Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas New York'a Desteksiz Gidiyor

Hristofyas New York'a Desteksiz Gidiyor

Rum Ulusal Konseyi'nden Ortak Açıklama Çıkmadı

 
 
Hristofyas New York'a Desteksiz Gidiyor
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından New York zirvesi öncesinde yoğunlaştırılmış müzakereler hakkında bilgilendirilmek üzere dün akşam üzeri toplanan Ulusal Konsey, gergin ve tartışmalı geçti. Toplantı sonrasında ortak açıklama yapılmadı, bu durum Rum gazeteleri tarafından "Hristofyas'ın New York'a tek başına, muhalefetin desteğinden yoksun gideceği" şeklinde yorumlandı.  

Fileleftheros "New York'ta Tek Başına... Başkan Hristofyas Üçlü Görüşmeye Muhalefetin Desteği Olmadan Gidiyor" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Konsey toplantısından ortak açıklama çıkmadığını, pek çok itiraz dile getirildiğini ve Hristofyas'ın New York'a muhalefet partilerinin desteğinden yoksun gideceğini yazdı.

New York zirvesi öncesindeki son liderler görüşmesinin hemen ardından toplanan Ulusal Konsey'de Hristofyas'ın, yoğunlaştırılmış müzakereler hakkında geniş bilgi verdiğini yazan gazete, siyasi partilerin aylarca müzakerelerin gidişatı konusunda karanlıkta bırakıldıkları şikâyetinde bulunduklarını belirtti.

Habere göre DİKO, EDEK, EURO.KO ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi dünkü toplantıda, Başkan Dimitris Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu ve "Kıbrıslı Türklere hediye" olarak niteledikleri önerilere itirazlarını ve New York zirvesinin ertelenmesi talebini yinelediler.

DİSİ Hristofyas'ın icraatlarına yoğun itirazını ortaya koyarken, parti başkanı Nikos Anastasiadis, siyasi parti başkanlarının telefon görüşmelerinin dinlenmesinden yakındı. EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru partisinin tutumunu ve Ulusal Konsey'e katılımı konusunu yeniden gözden geçireceğini kaydetti.

Gazete, Hristofyas'ın Konsey toplantısı süresince defalarca kendisine yönelik 'iskontocu' eleştirisinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini ve nihayetinde özellikle Omiru'ya ve diğer Konsey üyelerine hitaben "ortak açıklama yapılmayacağını anlıyorum" dediğini yazdı.

Habere göre BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı ile 30 Ekim Pazar günü kahvaltıya oturacak, daha sonra görüşmeler Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın başkanlığında devam edecek. Ban, görüşme alanına ertesi günü dönüp liderler onuruna akşam yemeği verecek.

BİR SİYASİ HRİSTOFYAS'A: "SANA GÜVENMİYORUM"

Simerini "Görüş Birliksiz Takvim" başlıklı haberinde dünkü Konsey toplantısında müzakerelerde sağlanan ilerlemeyi anlatan Hristofyas'ın çok kötümser bir tablo çizdiğini ve Konsey üyelerine BM Genel Sekreteri'ne halen Genel Sekreter'e,  son üç ayda müzakerelerin hangi ortamda yapıldığı konusunda bilgi verdiğini söylediğini yazdı.

Hristofyas'ın; çoğunluğu üçlü görüşmenin ertelenmesini istemese de siyasi partileri, New York görüşmesini yönetebileceğine ikna edemediğini, dolayısıyla peşinen tek başına kaldığını belirten gazete adını vermediği bir siyasinin Hristofyas'a açık açık "sana güvenmiyorum" dediğini vurguladı.

Gazete Cenevre ve New York arasında çok da yol alınamamasına karşın Hristofyas'ın Genel Sekreter'in davetini reddetmenin doğru olmayacağını kesin bir dille ortaya koyduğunu belirtti edindiği bilgilere dayanarak özetle şunları yazdı:

"Hristofyas partilere iki günlük görüşmede (New York) ileri başlıklar ekonomi ve AB'nin çok az bir rol oynayacağı çünkü hedefin; dört sorunlu başlık (Yönetim, Mülkiyet, Toprak ve Vatandaşlık) üzerinde yoğunlaşmak olduğunu söyledi. Partilere; yukarıda bahsettiği başlıklarda zorluklar kaydedilmesine karşın ilkeler temelinde müzakerede ısrarlı olduğunu belirtti.

Öğrendiğimize göre Başkan Hristofyas özellikle yönetim başlığında,  geçen Çarşamba günkü görüşmenin, müzakerelerin başladığı günden beri yapılan en kötü görüşme olduğunu söyledi.  Yürütme erki ile ilgili yaptığı ancak Türkler tarafından kabul edilmeyen önerisini geri çekmesi yeniden gündeme getirildi ancak Hristofyas yine reddetti.

Diğer başlıklar konusunda ise eldeki bilgiler, Eroğlu'nun muhtemel özlü toprak ayarlamaları konusundaki olumsuz tavrı ve iki bölgeliliğin, o bölgedeki devletçiğin toprak mülkler ve nüfusta çoğunluğa sahip olması halinde gerçekleşeceğindeki ısrarı mülkiyette etkin bir formül bulunmasına ciddi engeller çıkarttığı yönündedir.

Başkan Hristofyas Türklerin müzakere masasındaki davranışlarının sürekli kötüleştiğini, Türklerin bir çeşit B planı olduğu ve sürekli çarpıtmaları ve caymaları ile olguları bu B planlarına doğru yönlendirmeye çalıştıklarını ima etti."

HRİSTOFYAS TÜRK TARAFINI GENEL SEKRETER'E ŞİKÂYET EDECEK

Aynı gazete "Başkan Sorunları Genel Sekreter'e Aktaracak" başlığıyla yansıttığı haberinde Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamaya yer verdi.

Gazeteye göre Stefanu Hristofyas'ın Konsey üyelerine yoğunlaştırılmış müzakerelerin gidişatıyhla ilgili bilgi verdiğini, New York görüşmesine, "Kıbrıs sorununun çözüm ilkelerini savunarak yapıcı ve yaratıcı niyetle gideceğini söyledi.

Hristofyas'ın "geçmişte uygulanan ve başarısız olduğu görülen hakemlik ve takvim prosedürünü kabul etmesinin söz konusu olmadığı" tezini yineleyen Stefanu Cenevre görüşmesinde; iki tarafın uzlaşılmış zemini taahhüt etmeleri ve müzakerelerde varılan görüş birlikleri ve neredeyse varılan görüş birliklerini taahhüt etmeleri şartları koşularak müzakerelerin yoğunlaştırılması istendiğini hatırlattı.

Stefanu  Hristofyas'ın bu yöndeki taahhütlerini tam olarak yerine getirdiğini, Kıbrıs Türk tarafının sözüne sadık kalmadığını savundu ve Hristofyas'ın bunları ve daha pek çok şeyi üçlü görüşme sırasında Genel Sekreter'e aktaracağını söyledi.

ÜÇLÜ GÖRÜŞMEDEN BEKLENTİ SIFIR

Alithia manşet haberine "New York'a Pusulasız... Üçlü Görüşmeden Beklenti Sıfır... Başkan Hristofyas Ban Ki Moon'la Görüşmenin Bir Hafta Öncesinde Ulusal Konsey Üyelerine Müzakere Masasını Karanlık Anlattı" başlığını attı.

Rum Ulusal Konsey toplantısından çıkan herkesin; "sanki cenazeden dönüyor" gibi göründüğüne vurgu yapan gazete "olgular iyi gitmiyor" AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, sonuncusu dün yapılan liderler görüşmesini ardından, Genel Sekreter'e yönelik raporunda kaydedeceği, önemli görüş birliklerine ulaşıldığını açıklayan Aleksander Downer'ın "kulağını çekmeyi ihmal etmediğini" yazdı.

Andros Kiprianu'nun Hristofyas'ın icraatlarından son derece memnun göründüğünü, Yoanna Panayotu ve Dimitris Şilluris'in ise tamamen farklı görüntü verdiğini belirten gazete özetle şunları yazdı:

"DİSİ, DİKO ve EDEK liderleri toplantı çıkışında açıklama yapmadı. Hükümet Sözcüsü Stefanu'nun açıklamasını değerlendirecek olursak, toplantıda somut kararlar alınmadı. Başkan New York'a gidecek ve mantığıyla hareket edecek. Gerek hükümet sözcüsü gerek AKEL Genel Sekreteri New York'ta önemli ilerlemeden söz edilmesinin gerçeği yansıtmadığı izlenimini verdiler.

Hristofyas elbette New York'a gidecek ancak gör ve yap mantığında hareket edecek. Şekillenen olgular ile hedef çözüm değil, sorumluluk yüklenmekten kaçınmaktır. Son liderler toplantısının öncesinde daha önce verdiği çok az şeyi de geri alan ancak dün çözüme hazır olduğunu söyleyen Sayın Eroğlu da Birleşik Devletlere aynı motif ve aşağı-yukarı aynı hedefle gidiyor.

Üç saat süren toplantıda Hristofyas müzakerelerde bir çıkmaz durumu bulunduğunu, ışık görünmesi perspektifinin çok az olduğunu anlattı. New York görüşmesi konusunda, ne beklediği konusunda tatmin edici bilgisi bulunmadığını bu nedenle önerileri veya Genel Sekreter'le görüşmedeki durumu göğüsleme konusunda ciddi planı olamayacağına işaret etti. Bu olgu AKEL dışındaki partilerin endişelerini daha da artırdı.

Partiler, müzakereler konusunda aylarca bilgilendirilmemekten şikayet etti, DİKO ve EDEK New York görüşmesinin ertelenmesi önerisini yineledi ancak ısrar etmedi. Olgular, Başkan'a New York'ta destek verilemeyecek şekilde gelişti. Her şey; gör ve yap mantığında geliştiğinden ne Başkan destek isteyebildi ne de partiler kendisine bu desteği verebildi.

BM DE BEKLENTİ ÇIKTASINI İNDİRDİ

BM de görüşmeyle ilgili beklenti çıtasını indirdi. KİPE muhabirinin New York'tan bildirdiği üzere Genel Sekreter'in tek bekletisi momentumun korunması, ipin kopmaması ve prosedürün bir altı ay daha canlı tutulmasıdır. Sonrasına bakarız.

KİPE'nin kaynak gösterdiği BM yetkilisine göre son Eroğlu-Hristofyas görüşmesinin öncesine kadar üç başlık (Ekonomi, AB, İç Güvenlik) yüzde 99 kapanmış idi. Yönetim konusunda Sayın Eroğlu'nun ciddi gerilemesi var, Mülkiyet ve Toprak başlıklarında; çıkmaza karşın, uzmanların prosedüre daha çok müdahil oluşlarının, engelleri aşmaları için iki tarafa yardımcı olabileceği değerlendiriliyordu. Ancak uluslar arası finans sisteminde patlak veren kriz BM'nin mülkiyet uzmanlarının bazı fikirlerinin yaşayabilirliğini kuşkulu hale getiriyor.

Kaydedilen görüş birliklerine; bir çeşit ara anlaşma veya bir ortak açıklama ile ulaşılması için ortaya konulan fikirler şu anda mazi oldu. Genel Sekreter'in ve yakın çalışma arkadaşlarının Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve AB yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler temelinde prosedür en azından Nisan ayına kadar devam edecek, o zaman liderlerin Genel Sekreter ile 2-3 görüşmesi olacak. O zamana kadar çözüme ulaşılmazsa, Şubat 2013 başkanlık seçimlerin sonrasına kadar bir ara ilan edilecek.

Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu Konsey toplantısından sonra yaptığı açıklamada Hristofyas'ın Genel Sekreter'e verdiği söze sadık olduğunu belirterek Başkan Hristofyas'ın Cenevre görüşmesinde üstlendiği; bizim tarafın müzakerelerde yapıcı tavır sergilemesi ve yeni görüş birliklerine vararak ilerleme kaydetme olasılığını büyütmeye yönelik yükümlülükleri tam olarak yerine getirdiğini vurguladı. Stefanu 'hakemlik ve takvimler prosedürünü kabul etmemiz söz konusu değil, kabul etmiyoruz' dedi.

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu Hristofyas'ın Konsey'e detaylı bilgiler verdiğini belirterek 'Başkan'ın; Türk tarafının uzlaşmazlığına ve Talat'la anlaşmaya varılan konulardan caymalarına işaret eden icraatları çok doğru' dedi. EURO.KO Başkanı Şilluris Hristofyas'ın kapana kısılmış olduğunu söylerken Ekologlar Genel Sekreteri Panayotu Hristofyas'tan, hakemlik ve takvimleri kabul etmemesini istedi."

HRİSTOFYAS'IN YALNIZLIĞI TEYİT EDİLDİ

Politis "Destek Olmadan ABD'ye... Ulusal Konsey'de Hristofyas'ın Yalnızlığı Teyit Edildi" başlıklı haberinde dünkü Konsey toplantısında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yalnızlığının teyit edildiğini vurguladı.

"Dimitris Hristofyas New York üçlü görüşmesine sadece AKEL'in desteğiyle gidiyor, geriye kalanlar icraatlarını ve Kıbrıs sorununu yönetebilme kabiliyetini sorguluyor" ifadesini kullanan gazete DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Dimitris Şilluris'le yaptığı telefon görüşmesinin dinlendiği şikâyetinde bulunduğunu, Hristofyas'ın ise "siyasilerin telefon görüşmeleri dinlenmiyor" dediğini yazdı

Haravgi Stefanu'nun Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamayı okurlarına manşetten "İlkelerde Israr.. Başkan Taahhütlerini Yerine Getirdi Ama Sayın Eroğlu Tutarlı Değildi... Başkan İlkeleri New York'ta Da Savunacak" başlığıyla aktardı.

STEFANU "DOWNER'IN VERDİĞİ GÖRÜNTÜ GERÇEKLERİ YANSITMIYOR"

Gazete haberinin"Downer'ın Verdiği Görüntü Gerçekleri Yansıtmıyor" başlıklı haberinde Konsey toplantısı sonrasında bir gazetecinin, dünkü liderler görüşmesinden sonra Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın verdiği görüntünün Rum yönetiminin verdiğinden tamamen farklı olduğuna vurgu yapması üzerine Stefanu'nun söylediklerine yer verdi.

Gazeteye göre "herkes kendi tezlerini kendi değerlendirmelerini ortaya koymakta serbesttir" diyen Stefanu şöyle devam etti:

"Başkan Hristofyas Genel Sekreter'e Kıbrıs Rum tarafının tez, değerlendirme ve görüşlerini aktaracak. Unutulmamalıdır ki prosedür Kıbrıs sorununda uzlaşılmış bir çözüm öngörüyor, iki tarafın uzlaşısına ihtiyaç vardır. Kıbrıs sorununda arzu edilen çözümle ilgili tezlerimiz nettir ve ispatlıdır ve her seferinde izah ediyoruz."

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun aynı konuda görüşü sorulan Andros Kiprianu ise "Bize yapılan (Hristofyas) bilgilendirmeye göre Downer'ın söyledikleri gerçekleri yansıtmıyor. BM'ye çağrım, gerçek olguları ortaya koymasıdır. Var olmayan, suni bir ilerlemeye işaret etmeye çalışmasın"

Stefanu'ya Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun New York'ta anlaşma konusunda iyimserlik belirttiği hatırlatıldığında ise "Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmeyi umuyoruz ancak anlayacağınız gibi bu çözüm herhangi bir çözüm değil; belirli standartları olan, BM kararları ve özellikle 1251 sayılı kararda belirtildiği gibi içeriği uzlaşılmış bir çözümdür."

AKEL: "HRİSTOFYAS'IN NEW YORK'A GİTMESİ ŞART"

Gazete "Başkan'ın New York'a Gitmesi Şart" başlıklı haberinde ise AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun dünkü Konsey toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada; "Başkan Hristofyas'ın Genel Sekreter ve Kıbrıslı Türk liderle görüşmek için New York görüşmesine gitmesi şarttır. Aksi halde Türk propagandası güçlenir ve Kıbrıs Rum tarafı sorunlar yaşar" dedi, şunları ekledi:

"Tezlerimizin haklılığını ispatlayacak argümanlarımız var. biz ilerleme ve mümkünse çözüm olmasını istiyoruz. O nokta itibarıyla bu mümkün olmazsa, ortaya çıkacak olası çıkmazın sorumluluğunun bize yüklenmemesinin büyük önemi var. Aksi halde Türk propagandası güçlenir ve Kıbrıs Rum toplumu uluslar arası camianın gözünde yalnız kalır. Başkan Hristofyas'ın gitmesi şarttır."

 
22 Ekim 2011 Cumartesi 11:53
Okunma: 472
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu