Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas'ın 'Hakemlik' Korkusu

Hristofyas'ın 'Hakemlik' Korkusu

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 22-23-24 Ocak'ta Greentree'de Yapılacak Üçlü Görüşmede Hakemlik Yapılacağı Korkusu Yaşadığı İleri Sürüldü.

 
 
Hristofyas'ın 'Hakemlik' Korkusu
Fileleftheros'un "Lefkoşa Mengenede... Başkan Bm Önerileri İle Örtülü Hakemlikten Korkuyor... Ulusal Konsey'den Caydırıcı Nitelikli Destek" Başlıklı Manşet Haberine Göre, Hristofyas Dün Toplanan Rum Ulusal Konseyi'ni Bilgilendirmesi Sırasında Bm'nin, Müzakerecilerin Sunduğu Listelenmiş Tezlerden Ortaya Çıkacak Bir Belge Sunmaya Çalışacağından Korktuğunu Söyledi.
bm Genel Sekreteri'ne, Greentree Görüşmesinin Ertelenmesi Talebiyle İki Sözlü Mesaj Gönderdiğini De Anlatan Hristofyas Ban Ki Moon'un Başka Bir Yanıt Vermek Yerine Üçlü Görüşmeye Davetiye Gönderdiğine İşaret Etti.
dünkü Konsey Toplantısında, Hakemliğin, Takvimlerin, İç Yönlerde Anlaşmaya Varılmadan Uluslararası Konferansın Kabul Edilmeyeceğine Dair Müşterek Bir Karar Alındığını Belirten Gazete Dünkü Toplantıda, Siyasi Partileri Karanlıkta Bıraktığı Gerekçesiyle Eleştirilen Hristofyas'ın; 15 Aralık'ta Bm'ye Sunduğu Çözüm Taslağını (Partilere) Vereceğini Söylediğini Yazdı.
habere Göre Hristofyas, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru'nun, Günler Sürecek Maraton Rum Ulusal Konseyi Toplantısı Talebi Doğrultusunda Abd Dönüşünün Ardından Böyle Bir Toplantı Gerçekleştirecek.
gazete Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın New York'a, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla Görüştüğü Ankara Üzerinden Gitmeyi Tercih Ettiğine Vurgu Yaptı, Davutoğlu'nun Cumartesi Günü De Bm Genel Sekreteri'yle Görüştüğünü Hatırlattı.
gazete "Derinlerde Hakemlik... Çözüm Taslağı Sundu, Şimdi Partilere De Verecek" Başlığıyla İç Sayfasından Devam Ettirdiği Haberinde Özetle Şunları Yazdı:
Hristofyas Bm'ye 15 Aralık'ta Verdiği Taslağı Siyasi Partilere De Verecek
"Kıbrıs Rum Tarafının Hakemlik Mengenesine Sokulması Maharetlerinden Korkan Hristofyas, Bm Genel Sekreteri Ve Eroğlu İle Greentree'deki Görüşmesi Arifesinde Ortak Bir Açıklama Aracılığıyla Ulusal Konsey'den Destek İstedi Ve Aldı.
başkan'ın Ulusal Konseye Yaptığı Bilgilendirmeden, Müzakerecilerin Sunduğu Listelenmiş Tezlerin Yer Aldığı Belgelerin Bm Tarafından, Köprü Kurucu Önerilerle Kendi Belgesini Şekillendirmek Üzere Değerlendirileceği Görünüyor. Başkan'ın Söylediği Üzere Bu Belge, Örtülü Hakemlik Olacak. Kıbrıs Rum Tarafının, Çözüm Taslağı Belgesi 15 Aralık'ta Sunuldu Ve Başkan Da, Konuyla İlgili Bilgi Vermediği İçin Muhalefetin Tepkisiyle Karşılaştı.
çözüm Taslağının Güvenlik Konseyi'nin 1251 Sayılı Kararına Dayandığını Belirten Hristofyas, Sondadan Da Olsa, Taslağı Siyasi Partilere De Verme Sözü Verdi. Hristofyas Yannakis Omiru'nun Ulusal Konsey'in Alternatif Stratejileri Görüşmek Üzere Maraton (Günlerce) Toplantı Yapması Önerisini De Kabul Etti.
başkan Hristofyas'ın, 22-24 Ocak'ta Greentree'de İzlenecek Taktik İçin Ortak Bir Çerçeve Şekillendirilmesi Maksadıyla Konsey Toplantısının Düşük Perdede Tutma Çabası Belirgindi. Aslında Çerçeve Caydırıcı Niteliktedir Ve Takvimin, Hakemliğin Ve İç Yönlerde Anlaşmaya Varılmadan Uluslararası Konferansın Kabul Edilmemesiyle İlgilidir.
başkan Hristofyas, Siyasi Partilerin; Üçlü Görüşmenin Ertelenmesi Gerektiği Telkinlerine, Genel Sekreter'e Bu Yönde İki Ayrı Mesaj Gönderdiğini Ancak Ban Ki Moon'un Greentree-2 İçin Davetiye Gönderdiği Yanıtını Verdi.
müzakerelerin Gidişatı Konusunda İse Hristofyas, Önceki Üçlü Görüşmeden Beri Görüş Birlikleri Sağlanmadığını, Aksine Türk Tarafının Caymaları Olduğunu Söyledi. Toprak Konusunda Bizim Tarafın Önerisinin, Göçmenlerin Yüzde 70'inin Yani 100 Bin Kişinin Geri Dönmesine Olanak Tanınması Şeklinde Olduğunu Kaydetti. Bu Noktada Eski Başkan Yorgos Vasiliu Annan Planının Ne Öngördüğünü Sordu, Tumazos Çelebis '80 Bin Kişi Dönecekti' Yanıtını Verdi. Toprak Konusunda Eroğlu'nun Bizim Tezlerimizi Kabul Etmediğini Ve Omorfo'nun (Güzelyurt) İadesini Reddettiğini Söyledi. Yapılan Bilgilendirmeye Göre 'başkan Hristofyas, Omorfo'nun İadesini Kabul Etmezseniz O Zaman Burada İşimiz Ne' Yanıtını Verdi. Yine Türklerin Hava Sahasının Taksimini İstediklerini Ve Ağırlıklı Oyu Reddettiklerini Söyledi.
anastasiadis-karoyan Sürtüşmesi
disi Başkanı Tarafından Başkan Hristofyas'ın Siyasi Partilere Doğalgazla İlgili Bilgi Vermesi Önerisi Yapıldı Ancak Hristofyas Bunu, Siyasi Parti Başkanlarıyla Yapacağı Görüşmeye Sakladı.
dünkü Konsey Toplantısı Genellikle İyi Bir Ortamda Devam Etti, Gerginlik Yaşanmadı. Sadece Anastasiadis İle Karoyan Arasında Küçük Bir Sürtüşme Yaşandı. Karoyan Disi'nin Tutumunun Geçmişe Göre Değişmekte Olduğunu Söyledi, Anastasiadis İse Karoyan'dan Ulusal Konsey Tutanaklarına Bakmasını İstedi.  Sürtüşme Nedeni Disi'nin, Üçlü Görüşmenin Ertelenmesi Yönündeki Tutumu İdi."
aynı Gazete "Ulusal Konsey... Başkan'ın Elinde Silah... Euro.ko Ve Ekologlar Uluslararası Konferansa İtiraz Ediyor" Başlıklı Haberinde Üç Saatten Fazla Süren Dünkü Konsey Toplantısının Ardından Yayımlanan Ortak Açıklamanın Greentree'de Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Elini Güçlendirecek Nitelikte Olduğunu Yazdı.
euro.ko Ve Ekologlar Ortak Açıklamaya İtiraz Etti
euro.ko Ve Ekologlar Ve Çevreciler Hareketi'nin Kıbrıs Sorununun Dış Yönleri Diye Bir Şey Olmadığını Savunarak Uluslararası Konferansa İtiraz Ettiğini Belirten Gazete Rum Ulusal Konsey Toplantısından Çıkan Ortak Açıklamayı Şu Şekilde Yansıttı:
"Ulusal Konsey Toplantısı Sırasında, Başkan Hristofyas Tarafından Yapılan Bilgilendirmeden; Genel Sekreter'le Yapılan Son Görüşmeden Bu Yana Müzakerelerde Herhangi Bir İlerleme Kaydedilmediği Anlaşılıyor. Partiler Yeni Görüşmenin Yapılmasına İlişkin Tutumlarını Beyan Ettiler.  Diyaloğun Ardından Ulusal Konsey, Oy Çokluğu İle Başkan Hristofyas'ın New York Görüşmesi Sırasında İçerisinde Hareket Etmesi Gereken Çerçeveleri Kararlaştırdı.
bu Çerçeveler Hakemliğin, Takvimlerin Ve Kıbrıs Sorununun İç Yönlerine İlişkin Ana Konularda Anlaşma Olmadan Uluslararası Konferansın Kabul Edilmemesini İçeriyor. Böyle Bir Konferans İçin Her İki Tarafın Da Rızası Gerekir."
habere Göre Oy Çokluğuyla Yapılan Ortak Açıklamayı Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu Açıkladı. Stefanu'ya Bu Ortak Açıklamanın New York Görüşmesi İçin Hristofyas'ın Elinde Bir 'silah' Olup Olmadığı Soruldu,  'ulusal Konsey Müzakereler Konusunda Desteklediğinde Başkan'ın Çok Daha Güçlü Olduğunu Söyledik' Yanıtını Verdi.
ortak Açıklamanın, Hangi Partiler Karşı Çıktığı İçin Oy Çokluğuyla Kararlaştırıldığı Sorulduğunda İse 'her Parti Kendi Görüşlerini Açıklayabilir, Diyebilirim Ki Büyük Bölümünde (Açıklamanın) Bütün Partilerin Rızası Ve Anlaşması Var, Bazı Meselelerde Bazı Partilerin Farklı Görüşleri Var. Partiler Konuyla İlgili Görüşlerini Açıklayabilirler' Dedi.
stefanu'ya, Partilerin Hristofyas'ın Önerileriyle İlgili Pozisyon Alıp Almadıkları Sorusuna Karşılık Da Gazetecilere Okuduğu Ortak Açıklamanın Bunlarla İlgili Olduğunu Söyledi.
greentree Öncesinde Kağıtlar Masada
politis "Greentree Öncesinde Kâğıtlar Masada... İki Taraf Belgelerini Son Anda Teati Ediyor... Ulusal Konsey Başkan Hristofyas'a Hareket Çerçevesi Çizdi" Başlıklı Manşet Haberinde, İki Tarafın, Önerdikleri Çözüm Taslağını Belirtecekleri Belgelerini New York'a Hareketlerinin Hemen Öncesinde, Önümüzdeki İki Gün İçerisinde Teati Etmelerinin Beklendiğini Yazdı.
gazete Edindiği Bilgilere Dayanarak Kıbrıs Türk Tarafının Mülkiyet Ve Vatandaşlık Konusuyla Birlikte Toprağa İlişkin Bulguları Da Sunmaya Hazır Olduğunu İlettiğini Yazdı Ve "Bu Şekilde, Müzakerelerin Ciddi Başlıklarının Greentree'de Müzakereye Doğru Gittiği Ortadadır" Yorumunda Bulundu, Özetle Şunları Aktardı:
"Gazetemizin Edindiği Bilgilere Göre Bm, Belge Teatisi Konusunda Taraflardan Bugün Yeşil Işık Alacağını Değerlendiriyor.  Belgelerin Geçen Hafta Teati Edilmesi Gerekiyordu Ancak Kıbrıs Türk Tarafının, Mülkiyette Özlü Müzakerelerin Yolunu Açacak Nitelikli Bulgu Ve Rakam Verme Yükümlülüğünde İzlenen Durgunluk Nedeniyle Gerçekleşmedi.
aynı Bilgiler Kıbrıs Türk Tarafının Bm'ye; Bu Bulguları Vermeye Başlayacağı Sinyali Verdiği, Bunun Belgelerin Teatisi Yolunu Açacak Bir Hareket Olduğu Yolunda. Bm Birkaç Gün Önce İki Tarafın Belgelerini (Veya Belki Taslaklarını) Aldı Ve Karşılıklı Teatisi İçin Yeşil Işık Bekliyor. Bm'nin  Yeni Üçlü Görüşme Prosedürünün Büyük Bölümünü; Ortak Bir Belgeye Ulaşmak Hedefiyle,  İki Tarafın Bu Çözüm Taslaklarına Dayandırmayı Hedeflediğine İşaret Ediliyor.
Kıbrıs Türk Tarafının Verecek Göründüğü Bulguların, Mülkiyeti Vatandaşlık Ve Toprak Yönleriyle Birleştirecek Bulgular Olacağı Değerlendiriliyor. Kıbrıs Türk Tarafının Bu Konuda Uyguladığı Oyalama Taktiği Esasen Mülkiyeti, Ana Yönleriyle Müzakere Edilmeden Yeni Üçlü Görüşmeye Götürüyor."
rum Ulusal Konseyi'nin Dünkü Toplantısından Oy Çokluğuyla Çıkan Ortak Açıklamaya Da Yer Veren Gazete, Rum Başkanlık Köşkü'nün, Üçlü Görüşme Öncesindeki Baskılara Karşı Elinde 'silah' Olarak Gördüğü Ortak Açıklamadan Memnun Olduğunu Yazdı.
gazete "'hayır'lar Onları Birleştirdi... Ulusal Konsey Yeni Üçlü Görüşme Öncesinde Kırmızıçizgiler Çizdi" Başlığıyla İç Sayfasından Sürdürdüğü Haberinde Rum Siyasi Partilerin Dünkü Konsey Toplantısında, Greentree Görüşmesi Öncesinde Rum Tarafının 'hayır'larını Belirlediklerini Belitti.
gazeteye Göre Rum Hükümet Kanadında, Hristofyas'ın New York'a, Uluslararası Konferans Ve Hakemlik Konusundaki Muhtemel Baskılara Karşı Duracağı Ulusal Konsey'in Ortak Açıklamasıyla Takviye Edilmiş Olarak Gideceği Görüşü Hâkim.
dünkü Toplantının Rum Ulusal Konseyi'nin Belki En Sakin Toplantısı Olduğu Yorumunu Yapan Gazete Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın New York'a Gidişi Konusunda Bazı İtirazlar Olduğunu, Disi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Hristofyas'ın Gelişmeleri Engelleyebileceği Görüşünü Belirttiğini Kaydetti.
habere Göre Hristofyas, Aleksander Downer'ın Çözüm Taslaklarını İstediğini Siyasi Partilere Dün Resmi Olarak Bildirdi.  Muhalefet, Ulusal Konsey'in Neden Toplanmadığı Konusunda İzahat İstedi. Meclis Ve Edek Başkanı Omiru; Tasos Papadopulos'un, Rum Tarafının Tezlerini Konsey'e Listelettirme Yöntemine Atıfta Bulundu.
gazete Konsey Toplantısından Çıkarken İki Büyük Partinin (Disi Ve Akel) Başkanlarının Açıklama Yapmamaya Özen Gösterdiğine Dikkat Çekerek Diko Başkanı Marios Karoyan'ın, İlerleme Kaydedilmediği İçin Greentree Görüşmesine Erteleme Talep Edilmesi Gerektiği Görüşünü Savunmasına Karşın Konsey'de "Bazı Minimum Taahhütlerde' Var Olan Uzlaşıya İşaret Ettiğini Yazdı.
gazeteye Göre Edek Başkanı Yannakis Omiru Hristofyas'ın Greentree'deki Hareket Çerçevesinin Konsey Tarafından Belirlendiğine İşaret Ederek; Gelişmelerin Bir Çıkmaz İlanı Kronolojisi Olduğu Görüşünü Belirtti. Omiru Hristofyas'ı; Çözüm Taslağını Partilerle Birlikte Hazırlamadığı İçin Kamuoyu Önünde Eleştirdi.
Hristofyas'ı Üç "Hayır" İle Bağladılar
simerini "Başkan'ı 3 'hayır' İle Bağladılar... Euro.ko Ortak Açıklamaya İtiraz Etti" Başlıklı Manşet Haberinde Siyasi Partilerin Rum Yönetimi Başkanı'na Minimum Destek Çerçevesi Sunduklarını, Çoğu Konuda Karşı Çıktıklarını Yazdı.
"Nihayetinde, Başkan Greentree'ye Dikenler İçerisine Yalınayak Gitmesin Diye, Ortak Payda Bulundu" İfadesine Yer Veren Gazete Siyasi Partilerin Hristofyas'tan Hakemliği, Takvimleri, İç Yönlerdeki Ana Konularda Anlaşma Olmadan Uluslararası Konferansı Kabul Etmemesini İstediklerini, Böylece Hristofyas'ın New York'a Bavulunda Üç 'hayır' İle Gideceğini Yazdı.
habere Göre Bu Minimum Görüş Birliğine Uluslararası Konferansı Reddeden Euro.ko İtiraz Etti. Akel Dışındaki Bütün Partiler Hristofyas'tan; Greentree'ye Gitmemesini İstedi Ancak Hristofyas Ve Akel Gitmekte Israr Etti.
alithia Manşet Haberine "Greentree'ye 4 Taahhütle... Dimitris Hristofyas Kara Görüntü Ve Baskı Sahnesi Çizdi" Başlığını Attı.
"Temas Ve İnisiyatiflerle Çıkar Ve Tezlerimize Koruma Kalkanı Oluşturduk"
haravgi De Manşetten Verdiği Haberine "Tezlerimize Destek... Başkan Hristofyas Ve Ulusal Konsey'in Çoğunluğu New York'ta Ne Takvimlerin, Ne Hakemliğin Ne De İç Yönlerde Anlaşma Olmadan Uluslararası Konferansın Kabul Edileceğinde Uzlaştı" Başlığını Attı.
edindiği Bilgilere Dayanarak Hristofyas'ın Konsey Üyelerine Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin Desteğini Almak İçin New York Ve Diğer Başkentlerde Temas Önleyici Hareketlerde Bulunduğu Bilgisini Verdiğini Yazan Gazete Özetle Şunları Aktardı:
"Güvenilir Bir Kaynağın Gazetemize Söylediğine Göre Genel Sekreter'in Zaten Beklenmekte Olan Davet Mektubunun Gelmesinden Çok Önce Başkan Ve Çalışma Arkadaşları, Önleyici Hareket Ederek Çeşitli İstikametlerde İnisiyatifler Alarak; Türkiye Ve Onun Müttefiklerinin Çıkarlarından Doğabilecek Tehlikeleri Göğüsleyebilme Olanağı Elde Etti. Bir Hükümet Yetkilisi; Kıbrıs Sorununun İç Yönlerinden Bağımsız Olarak Uluslararası Konferans Düzenlenmesini Bm Barış Gücü'nün Görev Süresinin Yenilenmesi Kararına Eklemek İçin Geliştirilen İngiliz Metotlarına Atıfta Bulunarak 'uyarı Zilleri Çalındı' Dedi.
öğrendiğimize Göre Dünkü Konsey Toplantısında; Yeni Üçlü Görüşmenin Başarısızlığa Uğraması Halinde Beklemekte Olan Tehlikeler Konusunda Çeşitli Görüş Ve Kaygılar Ortaya Konuldu. Bu Yöndeki Uzak Bir Senaryo;  Bm Genel Sekreteri'nin İyi Niyet Misyonunu İade Etmesidir. Dile Getirilen Ve Hâkim Olan Karşıt Değerlendirme İse; Bm Sekreterliği Çevrelerinin, Türk Tarafın İstediği Gibi 1 Temmuz'dan Önce Çözüm Yönünde Çaba Üstlenmeye İkna Edilmesi İçin Prosedürün Korunmasıdır."
 
17 Ocak 2012 Salı 12:05
Okunma: 520
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu