Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Ve Antoniadu'dan Doğalgaza İlişkin Olumlu Mesajlar

Hristofyas Ve Antoniadu'dan Doğalgaza İlişkin Olumlu Mesajlar

Hristofyas: "Sonuçları Açıklamaya Çok Yakınız"

 
 
Hristofyas Ve Antoniadu'dan Doğalgaza İlişkin Olumlu Mesajlar
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas,Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi'"ndeki doğalgaz yatağının büyüklüğüne ilişkin sonuçları açıklamaya çok yakın olduğunu söyledi.  

Rum Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu ise açıklamasında ikinci tur izinlerin başlamasına ilişkin önerinin ileriki günlerde Rum Bakanlar Kurulu'na sunulacağını ifade etti.

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler, Hristofyas ve Antoniadu'nun, bu açıklamaları "The Economist" dergisinin "Avrupa'da Sürdürülebilir, Rekabet Edebilen Güvenli Enerji" (Sustainable, competitive and secure energy in Europe) konulu 4.konferansında yaptığını yazdılar.

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler bu çerçevede yapılan başka konuşmalara da yer verdiler.

HRİSTOFYAS

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, "The Economist" konferansında yaptığı konuşmada, "Kıbrıs Cumhuriyeti" tarafından hidrokarbon bulunması ve bundan faydalanılmasının, en kısa zamanda çözüm bulunması perspektifiyle çatışmadığını aksine bunun, çözüm gidişatına yönelik olarak hareket etmeleri için Kıbrıs Türk liderliği ve Türkiye için teşvik oluşturacağını söyledi.

Hidrokarbonun bulunması ve bundan faydalanılmasının, BM kararları temelinde Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm sağlanması açısından katalizör olarak işlev göstermesinin mümkün ve gerekli olduğunu ifade eden Hristofyas, doğal kaynakların faydalanılması ve idare edilmesinin merkezi federal hükümette olacağı konusunda anlaşmaya varıldığını ayrıca merkezi federal hükümetin gelirlerin parçasını iki federal birimlere  paylaştırma sorumluluğuna da sahip olduğunu ifade etti.

Hristofyas konuşmasında ayrıca Kıbrıs sorununun çözümünün, Ankara'ya; enerji alanında da federal Kıbrıs'la işbirliği yapma ve geliştirme imkanı sağlayacağı konusunda da Türkiye'ye mesaj gönderdi.

Hristofyas ayrıca Türkiye'ye, kendi çıkarlarını da etkileyen "bölünmüşlüğe yapışıp kalmayı bırakması" konusunda da çağrıda bulundu.

Hidrokarbon çıkarılmasına ilişkin süreçlere de değinen Hristofyas şu ana kadar belirtilenlerin ümit ve cesaret verici olduğunu söyledi.

Hristofyas ayrıca ikinci tur izinleri ileriye götürme, boru hattı ve doğalgaz sıvılaştırma terminali konusunda da söz verdi.

Hristofyas, Hükümet'in sorumluluk içinde hareket ederek, güvenli sonuçlara neden olacak somut veriler olmaksızın açıklama yapmakta acele etmediğini, bununla birlikte sonuçları açıklamaya da çok yakın olduklarını vurguladı.

Hristofyas, "Kıbrıs Cumhuriyeti'"nin, plan ve temkinli bir stratejiyle ülkenin geleceğini belirlemekte olduğunu  teyit ederek bu mercekle enerji konusuna baktıklarını belirtti.

Hristofyas "Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı olarak, Doğu Akdeniz'in bütününün ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunacaklarına ve bahsi kazanacaklarına emin olduklarını" da ifade etti. Hristofyas ayrıca AB üyesi ülke olarak AB'taki sürdürülebilir, rekabet edebilen güvenli enerjinin garanti altına alınmasına da katkı koyacaklarını söyledi.

AB'ın enerji güvenliğine de vurgu yapan Hristofyas, AB üyesi ülkeler tarafından doğalgaz yataklarının değerlendirilmesi ve araştırılmasının cesaretlendirilmesi gerektiğini, bununla birlikte "Kıbrıs Cumhuriyeti" tarafından gelişim halinde olan sürecin AB için çok büyük öneme sahip olduğunu da belirtti.

Faaliyetlerinin yegane kriterinin, uluslararası hukuk ve bunun kanunları olduğunu ifade eden Hristofyas hiç kimsenin Deniz Hukukundan şüphe duymaması gerektiğini buna karşı olanların(şüphe duyanların), nihayetinde uluslararası toplumda zor durumda kalacaklarını söyledi.

Hristofyas egemenlik haklarından şüphe duyulmasını kabul etmediklerini ve bu konuda ödün vermediklerini açıkça dile getirirken "gambot siyaseti dönemi ve naraların başkalarına ve geçmiş zamanlara ait olduğunu" belirtti. .

"Türk tehditleri" ve (Güney Kıbrıs'ın)egemenlik haklarının "sabote edilmesi"  konusunda ise Hristofyas, uluslararası toplumun, Türk "tehditlerine" tepki göstermeye ve Türkiye'ye; uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiği ve de maceracı siyasetini sonlandırması tavsiyesinde bulunmaya devam etmesi gerektiğini savundu.

Haravgi gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yaptığı konuşmada ayrıca birleşik bir Kıbrıs'ta, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların, ülkede doğanın armağan ettiği zenginlikten tamamıyla yararlanmasının mümkün olduğunu ancak "işgal ve bölünmüşlük" koşulları nedeniyle bugün olamayacağını ileri sürdü.

AB üyeliğine aday olan Türkiye'nin, AB üyesi bir ülke toprağının 1/3'ünü askeri olarak elinde bulundurması ve "Kıbrıs Cumhuriyeti'"ni tanımamasının üzücü, çelişkili, mantıksızlık olduğunu iddia eden Hristofyas Türkiye'nin; "Kıbrıs Cumhuriyeti'"ni tanımasında fayda bulunduğunu da söyledi.

ANTONİADU

Rum Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu "The Economist" konferansında yaptığı konuşmada Noble Energy'nin Aralık ayının ilk on günü içerisinde, 12.Parsel'de hidrokarbonun varlığına ilişkin ilk belirtilere sahip olmasının beklendiğini söyledi.

Antoniadu, ikinci tur izinlere ilişkin hazırlıkların başlamasına ilişkin önerinin ileriki günlerde Bakanlar Kurulu'na da sunulacağını belirtti.

Olumlu ilk belirtilerin olması durumunda yatağın; büyüklüğünün ve içeriğinin belirlenmesi için değerlendirme sürecinin takip edileceğini ifade eden Antoniadu,  Hükümet'in orta vadede, yatakların durumunu, yataklardan yararlanma şekillerine ilişkin atılması gereken ileriki adımları incelemeye başlayacağını da söyledi.

OMİRU

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru yaptığı konuşmada enerji konusunun Güney Kıbrıs için yüksek öneme sahip olduğunu söyledi.

Enerji konjonktürünün en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Omiru, enerji sahnesinin ve muhtemel Kıbrıs'a ilişkin jeopolitik gelişmelerin geniş anlamda özlü değişiklikleri beraberinde getireceğini ifade etti.

Omiru, bu konjonktürün en iyi şekilde, uluslararası hukuk ve insan haklarına göre değerlendirilmesinin, "Kıbrıs", komşu ülkeler, AB için ayrıca bölge haklarının refahı ve barışı için, kazançları maksimize etmekte olduğunu belirtti.

KASİNİS

Rum Enerji Dairesi Genel Müdürü Solon Kasinis yaptığı konuşmada Güney Kıbrıs'a doğalgaz sıvılaştırma tesisi kurulması için İsrail ile işbirliği yapılması konusunda önerilerde bulunduğunu söyledi.

Kasinis konuşmasında enerji alanındaki bugüne kadar olan durumu ortaya koydu ve Güney Kıbrıs'ın, sözde "MEB'"i içerisinde hidrokarbon bulunmasına ilişkin sarf ettiği çabalara değindi.

Kasinis, doğalgazın bulunması ve bunun değerlendirilmesiyle Güney Kıbrıs'ın, ekonomisinin çağdaşlaşması perspektifine sahip olacağını, ticari dengenin iyileşeceğini ayrıca yeni iş alanlarının açılacağını ifade etti.

ÖĞRETİM GÖREVLİLİLERİ

Fileleftheros gazetesine göre "The Economist" konferansına katılarak bir konuşma yapan Patra Üniversitesi Öğretim Görevlisi Avraam Zelilidis, Yunanistan'ın; irade göstermediği sürece, Güney Kıbrıs'ın, Yunanistan'la "Münhasır Ekonomik Bölge" sınırlarını tek başına belirlemesi gerektiğini   söyledi.

Girit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Antonios Foskolos ise yaptığı açıklamada "Kıbrıs'"ın, Norveç'in iki katı doğalgaza sahip olduğunu belirterek bunun; enerji kaynaklarında yoksun olan Avrupa'ya yönelik olarak değerlendirilmesi için hızlı ve akılcı faaliyetlerde bulunulması gerektiğini belirtti.

YABANCILAR

Alithia gazetesi, "The Economist" konferansında ayrıca İsrail Doğalgaz Birimi Başkanı Shuki Stern, Norveç PwC Müdürü Eirik Rasmusen ve The Economist dergisi danışmanı John Andrews'in de birer konuşma yaptığını yazdı.

SİGMA'NIN İDDİASI

Simerini gazetesi "SİGMA" TV'ye dayanarak Noble Energy Şirketi'nin sondaj matkabının, doğalgaz yatağına çok yakın olduğunu yazdı.

Gazete yine SIGMA'ya dayanarak yatağın kalınlığının, kullanılabilir(alanın) olanın yaklaşık 130 metre olmasıyla, 200 metreyi aştığını da yazdı..

Sondaj çalışmalarının gelecek Cuma veya sonraki Çarşamba ya da Perşembe tamamlanmasının beklendiğini de yazan gazete yine aldığı bilgilere dayanarak platformun 21 Kasım'da İsrail'in "Tamar" parseline gitmek için yol alacağını da belirtti.

 
15 Kasım 2011 Salı 14:25
Okunma: 528
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu