Ana Sayfa » Kıbrıs » Hristofyas: "Masaya Her Ne Veri Konulursa Konulsun Nüfusta ¼ Oranı Olmazsa Olmazımızdır"

Hristofyas: "Masaya Her Ne Veri Konulursa Konulsun Nüfusta ¼ Oranı Olmazsa Olmazımızdır"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Bir Sonraki Üçlü Görüşmeye Kadar Ada'da Sürdürdükleri Görüşmelerin "Kaplumbağa Hızında Gittiği", Yaklaşık İki Saat Süren Dünkü Görüşmede Liderlerin "Aynı Konuda Bile Buluşamadıkları" Bildirildi.

 
 
Hristofyas:
Alithia “Biri Mülkiyet, Öteki Dış İlişkiler... İki Taraf Dün Doğrudan Müzakerelerde Aynı Konuyu Bile Görüşemedi... Greentree Öncesinde Prosedürü Düzenlediler” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın dün, toprak başlığına bağladığı mülkiyet konusundaki tezlerini tekrarladığını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da Rum tarafının önceki görüşmede ortaya koyduğu Dış İlişkiler başlığındaki tezlere yanıt verdiğini yazdı. “Ne bir konudan ne de diğerinden sonuç çıktı.

Özellikle mülkiyet başlığında görüşler arsındaki uçurum derinliğini koruyor” ifadesini öne çıkaran gazete, liderlerin; dış ilişkiler meselesinin lider temsilcileri tarafından önümüzdeki Perşembe günü yeniden ele alınmasını, bir sonraki liderler görüşmesinin ise 12 Aralık’ta yapılmasını kararlaştırdıklarını belirtti.

Habere göre, bir sonraki liderler görüşmesinin gündemi belirlenmedi. Downer’ın grubu iki tarafa, müzakerelerin bu aşamasında, uygun gördükleri konuları masaya koyabileceklerini söyledi. Dünkü görüşmede Greentree’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la yapılacak yeni üçlü görüşme de ele alındı. Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, üçlü görüşmenin 22 - 23 Ocak’ta gerçekleşeceğini, 21 Ocak’ta Genel Sekreter ile yemekte bir araya gelinmesi yönünde bir öneri de bulunduğunu ancak bunun henüz netleşmediğini söyledi.

Gazete, dünkü görüşmede Hristofyas’ın Toprak ve Mülkiyet başlıklarını yine birleştirdiğini, Kıbrıs Türk tarafının, Rum idaresine verilecek toprak konusunda taahhütte bulunmaması halinde özlü bir mülkiyet müzakeresi yapılamayacağı iddiasını yinelediğini yazdı, özetle şöyle devam etti:

“Mülkiyet-Toprak:

Hristofays’ın bu tezini BM de paylaşıyor, ancak BM, tavrını değiştirmesi amacıyla Türk tarafına özellikle baskı yapmıyor. Erğlu, bu iki başlığın özlü müzakeresine girmekte dün de çekinceli davrandı. Hristofyas’ın, Kıbrıs Türk tarafının, önceki görüşmede taahhüt ettiği gibi, mülkiyetle ilgili verileri vermesi talebine Eroğlu’nun yanıtı, benimsemiş olduğu karakteristik tavrı idi. Kıbrıslı Türk lider, mülkiyetle ilgili verileri; Rum tarafı, çok taraflı konferansın düzenlenme tarihinin belirlenmesini kabul ettiği zaman vereceğini söyledi. Hristofyas’ın Kıbrıslı Türklerden istediği veriler, Kuzey’de var olan konutların ve bu konutlarda ikamet edenlerin sayısıyla alakalıdır.

Dış İlişkiler:

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının dış ilişkilerle ilgili tezlerine yanıt verdi. Hristofyas’ın kamuoyu önünde de söylediği gibi; bu başlıktaki anlaşmazlıklar büyüklüğünü koruyor, şöyle ki: Kıbrıs Rum tarafı, devletçiklerin üçüncü ülkelerle yalnız ticaret ve kültür konularında uluslararası anlaşmalar yapabileceğini vurguluyor. Ancak Eroğlu; oluşturucu devletçiklerin, kendi yetkilerindeki bütün konularda uluslararası anlaşma yapabilmeleri gerektiğini savunuyor. Özersay ve Yakovu, Perşembe günkü görüşmelerinde bu konuda bazı görüş birliklerine varmaya çalışacak.

Müzakereler bu hızda devam ederse, iki liderin, Ban’ın bir sonraki üçlü görüşmeye kadar kendilerinden istediği görüş birliklerine varmaları imkânsız olmasa bile çok kuşkuludur.

Açıklamalar:
Müzakere masasında var olan sıkıntı, Başkan Dimitris Hristofyas’ın kamuoyuna yaptığı açıklamanın tonunda belirgindi. Hristofyas, Sayın Eroğlu ile dış ilişkiler konusunu yeniden görüştüklerini, mülkiyet konusunda da bir ilk tutum teatisi yapıldığını doğruladı.

Şunu vurgulayalım, gazetemizin edindiği bilgiye göre Kıbrıs Türk tarafının Greentree’de verme taahhüdünde bulunduğu verileri vermeyi reddetmesi ayrı tutulursa, dün mülkiyet konusunda özlü bir tutum teatisi yapılmadı.
Hristofyas, ‘görüş ayrılığı olduğu, sanırım kesinin de üstündedir’ ifadesini kullandı. Hristofyas, liderlerin görüşmelerine paralel olarak Downer’ın grubunun da taraflarla dolaylı görüşmelere devam edeceğini sözlerine ekledi.”

Aynı gazete; “Nüfus Sayımı Konusu Müzakerelerde” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Londra’da bulunan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer Ada’ya döndüğünde, KKTC’deki sayımın BM gözlemcilerinin nezaretinde yapıldığı bilgileri konusunda Downer’dan izahat isteyeceğini yazdı ve devamla, sayım konusunda Kıbrıs Türk basınına yansıyan haberlere atıflar yaptı.
Politis haberi; “Nüfus Sayımı Konusunda İzahat... Eroğlu, Greentree Anlaşmasından Dönme Konusunda İfşa Oldu... Greentree Arifesinde Hiçbir Özlü Sonucu Olmayan Bir Görüşme Daha... Yeni Üçlü Görüşmeye Kadar İki Liderin 4 Görüşmesi Kaldı” başlık ve spotlarıyla verdi.

Gazete, liderlerin dün görüşmeye çalıştığı her üç konuda da tam çıkmaz bulunduğunu, yaratılan görüntünün de yeni üçlü görüşmeye kadar görüş birliklerine varılmasının güçlüğünü ortaya çıkardığını yazdı, özetle şunları ekledi:
“Gündeminde Dış İlişkiler olmasına rağmen görüşmede işgal bölgelerindeki nüfus sayımına da, mülkiyet konusuna da girildi, ancak iki taraf bunlardan hiçbirinde uzlaşı için ortak zemin bulamadı.
Edindiğimiz bilgilere ve görüşme sonrasında yine kendisinin yaptığı açıklamaya göre Başkan Hristofyas, Kıbrıslı Türklerin dahi bu sayımın geçerliliğine inanmadıklarını söyleyerek, nüfus sayımı konusunu gündeme getirdi. Ancak Hristofyas, Downer’ın gaybubetinde, bu konuyu Pazartesi günü yeniden gündeme getirme hakkını saklı tuttu. (Downer Cumartesi günü adaya dönüyor).

Kıbrıs Türk tarafı, BM temsilcisi olduklarını söyledikleri 7 gözlemcinin varlığıyla nüfus sayımının geçerliliğinin sağlandığını söylüyor ve gözlemcilerin isimlerinin kendilerine, BM Genel Sekreteri’nin direktifi üzerine gönderildiğini savunuyor. Kıbrıs Rum tarafı, sayım prosedürünün BM tarafından denetlendiği bilgisinin kendilerine verilmediğinin ve 7 gözlemcinin de BM için zaman zaman sözleşmeli istatistikçi olarak çalıştıklarının altını çizdi. Nüfus sayımı konusunda Kıbrıs Rum tarafına verilen tek bilgi Downer’ın vatandaşlık konularındaki Fransız danışmanı Jean Michel Durr’un katılacağı idi ki bu kişi şu veya bu şekilde BM’nin (sayım konularında yetkili ) nüfus fonu için çalışmadı.

HRİSTOFYAS: “NÜFUSTA ¼ ORANI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Hristofyas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, konuyu gündeme getirdiğini doğruladı ve Downer’dan izahat isteyeceğini söyledi, şunları belirtti:

‘Çünkü biz masaya geçerli verilerin konulması konusunu çok ciddiye alıyoruz. Bu konu, uluslararası olgular ve uluslararası koşullar temelinde görüşülmeli. Evet, bekli masaya veri koyuyorlar ancak bizim için nüfustaki ¼ oranı olmazsa olmazdır.’
Hristofyas görüşme sonrasında, mülkiyet konusunun da ele alındığını söylemesine rağmen BM’den kaynaklarımız, Kıbrıs Türk tarafının uzlaşmazlığını işaret ederek, iki tarafın; meselenin özüne girmekte zorlandığını söyledi.

Gazetecilerin, ‘görüşme nasıl gitti?’ sorularına ‘her zamanki gibi’ cevabını veren Hristofyas, dış ilişkiler konusunda Kıbrıs Türk tarafının, devletçiklerin bütün konularda, merkezi hükümetin onayı olmadan uluslararası anlaşmalar yapabilmeleri konusunda ısrar ettiği imasında bulundu.

Hristofyas, dış ilişkiler konusundaki ana anlaşmazlığın, her bir oluşturucu devletçiğin imzalama hakkı olacak anlaşmaların türü olduğunu belirterek, ‘Bilindiği gibi Kıbrıs Rum tarafı, bu hakkın ticari ve kültürel meselelerle sınırlı kalmasını istiyor, Kıbrıs Türk tarafı da, bu tür sınırlamalar olmamasını... Evet, bazı anlaşmalar mümkündür, ancak her zaman merkezi hükümetin bilgisi ve işbirliği dâhilinde... Bu konuda anlaşmazlık var’ dedi.”

Simerini; “Farklar, Anlaşmazlıklar ve Uçurum... Kıbrıs Sorunundaki Müzakere Prosedüründe Çıkmaz Uzuyor” başlıklı haberinde, dünkü görüşmede, uluslararası anlaşmalar ve mülkiyet konusunda hiçbir gelişme olmadığını, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın KKTC nüfus sayımında BM gözlemcileri bulunduğu bilgileri konusunda Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’dan izahat isteyeceğini yazdı.

Fileleftheros; “Eroğlu’ndan Salamlaştırma Taktiği... Önce Uluslararası Konferans İçin Tarih, Sonra Toprak Müzakeresi... Devletlerin Anlaşma Yapma Hakkı Olmasını İstiyor” başlıklı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak, Kıbrıs Türk tarafının; Hristofyas’ın toprak ve mülkiyet başlıklarının birlikte müzakere edilmesi talebine verdiği yanıtın; toprak konusunu, Rum tarafı uluslararası konferansın tarihi belli olduğunda müzakere edeceği şeklinde olduğunu kaydetti.

Haravgi de habere; “’Dış İlişkilerde’ Anlaşmazlıklar Sürüyor... Başkan ¼ Oranında Israr Ederek Nüfus Sayımı Konusunu Gündeme Getirdi” başlığını attı.
 
6 Aralık 2011 Salı 10:59
Okunma: 465
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler