Ana Sayfa » Kıbrıs » Hristofyas meydan okudu!

Hristofyas meydan okudu!

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Rum Yönetimi'nin Hidrokarbon Yataklarının Çıkarılmasının Güvenlik Konularına İlişkin Olarak Eylem Planına Sahip Olduğunu Söyledi.

 
 
Hristofyas meydan okudu!
haravgi Gazetesine Özel Söyleşi Veren Ve Bugün İkinci Bölümü Yayımlanan Söyleşisinde Hristofyas, Güney Kıbrıs'ın, Uluslararası Arenadan Olan Yardım Aracılığıyla Güvenliğini Garanti Altına Alacağını Belirtti.
Hristofyas, Kendilerinin Ne Sefer Yapan Filoları Ne De Gerektiği Zamanda Kaldıracakları Hava Kuvvetlerinin Bulunduğunu Da İfade Etti.
Hristofyas Ayrıca Söz Konusu Eylem Planının Doğalgaza İlişkin Yeni Tur İzinlerle İlgili Olduğunu Da Vurguladı.
"Yeni Yıl Öncesinde Sonuçları Elde Edeceğimize İnanıyorum"
rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Hidrokarbon Yataklarının Kalitesi Ve Miktarına İlişkin Bir Soru Üzerine, Buna Yakın Zamanda Sahip Olacaklarına Yeni Yıl Gelmeden Hidrokarbon Yataklarının Miktarı Ve Kalitesi Konusunda Açıklamalara Sahip Olacaklarına İnandığını İfade Etti.
mutlu Haberlere Sahip Olmayı Temenni Ettiğini Dile Getiren Hristofyas En Azından Belirtilerin  Böyle Olduğunu Söyledi.
sözlerinin Devamında "İnşallah Hidrokarbon Yatakları Bulunur, Kıbrıs Sorunu Çözülür Ve Bu Çözüm Çerçevesinde Bakanlık Sayısı Da Artırılır" Şeklinde Konuşan Hristofyas Müzakereler Çerçevesinde 14-15 Bakanlıktan Bahsettiklerini, Ek Bakanlıkların Oluşturulması İçin De Anayasada Değişikliği Beraberinde Getirdiğini Ancak Anayasada Daha İleri Değişiklik Yapılması Zamanın Da Olmadığını Sandığını İfade Etti.
hidrokarbon Yataklar Konusunun Doğru Bir Şekilde Ele Alınmadığı Şeklindeki Eleştirilerin Bulunmasının Sorulması Üzerine Hristofyas Yunanistan'daki Ve Daha Geniş Bölge Kapsamında Uluslararası Arenadaki Yorumlara Bakıldığı Zaman İcraatlarının Doğruluğu Ve De Ciddiyetinin Doğrulandığını, Ayrıca Bunun Rum Yönetimi'nin Gerek Bm Gerekse Ab'dan Ve Diğer Yabancı Ülkelerden Sahip Olduğu Destekten De Anlaşıldığını Söyledi.
"Türkiye Adil Bir Çözüm İçin Elini Uzatmalı"
hidrokarbon Yataklarına İlişkin Gelişmelerin Kıbrıs Sorunundaki Çözüm Sürecine Yardımcı Olup Olmayacağı Sorusu Üzerine Hristofyas, Türkiye'nin Kıbrıs Sorununda Yaşayabilir Ve İşlevsel Çözümü İçin Elini Uzatmasında Her Nedene Sahip Olduğunu Zira Türkiye Ayrı Tutulmaksızın Bir Çok Ülke Ve Dinamikle İşbirliği Perspektiflerinin Açılmakta Olduğunu Söyledi.
Kıbrıs Türk Medyasına Da Yaptığı Bu Açıklamanın, İlle De, Bulacakları Hidrokarbon Yataklarının Nabuko'ya Nakledileceği (Taşınacağı) Anlamına Gelmediğini Belirten Hristofyas Türkiye'ye Yapmak İstediği Ciddi Çağrının Hidrokarbon Yataklarının Bulunması Işığında Her Şeyden Önce  Kıbrıs Sorununun Çözümlenmesi Gerektiğinin Olduğunu İfade Etti.
"Kıbrıslı Türklerle Ülkenin Zenginliklerinden Birlikte Faydalanalım Ancak Bu 50-50 Paylaşalım Anlamına Gelmez"
Hristofyas Sözlerinin Devamında Kıbrıslı Türklerle Birlikte Ülkenin Yer Altı Ve Yeryüzü Zenginliklerinden Birlikte Faydalanılmasından Bahsetti Ancak Bunun Kıbrıslı Türklerle  "50-50" Paylaşılması Anlamına Gelmediğini, Bunun Türk Ve Kıbrıs Türk Basınında Söylendiğini Ancak Bunun Gerçek Dışı Olduğunu Da Söyledi.
Kıbrıs Sorununun Ekonomik Boyutunun Görüşüldüğü Zaman Bu Konularda Kararlar Aldıklarını İfade Eden Hristofyas, Bunların -Kıbrıs Sorununda Üzerinde Anlaşamaya Varılan Bir Çözüme Ulaşılırsa- Kıbrıs Sorununun Çözümüyle Hayata Geçirileceğini Söyledi.
yabancı Yatırımcıların, Sadece Hidrokarbon Yataklarının Çıkarılması Konusuna Değil Başka Benzeri Konulara Da  İlgi Duyduğundan Bahsedilmesinin Sorulması Üzerine Hristofyas İlginin Var Olduğunu Ve Bunun Açık Olduğunu Ancak Kendisinin Bu Aşamada Başka Bir Şey Söylemek İstemediğini Belirtti.
"Kıbrıs Sorunu"
"Kıbrıs Sorununun Çözümüne İlişkin Sürecin, Türk Uzlaşmazlığı Nedeniyle Çökmemesi İçin Baskılara Nasıl Dayanıyorsunuz" Sorusu Üzerine Hristofyas, Cenevre, New York, Green Tree'deki Görüşmelerde Başka Bir Şeyi, Bir Diğer Deyişle Bm Genel Sekreteri'nden, Iı. Cumhurbaşkanı Talat'la Müzakereleri Bıraktıkları Yerden Sürdürecekleri Ve Sağlanan Görüş Birliklerinin İki Tarafı Bağladığını Sağlama Aldıklarını Belirtti.
Hristofyas, Cumhurbaşkanı Eroğlu Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Tarafının, Bu Taahhüdü, Talat İle Üzerinde Anlaşmaya Varılanlara Ve De Bm Genel Sekreteri Karşısındaki Müzakereler Zeminin 1251 Sayılı Kararda Dahil Olduğu Şeklindeki Taahhüde İlişkin Olarak Bozduğunu Savundu.
bm Genel Sekreteri'nin 1251 Sayılı Kararı Okuduğunu Ve Bunun  Zemin Olduğunu Ve Bu Zemine Saygı Duyulmaması Durumunda Buna Devam Etmenin Manasının Bulunmadığını Söylediğini İfade Eden Hristofyas Sözlerin Tutulmadığı Konulara Yönelik Bm Genel Sekreter'e Sözler Verildiğini Bunun; Türk Tarafını Köşeye Sıkıştırmak İçin Değil Bu Davranışın Çözüm İçin Engel Olduğu İçin Şikayette Bulundukları Bir Konu Olduğunu Söyledi.
Hristofyas Sözlerinin Devamında, Müzakerelerde Ne Olduğuna Ve Çıkmaza Ne Kadar Yakın Olunduğuna Dair Uluslararası Bilgilendirme Çabalarında İkna Edici Olduklarını Sandığını Da İfade Etti.
Kıbrıs Sorununun Çözmesinin Mümkün Olduğu Ve Gerektiği Şeklindeki İyimserlik Ruhunun Oluşturulmasına Dair  Taahhütlerini Yerine Getirmeye Kıbrıslı Türklerin Bırakmadığını, Bunun Da Kendisinde Üzüntü Yarattığını Savunan Hristofyas, Hedeflerinin Bir Veya Diğer Tarafa Sorumluluk Yüklemek Olmadığını Da İleri Sürdü.
Hristofyas, Tc Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Son Seçimlerden Sonraki Büyük Başarılarının Ve Bölgedeki "Arap Baharı'"Yla Olan Gelişmelerin Türkiye'nin Tutumunun Sertleştiğini, Ayrıca Anlaşmazlıklara Ve Zorluklara Rağmen Ortak Dil Bulmaları Mümkün Olan Talat'ın İfade Etti Çizgi Ve Taleplerden Çok Farklı Olan Eroğlu'nun Taleplerinin "Değirmenine Su Döktüğünü" De İleri Sürdü.
"Dış Siyaset"
"Şahsı Olarak Yurt Dışındaki Bilindik Unsurlardan Büyük Bir Kabul Görmesi Üzerine Kendi Temas Ve Görüşmelerinden Ülkenin Dost Ve Müttefik Kazandığı Değerlendirmesini Nasıl Yorumluyorsunuz" Sorusu Üzerine Hristofyas, Her Şeyden Önce, Kıbrıs Sorununa İlişkin Kendi Tezlerinin Uluslararası Hukuk Ve Avrupa Hukukuna Dayalı Olduğunu Ayrıca Herhangi Bir Milliyetçilik Ve Kıbrıslı Türklere Karşı Ayırımcılıktan Azat Edilmiş Olduklarını İkna Etmeleri İçin,-ki Bu; Rum Yönetimi Başkanlığını Devralmadan Önce  Meclis Başkanlığı Da Değerlendirilmesiyle De Yapıldı- Çok Çalıştıklarını Öne Sürdü.
Hristofyas Güney Kıbrıs'ın Çok Boyutlu Ve Çok Düzeyli Bir Dış Siyaset İzlediğini Belirterek Bugün Herkesin "Arap Baharı'"Ndan Bahsettiğini, Türkiye'nin De, Bundan, Aleyhlerine Ve Arap Ülkeleriyle Olan İlişkilerinin Aleyhine,  Yararlanmak İstediğini Savundu.
çok Boyutlu Siyasetlerinin Meyve Verdiğini Zira Avrupalı Olmadıkları İçin Uluslararası Arenada Dostlarını Terk Etmeleri İçin Çağrıda Bulunan Sirenleri Duymadıklarını İfade Eden Hristofyas, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel Gibi İstikrarlı Destekçileri Ve Dostlarının Muhafazakar Partilerden Geldiğini, Bunun Da Tüm Gidişatlara Yönelik Başarıyla Çalıştıklarının Apaçık Bir Kanıtı Olduğunu Söyledi.
"sarkozy Beni Seviyor"
fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Sizi Özellikle Sevdiğinin Görüldüğü Şeklindeki Bir Soru Üzerine Hristofyas, "Bu Doğrudur, Beni Ve Her Şeyden Önce Kıbrıs'ı Seviyor" Şeklinde Yanıt Verdi.
Hristofyas Sözlerinin Devamında "Sana, Dimitris, 24 Saatin 24 Saati Fransa'nın Yanında Olduğunu Bil" Dediği Zaman Bunun Sadece Laf Olmadığını,ab'daki Değişik Fırsatlarda Ve Güvenlik Konseyi'ndeki Görüşmelerde De Bunun Görüldüğünü İfade Etti.
Hristofyas, Fransa'nın Rusya Ve Çin İle Birlikte Güney Kıbrıs'ın İstikrarlı Destekçileri Olduğunu Söyledi.
Hristofyas Sözlerinin Devamında İlk Kez Avrupa Konseyi'nin, Devlet Ve Hükümet Başkanları Konseyi'nin Gündemine Kıbrıs Sorununu Koyduğunu Da Belirtti.
rus Kredisine İlişkin Bir Soru Üzerine  Hristofyas, Güney Kıbrıs'a Değer Veren Ve Seven Büyük Bir Ülkenin, Herhangi Bir Karşılık Olmadan, Çok Elverişli Koşullarla  2.5 Milyar Euro'luk Katkı Sağladığını Söyledi.
 
27 Aralık 2011 Salı 12:37
Okunma: 626
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu