili Kartlarını Genel Sekreter'in Önünde Açacağından Kimse Emin Olamıyor. Greentree'de Böyle Bir Şey Olursa O Zaman Ciddi Bir Müzakereden Söz Edebiliriz. Aksi Halde, Öncekilerin Tekrarı Olacak.
derviş Eroğlu'nun, 22 - 24 Ocak'ta New York'ta Harita Sunması Hiçbir Şekilde Beklenmiyor. En İyi İhtimalle Ada'nın Çözüm Sonrası Haritasını Nasıl Algıladığını Anlatacaktır. Bizim Tarafın Arzusu; Annan Planının Da Neredeyse Öngördüğü, Yaklaşık 100 Bin Rum Göçmenin Rum İdaresinde Evlerine Geri Dönmesidir Ve Bizim Taraf Bunu Tartışma Konusu Bile Yapmıyor. Böyle Bir Durumda, Başkan'ın Mülkiyet Konusunda Daha Esnek Olması Olanağı Doğacak. İki Lider; Çözümün Nasıl Olması Gerektiğine İlişkin Taslaklarını Aralık Ayında Bm'ye Vermişti. Bu Metinler Bugün Veya Daha Sonraki Bir Aşamada Teati Edilecek. Yani Biz Türk Metnini Onlar Da Bizimkini Alacak Ki Abd'deki Müzakere Sıfırdan Başlamasın... Bm'nin, Sadağında Kendi Fikirleri Olabilmesi İçin; İki Liderin Önerileri Üzerinde Çalışması Bekleniyor.
liderler Danışmanları, Abd'ye Hareketten Önce; İzlenecek Prosedürün Tamamlanması Ve Boşlukların Büyük Adımdan Önce Olabildiğince Doldurulması İçin İki Görüşme Daha Yapması Olanağı Olacağı Düşünülüyor. Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer  İki Liderin Danışmanlarının Bu Hafta (Yarın Ve Çarşamba Veya Perşembe Günü) İki Görüşme Yapacaklarını, İlk Görüşmelerinde Yürütme, İkinci Görüşmelerinde De Mülkiyet Ve Toprak Konularını Ele Alacaklarını Açıkladı.
Hristofyas Hala Greentree'nin Manasını Sorguluyor
başkan Dimitris Hristofyas'a Göre Dünkü Liderler Görüşmesi Öncekilerin Aynıydı Ve Yeni Hiçbir Olgu Eklenmedi. Yönetim, Mülkiyet Ve Topraktaki Önemli Anlaşmazlıkların Ve Diğer Konulardaki Önemli Görülebilecek Detayların Varlığını Koruduğunu Söyledi. Dün Görüşülen Konuyla İlgili Kamuoyuna Ne Açıklandıysa, Kapalı Görüşmede De O Konuşuldu Ve Açıklanacak Önemli Bir Şey Olmadı Gibi Görünüyor. Liderler Çıkmaz Konusunda Birbirlerini Suçladı Ve Amerika'ya Da Böyle Gidecek Görünüyorlar.
Hristofyas, Eroğlu'nun Tavrında Değişiklik Olmadan Greentree'deki Görüşmelerin Bir Manası Olmayacağını Göstermek İsteğiyle 'önümüzdeki İki Hafta İçerisinde Görüş Birliklerine Varılmazsa', Bu Görüşmenin Manası Konusundaki Endişesini Alenen Ortaya Koydu. Soru, Abd'ye Neden Gideceğimizdir. Hristofyas'ın Cevabı Basit: Bm Genel Sekreteri Greentree'ye Gitmemizde Israr Ediyor. Ancak 'zorla Tez Değişikliği Olamayacağını' Net Şekilde Ortaya Koyduğunu Düşünüyor. 'halen Uzlaştığımız Meselelerde Sayın Eroğlu Tez Değiştirdi, Bizim Tutumumuzu Daha Fazla Değiştirmemiz Değil Sayın Eroğlu'nun Uzlaşılmış Tezlere Geri Gelmesi Gerekir' Dedi."
gazete; "'oyunun Sonu' İçin Yol Haritası" Başlığıyla Manşete Çektiği Haberinde, Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a Gönderdiği Davet Mektuplarının Tam Metnini Yayınladı.
ban'ın Liderlere Gönderdiği Mektubun, Kıbrıs Müzakerelerinin Son Bölümünün Aşama Ve İçeriğine İlişkin Kısa, Ancak Çok Somut Bir Yol Haritası İçerdiğini, Gönderme Tarihi 4 Ocak Olan Mektubun Yarım Sayfa Uzunluğunda Ve 6 Paragraftan Oluştuğunu Belirten Gazete Şunları Yazdı:
"Genel Sekreter Mektubunda, Diplomatik Bir Dille; 1 Temmuz 2012'yi, Yürütülmekte Olan Prosedürün Sona Eriş Takvimi Olarak Belirliyor. Dimitris Hristofyas'a Hitaben 'takvim Belirlenmesini İstemediğinizi Anlamama Rağmen, Kıbrıs Cumhuriyeti 1 Temmuz 2012'de Ab Dönem Başkanlığını Üstlendiğinde Müzakerelerin Başarıyla Tamamlanması Fırsatının Kısıtlanacağından Endişe Ediyorum' İfadesini Kullandı. Aslında Genel Sekreter, 1 Temmuz'u Zaman Sınırı Olarak Belirliyor Ve Diplomatik Taktikte Bu, Takvim Demektir. Aynı İfade Ban'ın Kıbrıslı Türk Lidere Gönderdiği Mektupta Da Var; Tek Farkla Eroğlu'na Yönelik Mektupta 'takvim Arzu Etmediğinizi Anlamama Rağmen...' İfadesi Kullanılıyor.
aşamalar
ban Mektubunda, Bm İçin Prosedürün 'oyunun Sonu' Denilen Aşamaya Girdiğini Açıkça Ortaya Koyuyor. Hem De Mektubunda 'end Game' Ve 'final Phase' Kelimelerini Dört Kez Kullanıyor. Daha Sonra, Son Aşamayı Oluşturan Aşamaları Belirliyor. Mülkiyet Ve Vatandaşlığa (Yerleşikler) İlişkin Verilerin Sunulmasını,  Bunların Toprakla Birlikte Ciddiyetle Müzakere Edilmesini Önemli Gereklilik Görüyor. Greentree-2'de Bunlara İlişkin Özlü Bir Müzakere Yapılacağının Altını Çiziyor.  Daha Sonra, Haritalar Ve Rakamların Yardımıyla Son Bir Görüşme Yapılacağını Belirtiyor Ve Çok Taraflı Konferansı Da Son Aşama Olarak Belirliyor. Her İki Taraftan 22-24 Ocak'ta New York'a Gelmeden Önce Görüşme İçin Gerekli Bulguları Toplamalarını İstiyor. Ban'ın Mektubunda, Çok Taraflı Konferans Konusuna 4 Kez Değindiğine İşaret Ediliyor.
yorum
bm Genel Sekreteri Geçen Ekim Ayındaki Üçlü Görüşmenin Ardından Müzakerelerde Çıkmaz Saptandığı Olgusunu Öne Çıkartıyor. Her İki Tarafın Da 'oyunun Sonunun' Hayata Geçirilmesine Engel Koyduğuna Vurgu Yapıyor. Kıbrıs Rum Tarafı, Kıbrıs Sorununun İç Yönleri Halledilene Kadar Çok Taraflı Konferansa Gitmeyeceğini; Kıbrıs Türk Tarafı Da Çok Taraflı Konferans Tarihi Belirlenmeden Mülkiyet, Toprak Ve Vatandaşlıkla İlgili Veri Vermeyeceğini Söyleyerek...
ban Mektubunda, Her İki Tarafa Da Bir Şeyler Vermeye Çalışıyor. Kıbrıs Rum Tarafı İçin; Çok Taraflı Konferans Toplanmasını Sorunun İç Yönlerinin Çözümüyle Bağdaştırdığı 1 Kasım Tarihli Açıklamasına Atıfta Bulunuyor Ve 'diken' Konularda Veri Vermediği İçin Eroğlu'nu Karalıyor. Kıbrıs Türk Tarafına Da, İstediği 'oyunun Sonunun' Başlangıcını Veriyor Ve Zaman Sınırını (Bitiş Tarihi) Da 1temmuz Olarak Belirliyor.
genel Sekreter'in Niyeti
ban'ın En Önemli İfadelerinden Biri De İki Tarafın Sunduğu, Genel Sekreter'in De 'kapsamlı' Gördüğü 'çözüm Taslakları' İle İlgilidir.  Bu Gelişmeyi Kutluyor Ve Greentree-2'de Tam Da Bu Taslaklar Temelinde, Anlaşmazlıkların Üzerine Köprü Kurulması İçin Büyük Ve Israrlı Bir Çaba Harcanacağını Açıkça İma Ediyor. Yani Aslında Liderlere, Mümkün Olduğunca Fazla Görüş Birliğine Varılması İçin New York'ta Tam Olarak Hangi Metodu Kullanacağını Anlama Fırsatı Veriyor.
ban'ın Davet Mektubunun Tam Metni
ban Ki Moon'un Mektubunun Tam Metnini Yayımlıyoruz.
'4 Ocak 2012
ekselansları,
Kıbrıs Meselesine İlişkin 30-31 Ocak 2011'de New York'taki Son Görüşmemizi Hatırlatıyorum. Yürütülmekte Olan Müzakereleri -özellikle Mülkiyet, Toprak Ve Vatandaşlık Konusunu- Çok Daha Somut Hale Getirmenin Gerekliliğini Görüşmüştük. Bu Meseleyle İlgili Özel Yaklaşımlarda Mutabık Kalmıştık. Yine Müzakerelerin Son Aşamasına (End Game) Ve Çok Taraflı Konferansa Gitme Çabalarında Da Anlaşmıştık. Sizin Ve Sayın Eroğlu'nun,  Bir Anlaşma Tamamlayabileceğinize İnandığınız Teyitlerinizi Takdir Ediyorum.
bu Görüşmeden Sonra, Özel Danışmanım Alexander Downer'dan Gerek Kıbrıs Rum Gerek Kıbrıs Türk Tarafı Olarak Bir Çözüme İlişkin Karşılıklı Tezlerinizi İçeren Taslakları Tamamladığınızı Öğrendim. Bu Önemli Çabayı Kutluyorum. Geriye Kalan Ve Bu Taslaklarda Yer Verilen Anlaşmazlıklarda Uzlaşı, Müzakerelerin Başarılı Sonlanması İçin Önemli Bir Adımdır.
takvim Belirlenmesini Arzu Etmediğinizi Anlamama Karşın Müzakerelerin Başarıyla Tamamlanması Fırsatlarının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını Üstleneceği 1 Temmuz 2012'de Kısıtlanacağından Endişe Duyuyorum. Bizim Anlayışımıza Göre Şu Anda Prosedürün; Mülkiyet Ve Vatandaşlığa İlişin Verilerin Zamanında Toplanmasını Ve 23-24 Ocak 2012'de Greentree'deki Bir Sonraki Görüşme Sırasında Özlü Görüşülmesini; Haritalar Ve Rakamlarla Bir Nihai Görüşmeyi Ve Çok Taraflı Konferansı İçermesi Geren Son Aşamasına Girildi. Ana Meselelere Görüş Birliklerine Varılabilmesi İçin Her İki Tarafın Da Gerekli Verileri Toplaması Ve Bu Veri Teatisinin Greentree'deki Görüşmemizden Önce Başlaması Gerekir.
buna Karşın, Bu Dönemdeki Müzakere, Çeşitli Konularda Çıkmaza Girmiştir. Buna; Bir Tarafın Kıbrıs Sorununun İç Yönleri Çözülmeden Çok Taraflı Konferansa Gitmeyeceği; Öteki Tarafın Da Çok Taraflı Konferansın Tarihi İlan Edilmeden, Mülkiyetle İlgili Olanlar Da Dahil Kritik Verileri Sunmayacağı; Nihai Aşamanın İcrasına İlişkin Prosedür De Dahildir.
bu Son Aşamaya Başlıyoruz, 1 Kasım 2011'deki Açıklamamda Yer Alan; Kıbrıs Sorununun Ana İç Yönlerinin, Ayın Sonuna Doğru Greentree'de Bir Dahaki Görüşmemize Kadar Çözüleceği Ve Böylece Çok Taraflı Konferans Çağırmamıza Olanak Sağlayacağı Hedefini Yerine Getirmek İçin Şimdi Çıkmazı Aşabileceğinize İnanıyorum.
size Hitap Etme Fırsatını Kullanarak Yeni Yılla İlgili En Sıcak Dileklerimi İletmeme Müsaade Edin. Sizi Greentree'de Görmeyi Bekliyor Ve Eşlerinize, Bu Sefer Bayan Ban'la Dostane Kaynaşmaları İçin Eşlerinize Yönelik Davetimi Yineliyorum. Ekselansları, Kabul Etmenizi Rica Ediyor, Saygılarımı İletiyorum.
ban Ki Moon'".
new York'tan Endişe Verici Bilgiler Geliyor, Rum Yönetimi Fransa, Rusya Ve Çin'le Direkt İletişimde
simerini; "Genel Sekreter Orta Hat Çözümleri İleri Götürüyor... New York'tan Endişe Verici Bilgiler Geliyor" Başlıklı Manşet Haberinde, Genel Sekreter'in Greentree'deki Yeni Görüşmede İki Tarafın Tezleri Arasında Köprü Kurmak İçin Orta Hat Çözümlerine Yönelmekte Olduğunu Yazdı.
gazete, Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Geçen Hafta Yaptığı; Bm'nin Rum Tarafına Tezlerini; Türk Tezleriyle Yakınlaşacak Veya Kavuşacak Şekilde Değiştirmesi İçin Baskı Yaptığı Açıklamasının New York'tan Gelen Bu Bilgileri Güçlendirir Nitelikte Olduğuna Dikkat Çekti.
new York Kaynaklı Bilgilerin Endişe Verici Olduğunu Vurgulayan Gazete, "Kıbrıs Hükümeti De, Downer Ve Pascoe'nun Telkinlerine Yenik Düşmüş Görünen Ban'ın Kıbrıs Davası Açısından Olumsuz Gelişmeler Yaratacak Hareketlere Yönelmesini Önlemeleri Ve Etkisiz Hale Getirmeleri İçin Fransa, Rusya Ve Çin'le İletişim Koridorları Kurdu" İfadesini Kullandı.
rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a Gönderdiği Mektupta Yer Alan Bir Paragrafın Ban'ın Niyetleri Açısından Gösterge Olduğunu Belirten Gazete, O İfadede Dolaylı Ancak Net Şekilde, Takvim Dayatmanın Düşünceleri Arasında Olduğu Değerlendirmesine Olanak Tanıdığını Yazdı.
rum Tarafında Yayın Yapan Sıgma Tv'nin Dün Akşamki Ana Haber Bülteninde Genel Sekreter'in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a Gönderdiği Mektupları Açıkladığını Belirten Gazete, "Hristofyas'a Gönderilen Mektupta; Eroğlu'na Gönderilenden Çıkartılmış Bir Paragraf Bulunduğunu" Yazdı.
gazete, "O Paragrafta Ban'ın; Kıbrıs Rum Tarafının Takvim Arzu Etmediğini Anladığını Belirttiğini", Ancak Hemen Ardından Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığını Devralacağı 1 Temmuz 2012'yi Takvim Olarak Koyduğunu Vurguladı.
rum Hükümeti Ve Muhalefetinin Bir Noktada; New York Greentree Görüşmesi Arifesinde Çok Ciddi Sorun Olduğu Konusunda Uzlaştığına İşaret Eden Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Son Haftalarda Uyguladığı İletişim Yolundan Gitmeyi Sürdürerek Dün De; Üçlü Görüşmede Özlü İlerleme Olması İhtimalinden Kaygılı Göründüğünü, Muhalefetin De; Bu Konudaki Endişelerini Tekrarladığını Yazdı.
rum Ulusal Konseyi'nin Pazartesi Günü Toplanacağını, Muhalefet Partilerinin Greentree Öncesi Kaygılarını Konsey Toplantısında Detaylandıracağını Kaydeden Gazeteye Göre Hristofyas, Pazartesi Günkü Konsey Toplantısında Siyasi Partilere Kapsamlı Bilgi Vereceğini Ve Şekillenen Olgular Işığı Altında Tam Bir Durum Değerlendirmesi Yapacaklarını Söyledi.
gazete, İki Tarafın Açıklamalarından, Ban'ın İki Müzakereciye Gönderdiği Mektupları Farklı Yorumladıklarının Anlaşıldığına İşaret Ettiği Haberinde, Hristofyas'ın Dün; 'anadolu'ya Açıklamalarından Sonuç Çıkarmakta Acele Edildiğini Söylediğini Belirtti, Özetle Şunları Yazdı:
"Hristofyas, 'genel Sekreter Bir Son Aşamaya Girdiğimiz Görüşünü Tekrarlıyor, Sınırın Temmuz Olduğunu Söylüyor, Temmuz'a Kadar Takvim Koymuyor, Bunu Netleştirelim' Dedi. Ban Ki Moon'un, Uluslararası Konferans Çağrılmasından Söz Edebilmemiz İçin İki Tarafın İç Yönlerde Görüş Birliği Ve Anlaşmaya Varması Gerektiğini Tekrarlıyor Ve Bizi Greentree'ye Çağırıyor Diye Ekledi. Hristofyas 'bu Meselelerde Esasen Çıkmaza Girdiğimizi Saptıyor Ve İki Lideri Geriye Kalan Süre İçerisinde, Bu Çıkmazın Kırılması İçin Yoğun Çalışmaya Çağırıyor. Bütün Esas Budur' Dedi.
Hristofyas, Eroğlu İle Dünkü Görüşmesinin Ardından Yaptığı Açıklamada; 'greentree Öncesinde Kalan Bu İki Hafta İçerisinde Görüş Birliklerine Varamazsak Greentree'deki Prosedürün Ne Mana Taşıyacağını Bugün De Sordum. Genel Sekreter İki Tarafın New York'a Gitmesinde Israr Ediyor. Zorla Tez Değişikliği Olamaz' Dedi."
kritik 48 Saat... Taraflar Arasında Belge Teati Edilecek
politis; "Belge Teatisi... Hristofyas - Eroğlu Tezlerini Yazılı Teati Ediyor... Prosedürün Başarısı İçin Kritik 48 Saat... Başkan Ban Ki Moon'a Cevap Veriyor" Başlıklı Manşet Haberinde, Bm'nin Müzakerelerin Gelişmesi Açısından Belirleyici Bir Aşamaya Girmekte Olduğunu, Önümüzdeki 48 Saat İçerisinde İki Tarafın; Belge Teatisinde Bulunacağını Ve Böylece; Müzakerelerde Görüşülen Başlıklara İlişkin Tezlerini Birbirlerine Yazılı Olarak Vereceklerini Belirtti.
gazete, Aynı Zaman Zarfında Kıbrıs Türk Tarafının, Şu Anda Kktc'de Yaşamakta Olan Ve Çözümden Sonra Ada'dan Gitmesi Gerekecek Tc Kökenlilerin Sayısıyla İlgili Verileri De Vermesinin Beklendiğini Savundu.
rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Müzakerelerde İlerleme Kaydedilmemesi Nedenlerini İzah Edeceği Cevap Mektubunun Bugün Veya Yarın Genel Sekreter'e İletileceğini De Belirten Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay Ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun Bugün Ve Yarın Yapacakları Görüşmelerde (Yönetim Ve Mülkiyet - Toprak Gündemiyle) 20'şer Sayfalık Belgelerini Teati Edeceklerini Belirtti.
habere Göre, Belgelerde İki Tarafın Bütün Başlıkları Kapsayan Ve İstenilen Anlaşmanın İskeletini Oluşturacak Özet Tezler Yer Alacak. Downer Grubu, Bu İki Metni "Evlendirmek" İçin Önümüzdeki Günlerde İki Taraf Arasında Mekik Dokumaya Başlayacak. Önce Tarafların, Karşı Tarafın Metnine İlişkin Görüşünü Soracak, Ardından Da Değişiklikler Ve Karşılıklar İçin Nabız Yoklayacaklar. Bu Pazarlıkla İlgili İşin Büyüğünün Greentree-2'deki Görüşmede Yapılması Bekleniyor. Hedef; İki Tarafın İmzasını Taşıyacak Ve 'iç Yönlerde Anlaşma Yörüngesi' Anlamına Gelerek Uluslararası Konferans Yolunu Açacak Bir Çeşit Temel Anlaşma Metni Ortaya Çıkmasıdır.
gazete, Özersay Ve Yakovu'nun Bu Hafta Yapacağı İkinci Görüşmede Mülkiyetin, Toprak Ve Vatandaşlıkla Birlikte Müzakere Edilebilmesi İçin Kıbrıs Türk Tarafının Veri Ve Sayı Sunmasının Beklendiğini Yazdı. Aynı Şeyi Rum Tarafının Da Yapacağını Belirten Gazete Özetle Şunları Kaydetti:
"Mesele; Kıbrıs Türk Tarafı Doğru Ve Detaylı Rakamlar (Mesela Tasarrufunda Kıbrıs Rum Mülkü Bulunduran Yerleşik Oranı Ve Bunlardan Ne Kadarının Nasıl 'vatandaş Yapıldığına' Dair) Mı Vereceği Yoksa Kısa Süre Önce Yapılan Nüfus Sayımında İlan Ettikleri Gibi Genel Verilerin Arkasına Mı 'saklanacağıdır'.
iki Tarafın; Yeni Kıbrıs'ın Vatandaşlarının Sayısına, Özellikle De Ne Kadar Yerleşiğin Kalacağına İlişkin Görüşlerini De Netleştirmeleri Bekleniyor. Haritalarla Toprağın Müzakeresi İse Greentree Sonrası Döneme Havale Ediliyor."
haravgi; "Bm Genel Sekreteri'ne Verilecek Cevap Tezgâhta" Başlıklı Manşet Haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Genel Sekreter Ban'ın Greentree'ye Davet Mektubuna Yanıtını Çok Yakında Vereceğini, Ancak Doğrudan Müzakerelerde İlerleme Kaydedilmemişken Greentree Görüşmesinin Ne Manası Olacağı Sorusunda Israr Ettiğini Yazdı.
habere Göre Hristofyas, Ban'a Göndereceği Cevapta; Doğrudan Müzakerelerde İlerleme Olmamasından Duyduğu Kaygıyı Ve "Müzakerelerdeki Hayal Kırıcı Görüntü Işığı Altında Greentree'deki Görüşmenin Manasız Olduğu" Yorumunu Aktaracak.
ban'ın Davet Mektubu, Greentree Pusulası
fileleftheros; "Mektup Greentree İçin Pusula... Hristofyas Ve Eroğlu Çıkmazdan Kimin Sorumlu Olduğu Konusunda Zıtlaşma... Bm: Gelmeden Önce Anlaşmazlıklarınızı Çözün" Başlıklı Haberinde Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Greentree Öncesindeki Son Görüşmelerinde (Dün) Yeni Üçlü Görüşmedeki Ortamın Karanlık, Gündeminde De Sorumluluk Yüklenmesi Bulunduğunun Anlaşıldığını Yazdı, Özetle Şunları Ekledi:
"Dünkü Görüşme Sırasında Eroğlu, 'siz Her Şeyi İstiyorsunuz' Diyerek Hristofyas'ı 'uzlaşmazlıkla' Suçladı. Hristofyas Da Cevap Olarak, İşgal Liderini; Tezlerinden Caymakla Suçladı Ve Ortaya Koyduğu Görüşlerin Görüşmeye Olanak Tanımadığını' Söyledi. Edinilen Bilgilere Göre Alexander Downer Da 'aynı Durum Devam Ederse İlerlemeyeceğiz' Dedi.
genel Sekreter'in Mektubundan Da Anlaşıldığı Üzere, Mektubun Başyazarı Da Olan Downer; Greentree'de, Özellikle De Üçlü Görüşmeyi İzleyecek Dönemde Manevra Olanaklarını Kendine Sakladı, Sona Kadar Bir Yol Haritası Belirledi. Mektuptan Açıkça Anlaşıldığı Üzere Çabaların Tamamlanmasına Çok Net Takvim Getiriliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Ab Dönem Başkanlığı Yapacağı 2012'nin İkinci Yarısı Zaman Sınırı Olarak Belirleniyor. Mektupta, Kıbrıs Sorunu O Zamana Kadar Çözülmezse Müzakere Olanaklarının Azalacağına İşaret Ediliyor. Manidar Bir Şekilde, Müzakerecilerin Bu Zaman Sınırına Yetişebilmek İçin Ne Yapılabileceğini İncelemeleri Gerektiği İma Ediliyor. Bu Da, Uluslararası Konferansa İlerlenmesi İçin İç Yönlerde Anlaşma Olması Gerektiği İfadesini 'teselli' Olarak Gören Lefkoşa İçin Endişe Noktasıdır.
ancak Üçlü Görüşmede Oyunu (Oyun Kağıtlarını) Downer Ve Pascoe'nun Dağıtacağı Açıktır. Downer Ve Pascoe, Baskı Ve Şantajlar Kullanarak Çabanın Terk Edilmesi Öcüsünün Kalıcılaşmasına İzin Verecek.  Aynı Zamanda, Mektupta; Nüfus, Mülkiyet Ve Toprakla İlgili Veriler Sunulmadan İlerleme Olamayacağına İşaret Ediliyor. Genel Sekreter, Oyunun Sonuna Ulaştığımıza Ve Uluslararası Konferansa Gitmemiz Gerektiğine İşaret Ediyor."
 
10 Ocak 2012 Salı 14:13
Okunma: 496
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu