Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas İktidarını Değerlendirdi...

Hristofyas İktidarını Değerlendirdi...

"daha Önce Hiçbir Başkan Bu Kadar Saldırıya Uğramadı, Çamaşırcı Kadının Oğlu, Katil Dediler".

 
 
Hristofyas İktidarını Değerlendirdi...

"BİR DEMOKRASİ İÇİN KURUMLARININ KÜÇÜMSENMESİNDEN DAHA KÖTÜ BİRŞEY YOKTUR, MAALESEF BU DEVAMLI YAPILDI"

"TÜRKİYE'NİN DOĞALGAZ KONUSUNDA ORTAYA KOYACAĞI TAVRI BİLDİĞİMİZDEN ÇOK DİKKATLİ DAVRANDIK"

DOĞALGAZ ÜLKE İÇİN BÜYÜK BİR PERSPEKTİF, HALK İÇİN BÜYÜK BİR ÜMİTTİR"

TROYKA'NIN DOĞALGAZLA İLGİLİ TALEPLERİNİ MEMORANDUMDAN SİLMEYİ BAŞARDIK

"HALEN KİN VE FANATİZME YAŞAMAYA DEVAM EDENLER VAR"

"YENİ YIL ZOR OLACAK... 74'TE BAŞARDIK ŞİMDİ DE YAPABİLİRİZ"

Lefkoşa, 25 Aralık 12 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Mart 2013'te sona erecek 5 yıllık iktidar dönemini değerlendirirken "Bir demokrasi için, kurumlarının küçümsenmesinden daha kötü bir gelişme yoktur, maalesef bu devamlı yapıldı" serzenişinde bulundu.

Hristofyas görev süresinin dolmasına birkaç ay kala iktidar dönemini Haravgi gazetesine verdiği geniş mülakatta değerlendirdi. Gazete Hristofyas'ın söyleşisine "Verdiğimiz Savaşlarda Başarılı Olduk... 'İcra Ettiğimiz Görev Çok Büyük ve Çeşitli Alanlarda Yenilikçidir" başlığıyla manşetten yer verdi.

AB Destek Mekanizması'na, hükümeti tedbir almadığı veya cesaretsizlik gösterdiği için değil Rum bankalarının Yunanistan'dan satın aldıkları tahviller nedeniyle başvurmak zorunda kaldıkları görüşünü yineleyen Hristofyas İstikrar Mekanizması ve Troyka'nın uyguladığı politikalar konusunda asla hayallere kapılmadıklarını, başka finans kaynakları aramaların nedeninin de Mekanizma'dan ve Troyka'dan kaçma çabası olduğunu söyledi.

"MÜCADELESİZ HAYATIN BİR ANLAMI YOKTUR"

Hristofyas, başkanlık görevini teslim ettikten sonra sıradan vatandaş olacağını ancak toplumla ilgilenen ve onun için uğraşan bir nefer olacağını belirterek "bir ömür boyu çalışanlar, sıradan insanlar ve vatan için mücadele etmeyi öğrendik, son nefesimize kadar yine böyle yapacağız. Bizim için mücadelesiz hayatın bir anlamı yoktur" ifadesini kullandı.

Rum Yönetimi Başkanlığı'nın sadece köklü aileler, zenginler ve kurulu düzen için olmadığını söyleyen Hristofyas, başkanlık mevkiinden karışık duygularla ayrılmakta olduğunu belirterek özetle şunları söyledi:

"DAHA ÖNCE HİÇBİR BAŞKAN BU KADAR SALDIRIYA UĞRAMADI, ÇAMAŞIRCI KADININ OĞLU, KATİL DEDİLER"

"Haksız ve sert eleştirilere maruz kaldığım için acı duyuyorum. Daha önce hiçbir başkan bu kadar saldırıya uğramadı. Bir demokrasi için, kurumlarının küçümsenmesinden daha kötü bir gelişme yoktur, maalesef bu devamlı yapıldı. Bu sert saldırılarla başkanı küçülteceklerini ve aşağılayabileceklerini zannettiler.

Başardıkları tek şey başkanlık kurumunu küçültmek ve aşağılamak oldu. Ve maalesef bu sürekli devam etti. Başkan'a karşı duydukları sınıfsal, ideolojik, siyasi ve toplumsal kin, bazılarını başkanın katil olduğunu söyleyecek noktaya getirdi. Aynı zamanda Başkan'ın 'çamaşırcı kadının oğlu olduğunu' söyleyenler de bunlardır. Sanki devletin başkanlığı köklü aileler, zenginler ve kurulu düzen içinmiş gibi...

Mütevazı bir kökenim olmasından onur ve gurur duyuyorum.  Solun Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanlığı'na kendi liderini seçmesini asla hazmedemediler. Bu nedenle Başkan'ı, onunla birlikte Sol'u, ideolojisini, tarihini darbelemek için her fırsatı kolladılar. Talihsiz çıktık çünkü bizim başkanlığımız döneminde en kötü krizinde kapitalizmi yönetmemiz gerekti.  Ancak tarihin bizi haklı çıkaracağına inanıyorum çünkü yaptığımız iş hem büyüktü hem de çeşitli alanlarda yenilikçiydi. Bu nedenle memnuniyet duyuyorum."

"TÜRKİYE'NİN DOĞALGAZ KONUSUNDA ORTAYA KOYACAĞI TAVRI BİLDİĞİMİZDEN ÇOK DİKKATLİ DAVRANDIK"

Röportajında doğalgaz konusuna da değinen Hristofyas iktidara geldiği ilk günden beri doğalgaz araştırmaları konusunu kendisine öncelik olarak belirlediğini, hükümet olarak kapsamlı bir proje hazırladıklarını ancak Türkiye'nin ortaya koyacağı tavrı bildiklerinden bunu yaparken çok dikkatli davrandıklarını anlattı, özetle şöyle devam etti:

"Yaptığımız ilk şey, hidrokarbon yataklarını saptamak için deniz dibi araştırmalarına devam etmek ve bu arada münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenmesini tamamlamaktı. İsrail'le anlaştığımızda bunu herkesin, tarihi bir karar olarak alkışladığını hatırlayacaksınız. Şimdi muhalefet bunu unutuyor.

Devamında malum jeopolitik nedenlerle Amerikan şirketiyle anlaşmanın onaylanmasını ileri götürdük. Ancak süreç içerisinde kesinleştirilen karar araştırma sondajı yapılmasıydı. Öncelikle bütün olası etki ve tepkileri ciddiyetle ve sessizce incelememiz gerekti. Bütün bu çaba boyunca siyasi ve diplomatik açıdan kendimizi tahkim etmek için temas ve görüşmeler yapmamız gerekti. İzlediğimiz ciddi politika sayesinde uluslararası unsuru ikna etmeyi başarmakla kalmadık onu, egemenlik haklarımızı kullanma konusunda yanımıza çektik. Türkiye'nin yasa dışılıklarının ve bölgede gerilim yaratma çabalarının uluslararası unsur tarafından reddedilmesi ve kınanması, izlediğimiz politikanın sonucudur.

"DOĞALGAZ ÜLKE İÇİN BÜYÜK BİR PERSPEKTİF, HALK İÇİN BÜYÜK BİR ÜMİTTİR"

Doğalgaz ülkemiz için büyük bir perspektif ve halkımız için büyük bir ümittir bu nedenle hepimizin, sorun çıkmaması, iç cephede bazılarının yaptığı gibi sorunu bizim çıkarmamamız için birlikte çalışmamız gerekir. Bunu söylerken KRETİK'in (Devlet Doğalgaz Şirketi) kurulmasını ve işlemesini engelleme çabalarını kastediyorum.

TROYKA'NIN DOĞALGAZLA İLGİLİ TALEPLERİNİ MEMORANDUMDAN SİLMEYİ BAŞARDIK

Troyka ile müzakerelerde Kıbrıs'ın hidrokarbon yataklarından istifadede ulusal denetimi elinde bulundurmasını sağlamayı başardık. İlk başta Troyka hidrokarbonlardan elde edilecek gelirin öncelikle kredi ödemelerinde kullanılmasını istiyordu. Yine hidrokarbonlarla ilgili eylem planına Troyka ile birlikte karar vermemizi talep ediyordu. Sıkı pazarlık ederek her iki talebi de sildik ve memoranduma, hidrokarbon gelirlerinin bir kısmının altyapı inkişafına, bir kısmının gelecek nesillere, bir kısmının da doğal olarak alacağımız kredi taksitlerinin ödenmesine gideceğini eklettik..."

Güney Kıbrıs'ın başarılı bir AB Dönem Başkanlığı gerçekleştirdiğinin genel kabul gördüğünü söyleyen Hristofyas, görev süresinin başında söylediği gibi, başlıca isteğinin Kıbrıs sorununu çözmek olmasına karşın bunu başaramadığını söyledi, bundan tamamen Türk tarafının sorumlu olduğunu savundu.

"HALEN KİN VE FANATİZMLE YAŞAMAYA DEVAM EDENLER VAR"

Hristofyas, 1956-58 döneminde EOKA tarafından öldürülen solcu Rumların ve ailelerinin itibarlarının Bakanlar Kurulu kararıyla iade edilmesinin yalnız seçim vaadi değil hayatının hedefi olduğunu da söyledi. Bunun çok geç gelen bir adalet olduğunu belirten Hristofyas şahsının ve partisinin bunun için çok çabaladığını hatırlattı ve şunları söyledi:

"Maalesef birilerinin pısırıklığı, birilerinin cesaretsizliği bu adaletin daha önce sağlanmasına olanak tanımadı. Bazıları kin ve fanatizmle yaşamaya devam etse de biz birliği bütünlüğü ve milli uzlaşıyı bunun üzerine bina etmeyi sürdüreceğiz. Ancak ülkemizin bu tür durumlara başka tahammülü yoktur. Birçoğumuz Türkiye'yi Kıbrıs'a getiren EOKA-B'nin faşizminden çektik. Geçmişe yapışıp kalmakta ısrar edenlerin artık sendromlarını aşması, tavır ve davranışlarını bugüne ve yarına uyarlaması gerekir."

"YENİ YIL ZOR OLACAK... 74'TE BAŞARDIK ŞİMDİ DE YAPABİLİRİZ"

Noel ve yılbaşı arifesinde Rum halkına mesajının ne olduğu sorulduğunda sözlerine "yeni yıl zor olacak" diyerek başlayan Hristofyas şunları söyledi:

"Memorandumun ve ekonomik krizin etkileri özellikle işsizler, dar gelirliler, düşük gelirli emekliler, toplumun hassas grupları açısından hissedilir olacak. Ancak halk olarak zorluklarda sorunları aşmayı başardığımızı gösterdik. Kalkıp ileri doğru yürümeyi başardık. Bunu 1974'te yaptık. Şimdi de yapabiliriz, yeter ki yükü sırt sırta vererek paylaşalım. Yeter ki dayanışma, insanlık, çalışkanlık gibi bizi niteleyen değerlere geri dönelim."

(ŞA/HÖ)

 
25 Aralık 2012 Salı 12:24
Okunma: 584
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu