Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Yarın Platformda

Hristofyas Yarın Platformda

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Güney Kıbrıs'ın Sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" İçerisindeki 12. Parsel'de Arama Sondajlarını Yürüten Noble Energy Şirketi'ne Ait "Homer Ferrington" Platformunu Yarın Ziyaret Edeceği Belirtildi.

 
 
Hristofyas Yarın Platformda
politis Gazetesi, Çok Tartışılan Ve Çeşitli Nedenlerden Dolayı Üç Kez Ertelenen Hristofyas'ın Ziyaretinin, Nihayetinde Yarın Gerçekleşeceğini Yazdı.

gazete, Bugün Öğleden Sonradan İtibaren Hava Koşullarının Düzelmesinin Beklenmesi Üzerine Ziyaret Kararının Alındığının Görüldüğünü Belirtti.

antoniadu, Onlarca Şirketin, İkinci Tur İzinlere Büyük İlgi Gösterdiğini İfade Etti.
antoniadu Ayrıca, "Doğalgaz Yataklarının Tespit Edilmesi Durumunda - Ki Komşumuz İsrail'de Önemli Yatakların Bulunduğunu Biliyoruz - Kıbrıs'ın; Ab'nin Enerji Güvenliğine Katkı Sağlamasının Mümkün Olduğunu" Söyledi.

noble Energy Şirketi'nin; Doğu Akdeniz'deki Hidrokarbonun İdare Edilmesine İlişkin Terminalin Yapılacağı, Kıbrıs Dışında, Başka Yerlerin De Bulunduğu Şeklindeki Bir Soru Üzerine İse Antoniadu, Kendilerinin Henüz Birinci Parselde Olduklarını Ve Sadece Bir Şirketin Planlamalarına İlişkin Olarak Altyapı Geleceği Konusunda Taahhütte Bulunmalarının Mümkün Olmadığını Belirtti.

Antoniadu, Terminal Konusunun O Ülkenin Kendi Ve Belki De Ab'nin Planlamalarıyla İlgili Olduğunu Söylerken, Her Şirketin Kendi Plan Ve Önerilerine Sahip Olmasının Mümkün Olduğunu, Ancak Nihai Kararı Devletin Vereceğini Vurguladı.

"Doğalgaz Yataklarının Tespit Edilmesinin Tüm Kıbrıslıların, Gerek Kıbrıslı Türkler Gerekse Kıbrıslı Rumların Geleceğiyle İlgili Olduğunun Söylenmesine Bağlı Olarak Doğalgazdan Olan Gelirlerin Nasıl Paylaştırılacağının" Sorulması Üzerine De Antoniadu, Doğalgazın, Gerek Kıbrıslı Türklere Gerekse Türkiye'ye Yönelik Olarak, Çözüme Katkı Koymaları Açısından Bir Teşvik Olduğunu Savundu.

antoniadu, Başlangıçta Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, "Kıbrıs'ın Doğal Zenginliklerinden Olan Gelirlerin Federal Devletin Bütçesine Gireceğini Ve Oradan Da - Bütçe Aracılığıyla - Federal Birimlere Paylaştırılacağına İlişkin Olarak Doğrudan Müzakereler Çerçevesinde Bir İlke Anlaşmasının Bulunduğundan Bahsettiğini" Anımsattı.

papanastasiu
bu Arada, Doğalgaz Konusunda Oluşturulan Danışmanlık Grubu (Akil Adamalar) Üyesi, "Kıbrıs Üniversitesi" Öğretim Görevlisi Panos Papanastasiu, Politis Gazetesine Verdiği Söyleşide, Doğalgaz Konusuna Değindi.
papanastasiu, Bir Soru Üzerine, Güney Kıbrıs'ın Doğalgaz Sıvılaştırma Terminali İnşası Konusunda Gecikmediğini, Konuya İlgi Duyanlarla Diyaloğa Girmeden Önce Sondaj Sonuçlarının Beklenmesi Gerektiğini Söyledi.

Papanastasiu, Diğer Parsellerdeki Olası Yatakların Da Birlikte Hesaplanması Gerektiğini İfade Etti.
papanastasiu Ancak Terminal Konusunda Diğer Yataklarda Nelere Sahip Olunduğuna Bakılmasının Da Gerekli Olmadığını, İlk Sondaj Sonuçlarının Resmiyet Kazanmasının Ardından - Olumlu Olduğunu Kast Ederek - Bu Konuda İlerlemelerinin Mümkün Olacağını Söyledi.

noble Şirketi'nin Geçtiğimiz Hafta Yaptığı (Doğalgaz Yatağının Tahmini Miktarına İlişkin) Açıklamanın Sorulması Üzerine Papanastasiu, Bu Açıklamanın, Sondajın Başlamasının Ardından Var Olan Belirtilere Değil, Bundan Önce Yapılan Jeofizik İncelemelerine Dayalı Olduğunu Kaydetti.

sondajın Gidişatına İlişkin Olarak Gizli Veya İmtiyazlı Bir Bilgiye Sahip Olmadığını İfade Eden Papanastasiu Ancak Önceki Araştırmaların İhtiyatlı İyimserliği Haklı Çıkardığına İnandığını, 12. Parsel'de (Doğal Şekliyle) Sıvılaşmış Doğalgaz Miktarının, İsrail Parsellerinden Daha Fazla Olduğunu Tahmin Ettiğini Söyledi.

noble Şirketi'nin Doğalgaz Yatağının Bulunduğunu Teyit Etmesi Durumunda Diğer Parsellerde De Doğalgaz Bulunduğunu Düşünmelerinin Gerekli Olup Olmadığı Sorusu Üzerine Papanastasiu, Bunun Diğer Parsellerde Doğalgaz Olduğu Anlamına Gelmediğini Ancak Noble Şirketi'nin Böyle Bir Açıklama Yapmasının Büyük Şirketlerin İlgi Duyması Ve İkinci Tur İzinlere Başvurması Açısından Uygun Bir Ortamı Oluşturacağını İfade Etti.

papanastasiu Bir Başka Soru Üzerine, Noble Şirketi İçin Doğalgaz Sıvılaştırma Terminali Kurulmasına İlişkin İlk Tercihin "Kıbrıs" Olduğunu, Noble'ın Üstelik Bu Konuda Öneri Sunduğunu Ve Bunun Görüşülmesini İstediğini Belirtti.

papanastasiu, Bu Konuda Bahsedilen Diğer Tercihlerin, Doğalgazın Mısır'a Taşınması Ve İsrail'e Bu Tip Bir Terminal Kurulması Şeklinde Olduğunu Belirterek, Bunların Daha Çok Teorik Olduğunu Söyledi.
papanastasiu, Doğalgazın İki Veya Üç Yıldan Önce Çıkarılamayacağına İlişkin İnancının Değişmediğini De İfade Etti.

doğalgazın Güney Kıbrıs'a Taşınması İçin Boru Hattının Döşenmesi Girişiminin Çok Zor Olduğunu, Bu Tür Zorlukların Maliyeti Artırmasına Da Neden Olacağını Söyleyen Papanastasiu, Noble Şirketi'nin Yaptığı Son Sunumda, Boru Hattının Döşenmesinin Mümkün Ancak Zor Olduğunun Söylendiğine De Dikkati Çekti.

 
20 Kasım 2011 Pazar 13:19
Okunma: 598
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu