Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas New York'a gidiyor

Hristofyas New York'a gidiyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, New York Yakınlarındaki Greentree'de, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la Yapacağı Üçlü Görüşme İçin Bugün New York'a Hareket Etmesi Bekleniyor.

 
 
Hristofyas New York'a gidiyor
Haravgi gazetesi, üçlü görüşmeyle ilgili haberinde, Rum tarafının, zaman takvimlerini, hakemliği ve de Kıbrıs sorununun iç boyutlarıyla ilgili özlü konularda herhangi bir anlaşma olmaksızın uluslararası konferanssın yapılmasını kabul etmesinin söz konusu olmadığını açıkça dile getirdiğini anımsattı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Greentree’de hareket edeceği çerçeve konusunda karara varan Ulusal Konseyin toplantısının ardından açıklandığı gibi, uluslararası konferansın toplanabilmesi için her iki tarafın rızasına gereksinim olduğunu da yazdı.

KIBRIS RUM MÜZAKERE HEYETİ PASCOE’YLA GÖRÜŞECEK

Fileleftheros gazetesi de, BM merkezindeki Greentree-2 arifesinin, bugün yapılacak bir dizi temaslarla başlayacağını yazdı.

Gazete, Rum müzakere grubundan Nikos Emiliu, Tumazos Çelebis ile Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Minas Hacımihail’in bugün BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ile bir araya geleceğini belirtti.

Gazete, heyetin ayrıca, Güvenlik Konseyi’nin daimi beş üyesiyle de ayrı ayrı görüşmeler yapmaya başlayacağını, bununla birlikte BM Genel Sekreteri Ban’ın özel kalem müdür yardımcısı Kim Won-Soo’nla da görüşülmesinin beklendiğini yazdı.

İyi haber alan kaynaklara dayanan gazete, bu temasların 22-24 Ocak’ta Greentree’de ne olacağına ilişkin olarak önceden bir görüntünün olması için gerekli olarak addedildiğini aktardı.

Greentree görüşmesinin başlamasından önce bazı konuların ortaya konulacağını ve bunun daha çok, Kıbrıs Rum müzakere heyetinin bugün Pascoe’yle yapacakları görüşmede olacağını yazan gazete, Güvenlik Konseyi’nin daimi beş üyesi ülkenin büyükelçileriyle yapılacak olan temasların ise doğrudan müzakerelerdeki olgular konusunda onları bilgilendirmeyi ve  Rum tarafının endişelerini dile getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Habere göre söz konusu endişeler (zaman takvimi, hakemlik, Kıbrıs sorunun iç boyutlarında anlaşma olmadan uluslararası konferans toplanması), Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın, Ban’a yönelik mektubunda da dile getirildi.

“BELGE TEATİSİNDE BULUNULMADI”

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, listelenmiş tezlerine ilişkin olarak belge teatisinde dün de bulunmadıklarını yazdı.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak BM’den bazı tavsiyelerin bulunduğu ancak nihayetinde belge teatisinin ileriye götürülmediğini belirtti.

HRİSTOFYAS LONDRA ÜZERİNDEN NEW YORK’A

Fileleftheros gazetesi Hristofyas’ın New York’a Londra üzerinden gideceğini yazdı.

Habere göre Hristofyas bir gece Londra’da kaldıktan sonra yarın New York’a hareket edecek.

“KIBRIS TÜRK TARAFININ TAKDİM ETTİĞİ VERİLER”

Politis gazetesi ise, “Kıbrıs Türk Tarafının Verdiği Veriler Hayal Kırıklığı Yaratıcı - Mülkiyet Belirsiz” başlıklı haberinde, “Kıbrıs Türk tarafının dün takdim ettiği verilerin, BM Genel Sekreteri Ban ve Kıbrıs Rum tarafının, geçtiğimiz Eklim ayında mülkiyete ilişkin veriler üzerinde çalışılması için bir komite kurulması fikrini desteklerken, kendisinin (Kıbrıs Türk tarafının) ima ettiklerinden daha altta ve bölük pörçük olduğunu” ileri sürdü.

Gazete diplomatik kaynakların (gazeteye yapmış oldukları) açıklamasına dayanarak, Kıbrıs Türk tarafının ilgili belgesinde dahil olan rakamların ve verilerin, Mülkiyet konusunun, Vatandaşlık ve Toprak başlığıyla ilişkilendirilmesinden kaçınarak, “yerleşik” olarak addedilen TC kökenli vatandaşın ne kadar Kıbrıs Rum malını elinde bulundurduğu gibi konulara ışık tutmadığını da savundu.

“GREENTREE’Yİ DESTEKLEMEK İÇİN AVRUPA KOMİSYONU SEFERBER”

Simerini gazetesi ise, yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Avrupa Komisyonu’nun, Greentree zirvesini desteklemek amacıyla seferber olduğunu yazdı.

Gazete Avrupa Komisyonu’nun, BM Genel Sekreterliği’yle ve çıkmazın sona erdirilmesi için uluslararası baskı ve destek ortamının yaratılmasıyla paralel olacak bir açıklama yayımlamaya hazırlandığını belirtti.

Gazete, perde gerisinde, Türkiye ve İngiltere’nin; Avrupa Komisyonu’yla ve özellikle Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule’yle yaptıkları bilgilendirici temaslarda, “Ankara’nın 1 Temmuz’a kadar Kıbrıs sorununun çözümüne hazır olduğunu, o zamana kadar zamanın bulunduğunu ve çok taraflı konferansın;  çıkmaz durumunda önemli bir seçenek olduğunu” ifade ettiklerini yazdı.

Avrupa Komisyonu ve Fule’nin, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hareketin, içeriğinin ne olduğundan bağımsız olarak  şu anda Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’a karşı olduğu iddia edilen yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle dondurulmuş olan  AB  katılım sürecine yardımcı olacağını düşündüğünü yazan gazete Avrupa Komisyonu’nun ayrıca Greentree’deki sürecin ilerlememesi durumunda Türkiye AB katılım sürecinin 2012 için de donmuş kalacağı değerlendirmesine sahip olduğunu belirtti.

Gazete, Fule ve yakın çalışma arkadaşlarının bir yandan Kıbrıs sorunu belasından kurtulmak istediğini diğer yandan da Greentree’deki bir başarısızlığın, Türkiye katılım sürecini ateşe atmasından korktuklarını da yazdı.

 
19 Ocak 2012 Perşembe 11:11
Okunma: 533
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu