Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas New York'ta

Hristofyas New York'ta

"bm Belge Hazırlayacak, Objektif Olmasını Temenni Ederim".

 
 
Hristofyas New York'ta

BAN'A, KENDİSİYLE MÜZAKERE MASASINA OTURMAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEYECEK, GENEL KURUL'DA TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET EDECEK

EROĞLU BAVULUNDA DOĞALGAZ İLE NEW YORK'A GİDİYOR

DOWNER NEW YORK'A GİTMİYOR, NE ZAMAN DÖNECEĞİ DE BELLİ DEĞİL

Lefkoşa, 24 Eylül 12 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın BM Genel Kurulu için gittiği New York'ta yapacağı temasların daha çok nezaket niteliğinde olacağı, bir sonuç çıkmasının beklenmediği ve dikkatlerin; Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri'yle görüşmesi ve BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında vereceği mesajlar üzerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Fileleftheros haberi "Temas Ama Sonuçsuz... New York'tan da Hristofyas'ın Temaslarından Da Sonuç Çıkması Beklenmiyor... Dikkatler Hristofyas'ın Kıbrıs Sorununda Ban'a Söyleyecekleri Üzerinde"  başlığıyla yansıttı.

Habere göre New York'a ulaşan Hristofyas, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın, geçen hafta yaptıkları görüşmede kendisine yeni bir belge hazırlayacağı bilgisini verdiğini açıkladı. Downer'ın (belgeyi hazırlarken) objektif olması temennisinde bulunan Hristofyas Genel Sekreter'le görüşmesinin de veda görüşmesi olacağını söyledi.

Kıbrıs müzakerelerinin kesilmiş olması dolayısıyla Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşmenin daha çok nezaket niteliğinde olacağını çünkü görüşmelerinden yeni bir şey çıkmasının beklenmediğine işaret eden gazete dikkatlerin daha çok Hristofyas'ın Ban'la görüşmesinde ve Genel Kurul'da yapacağı konuşmada vereceği mesajlar üzerinde yoğunlaştığını yazdı.

HRİSTOFYAS BAN'A, KENDİSİYLE MÜZAKERE MASASINA OTURMAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEYECEK

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun da alışılageldiği gibi, Hristofyas'la aynı zaman diliminde New York'ta olacağını belirten gazeteye göre Hristofyas bugün Hukuk Kuralları ile ilgili özel bir zirve toplantısına katılacak. Daha sonra Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ülke büyükelçileriyle yemekte bir araya gelerek Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgi verecek. Genel Sekreter Ban Ki Moon'la Kıbrıs sorununu gözden geçireceği görüşmesi ise yerel saatle 16.45'te başlayacak.

Gazete Rum kaynaklara dayanarak, Hristofyas'ın Ban'a; Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını yürüttüğü sürece Kıbrıs Türk tarafının müzakereleri reddetmesi dolayısıyla Kıbrıs müzakerelerinin kesilmesinden "duyduğu hayal kırıklığını" ileteceğini yazdı, özetle şunları ekledi:

"Yine aynı kaynaklara göre Hristofyas Ban'a, Güvenlik Konseyi kararları ve Doruk Anlaşmaları temelinde bir hal çaresi bulunması için kendisiyle birlikte (Ban) müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu da söyleyecek. Hristofyas BM Genel Kurulu'nda yarın yapacağı konuşmada hem bu konuya hem de Kıbrıs MEB'i içerisindeki (hidrokarbon) aramalar nedeniyle Ankara'nın tehditleri konusuna atıfta bulunacak.

BM Genel Sekreteri'nin seçimlere kadar, Aleksander Downer'ın geçen hafta Lefkoşa'da görüştüğü Güven Yaratıcı Önlemler konusunda dâhi herhangi bir ilerleme olması konusunda beklentileri düşük.  Özel Danışman'ın bu sefer New York'a Genel Kurul çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere gitmesi söz konusu değil."

Gazete Hristofyas'ın Salı akşamüzeri Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avraampulos'la görüşeceğini belirtti ve diğer temaslarıyla ilgili detaylar verdi. Buna göre Hristofyas BM Genel Kurulu Başkanı Bouk Cherbemic, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov (Çarşamba), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas yanında Nijerya, Sırbistan ve Lübnan devlet başkanlarıyla da görüşecek.

Haravgi manşete çektiği haberine "Türkiye'nin Tehditleri BM'ye... Başkan Hristofyas Bugün Ban Ki Moon'la Görüşüyor" başlığını attı.

Gazete Hristofyas'ın Genel Sekreter Ban'la bugün görüşeceğini, ona; Güvenlik Konseyi kararları ve Doruk Anlaşmaları temelinde bir hal çaresi bulunması için kendisiyle müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu söyleyeceğini, 67'inci BM Genel Kurul toplantısında yarın yapacağı konuşmada bu konu yanında sözde Rum "MEB"i konusunda Türkiye'nin "tehditleri" konusunu gündeme getireceğini öne çıkardı.

Gazete Hristofyas'ın New York'a varışında dün gazetecilere yaptığı açıklamada BM'nin müzakerelerde anlaşmaya varılanlar, görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarının listeleneceği bir belge hazırlamak niyetinde olduğunu belirterek "Bunların objektif olmasını temenni ederim" dediğini de belirtti.

Simerini "Dimitris Hristofyas Bugün Ban Ki Moon'la Görüşüyor... Diyaloğa Hazır" başlıklı haberinde Hristofyas'ın dün akşam itibarıyla New York'ta bulunduğunu, bugün yerel saatle 16.45'te Genel Sekreter Ban'la görüşeceğini ve müzakerelerin kesilmesinden duyduğu hayal kırıklığını ileteceğini ve çözüm bulmak için Ban'la müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu söyleyeceğini öne çıkardı.

EROĞLU BAVULUNDA DOĞALGAZ İLE NEW YORK'A GİDİYOR

Politis haberi "Hristofyas Bugün Ban Ki Moon'u Görüyor... Türk Tehditleri ve Kıbrıs Sorunu" başlığı altında özetledi.

Gazete "Eroğlu New York'ta İslam Dünyası İle Görüşmeler yapacak... Bavulunda Doğalgazla" başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun da New York'ta olacağını ve yapacağı temaslarda, Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesindeki enerji zenginliği konusunu gündeme getirmesinin beklendiğini yazdı.

Eroğlu'nun KKTC'den ayrılırken yaptığı açıklamada Genel Sekreter'e Kıbrıs sorununa ilişkin bazı inisiyatifler götüreceğini tekrarladığına ancak içeriklerini açıklamadığına dikkat çeken gazete özetle şunları yazdı:

"Diplomatik kaynaklara göre Eroğlu doğalgaz konusunu ve geçen yıl eylül ayında yaptığı, doğalgazdan yararlanılmasını görüşmek üzere BM himayesinde iki toplumlu bir komite kurulması önerisini yeniden gündeme getirmeye hazırlanıyor. Kıbrıs Türk tarafı o zaman Ban Ki Moon'dan, önerisinin inceleneceği sözü almış ancak herhangi resmi bir tepki gösterilmemişti. O zamanlar doğalgaz konusu BM tarafından çoğu kez; Kıbrıs sorununa yardımcı unsur olarak gündeme getirilmişti.

Aynı diplomatik kaynaklara göre Derviş Eroğlu meseleyi, Türkiye ile  'Kıbrıs Rum Yönetimi' arasındaki istenmeyen gerginlik prizması altında gündeme getirmek niyetinde."

DOWNER NEW YORK'A GİTMİYOR, NE ZAMAN DÖNECEĞİ DE BELLİ DEĞİL

Fileleftheros " 'Düşük İrtifa' Konularında Görüşmelerin İdamesi... Teknik Komitelerde Dağınık Fikirlerle Küçük Adımlar... Downer New York'a Gitmiyor ve Ada'ya Ne Zaman Döneceğini Bildirmedi" başlıklı haberinde Aleksander Downer'ın New York'a gitmeyeceğini yazdı.

Ada'da bir çeşit hareketlilik saptamak maksadıyla Kıbrıs'a gelen ve teknik komiteler düzeyindeki görüşmelerin ilerlemediği tespitinde bulunan Downer'ın Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın New York'ta olacağı bu dönemde New York'a gitmeyeceğini yazan gazete özetle şöyle devam etti:

"Downer Ada'dan ayrılmadan önce çalışma arkadaşları ile Kıbrıs sorunundaki olgular üzerinde genel bir değerlendirme yaptı. Birinci hareketlilik, seminer planlamasının görüşüldüğü ve halen çocuk astımı konusunda inisiyatif alınan sağlık komitesinde var görünüyor. İşgal rejiminin Kıbrıslı Rumlara 'trafik suçları' dolayısıyla uyguladığı cezalarla gündeme gelen sorunla ilgili açıklamalar yapılacak. Bu konu cürümler komitesi kapsamındadır.

Barikatlar konusu Aleksander Downer'ın Ada'da yaptığı temaslarda gündeme gelmedi. Öğrendiğimize göre işgal altındaki Lefkoşa'nın sözde belediye başkanının Ay. Kasiano (Okullar bölgesi) barikatının açılmasına hazırlanıldığı açıklamasından sonra Kıbrıs hükümeti bu konunun Türk tarafınca gündeme getirilmesini bekliyordu. Böyle bir şey olmadı. Rum tarafı Piroi barikatının açılmasını, Türk tarafı da ilk hareketin Lefke'de olmasını isterken barikatlar konusuna girilmedi.

Kültür mirasının korunmasıyla ilgili komite çalışmalarına çeşitli düzeylerde devam ediyor. Eroğlu'nun danışmanı Osman Ertuğ Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu konusuna değinmiş görünüyor. Açıklamaları geneldi ve niyetleri konusunda BM'yi bile ikna edemedi. Yılsonundan önce bir spor organizasyonu düzenlenmesi ihtimal dışı görünmezken çevre komitesi ara bölgedeki köylerde temizlik çalışmaları ileri götürüyor. Aynı komite ara bölgede çıkan yangınlar konusunu da görüşüyor.

Osman Ertuğ ve Yorgos Yakovu yeni bir görüşme tayin etmedi, yeni görüşmenin Aleksander Downer Kıbrıs'a geri geldiğinde yapılacağı söylendi. Avustralyalı Özel Danışman ise Ada'ya geri geliş tarihini vermedi, yeni görüşme konusu da açık kaldı."

(ŞA/ŞEB)

 
24 Eylül 2012 Pazartesi 10:18
Okunma: 523
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu