Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas İle Schulz'un Ortak Basın Toplantısı

Hristofyas İle Schulz'un Ortak Basın Toplantısı

Schulz: "rum Tarafının Dönem Başkanlığı, Çok İyi Bir Dönem Başkanlığı Olacak".

 
 
Hristofyas İle Schulz'un Ortak Basın Toplantısı
Lefkoşa, 1 Haziran 12 (T.A.K): Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'un başkanlık ettiği AP Siyasi Grup Başkanları Konferansı heyetinin, dün Güney Kıbrıs temaslarına başladığı ifade edildi.


Haberi "AB Kıbrıs'la Dayanışma İçerisinde... Lefkoşa'dan Ankara'ya Tehditleriyle İlgili Mesaj" başlıklarıyla yayımlayan Fileleftheros, Avrupa Parlamentosu'yla eşgüdüm konusunun, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Bakanlar kurulu üyelerinin dün AP Siyasi Grup Başkanları Konferansı heyeti ile gerçekleştirdiği görüşmede, dönem başkanlığının Güney Kıbrıs tarafından devralınmasının bir ay öncesinde masaya yatırıldığını yazdı.


Hristofyas ile Schulz'un önce baş başa görüştüklerini, ardından da "Filoksenia" toplantı merkezinde heyetler arası görüşmelere geçildiğini kaydeden gazete, toplantıda Rum tarafının AB dönem başkanlığı önceliklerinin ortaya konduğunu belirtti.


Haberde, Avrupa Konseyi'nin her dönem başkanlığının, günlük işlerin ilerleyebilmesi için Avrupa Parlamentosu'yla açık bir iletişim kanalına sahip olması ve yakın bir işbirliğinde bulunmasının büyük öneme sahip olduğu ifade edildi.


Habere göre, açıklamasında Rum tarafının dönem başkanlığına çok iyi hazırlanmasına atıfta bulunan AP Başkanı Schulz, aldığı malumattan cesaret aldığını söyledi ve Rum tarafının dönem başkanlığının "çok iyi bir dönem başkanlığı olacağını" savundu.


Rum tarafının dönem başkanlığına sunduğu gündem içeriğinin de öneme sahip olduğunu dile getiren Schulz, konuşmasında global ekonomik krizden de bahsetti


Önümüzdeki altı ay içerisinde, AB'nin nasıl finanse edileceğiyle ilgili kararlara varmaları gerektiğine işaret eden Schulz, Hristofyas'ın yerine getirilecek büyük bir göreve sahip olacağını söyledi ve bu konularla ilgili işbirliği yapılacağını sözlerine ekledi.


Yaklaşık iki hafta önce Güney Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyarete, aynı zamanda Hristofyas ve çalışma arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği görüşmelere de atıfta bulunan Schulz, "eğer şapkam olsaydı çıkaracaktım. Bu ülkenin becerileri ve Avrupa ekonomik konularıyla ilgili bilgisinin önünde eğiliyorum" şeklinde konuştu.


Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" karşısındaki ileri sürülen tavrına da atıfta bulunan Schulz, Rum tarafının AB'nin tam üyesi olduğunu ve Birliğe başkanlık yapacağını söyledi.


AB'ye katılmak isteyen bir ülkenin Rum tarafını tanımadığını dile getiren Schulz, bunun geçerli olamayacağını kaydetti.


Bunu kısa zaman önce Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette tartıştığını ve bunu yineleyeceğini dile getiren Schulz, bu konuyu yeniden ele alacaklarını vurguladı.


Bütün siyasi grupların da bu görüşü benimsemekte olduklarını dile getiren Schulz, Türkiye'nin herhangi bir önlem almaya girişmesi halinde, AB'nin Rum tarafıyla dayanışma içinde olacağını belirtti ve "diyalog tehditlere yanıttır" ifadesini kullandı.


HRİSTOFYAS


Habere göre, konuşmasında Brüksel'e karşı bazı eleştirilerde bulunan Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ise "Brüksel ve başka yerdeki bazı dostlarının, Kıbrıs'ın 1 Temmuz'da devralacağı bu seçkin (farklı) rolün hala daha bilincinde olmamaları yüzünden hayal kırıklığı içerisinde olduğunu" dile getirdi.


Hristofyas "AB dönem başkanlığının, işgalci Türkiye'nin meydana getirmekte olduğu problemlerden etkilenmemesine dair isteklerinin sarsılmaz olduğunu" da vurguladı.


Rum tarafının eksiksiz bir AB dönem başkanlığı yürüteceğini de savunan Hristofyas, Türkiye'nin meydana getireceği olası problemlerin, Avrupa tarafından kollektif bir şekilde ele alınacak problemler olacağını sözlerine ekledi.


Avrupa Konseyi'nin geçtiğimiz Aralık ayında yayımlanan sonuçlarının, bu hususta yeterince açık olduğunu öne süren Hristofyas, Avrupa Parlamentosu'nun bu çabalarında yardımcı ve destekçi olacağına dair inancını dile getirdi.


"Süregelen işgalin ve Kıbrıs'ın bölünmesinin, yaklaşan AB dönem başkanlığıyla ilgili şansızlığı olduğuna " da değinen Hristofyas, yorulmak bilmez çabalarına rağmen halen Kıbrıs sorununun çözümünü ve ülkenin yeniden birleşmesini gerçekleştiremediklerini belirtti.


Hristofyas, Kıbrıs sorunu çözüm diyaloğuna, Rum tarafının AB dönem başkanlığı sırasında da devam etmeye tam anlamıyla hazır olduklarını  kesin bir dille ifade etmeyi istediğini de dile getirdi.


Hristofyas, Rum tarafının dönem başkanlığının, ülkenin ve halkın yeniden birleşmesini hedefleyen Kıbrıs sorunu çözüm çabalarından bağımsız olduğunu da sözlerine ekledi.


Haberde, Rum tarafının AB dönem başkanlığının, önümüzdeki altı ay içerisinde ileriye götüreceği dört temel önceliğinin, dün Hristofyas tarafından AP Siyasi Grup Başkanları Konferansı heyeti huzurunda ilk kez ortaya konduğu da belirtildi.


Hristofyas'ın Schulz onuruna dün resmi bir akşam yemeği düzenlediğini de yazan gazete, Hristofyas'ın buradaki konuşmasında, Rum tarafının dönem başkanlığının ana bileşenlerinden bir tanesinin, Avrupa'yı vatandaşlarıyla yakınlaştırmak olduğunu söylediğini iletti.


Haberde Rum tarafının AB dönem başkanlığının dört önceliğinin "daha etkili ve yaşayabilir bir Avrupa, kalkınmaya dayalı daha verimli bir ekonomiye sahip Avrupa, dayanışma ve sosyal uyumla vatandaşları için daha çok şey anlamına gelecek bir Avrupa, dünyada ve komşularının daha yakınında bir Avrupa" şeklinde açıklandığı da belirtildi.


SİYASİ GRUPLARIN KKTC TEMASLARI


Rum tarafında temaslarda bulunmakta olan AP siyasi gruplarından yetkililerin, bugün KKTC'de de temaslarda bulunacağını yazan gazete, temasların "program dışı" olarak nitelendirildiğini kaydetti.


Avrupa Birleştirici Solu/Kuzey Yeşil Solu Grubu Başkanı Gabriele Zimmer'in, ara bölgede bulunan "İşbirliği Evi'nde" Kıbrıs Türk örgütleri ve partileriyle bugün temaslarda bulunacağını yazan gazete, Zimmer'in KKTC'ye geçmeyeceğini belirtti.


"AB'DEN KIBRIS'A DESTEK"


Haravgi ise "AB'den Kıbrıs'a Ortak Destek" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Schulz ile Hristofyas'ın dün gerçekleştirilen ortak basın toplantısında söylediklerine yer verdi.


Gazeteye göre Schulz, Türkiye'nin AB üyesi olmayı istemesinin aynı zamanda AB'ye başkanlık edecek ülkeyle işbirliği yapmayacağını, müzakerede bulunmayacağını ve kendisini tanımayacağını söylemesinin mümkün olmadığını söyledi.


Bu görüşün kendi kişisel görüşü değil Avrupa Parlamentosu'nun kurumsal görüşü olduğunu dile getiren Schulz, bunun kabul edilemez olduğunu ve bütün AP siyasi grup başkanlarının da bunu ifade ettiğini ileri sürdü.


Habere iç sayfalardan "Türk Tavrı Kabul Edilemez" başlığıyla yer vermeye devam eden gazeteye göre Schulz, devamla, gerek kısa zaman önce Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyarette, gerek AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın bunun öncesinde Brüksel'e gerçekleştirdiği ziyarette meseleyi ortaya koyduğunu, hatta Bağış ile arasında bir gerginlik yaşandığını da söyledi.


Gazeteye göre Schulz "Bağış'ın Türkiye'nin bu tavrının kabul edilemeyeceğini anlamış göründüğünü" sözlerine ekledi.


Türkiye'nin tehditlerini hayata geçirmesi ve sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'ne" problemler çıkarması halinde, AB'nin buna nasıl tepki göstereceğinin kendisine sorulması üzerine ise Schulz, var olmayan problemleri yorumlamasının doğru olmadığını söylemekle birlikte, Ankara tarafından herhangi bir tepki ortaya çıkması halinde, AB'nin Rum tarafıyla dayanışma içinde olacağını söyledi.


Schulz devamla, Türkiye'nin bu olumsuz tavrının haricinde ne gibi eylemler ve faaliyetlerde bulunacağı sorusunu da sordu.


Türkiye'yle mantıklı işbirliği şekilleri aranmasını engellemeksizin, AB'yi ilgilendiren şeyin "Kıbrıs" olduğunu dile getiren Schulz, kendisinin Türkiye'nin AB'ye katılmasının taraftarı olduğunu çünkü Türkiye'nin AB üyesi olarak problemlerini daha kolay bir şekilde çözebileceğini dile getirdi.


Schulz, problemlerin çözümünün tehditler savrulmasıyla değil, diyalogla başarılacağını sözlerine ekledi.


Habere göre, Hristofyas ise konuşmasında, hem Schulz, hem de Avrupa Parlamentosu'nun "Kıbrıs halkının mücadelesi konusunda takındığı tavırla" ilgili teşekkürlerini ifade etti.


Gazete "Kıbrıs'ın Becerilerinin Önünde Eğiliyoruz" başlıklı haberinde ise, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, AP Başkanı Martin Schulz'dan Avrupa Parlamentosu'nun tümünün takdirini aldığını yazdı.


Gazeteye göre Schulz, AP Siyasi Gruplarının tümünün, Rum hükümetinin AB dönem başkanlığını yürütmek için çok iyi bir şekilde hazırlanmış olduğu inancında olduklarını kaydetti.


18 yıldır AP milletvekili olduğunu, bunun 7 buçuk yılında da siyasi grup başkanlığı yaptığını dile getiren Schulz, AB dönem başkanlığı için yapılan birçok hazırlık gördüğünü ancak hiçbirinin bu kadar iyi hazırlandığını görmediğini ileri sürdü.


Samimi olarak, Rum hükümeti kadar iyi hazırlanmış bir hükümeti nadir olarak gördüğünü savunan Schulz, bunun bir iltifat olmadığını ve bunun AP siyasi grup başkanlarının tümünün görüşü olduğunu yineledi.


Gazeteye göre Hristofyas, Schulz'un 5 Temmuz'da "Kurio" Antik tiyatrosunda gerçekleştirilecek olan Rum tarafının AB dönem başkanlığı resmi açılış törenine katılma davetini kabul ettiğini de sözlerine ekledi.


Haber Alithia gazetesinde "Başarılı Bir Dönem Başkanlığı Sözü", Simerini'de "Hristofyas Çözüme Hazır Olduğu Mesajını Verdi", Politis gazetesinde ise "Size Şapka Çıkarıyorum" başlıklarıyla yer aldı.


(İY/ÖK)                    


 
1 Haziran 2012 Cuma 12:16
Okunma: 526
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu