Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas müzakerelere sınır koydu!

Hristofyas müzakerelere sınır koydu!

KIBRIS SORUNUNDA 2012'NİN İKİNCİ YARISINDAN ÖNCE ÇÖZÜMDEN SÖZ ETTİ

 
 
Hristofyas müzakerelere sınır koydu!
GÜNEY KIBRIS'IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NA İŞARET EDEREK TÜRKİYE'Yİ ÜYELİK MÜZAKERELERİ KONUSUNDA UYARDI

Lefkoşa, 6 Mayıs 11 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas doğrudan müzakereler kapsamında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptığı dünkü görüşmenin ardından, müzakerelere takvim koydu, Kıbrıs sorununun 2012'nin ikinci yarısından önce çözümünden söz etti.

Politis "Zaman Sınırı Koydu... Hristofyas 2012'nin İkinci Yarısından Önce Çözümden Söz Etti" başlıklı haberinde, Hristofyas'ın "Önemli bir şey olacaksa bunun dönem başkanlığımızın başlamasından önce olması gerektiği görüşündeyim. Bunu BM de AB de istiyor, bunu bizim, yabancılardan daha çok beklediğimiz ve istediğimiz mesajını vermek istiyorum" dediğini yazdı.

Gazete Hristofyas'ın zaman sınırı koyması ile Türkiye'ye müzakerelere koyduğu engelleri kaldırması gerektiği yönünde dolaylı ancak net mesajını verdiğini ve "ilerlemeyi, 2012'nin ikinci yarısında Türkiye'nin AB üyelik sürecinde kaçınılmaz olarak yaşayacağı zorluklarla bağdaştırdığını" savundu.

Habere göre Hristoyfas, "her halükarda Türkiye'den bize olumlu bir mesaj vermesini bekliyoruz çünkü dönem başkanlığı da yaklaşıyor" dedi ve müzakerelerdeki zorlukların Türkiye'deki seçimlerden kaynaklandığını ileri sürdü.

Gazete, Türk ve Kıbrıs Türk tarafının da, müzakerelere, 2012 sonuna kadar ya çözüme ulaşılacak veya kesin başarısızlığın ilan edileceği bir takvim belirlenmesini talep ve arzu ettiğini de iddia etti.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la yapacakları yeni üçlü görüşmeye kadarki müzakerelerin gündeminin belirlenmiş olmadığına da işaret ederek, Rum tarafının, mülkiyet ve toprak başlıklarının TC kökenliler konusu bağlamında görüşülmesi gerektiğinde ısrar ettiğini; Kıbrıs Türk tarafının buna itiraz ettiğini yazdı.

Fileleftheros ise, "Hristofyas: Başkanlıktan Önce Önemli Gelişmeler... Lefkoşa'nın Hedefi Bu" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hrisofyas'ın görüşme sonrasında Rum Başkanlık Köşkü'ne dönüşünde yaptığı açıklamaya yer verdi.

Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralacağı 2012'nin ikinci yarısının Kıbrıs sorunu açısından dönüm noktası olduğu yorumunu yapan gazete, Hristofyas'ın; Rum tarafının, AB dönem başkanlığını devralmasından önce "Kıbrıs sorununda önemli bir şey olmasını beklediğini ve istediğini" söylediğini yazdı.

Habere göre Hristofyas dünkü görüşmede iç güvenlik konularını ela aldıklarını ve "Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'ni bağlayıcı nitelikteki uluslararası anlaşmaların alt komite tarafından görüşülmesi prosedürünü netleştirdiklerini" söyledi.

Bir soruya karşılık, Genel Sekreter'le yapılacak yeni üçlü görüşmenin tarihinin ve yerinin henüz kesinleştirilmediğini söyleyen Hristofyas, üçlü görüşmeye kadar nelerin olması gerektiği konusunda BM tarafından ortaya konulan bir şey olup olmadığı sorusu üzerine "Bu aşamada herhangi somut bir gündem yok. Zannederim çok yakında Genel Sekreter bize, biz de kendisine mesajlar göndereceğiz" dedi.

Genel Sekreter'le bir önceki görüşmeyi ve müzakereleri değerlendirdiğinde, müzakere masasında Kıbrıs Türk tarafında özlü bir değişiklik olup olmadığı sorulan Hristofyas, "Zannederim AB, ekonomi, iç güvenlik konularında bazı olumlu hareketler oluyor ancak iç güvenlik konusunu kapanmış görmüyorum. Ciddi ve görüşülmeye devam edilmesi gereken meseleler var" diye konuştu.

GÖRÜŞ BİRLİKLERİ İLAN EDİLDİ

Fileleftheros dünkü liderler görüşmesinin ardından, görüş birlikleri ilan edildiğini,  çok yakında toplanmaya başlayacak olan Uluslararası Anlaşmalar Alt Komitesinin görev-yetkilerinin belirlendiğini yazdı.

Haberi "Herkes İlerleme İçin İteliyor... Uluslararası Anlaşmalarla İlerliyorlar Ama Ana Yönlerdeki Kara Delikler Duruyor" başlığıyla manşetten veren gazete, BM Genel Sekreteri'nin Haziran'da çağıracağı yeni üçlü görüşme öncesinde müdahil tarafların prosedürde ilerleme olduğunu gösterme çabasının bariz olduğunu ve perde gerisinde, sorumluluk yükleme oyununun da başladığını savundu.

Gazete "zemin belirlenmemişken ve Kıbrıs sorununun ana yönlerinde görüntü yokken bu ilerleme önemli bir konuda (Uluslararası Anlaşmalar'da) atıldı" ifadesine yer verdiği haberinde, yakında toplantılarına başlayacak olan alt komitedeki Rum grup başkanlığına Rum Adalet ve Kamu Düzeni eski Bakanı Kipros Hrisostomidis'in atandığı yolunda bilgiler bulunduğunu kaydetti.

Gazete Uluslararası Anlaşmalar Alt Komitesi'nin görev-yetkilerini şöyle sıraladı:

"1-2004'te reddedilen ve Annan planına girmeyen uluslararası sözleşmeler yeniden ele alınmayacak. Plana dahil edilenler -büyük ölçüde BM'nin uyguladığı hakemliğin sonucunda- alt komitede ele alınacak.

2- Bazı uluslararası anlaşmalar konusunda sonuca varılamaması halinde, bu sözleşmeler, anlaşmadan sonra; sorunların çözüm mekanizmasına havale edilecek. Anlaşmazlıklar önce Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek ve anlaşma olmaması halinde Yüksek Mahkeme'ye havale edilecek."

Gazete dünkü görüşmede iç güvenlik ve polis konusunun müzakeresine de devam edildiğini ve Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarının polis teşkilatına katılım oranının 60'a 40 olması konusunda anlaşmaya varıldığını yazdı.

Habere göre, sayı konusunda anlaşmazlık devam ediyor ve Kıbrıs Türk formülü temelinde, Federal Polis'teki ve Kıbrıs Rum oluşturucu devletindeki Rum polislerin sayısı bugünkü sayının iki katı; yani 13 bin+, Kıbrıslı Türk polislerin sayısı ise 6 bin olacak.

Gazete Polisin yetkileri konusundaki anlaşmazlığın varlığını sürdürdüğünü, Kıbrıs Türk tarafının ana yetkilerin oluşturucu devletçiklerde olması gerektiğinde ısrar ettiğini kaydetti.

Dünkü liderler görüşmesinde Hazirandaki üçlü görüşme konusunun ele alınmadığı, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın katılmadığı görüşmede Özel Temsilci Lisa Buttenheim'in yer aldığı kaydedilen haberde Buttenheim'ın; nüfus sayımı konusunun ele alınıp alınmadığı sorusuna olumsuz yanıt verdiği de belirtildi.

Alithia dünkü görüşmede uluslararası anlaşmalar alt komitesinin görev-yetkilerinin belirlendiğini okurlarına "İlk Anlaşma Geldi" başlığıyla duyurdu.

Gazete federal polisin ve devletçiklerin polislerinin oluşumu konusunda 60'a 40 oranında da uzlaşıldığına işaret ettiği haberinde edindiği bilgilere dayanarak şunları yazdı:

"Federal polisin ve devletçiklerin polislerinin yetkileri konusunda anlaşmazlık var. Kıbrıslı Türkler federal suçlarda ilk söz hakkının devletçiklerin polisinde olması gerektiğinde ısrar ediyor. Buna ilaveten,  Kıbrıslı Türkler, Rum tarafının tek sahil güvenlik olması önerisini reddediyor ve iki ayrı birim olmasını istiyor. Kıbrıs Rum tarafının; kara para aklama ile mücadele birimi oluşturulması önerisine ilişkin görüş belirtmekten de kaçıyorlar.

Lefkoşa, işgal bölgelerindeki kumarhaneleri kara para 'çamaşırhanesi' olarak görüyor. Dahası şu anda, Hristofyas'ın düşünce şeklinde ortaya koyduğu federal istihbarat birimi kurulması meselesine de yanıt gelmedi."

BM UZMANLARIYLA MÜLKİYET GÖRÜŞMELERİNİN ERTELENMESİ HABERLERİ SANSASYON YARATTI

Gazete, Kıbrıs Türk ve Rum müzakere gruplarındaki mülkiyet konusuyla ilgilenen yetkililerin, BM uzmanlarıyla ayrı ayrı görüşmelerinin ertelendiğine dair Rum ve Kıbrıs Türk basınına yansıyan bilgilerin BM'de sansasyon yarattığını da yazı.

Bu yöndeki bilgilerin; ertelemenin, Rum tarafının bu görüşmelerde yer almayı reddetmesine bağlandığını yazan gazete, bir Rum kaynağın Alithia'ya; bu görüşmelerle ilgili düşünce ve ilk tartışmaların Kıbrıs Türk tarafıyla yapıldığını ancak ne tarih belirlendiğini ne de iki toplumun yetkili gruplarına resmi davet gönderildiğini söylediğini belirtti.

Gazete yabancı bir diplomatik kaynağın, konuyu yorumlarken; haberi 'tuhaf' olarak nitelediğini, haberin kaynağı olarak KKTC Cumhurbaşkanlığı'nı gösterip bunun sızdırılmasının, kamuoyu yaratma maksadı taşıdığı görüşünü belirttiğini savundu.

(ŞA/HA)

 
6 Mayıs 2011 Cuma 14:21
Okunma: 995
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu