Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas'ın İstifası Ve Seçimlerin Erkene Alınması Senaryosu

Hristofyas'ın İstifası Ve Seçimlerin Erkene Alınması Senaryosu

Akel Ve Hristofyas Seçimlere Kadar Dayanmak İçin Rusya'dan Kredi Umuyor, Acı Tedbirlerin Altına İmza Atmayı Bir Sonraki Hükümete Havale Etmeye Çalışıyor.

 
 
Hristofyas'ın İstifası Ve Seçimlerin Erkene Alınması Senaryosu
Lefkoşa, 29 Temmuz 12 (T.A.K.): AB destek mekanizmasına başvurduktan sonra şu anda Troyka ile AB desteği için imzalanacak memorandumu müzakere etmeye hazırlanan Rum iktidar partisi AKEL, "bir memorandum imzalayarak neo-liberal politikaları benimsemek zorunluluğundan kurtulmanın yollarını" arıyor. Bunun için düşünülen senaryolar arasında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın istifa etmesi ve erken seçimlere gidilmesi de var.


Politis, Makarios Drusiotis imzalı haberini manşetten; "Hristofyas'ın İstifası Senaryosu... Senaryo AKEL Üst Düzeyinde Üçüncü Taraflarla Sondajlarda Gayrı Resmî Olarak Konuşuluyor... Parti, Felsefesini Ortadan Kaldıracağı İçin Ağır Bir Memoranduma İmza Atmak İstemiyor... Elbette, AB Dönem Başkanlığının Ortasında Kıbrıs'ta Ortaya Çıkabilecek Bir Kaostan da Kaygılanıyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Önümüzdeki aylarda Güney Kıbrıs'ta yalnız ekonomik açıdan değil; Şubat 2013'te yapılacak başkanlık seçimlerinin erkene alınmasıyla siyasi alanda da dramatik gelişmeler olacağını vurgulayan gazete, durumun halen geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini, bu yolun da ekonominin; dolayısıyla da siyasi ortamın kökten değişmesini gündeme getireceğini kaydetti.


Ekonomi yönetiminin mecburen siyasi erkin elinden Troyka'nın eline geçtiği, Hristofyas hükümetinin önümüzdeki 6 aylık iktidar süresinde kamu maliyesinin iyileştirilmesi programının uygulayıcısı olacağı ve 'acı verici' kararlar alıp uygulaması gerekeceği kaydedilen haberde, "öteki seçenek ekonominin tamamen çökmesi, tek çıkış yolu ise hükümetin istifasıdır" ifadelerine yer verildi.


Gazete, Troyka ile görüşmelerin tamamlanmasının ardından Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in; Troyka ile eşel mobil, emekli maaşları planları, maaşlar da dâhil olmak üzere kamu yönetimi, devlet konut planları, finansal ihtiyaçlar, devlet işletmeleri, turizm, mali çerçeve, vergi, vb. konularının görüşüldüğünü doğruladığını yazdı, önümüzdeki haftalarda bu konularda yapısal değişikliklere ilişkin kararlar alınması gerekeceğine işaret etti.


SEÇİMLERE KADAR DAYANMAK İÇİN RUSYA'DAN KREDİ UMUYOR, ACI TEDBİRLERİN ALTINA İMZA ATMAYI BİR SONRAKİ HÜKÜMETE HAVALE ETMEYE ÇALIŞIYOR


Aleni açıklamalarında hükümetinin, AKEL'in söylem dayanağı olan ideolojik arka planı etkisiz hale getirecek ölçekte değişikliklere rıza göstermeyeceğine işaret eden Hristofyas'ın öfkesini gizleyemeyip, Troyka için "halkları çalan sömürgeciler" ifadesini kullandığını da hatırlatan gazete, özetle şöyle devam etti:


"Hristofyas Troyka heyetiyle görüşmesinde, bu kadar kısa zamanda, talep edilen ölçekte tedbirler alınamayacağı gerekçesiyle Troyka heyetini, kendisine zaman tanımaya ikna etmeye çalıştı. Ancak heyet, Hristofyas'ın talebi üzerine, Kıbrıs'ın AB'den ve IMF'den istediği, ekonomisinin boyutunu aşan miktardaki mali yardım paketinin şartlarını görüşmek maksadıyla burada olduğunu hatırlattı.


Ekonomik sorunların ağırlaşıp derinleşmesine karşın hükümet, görev süresinin dolmasına kadar işlemesine ve acı verici tedbirlerle ilgili kararı sonraki hükümete bırakmasına olanak tanıyacak bir Rus kredisi umuduyla zaman kazanmaya çalışıyor.


Karar alınmasındaki gecikme sorunu ağırlaştırdı ve Kıbrıs ekonomisini çökmenin eşiğine getirdi. Ancak hükümet -şahsen de Başkan Hristofyas- tedbir alınması yönündeki her çabayı engelledi, destek mekanizmasına da ancak; maliye bakanlarının, devletin temel yükümlülüklerini yerine getiremediği ve maaş ödemesi yapamayacağı uyarısından sonra başvurdu.


Memorandumun imzalanması sorumluluğunu bir sonraki hükümete havale etme hedefi, Kıbrıs, Rusya'dan 5 milyar Euro kredi alsa bile mümkün değil. Troyka hükümetin davetiyle Kıbrıs'a geldiğine göre, ekonominin ihtiyaçlarıyla ilgili kendi araştırmasını yapacak...  Bu sürecin kesilmesi siyasi açıdan da ekonomik açıdan da imkansızdır. Var olan planlamaya göre memorandumun eylül içinde veya ekim başlarında imzalanması gerekiyor.


Teorik olarak, Troyka ile cepheleşme seçeneği de var ancak bunun yapacağı yan etkiler yıkıcı olacak ve AKEL ekonominin tamamen çökmesiyle özdeşleştirilecek.  Artık ikilem şudur: Ya katı şartları olan bir memorandum veya ülkenin iflası...


AKEL'DE HRİSTOFYAS'IN İSTİFASI VE SEÇİMLERİN ERKENE ALINMASI SENARYOSU KONUŞULUYOR


Güvenilir kaynaklarımıza göre AKEL üst düzey liderliği, bir memorandum imzalayarak neo-liberal politikaları benimseme zorunluluğundan kurtulmak için çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor. AKEL açısından en iyi senaryo, iktidarda kalacağı 1 Mart 2013'e kadar ekonominin dayanması, memoranduma imza atma sorumluluğunu -büyük bir ihtimalle Nikos Anastasiadis'in üstlenmesi ve AKEL'in memorandum karşıtı muhalefet yapma meşruiyeti kazanmasıdır. Rusya'dan alınan ilk kredinin hedefi de buydu, Kıbrıs'ın uluslararası piyasalardan dışlanmasından sonra pasif kalınmasının hedefi de buydu. Maalesef AKEL ve Hristofyas'ın bu planında 6 aylık bir sapma oldu.


Çok iyi bilgili kaynaklardan öğrendiğimize göre, AKEL'de tartışılan senaryolar arasında Hristofyas'ın istifası ve erken seçime gidilmesi de var. Bir istifa yolu, sağlık gerekçesiyle sessiz sedasız ayrılmak; bir başka yolu ise Troyka'nın saldırısına tepki olarak gürültü koparmaktır.


AKEL'de, seçimleri kaybedeceklerine karar verildiğinden; üst düzeyli yetkililer arasında; 'parti neden canla başla karşı çıktığı neo-liberal düzenlemelerin sorumluluğu üstlensin ki' düşüncesi tartışılıyor. AKEL'in 6 ay daha iktidarda, neo liberal politikaları uygulaması için Anastasiadis'in ayağının altına halı sermesi değer mi? Yine, AKEL'in memorandumu imzalaması halinde, Lillikas ve EDEK memorandum karşıtı söylem geliştirdiğinden, Stavros Malas'ın seçimlerin ikinci tura geçmekte zorlanacağı da düşünülüyor.


Hükümet etmesi için kendisine bir kez fırsat verilmişken Kıbrıs sorununda da, ekonomide de başarısız olup sorumluluk almamak için kaçmak...  Sol partinin siyasi tarihine çizik atacak bu tür kararları AB dönem başkanlığının ortasında yönetmek hiç de kolay değil...


İstifa senaryosu Hristofays'ın duruşu açısından kurtuluş olabilir çünkü katı tedbirlerin altına imza atmayacak ancak AKEL'i ikilemlerden kurtarmayacak.  Troyka, Yunanistan'dan edindiği deneyimle, altına AKEL'in imza atmayacağı bir memorandumu kabul etmeyecek. AKEL'in memorandum karşıtı cephedeki yer alması ile (memorandumun) uygulamasının başarısız olması garantidir."


RUSYA KREDİ VERMEZSE AKEL "YA ERKEN SEÇİM VEYA ÇALIŞANLARIN KAZANILMIŞ HAKLARI" DİYECEK


Öte yandan Alithia "Zamanla Oyun... Ya Rus Kredisi veya Erken Seçim... Troyka ile Memorandum İmzalanması İhtimal Dışı Tutuluyor" başlıklı haberinde, Rum ekonomisinin durumunu kritik görerek AB destek mekanizmasından yardım talebinde bulunan Hristofyas'ın Troyka ile müzakere etmeyi de, memoranduma imza atmayı da istemediğini yazdı.


Bu durumun Güney Kıbrıs'ı çıkmaza sürüklediğini ve Rusya'nın, Hristofyas hükümetinin kredi talebini onaylamaması ve vereceği kredinin, başkanlık seçimlerine kadar kamuyu yönetmeye yeterli olmaması halinde maaş ödemelerinin yapılamayacak duruma getirdiğini belirten gazete Rusya'nın, beklediği can simidini atmaması halinde AKEL'in "ya erken seçim veya çalışanların kazanılmış hakları" diyeceğine vurgu yaptı.


(ŞA/GÜL)


 
29 Temmuz 2012 Pazar 10:43
Okunma: 510
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu