Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas'ın Downer Belgesiyle İlgili Değerlendirme Notu

Hristofyas'ın Downer Belgesiyle İlgili Değerlendirme Notu

Tumazos Çelebis Ve Diğerleriyle Birlikte Taradığı Belgeyle İlgili 35 Sayfalık Değerlendirme Notu Hazırladı.

 
 
Hristofyas'ın Downer Belgesiyle İlgili Değerlendirme Notu
Lefkoşa, 31 Mayıs 13 (T.A.K.): Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, halefi Anastasiadis'in talebi üzerine BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer grubu tarafından kaleme alınan ve 30 Nisan'da taraflara iletilen görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesinde yaptığı incelemeyle ilgili haberler basına yansımaya devam ediyor.


Politis "Mürekkepleri Karıştırdılar... İşte Hristofyas'ın Downer Belgesinde Saptadığı Yanlışlar" başlığıyla yansıttığı haberinde Hristofyas'ın belgeyi, kendi dönemindeki müzakere grubundan Tumazos Çelebis ve diğer eski mesai arkadaşlarının yardımıyla taradığını ve 77 sayfalık belgeyle ilgili 35 sayfalık değerlendirme notu hazırladığın yazdı.


Hristofyas'ın geçen Salı günü Rum Başkanlık Köşkü'ne gönderilen değerlendirme notlarında, Downer belgesinde bir dolu yanlış, değişiklik ve hatalı ifade saptadığına işaret eden gazete Hristofyas'ın, "gerçeklerin çarpıtıldığını veya en azından rahatsız ettiğini" saptamadığı tek bir başlık bile olmadığını savundu.


"Bu çarpıtmaların", yanlış istikametlere ve sonuçlara sevk edebileceği görüşünü de savunan gazete şu detaylara yer verdi:


"Ancak Hristofyas doğru yazılan veya hatta Kıbrıs Türk tarafına 'haksızlık eden' ve Kıbrıs Rum tarafının işine gelen pek çok unsur da bulunduğunu, yeniden başlaması muhtemel bir prosedürde bunların gözbebeği gibi korunması gerektiğine vurgu yaptı.


Hristofyas grubu Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığında, doğrudan seçilecek Başkan ve Başkan Yardımcısı'yla ilgili yürütme erkiyle ilgili görüş birliğinin yarım yamalak yazıldığını saptadı. Eroğlu'nun malum itirazı (Talat'la yapılan çapraz oy görüş birliğini iptal etmesi) dolayısıyla, (dönüşümlü değil) Kıbrıslı Rum Başkan ve Kıbrıslı Türk Başkan Yardımcısı'na ilişkin Kıbrıs Rum tezi kaydedilmesi gerekirdi.


Hristofyas BM'nin, savunma konularında Başkan ile Başkan Yardımcısı arasında anlaşmazlık olduğunda ne olacağına ilişkin ifadesini de sorunlu buldu. Alt Meclis'te ¼ özel çoğunlukla ilgili "alarm bell" mekanizmasının yanlış yazıldığını saptadı. Hristofyas'a göre dış ilişkiler ve merkezi hükümet ve devletçiklerin yetkileri başlığında daha çok yanlışlar var. 77 sayfalık belgenin başka bir noktasında ise BM Başkanlık Konseyi'ni Bakanlar Kurulu'yla değiştirdi.


Hristofyas'ın, BM'nin bazı noktalarda mürekkepleri (renkleri) karıştırdığını ve bir tezi (iki tarafın ortak tezi ve görüş birliği yörüngesinde olduğunu gösteren) siyah mürekkeple yazmak yerine Kıbrıs Türk tezlerinin kaydedildiği kırmızı mürekkep kullanıldığını saptaması belgedeki karmaşıklığı gösteriyor.


Dimitris Hristofyas'ın (görüşülmesi taşınmazlar kriterleriyle sınırlı kalan ve çözüm kulisine girilmeyen) Mülkiyet başlığındaki en önemli itirazı, BM'nin iki tarafın terminolojiyle ilgili itirazlarını kaydetmemiş olmasından kaynaklanıyor. Kıbrıs Rum tarafı 'used' ve 'unused' (kullanımda bulunan ve kullanılmayan taşınmazlar) terimlerinin, Kıbrıs Türk tarafı ise  'allocated' ve 'unallocated' (tahsis edilmiş ve tahsis edilmemiş taşınmazlar) terimlerinin kullanılmasını tercih etmişti. Dolayısıyla -Hristofyas'a göre- bu temel boyuta atıfta bulunulmaması önemli bir ihmaldir.


Başka bir noktada da Hristofyas BM'nin vatandaşlık meselesini, bu konudaki değişmez Kıbrıs Türk itirazını görmezden gelerek, ayrı bir başlık olarak kaydetmesini olumlu diye niteledi.


Ancak, Downer grubunun iki tarafta yapılan nüfus sayımlarına atıfta bulunması, yani işgal bölgelerinde 2010'da yapılan nüfus sayımının (üniter bir sayım yapılmasını öneren Kıbrıs Rum tarafının ilgili itirazına rağmen) geçerliliğini tanıması en olumsuz noktadır. Hatırlatmak gerekir ki nüfus sayımını BM uzmanı izlemiş ancak Lefkoşa, metodunun ve sonuçlarının geçerliliğine itiraz etmişti. Yine Hristofyas  Downer grubunun, oluşturucu eyaletlerin toprak bütünlüğünün görüşülmediği vurgusunu da yanlış buldu. Bu konu 2009'da Talat'la, 2011'de de Eroğlu'yla görüşülmüştü."


(ŞA/KAR)


 
31 Mayıs 2013 Cuma 10:43
Okunma: 704
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu