Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas itiraz ederse Uluslararası Konferans toplanmaz

Hristofyas itiraz ederse Uluslararası Konferans toplanmaz

Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Greentree Zirvesi'nde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a "İtirazı Olması Halinde Uluslararası Konferans Toplamayacağını" Söylediğini Bildirdi; Bu Yöndeki Bilgiyi Doğrudan Hristofyas'dan Aldığını Açıkladı.

 
 
Hristofyas itiraz ederse Uluslararası Konferans toplanmaz
Andros Kiprianu Politis'e verdiği demeçte, Greentree zirvesine ilişkin değerlendirmeleri yanında Rum siyasilerin aynı konudaki değerlendirmelerini yorumladı ve 2013'te yapılacak başkanlık seçimleri için zamanın henüz erken olduğunu, AKEL'in kararını parti organlarında vereceğini söyledi.

Kiprianu, BM Genel Sekreteri'nin Greentree sonucuyla ilgili açıklamasının AKEL'i  tam olarak tatmin etmemesine karşın, açıklamada olumlu ve olumsuz unsurlar gördüklerini belirterek, özetle şöyle devam etti:

"Genel Sekreter'i etkileyen birilerinin 1 Temmuz'dan önce şartları, uluslararası konferansı ve mümkünse referandumları gündeme getirmelerine olanak tanıyacak şekilde şekillendirme yönünde hareket ettiği açıktır. Bazılarının aklında bu niyetin olduğu kesindir ve bu olumsuzdur. Genel Sekreter'in açıklamasına bazı ifadeler eklendiği için, sürecin ilerisi konusunda uyanık olmamız gerekir.  Genel Sekreter Kıbrıslılara dışarıdan çözüm dayatılamayacağını, çözümün Kıbrıslı Rumlar ile Türklerin müzakerelerinin sonucu olacağını söyledi.  Bize göre hakemlik ihtimali yoktur.

Birileri tarafından bir şeyler planlanıyor mu... Evet. Bununla baş edebilir miyiz;  birlik olmamız şartıyla evet. Başkan'ın etrafında değil, bazı ilkeler etrafında toplanılmasını istiyoruz ki Genel Sekreter'i de, Güvenlik Konseyi üyelerini de Kıbrıs sorununa bir çözüm dayatılmasının uluslararası camianın da çıkarına olmadığına, prosedürlerin izlenmesi gerektiğine ikna edebilelim...

Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden 3'ünün Başkan tarafından ön şartlar olmadan uluslararası konferansa sürüklenmememiz gerektiği konusunda ikna edildiği nettir. Başkan, gördüğü baskılar altında, Genel Sekreter'in açıklamasına güvenlik sübabları ekletmeyi başardı. Raporu ise her zaman Aleksander Downer tarafından hazırlanıyor."

Greentree sonrasında Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın rolünün yükseldiği görüşünü kabul etmediğini vurgulayan Kiprianu, "Raporun olumlu olması şartı da girdi. Raporun olumlu olabilmesi için de ilerleme olmalı. BM kararlarına uygun olmalı. Bize göre bu çok önemlidir. Genel Sekreter karar vermeden önce iki toplumla istişare edecek. Genel Sekreter'in Başkan Hristofyas'a 'itiraz ederseniz benim uluslararası konferans çağırmam diye bir şey söz konusu olmaz' dediğini biliyorum" ifadelerini kullandı.

Kiprianu, bu konuda Hristofyas'ın mı bilgi verdiği  sorusuna da, "Evet, bana Başkan kendisi bilgi verdi"  yanıtını verdi.

Gazetenin, "Genel Sekreter'in açıklaması dikkate alındığında Hristofyas'ın bundan sonraki aşamada yürütme erkinin seçimi, vatandaşlık ve mülkiyet konularının görüşülmesini kabul edip mülkiyetin toprakla kombine görüşülmesi tezinden taviz verdiği" yorumu üzerine ise Kiprianu şunları söyledi:

"Bunlar keyfi bir şekilde varılan sonuçlardır. Genel Sekreter açıklamasında Greentree'deki birinci ve ikinci görüşme arasında ne görüşülmesi gerektiğini söyledi. Konular bunlardır. Genel Sekreter de, Downer da Türk tarafına defalarca haritaların gelecekteki bir aşamada sunulması gerektiğinden bağımsız olarak, toprağın mülkiyetle birlikte görüşülmesi gerektiğini söyledi. Kimse, sadece bu konular görüşülecek ve geriye kalanlar için uluslar arası konferansa gideceğiz demiyor. Genel Sekreter'in açıklaması böyle okunduysa, yanlış okundu."

Kiprianu, Hristofyas'ın Türk tarafının sunduğu verilerin internette olduğuna dair açıklamasında net olduğunu da söyledi, şöyle devam etti:

"Görüşme ne konuda olsun? Genel Sekreter'in isteği, bu konuların burada Kıbrıs'ta görüşülmesiydi. Greentree'de görüşülmedi.  Bana göre Türk tarafı bu konulara maksatlı olarak burada girmedi. Etki yaratmak için BM merkezine gitti ve bu öneri dedikleri şeyi son anda sundu. Başkan Hristofyas, ciddi ve insan haklarını etkileyen konuları hazırlıksız bir şekilde görüşmeyi kabul mü etmeliydi? Böyle bir şey yapsaydı, bence yanlış olurdu. Önce kapsamlı veriler sunmaları, bunların bizim tarafça incelenmesi ve görüşmeye sonra girmemiz için zaman istemekle doğru yaptı."

Aleksander Downer'ın "Kıbrıslı Rumların dönem başkanlığı" ifadesinin Rum tarafında sert tepkilere neden olduğunun, kendisinin de bu sözle ilgili "bilgisizlikten söylenmedi" açıklamasının  anımsatılması üzerine de Kiprianu, Downer'ın Kıbrıs sorununu çok iyi bildiğini söyledi, özetle şunları ekledi:

"Tarafsız ve objektif olmak istediyse ana gerçeği dile getirmesi gerekirdi. Gerçek de AB'nin dönem başkanlığını Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devralacağıdır. Downer böyle demeliydi. Ama (Kıbrıs Rum tarafı) dedi ve tekrar etti. Dil sürçmesiyle bir kez söylemedi. Tekrarladı. Çok bilinçli ve belirli bir maksada, muhtemelen Kıbrıs'taki durumla ilgili kendi sahip olduğu bazı algılara hizmet eden bir söylemdi.  Kendisini kabul edilemez ve kınanması gereken yapan da budur. Bu, görmezden gelinmemesi gereken bir meseledir."

"Downer meselesinin nasıl yönetilmesi ve uzaklaştırılması konusunun nasıl gündeme getirilmesi gerektiği" sorusuna karşılık da Kiprianu, bunların önce Downer'ın önüne konulması ve nasıl davranılması gerektiğine ondan sonra karar verilmesi gereken konular olduğunu söyledi. "Biliyorsunuz, bu meselelerin önce kamuoyu önünde, sonra kendi aramızda konuşulmaması gereken konular olduğunu düşünüyorum. Başkan gelecek, siyasi parti başkanları veya ulusal konsey toplantısı çağıracak, bütün görüşler orada gündeme getirilebilir" dedi.

Siyasi partilerin New York'taki icraatlarından dolayı Başkan Hristofyas'a sert eleştirilerde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Kiprianu, kendisinde sanki uzun zamandır hazır oldukları intibaı yarattıklarını belirterek, Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili propaganda dönemine girilmiş olduğunu hatırlattı.

Kiprianu her partinin seçimlere dönük belirlediği hedefleri temelinde konuştuğunu, ancak bazılarının da Kıbrıs sorununda eskiden beri sahip olduğu değişmez tezleri temelinde söylemde bulunduğunu hatırlatarak, şunları ekledi:

"Bizi New York'tan daha çok rahatsız eden ne biliyor musunuz?  Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında ilerleme olmaması... Çözüme daha da yaklaşmış olmamamız, çözüm ihtimalinden uzaklaşmamız bizi endişelendirmeliydi. Maalesef bazılarının başka şeyleri var. Milli çıkar ikinci plana düştü, partizan çıkarlar ve kişisel beklentiler ön plana geçti. Çoğunun hoşuna gitmeyeceğini ve bana saldıracaklarını biliyorum ama bunları Kıbrıs halkına söylemenin borcum olduğuna inanıyorum. New York'ta zor bir savaş verdik ve bütün siyasi partilerin onayıyla oldu. Ulusal Konsey toplantısında da, kamuoyuna açıklamalarında da çok zor bir savaş verdiğimizi söylediler. Başkan Hristofyas New York'ta savaş verirken bazı siyasi partiler burada, Kıbrıs'ta çelişkili söylemlerde bulundular. Anastasiadis bir gün 'New York'ta bulunan Hristofya'ı desteklediğim için bir şey söylemeyeceğim' derken, ertesi gün Hristofyas hakkında bir gün önce söylemediklerini söyledi. Bunlar Başkan'ı güçsüzleştiren şeyler..."

 
29 Ocak 2012 Pazar 12:52
Okunma: 479
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu