Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Güney Kıbrıs Ab Dönem Başkanlığı'nın Önceliklerini Anlattı

Hristofyas Güney Kıbrıs Ab Dönem Başkanlığı'nın Önceliklerini Anlattı

Avrupa Parlamentosu'ndan Önceliklere İlişkin Olumlu Not .

 
 
Hristofyas Güney Kıbrıs Ab Dönem Başkanlığı'nın Önceliklerini Anlattı

FİLELEFHEROS: "HRİSTOFYAS DÜNKÜ KONUŞMASINI HEMEN HEMEN BOŞ SALONA YAPTI"

Lefkoşa, 5 Temmuz 12 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün Avrupa Parlamentosu oturumunda Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığına ilişkin hedeflerini ve önceliklerini anlattı.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Hristofyas'ın Strazburg'taki Avrupa Parlamentosu oturumundaki konuşmasına geniş bir biçimde yer verdiler. Konuşmanın 26 dakika sürdüğü ve salonun ise hemen hemen boş olduğu belirtildi.

Gazete ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, gerek AB dönem başkanlığının hedefleri gerekse Türkiye'nin, Güney Kıbrıs karşısındaki tutumuna yönelik olarak Avrupa Parlamentosu'ndan olumlu not aldığını yazdı.

Hristofyas'ın konuşmasının üç bölümden oluştuğunu yazan gazete, "birinci bölümde AB'nin sahip olması gereken insan yüzüne değindiğini, ikinci bölümde öncelikleri anlattığını, son bölümde ise "Kıbrıs'"ın Türkiye nedeniyle içinde bulunduğu siyasi durumundan bahsettiğini" belirtti.

Hristofyas'ın, "Türkiye" kelimesini kullanmaktan ustaca kaçındığını, Türkiye'den dolaylı olarak bahsettiğine de dikkati çeken gazete Hristofyas'ın ayrıca Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığının, genişleme sürecine ilişkin olarak gerekli çalışmaları ileriye götüreceğini dile getirdiğini yazdı.

Habere göre konuşması sırasında Kıbrıs sorununa da değinen Hristofyas, "Bildiğiniz üzere, ülkem, yıllara dayalı bölünmüşlük nedeniyle ve adanın kuzey bölümünün süregelen Türk işgali dolayısıyla ek bir sorunla yüz yüzedir. İşgal kuvvetinin, Avrupa dönem başkanlığını yerine getirmemizde bizi yolumuzdan saptırmak için sorunlar yaratma girişiminde bulunmasına imkan vermeyeceğimizi ve çabalardan kaçınmayacağımızı da belirmek isterim" ifadesini kullandı.

HRİSTOFYAS'IN ÖNCELİKLERİ

Hristofyas, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığının 4 önceliğini de açıkladı.

Hristofyas birinci önceliğin; daha sonuç alabilir ve sürdürülebilir bir Avrupa olduğunu, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığının, diğerlerinin yanı sıra, "Çok Yıllık Mali Çerçeve'"ye önem vereceğini belirterek ana hedefin, bu doğrultudaki müzakerelerin sonuca bağlanması olduğunu ifade etti.

İkinci önceliğin, büyümeye önem veren ve daha verimli bir ekonomiye sahip bir Avrupa olduğunu söyleyen Hristofyas, mali yönetim için yeni ve güçlendirilmiş bir çerçevenin uygulanması üzerinde duracaklarını, ana hedefin ise finansal istikrar olacağını belirtti. Hristofyas ayrıca Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığının, "Avrupa 2020" stratejisinin uygulanmasına ve izlenmesine de büyük önem vereceğini vurguladı.

Hristofyas üçüncü önceliğin ise, vatandaşları için daha fazla anlam ifade eden, dayanışmaya ve toplumsal uyuma sahip bir Avrupa olduğunu  belirterek Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığının, fakirlik ve toplumsal dışlanmayla mücadele çalışmalarının da üzerinde duracağını, hedefler arasında Avrupa Ortak Sığınma Sistemi'nin oluşturulmasının da bulunduğunu söyledi.

Hristofyas son olarak dördüncü önceliğin, dünyada ve komşularına daha yakın bir Avrupa olduğunu söyledi ve Güney Kıbrıs AB başkanlığının, Dışişleri ve Savunma Politikası Yüksek Komiseri ve Avrupa Dış Faaliyetler Servisi Yüksek Komiseri ile sıkı işbirliği içerisinde olacağını da vurguladı.

HRİSTOFYAS HEMEN HEMEN BOŞ SALONA KONUŞTU

Fileleftheros gazetesi, bir başka haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dün Avrupa Parlamentosu'nda, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının önceliklerini anlattığı konuşmasını hemen hemen boş salona yaptığını yazdı.

Gazete Avrupa Komisyonu personelinin, AP üyelerinden fazla olduğuna dikkati çekerken bunun akabinde AP üyelerinin sayılarının arttığını yazdı.

Gazete bunun ayrıca tüm AB dönem başkanlıklarının önceliklerine ilişkin yapılan tüm sunumlarda yaşanan bir şey olduğunu da belirtti.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a sunumu sırasında Rum Başkanlık Avrupa Konularından Sorumlu Müsteşar Andreas Mavroyannis, Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ve Güney Kıbrıs'ın AB'deki Büyükelçisi Kornilios Kornilu da eşlik etti.

Gazete, tüm Rum AP üyelerinin de salonda hazır bulunduğunu, Rum AP üyelerinin Hristofyas'ı sıcak şekilde karşıladıklarını da belirtti.

Habere göre Hristofyas'ın konuşması toplam 26 dakika sürdü.

HRİSTOFYAS'IN DİĞER AÇIKLAMALARI

Fileleftheros gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Avrupa Parlamentosu'nda  dün yaptığı diğer açıklamalarına da yer verdi.

Hristofyas'ın diğer açıklamalarını ne çerçevede yaptığına dair net bilgi vermeyen gazete Hristofyas'ın, Türkiye'yi, Kıbrıs'ta "işgal kuvveti" olarak nitelendirdiğini ayrıca Avrupalı liderlere seslenerek "Türkiye'nin, Kıbrıs'ın rolünün değerinin düşürülmesine yönelik çabalarını" açıkça kınamalarını istediğini belirtti.

Habere göre Hristofyas "Kıbrıs'ın Kıbrıslıların olduğunu, ne Türklerin, ne İngilizlerin ne de kardeşleri Yunanların kötü anlamda Kıbrıs'ta yerinin olmadığını" söyledi.

AP DEFTERİNİ İMZALADI, SCHULZ'A MERMER AFRODİT HEDİYE ETTİ

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas AP ziyaretçi defterini de imzalayarak Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının, AB'nin ve Avrupa halklarının iyiliği için, Avrupa Parlamentosu ile sıkı işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Gazete bunun akabinde Hristofyas'ın, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'a, mermerden yapılmış Afrodit başı hediye ederken, Schulz'un da Hristofyas'a, merkezinde "Kıbrıs" ile Avrupa haritasını tasvir eden bir levha hediye ettiğini yazdı.

HRİSTOFYAS: "KOMÜNİSTİM"

Simerini gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Avrupa Parlamentosu'nda, kendisine "komünist" olduğu şekilde yöneltilen eleştirilere yanıt verdiğini yazdı.

Habere göre Hristofyas, kendisinin komünist politikalar önermediğini, kendisinin komünist olduğunu ve gurur duyduğunu belirterek komünistlerin zarar getirmediğini söyledi.

HRİSTOFYAS'TAN WATSON'A YANIT

Öte yandan Alithia gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, İngiliz AP üyesi aynı zamanda ELDR Başkanı ve ALDE üyesi olan Graham Watson'un, Kıbrıs sorununun çözümü için çalışması, avukatlar arasındaki yolsuzluklar konusunda mücadele etmesi, aynı zamanda AB'yi Rus doğalgazından kurtarması ve de "Kıbrıs"ta bulunan doğalgaz yataklarının peşinden sürüklenmemesi yönünde kendisine yaptığı çağrıya yanıt verdi.

Habere göre Hristofyas, Watson'a verdiği yanıtta Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin çağrıyı, kendisine değil, Ankara'ya yapması gerektiğini savundu.

Watson'un Türkiye'ye seslenmesi ve onlara, Hristofyas ile konuşmayı reddettikleri için Hristofyas ile konuşmalarını söylemesi gerektiğini ifade eden Hristofyas, amacının, Kıbrıslılar, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için bir çözüm sağlanması olduğunu söyledi. 

(FK/GÜL)

 
5 Temmuz 2012 Perşembe 13:13
Okunma: 618
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu