Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas Yoldaşları Önünde Ağladı

Hristofyas Yoldaşları Önünde Ağladı

"iflas İle Acı Memorandum Arasında Tercih Yaptık".

 
 
Hristofyas Yoldaşları Önünde Ağladı
"ÇALIŞAN KESİMİN BUGÜN MEMORANDUM YÜZÜNDEN MAHRUM EDİLDİĞİ HAKLARININ ÇOĞUNU GERİ ALACAĞINDAN EMİNİM. TOPLUMUN SAVAŞÇI VE GÜÇLÜ SENDİKAL HAREKETE İHTİYACI VAR"


MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKANI "HRİSTOFYAS YALAN SÖYLÜYOR"


RUM BAŞSAVCI: "OLAĞANÜSTÜ HAL SÖZ KONUSUDUR, ANAYASAL HAKLARI İHLAL EDİYOR OLSALAR BİLE BU YASALARLA DEVLETİ KURTARACAĞIZ


ŞARLİS: "2013 ZOR OLACAK... YAKIN TARİHİN EN KRİTİK BÜTÇESİ"


Lefkoşa, 7 Aralık 12 (T.A.K.): Rum Meclisi Troyka ile ilke anlaşmasına varılan memorandum gereği maaş kesintisi ve vergilerle ilgili ilk yasaları geçirdiği sırada Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Tüm Kıbrıs İşçi Federasyonu (PEO)'da yoldaşları önünde yaptığı konuşmada "Her zaman çalışanların ve sıradan insanların iyiliğini istedim" diyerek ağladı.


Alithia "Hükümet ve AKEL Çaresiz... Enkaz Üzerinde Ağlıyor" başlığıyla manşete çektiği ve Hristofyas'ın gözyaşını silerken çekilmiş bir fotoğrafla desteklediği haberinde "Başkan Hristofyas Kıbrıs bütçe uyum programının içerdiği tedbirler ve Troyka ile uzlaştığı memorandum hakkında kamuoyu önünde konuşurken gittikçe daha çok gözyaşlarına hâkim olamıyor" ifadesine yer verdi.


Gazete Rum ekonomisinin kendi döneminde geldiği trajik nokta konusunda sinirli baskı altında görünen Hristofyas'ın her fırsatta, Rum ekonomisi ve toplumuyla ilgili sorumluluğu küresel ekonomik krize, Euro bölgesi krizine, dünya çapındaki baş hırsızlara, kapitalizme, bankalara ve Rum Merkez Bankası eski Başkanı'na atmaya çalıştığını yazdı.


Haberde Hristofyas'ın, memorandumu imzalamayı kabul ettiği gün itibarıyla gizlemeye çalıştığı duygularının dün düzenlenen PEO 26'ncı Kurultayı'nda gözyaşlarına dönüştüğü ve böylece enkaz üzerinde ağlayan bir başkan görüntüsü verdiğine dikkat çekildi.


"İFLAS İLE ACI MEMORANDUM ARASINDA TERCİH YAPTIK"


Gazeteye göre "acı bir memorandum ile bankaların iflas etmesi ve akabinde Kıbrıs ekonomisinin çökmesi arasında bir tercih yaptık" diyen Hristofyas İstikrar Mekanizması'na başvurmak zorunda kaldıkları andan itibaren Troyka'nın talep ve şartlarında değişiklik yapma olanağının sınırlı olduğunun bilincinde olduklarını anlattı.


Ekonomiyi kurtarmak için sorumluluk aldıklarını ve Troyka ile müzakerelerde bazı çok temel ve önemli meseleler başardıklarını söyleyen Hristofyas "AB'deki diğer hükümetlerin felsefesinden dolayı kendi istekleriyle yaptığı gibi yükü sadece çalışanların omzuna yükleyecek politikaları savuşturmaya çalıştık. Kıbrıs ekonomisinin bu zor aşamasında hükümette biz değil ülkenin muhafazakâr ve neo-liberal güçleri olsaydı, çalışanlara ve haklarına yönelik etkileri çok daha ağır olacaktı" dedi.


Hristofyas devamla şunları söyledi: "Bu bir son değil, mücadele daha iyi şartlarda devam edecek. Çalışan kesimin birlik içerisinde, bugün memorandum yüzünden mahrum edildiği haklarının çoğunu geri alacağından eminim. Toplumumuzun, savaşçı ve talep kar niteliğinden zerre kadar ödün vermeyecek güçlü bir sendikal harekete, daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var. (Bu noktada gözyaşlarını tutamadı) Bu mücadelede beni her zaman yanınızda ve mücadele arkadaşınız olarak bulacaksınız"


Gazete konuşmasının, Kıbrıs sorununa değindiği bölümünde, Kıbrıs sorununda çok şeyler başardığını söyleyen Hristofyas'ın Kıbrıs sorunundaki çıkmazı "Müzakerelerin çıkmaza girmesinde bütün sorumluluk, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını üstlenmesini bahane eden işgalci Türkiye ve Sayın Eroğlu'nundur" diyerek haklı göstermeye çalıştığına da vurgu yaptı.


MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKANI "HRİSTOFYAS YALAN SÖYLÜYOR"


Aynı gazete Rum Merkez Bankası eski Başkanı Athanasios Orfanidis'in, halka sesleniş konuşmasında Marfin Egnatia'nın Yunanistan'daki şubesinin Rum bankası haline getirilmesinin Güney Kıbrıs'a 4 milyar Euro'ya mal olduğu ve Rum bankaların satın aldıkları Yunan tahvilleri nedeniyle zarara uğramaları konusunda kendisini sorumlu gösteren Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ı yalancılıkla suçladığını yazdı.


Habere göre, Yunan tahvillerinin tıraşlanmasına da Rum bankalarının 4 milyar Euro'nun üzeride zarara uğramasına da rıza gösterenin kendisi değil, Rum Yönetimi Başkanı olduğuna işaret eden Orfanidis "Devlet başkanı olan ben değildim ve bu kararların alındığı zirve toplantısına katılmadım" ifadesini kullandı.


RUM BAŞSAVCI


Politis "Olağanüstü Hal Atfı İle Maaş ve Emekli Maaşlarında Kesinti" başlıklı haberinde, Rum Meclis'i Maliye Komitesi'nde dün onaylanan ve aralarında, kamuda ödenen maaşlar ve emekli maaşlarının da bulunduğu 3 yasanın olağanüstü hal kapsamında geçirilmiş göründüğünü yazdı.


Gazete dünkü toplantıda maaş kesintilerinin anayasaya uygun olup olmadığı sorulan Rum Başsavcı Petros Kliridis'in olağanüstü hale atıfta bulunduğunu ve "Anayasal hakları ihlal ediyor olsalar bile baskın olan, olağanüstü haldir" diyerek Rum Yüksek Mahkemesi'nin mevzuatına işaret ettiğini yazdı.


Gazeteye göre Kliridis "şu anda yasalarla devleti kurtaracağız" vurgusunu yaptı. Bu yasalar Meclis'e daha önce sunulmuş olsaydı mütalaasının farklı olacağını belirten Kliridis, şekillenen mevcut durum nedeniyle, alınan tedbirleri haklı bulduğunu kaydetti.


Gazete Kliridis'in bu açıklamasının ardından, maaş kesintilerini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıklayan Rum Memur Sendikası (PASİDİ)'nin, bu harekette bulunması halinde alacağı cevabın da ortaya çıktığına işaret etti.


Aynı gazete Rum Meclis'ine, memorandumda öngörülen tedbirlerle ilgili dün sunulan toplam 23 yasa tasarısından 3'ünün dün kabul edildiğini, bu bağlamda sigara ve alkolün zamlandığını, maaş kesintilerinin de yürürlüğe girdiğini haber verdi.


Simerini dün geçirilen 3 yasayla ilgili haberini okurlarına "Troyka Tedbirlerinin İlk Tsunamisi Vurdu" başlığıyla aktardı.


ŞARLİS


Alithia gazetesi, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in Troyka'nın bütçe iyileştirme tedbirlerini içeren 2013 bütçesini sunduğu Rum Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada 2013'ün zor geçeceğini, sunduğu bütçenin de yakın tarihin en kritik bütçesi olduğunu söylediğini yazdı.


Habere göre "Artık rehavete, ne partisel ne de kişisel taleplere olanak yok" diyerek, "Ülkenin içinde bulunduğu bu benzersiz durumun" göğüslenmesi için herkesi birlik olmaya çağıran Şarlis "Niyetim felaket tellallığı yapmak değil, aksine Kıbrıs'ımızı, insanlarının var oluşunu ve geleceğini savunmak gereğini vurgulamaktır" dedi.


Şarlis sunduğu bütçenin bir bütçe ıslahat bütçesi olduğunu belirterek, ekonominin çoğu sektörü için perspektifler olumsuzdur, çünkü para finans sektöründeki daralmadan, ekonomideki likidite ve tüketim talebinin azalmasından olumsuz etkilenecekler. Kıbrıs ekonomisi, Gayri Safi Yurt İçi Hasılası ( GSYİH)'ının yüzde 3,5'i kadar daralacak" ifadesini kullandı.


Rum Maliye Bakanı etkilenecek sektörleri sanayi, inşaat, ticaret, para finans hizmetleri olarak sıraladı. Bunun yanında özellikle ticaret ve inşaatla alakası olan diğer hizmetlerin ciddi meydan okumalarla karşı karşıya kalacağını, ekonomide gözle görünür olumlu gelişme kaydedecek belki de tek sektörün turizm olacağını anlattı.


Gazete Şarlis'in 2013 bütçesinde asli bütçe açığının yüzde 0,5 olarak öngörüldüğünü, 2011'de GSYİH'nin yüzde 71,1'i kadar olan kamu borcunun ise GSHİH'nin yüzde 85,8'i civarında yükseleceğini söylediğini yazdı.


(ŞA/HY)


 
7 Aralık 2012 Cuma 11:53
Okunma: 760
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu