Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Hristofyas: 'kıymetlim Talat...'"

"Hristofyas: 'kıymetlim Talat...'"

"ban Seçimlerden Sonra Çözüm Çabalarını Yineleyeceğini Taahhüt Etti".

 
 

"GÜVENLİK KONSEYİ'NİN 2026 SAYILI KARARI KALKANIMIZ"

DOWNER'IN BELGESİNE ÖNCE KARŞI ÇIKTILAR ŞİMDİ BENİMSİYORLAR...

HRİSTOFYAS: "TALAT DÖNEMİNDE ÖNEMLİ GÖRÜŞ BİRLİKLERİNE VARDIK"

"TALAT İLE İŞGALE SON VERİLMESİ, ADA'DA BARIŞ VE GÜVENLİK ŞARTLARI YARATILMASI VE KIBRISLILARIN ÇIKARINA BİR ÇÖZÜM VİZYONUNU PAYLAŞTIK"

"BAN İLE ORTAK DEĞERLENDİRMEMİZ, BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE KADAR MÜZAKERELERDE HİÇBİR GELİŞME BEKLENMEDİĞİDİR"

HRİSTOFYAS UYARDI "KAŞIMAYIN, KAŞIMAK HAYRA HİZMET ETMEZ"

Lefkoşa, 26 Eylül 12 (T.A.K.):  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, BM'nin 67'nci Genel Kurul toplantısında dün akşam yaptığı konuşmada 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile vardıkları görüş birliklerini öne çıkardı, tek yanlı olarak "münhasır ekonomik bölge" ilan ederek parselledikleri deniz bölgesindeki hidrokarbon aramalarına Türkiye'nin tepki göstermesini şikâyet etti.

Hristofyas'ın BM Genel Kurulu'nda dün gece yaptığı konuşmanın önceki yıllarda yaptıklarından çok da farklı olmadığını, bu sefer 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat için olumlu, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu için olumsuz ifadeler eklediğini belirten Politis haberini "Hristofyas... Kıymetlim Talat..." başlığıyla aktardı.

Gazete Hristofyas'ın tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da konuşmasının önemli bölümünü sözde "Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesi"ne ve Türkiye'nin sözde "tehditkâr davranışlarına" ayırdığını ve BM Genel Kurulu'na bu son hitabında; Kıbrıs sorununa bunca yıl ilgi gösterdiği ve zaman ayırdığı için Genel Sekreter Ban Ki Moon'a teşekkür ettiğini yazdı.

Habere göre konuşmasında Kıbrıs sorununun, bazı şartlar altında çözülebileceği görüşünü ortaya koyan Hristofyas, 2008 itibarıyla yürütülen müzakerelere değinirken, Kıbrıs Türk tarafının Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması nedeniyle müzakereleri kesintiye uğrattığını savunarak Kıbrıs Türk liderliğine "diyaloğa geri dön" çağrısı yaptı.

Hristofyas, Rum tarafının "Müzakerelere geri dönüp prosedüre iyi niyetle devam etmeye ve Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti ve siyasi eşitliği bulunan federasyon temelinde bir uzlaşı çözümü bulunmasına saygılarını lafla değil işle göstermeye bağlı olduğunu" da savundu.

Gazete Kıbrıs'ın "yeniden birleştirilmesi" vizyonuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun aksine 2'nci Cumhurbaşkanı Talat'ın bu vizyona sahip olduğunu öne süren Hristofyas'ın sözlerini şöyle aktardı:

"Başkan Hristofyas 'Talat döneminde işgale son vermek için, bütün Kıbrıslıların çıkarına bir çözüm bulunması vizyonu paylaşılıyordu' dedi ve hemen ardından Eroğlu'nu; 2010'dan itibaren müzakerelerin kaldığı noktadan devam edeceği müşterek taahhüdünü ihlal etmek, bütün görüş birliklerinden de caymakla suçladı.

Hristofyas konuşmasının Türk tehditleriyle ilgili bölümünü, geçen yıl aynı kürsüde bıraktığı noktadan devam ettirdi. Yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının bütün Kıbrıslıların müşterek zenginliği olacağını söyleyen Hristofyas Türkiye'nin 'gambot diplomasisini (tehdit içerikli dayatmacı diplomasi) şikâyet etti ve 'Ankara sanki Kıbrıs Cumhuriyeti haritada yokmuş gibi hareket ediyor ve taleplerde bulunuyor' dedi. Türkiye'nin endişe verici davranışlarını geçen yılın eylül ayında, deniz bölgesinde tek yanlı deniz aramaları yaparak tırmandırdığından da şikâyet eden Hristofyas, Türkiye'nin araştırma yaptığı deniz bölgesinin her türlü mantığın ötesinde coğrafik ve hukuki açıdan kendi kıta sahanlığı sınırlarına dâhil olmadığını söyledi."

Gazete haberinin "Hoşça Kal Dostum Ban" başlıklı bölümünde Hristofyas'ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la yaptığı veda ziyareti niteliğindeki görüşmeye yer verdi.

"BAN SEÇİMLERDEN SONRA ÇÖZÜM ÇABALARINI YİNELEYECEĞİNİ TAAHHÜT ETTİ"

Habere göre BM Genel Sekreteri'nin Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması çabalarını yineleyeceğinden emin olduğunu söyleyen Hristofyas "Bunu söyledi ve taahhüt etti" dedi. Hristofyas muhatabına; Kıbrıs sorununa gösterdiği ilgi ve ayırdığı zaman için teşekkür ederek veda ettiğini söyledi.

Hristofyas Ban ile görüşmesini "heyecanlı bir veda görüşmesiydi" ifadesiyle yorumladı ve Genel Sekreter ile aralarındaki dostluktan söz ederek; Genel Sekreter'e, "başkanlık seçimlerinden sonra da, siyasi bir şahsiyet olarak, Kıbrıs'ın kurtarılması için mücadeleye devam etme sözü verdiğini" anlattı.

Hristofyas BM'nin, Kıbrıs sorununda 2008'den bugüne varılan görüş birlikleri-görüş ayrılıkları belgesi hazırlanacak olmasını da "doğal bir süreç" olarak niteledi.

Gazete BM Genel Sekreter Sözcüsü'nün Hristofyas-Ban görüşmesinde; bugüne kadarki prosedürün gözden geçirildiğini ve müzakerelerin bulunduğu noktayla ilgili görüş alış verişinde bulunulduğunu açıkladığını yazdı.

"GÜVENLİK KONSEYİ'NİN 2026 SAYILI KARARI KALKANIMIZ"

Politis "Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri... Masada Gaz Vardı... 2026 Kalkan" başlıklı haberinde ise, Rum Yönetimi Başkanı'nın BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ülkelerin büyükelçilerine verdiği yemekte, daimi üye ülkelerden şirketlerin ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesine ilgi göstermiş olması bağlamında sözde Rum "MEB"indeki doğalgaz rezervleri, Türkiye'nin bu konudaki tutumu ve konu ettiğini yazdı.

Habere göre Hristofyas yemekte; Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon aramalarına bir Amerikan şirketinin katılıyor olmasından ve ikinci tur ihaleye, Güvenlik Konseyi daimi üyesi de olan dünyanın güçlü ülkelerinden ilgi gösterilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rum Haber Ajansı (KİPE) büyükelçilerin Hristofyas'a, MEB içerisinde sondaj-çıkarma yapmanın "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin beyan edilmiş egemenlik hakkı olduğunu" söyledikleri haberini geçti.

Gazete Hristofyas'ın daimi üyelere, 5 yıllık görev süresi boyunca Güvenlik Konseyi'nin kararları; özellikle de 2026 sayılı karar ile kendisine verdiği desteğe teşekkür ettiğini yazdı, özetle şunları ekledi:

"2026 sayılı karar Kıbrıs sorununun iç yönlerinde iki toplum arasında görüş birliği olması gerektiğini, sorunun uluslararası boyutlarının ele alınacağı uluslararası konferansın ancak bundan sonra ve iki toplumun oluru ile düzenlenebileceğini açıkça söylüyor.

Büyükelçilere, 5 yıllık müzakereler süresince olup bitenleri anlatan Hristofyas özellikle Kıbrıs Türk toplumu liderliğine Sayın Eroğlu'nun geldiği son iki yılda görülen durgunluğa işaret etti. Maraş ile ilgili üç eksenli önerisini de anlatan Hristofyas muhataplarına şunları söyledi:

'Maalesef bu öneriye Türk tarafınca olumlu yanıt verilmedi. Bu, Türk tarafının, doğalgaz konusunda olduğu gibi, bazı fikirlere işbirliği fırsatı olarak yaklaşmadığının bir başka örneğidir. Aksine, tahrikler ve gerilim yaratmak için bahane olarak yaklaşıyor.'"

DOWNER'IN BELGESİNE ÖNCE KARŞI ÇIKTILAR ŞİMDİ BENİMSİYORLAR...

Fileleftheros haberini "Önemli Görüş Birlikleri Vardı... Hristofyas Genel Kurulu Önünde Talat Dönemindeki İlerlemeden Söz Etti... Lefkoşa Downer'ı Belgeyi Sunmaya İtiyor" başlığıyla okurlarına aktardı.

Hristofyas'ın dün geceki konuşmasında 2'nci Cumhurbaşkanı Talat zamanındaki müzakerelerde bir dizi önemli görüş birliği kaydedildiğini söylediğini belirten gazete, Rum liderin bu ifadesinin New York'a vardığında yaptığı; Aleksander Downer'ın görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarını listeleyeceği bir belge sunacağı açıklamasının bir gün sonrasına denk geldiğinin altını çizdi, özetle şunları yazdı:

"Bu, Lefkoşa'nın ilk başta engellemek istediği bir gelişmeydi ancak daha sonra bu fikre katıldı.  Hükümet tarafından, gerek acısız gerekse olumlu bir gelişme olarak gösterilmeye çalışılıyor. Downer'ın grubunun tezleri hakkında işaretler verdiği ancak Lefkoşa tarafından engelleme hareketlerinde bulunulmadığına dikkat çekiliyor.  Başkan Hristofyas dün BM Genel Kurulu'nda son kez konuşurken Kıbrıs sorununa, Türk uzlaşmaz tavrına işaret ederek değindi.

'TALAT'LA İŞGALE SON VERİLMESİ, ADA'DA BARIŞ VE GÜVENLİK ŞARTLARI YARATILMASI VE KIBRISLILARIN ÇIKARINA BİR ÇÖZÜM VİZYONUNU PAYLAŞTIK'

1-Talat'ı Eroğlu'ndan ayırdı, Talat'ı bir dereceye kadar yapıcı, Eroğlu'nu tamamen retçi gösterdi. Talat'la müzakere prosedürünün iki bölgeli iki toplumlu, tek ve bir egemenliği, vatandaşlığı ve uluslararası temsiliyeti olan federasyon zemininde başlaması konusunda anlaştıklarını söyledi.

Hemen ardından da 'Talat'ın başkanlığında, Kıbrıs Türk tarafıyla işgale son verilmesi, Ada'da sürekli barış ve güvenlik şartları yaratılması maksadıyla bütün Kıbrıslıların çıkarına olacak bir çözüm vizyonunu paylaştık. O zamanlar, işgalin yarattığı zorluklara karşın, bir dizi önemli görüş birliğine vardık' dedi.

Ardından da Eroğlu'nu, görevi 2010'da devraldığında bütün görüş birliklerinden caymakla, dahası Türk tarafını Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı'nın devralınmasına tepki olarak müzakereleri terk etmekle suçladı.

2- Kıbrıs Türk liderliğini diyaloğa geri dönmeye ve 'yeniden birleşmiş ve barış içerisinde bir Kıbrıs vizyonunu paylaşmaya' çağırdı.

3- Türkiye'yi askerî gücünü Kıbrıs'ın etrafına çıkararak 'gambot diplomasisi' benimsemekle suçladı. Münhasır ekonomik bölgesinde hidrokarbon varlığı için araştırma faaliyetlerini ileri götürdüğünde Kıbrıs'a karşı tehditler savurduğunu söyledi. 'Türkiye sanki bölge haritasında Kıbrıs yokmuş gibi davranıyor' dedi."

Gazete Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu'nun New York'taki temaslarını Kıbrıs Türk basınını kaynak göstererek okurlarına "Eroğlu: İslam Teşkilâtından Yardım Eli İstiyor... İşgal Liderinin New York'taki Temasları 'Ambargo'nun Kaldırılması Görüntüsü Önünde" başlık ve spotlarıyla aktarırken, "Kıbrıs Türk Hareketleri Doğru Değerlendirilmiyor" başlıklı haberinde de TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la görüşmesinde söylediklerine özetle yer verdi.

Fileleftheros, Hristofyas'ın BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkenin büyükelçileriyle gerçekleştirdiği çalışma yemeğiyle ilgili haberi "Güvenlik Konseyi Kararları Kıbrıs'ı Dik Tutuyor" başlığıyla aktardı.

Rum Yönetimi Başkanı'nın BM Genel Sekreteri ile önceki gece BM Merkezi'nde yaptığı görüşme sonrasındaki açıklamalarını ise "Kıbrıs Sorununda Randevu Mart'ta... BM Genel Sekreteri Seçimlerden Sonra Çabaların Yineleneceğine İşaret Ediyor" başlığı altında özetle şöyle aktardı:

"BAN İLE ORTAK DEĞERLENDİRMEMİZ, BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE KADAR MÜZAKERELERDE HİÇBİR GELİŞME BEKLENMEDİĞİDİR"

"Hristofyas, Ban ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada önümüzdeki şubatta Kıbrıs'ta yapılacak başkanlık seçimlerine kadar Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerde hiçbir gelişme beklenmediğini söyledi. Dahası her ikisinin de (Ban ve Hristofyas) ortak değerlendirmesinin, Son beş yıl içerisinde harcanan çabaların, gerek Kıbrıs'ta gerek New York'ta yapılan çeşitli müzakere turları sırasında ciddi bir altyapı yaratıldıysa da beklenen sonucu vermediği şeklinde olduğunu söyledi.

Başkan Hristofyas, 'başkanlık seçimlerine kadar dönüş ve ciddi ilerleme olması perspektifi bulunmadığını, bu nedenle teknik komiteler aracılığıyla müzakerelerin canlı tutulmasına çalışıldığını' savundu.

HRİSTOFYAS UYARDI "KAŞIMAYIN, KAŞIMAK HAYRA HİZMET ETMEZ"

Genel Sekreter'in Downer'ın hazırlamak niyetinde olduğu görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesinden haberdar olup olmadığı sorusuna muhatap olan Hristofyas, 'Talat ve Hristofyas arasında görüş birlikleri olduğunu işitmekten korkanlar olduğundan, bu meseleyi daha fazla kaşımak sadece sorun yaratabilir' dedi, şöyle devam etti:

'BM elbette bu beş yıllık sürede, özellikle de beni ve Talat arasındaki müzakerelerin yer aldığı ilk iki yılda başarılanları ve başarılamayanları not etmesi doğaldır. Dolayısıyla bunu kaşımak hayra hizmet etmez.'"Alithia Hristofyas'ın BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasını okurlarına "'Türkiye İçin Haritada Kıbrıs Yok'... Dimitris Hristofyas'tan Ankara'ya Hidrokarbonlar Konusundaki Tehditleri ve Kıbrıs Sorununun Çözüm Prosedüründeki Tavrı Dolayısıyla Ağır Suçlama" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Simerini, "Eroğlu Görüş Birliklerini 'Söndürdü'"... Başkan Genel Kurul Önünde Türk Tehdit ve İhlallerine Değindi... 'Sanki Yokmuşuz Gibi Davranıyorlar'... Eroğlu'nun Talat-Hristofyas Görüşmelerinde Varılan Bütün Görüş Birliklerinden Caydığını Söyledi ve Müzakerelerin Kesilmesinde Suçu Türkiye'ye Attı" başlık ve spotlarını kullandı.

Haravgi, Hristofyas'ın BM Genel Kurulu'ndaki konuşması, Genel Sekreter ve Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülke büyükelçileriyle yemeği ile ilgili haberleri şu başlıklarla yansıttı: "Türkiye Başkan Dimitris Hristofyas Tarafından BM Genel Kurulu'nun Sanık Sandalyesine Oturtuldu... Hristofyas 38 Yıllık İşgali Şikayet Etti", "BM Genel Sekreteri'nin ve Başkan Hristofyas'ın Ortak Değerlendirmesi: Çözüm Çabalarının Verimi Düşük" ve "Güvenlik Konseyi Kıbrıs Cumhuriyeti İçin Kalkan... Başkan'ın Güvenlik Konseyi '5'leri İle Görüşmesi."

(ŞA/HÖ) 

 

                                                             ************

 
26 Eylül 2012 Çarşamba 12:31
Okunma: 470
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu