Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas'a Üstü Kapalı İstifa Çağrısı

Hristofyas'a Üstü Kapalı İstifa Çağrısı

Akel Ve Diko'da Kabine Değişikliği Konusunda Görüş Birliği .

 
 
Hristofyas'a Üstü Kapalı İstifa Çağrısı
DİKO KOALİSYONDA KALMAK İÇİN ŞARTLARINI AÇIKLADI


Lefkoşa, 22 Temmuz 11 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı'nın, 11 Temmuz'daki facianın ardından atması gereken adımlar konusunda günlerdir temas halinde bulunan DİKO ve AKEL dün ayrı ayrı görüşlerini açıkladı. Hükümet ortakları geniş kabul gören kişilerin katılmasıyla kabine değişikliği fikrinde uzlaştı. DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ise patlamada şahsi sorumluluğu bulunduğunu söyleyerek Hristofyas'a ağır eleştirilerde bulundu ve üstü kapalı istifasını istedi.


Alithia "Nikos Anastasiadis: Bütün Sorumluluk Hristofyas'ın" başlığıyla manşete çektiği ve "Hoşgörü Bitti, Sabır Tükendi" başlığıyla iç sayfasında sürdürdüğü haberinde Anastasiadis'in üstü kapalı bir şekilde Hristofyas'ın başkanlıktan istifasını istediğini yazdı.


Habere göre Anastasiadis partisinin dün bir otelde, bir bölümünü basına açık olarak gerçekleştirdiği genişletilmiş Siyasi Büro toplantısında Hristofyas'ın liderlik kabiliyetini açıkça sorguladı ve sorumluluklarını üstlenmemekle, araştırma komitelerini el altından yönetmekle suçladı. Anastasiadis ekonomide ise destek mekanizmasına başvurma tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu uyarısında bulundu.


Gazete Anastasiadis'in, yaklaşık yarım saat süren 8 sayfalık konuşmasında söylemediğini, bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken şu kelimelerle dile getirdiğine dikkat çekti: "Maria'cığım, Son derece açıktır. Ancak böyle bir öneri yapabilmemizde anayasal sorunlar var"Gazete "kısacası, istifasını isteyebilecek olsaydı, isteyecekti" izahında da bulundu.


Habere göre Anastasiadis'in "ne hoşgörümüz var ne de daha fazla sabrımız" ifadesi de DİSİ'nin yeni muhalefet taktiğindeki yeni aşamayı da ortaya koyuyor. RMMO deniz üssündeki patlamayla başladığı, Kıbrıs sorunu ve ekonomi ile devam ettiği konuşmasında, kamu personelinin tedrici azaltılması, bütçedeki kara deliklerin kapatılması hedefiyle "karargah (merkezi) devlet" olarak tanımladığı çağdaş ve etkin bir devlet kurulmasına ilişkin bir dizi öneriyle son verdi.


Konuşmasının üsteki patlamayla ilgili bölümünde, sorumluluklar konusunda doğrudan Hristofyas'ı işaret eden Anastasiadis şunları söyledi:


Sorumluluklar ne geneldir, ne belirsiz ne de eşit paylaştırılabilir.  Süratle araştırılması gereken idari, disiplin ve cezai sorumluluklar olduğu kuşkusuzdur. Ancak en büyük sorumluluk Başkan Hristofyas'ındır. Hükümetinin yetersizliklerinin baş sorumlusu odur. Gerçek bir lider araştırma komitelerinin ardına veya bakanların sorumluluklarının arkasına saklanamazdı. Ne de sorumlulukları başkalarına paylaştırıp şahsını peşinen ayrı tutardı..."


Almanya, Fransa, İngiltere gibi üçüncü ülkelerin 98 konteyner dolusu patlayıcının Ada'dan uzaklaştırılması veya Güney Kıbrıs'ta muhafaza edilmesine ilişkin önerileri olduğunu ancak bunların Rum yönetimince reddedildiğini vurgulayan Anastasiadis "Bize yardım etmeye hazır olan BM ve AB'yi değerlendirmek yerine İran ve Suriye rejimlerini tatmin etmeyi tercih ettiler" ifadesini kullandı.


Anastasiadis hükümet kanadındaki kabine değişikliği hazırlıklarına da değindi ve "ülkenin ihtiyacı olan birlik ve uzlaşıdır. Ancak yetkililer ve cübbeler atayarak değil, köklü programlar yapılarak başarılabilir" dedi.


Kıbrıs sorununa değinirken ise "üsteki patlama, tamamen başarısız olan bir politikaya yakıcı bir etkiden başka bir şey değildir. Milli davamızı yönetme şeklindeki ve prosedürün Kıbrıs aidiyeti doktrinindeki ısrarlar, Türk politikasını cesaretlendirdi ve (Kıbrıs konusundaki) çabaları batağa sürükledi" diyen Anastasiadis, Hristofyas'ı, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında söylediklerine cılız cevap vermekle suçladı, şunları söyledi:


"Erdoğan'ın sözlerini halkla ilişkiler söylemi olarak nitelediler. Halkla ilişkiler değildi, tezleriydi, Türkiye'nin tezleriydi" dedi.


Fileleftheros Anastasiadis'in ilgili açıklamasını "Başkan Hristofyas'ın İstifa Etmesi Gerekir" başlığıyla aktarırken "Sadece Geniş Kabine Değişikliği Olmasında Anlaşıyorlar... AKEL ve DİKO'nun Hükümetin Geleceğine ilişkin Farklı Görüşler" başlıklı haberinde kabine değişikliği konusunda sadece AKEL'in açıkça Hristofyas'ın yanında olduğunu DİKO'nun; Marios Karoyan'ın dünkü açıklaması aracılığıyla, koalisyonda kalmayı sürdürmek için bazı somut şartlar koştuğunu yazdı.


Gazete DİSİ ve EDEK'in Hristofays başkanlığındaki bir geniş tabanlı hükümete dolaylı da olsa katılmak niyetinde olmadığını açıkladığına vurgu yaptı, Hristofyas'ın iki partili koalisyonu sürdürmek için AKEL ve DİKO'nun görüşlerini örtüştürmek amacıyla parti liderleriyle Köşk'te görüşeceğini, görüşmenin bugün içerisinde veya yarın yapılabileceğini yazdı.


Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı açıklamada Hristofyas'ın mevcut koalisyon ortaklarıyla sürdürülmesinin şart olduğu, bakanlar kurulunda yapılacak değişikliğin ise geniş ölçekli olması ve olabildiğince çok işleyebilir bir hükümet oluşturacak şekilde olması gerektiğini söyledi.


DİKO Başkanı Marios Karoyan ise geniş tabanlı bir hükümet kurulması gerektiğini, bunun partiler üstü nitelikte olabileceğini belirterek hükümet oluşumundaki her türlü değişikliğin Hristofays başkanlığında olması gerektiğini vurguladı. Partisinin siyasi istikrarın sağlanması çabalarını sürdüreceğine işaret eden Karoyan "bu çabalarını hükümete katılsa da katılmasa da sürdürecek" dedi.


Gazete Karoyan'ın bu sözü ile Köşk'te yapılacak DİKO-AKEL-Hristofyas görüşmesinde partisinin şu talepleri kabul edilmezse koalisyondan ayrılma kapısını açık bıraktığına işaret etti:


"1- Hristofyas'ın devlete, en büyük bölümü de şahsına düşen sorumluluğu üstlenmesi,2- Patlama ile ilgili araştırmaların bağımsızlığının ve objektifliğinin güvence altına alınması,3- Geniş tabanlı hükümet kurulması,4 - Devletin reorganizasyonu, stratejinin yeniden planlanması ve Kıbrıs sorununun çözümü icraatlarının gözden geçirilmesi, ekonominin çökme tehlikesinin bertaraf edilmesi, enerji politikası oluşturulması, v.b. kapsayacak yeni bir olağanüstü hükümet programı benimsenmesi"


(ŞA/pha)


 
22 Temmuz 2011 Cuma 13:49
Okunma: 750
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu