Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas'ın Söyleşisinin İkinci Kısmı

Hristofyas'ın Söyleşisinin İkinci Kısmı

Hristofyas: "Kıbrıs Sorunu Çözülmeden Görevimden Ayrılıyorum Bu Beni Üzüyor".

 
 
Hristofyas'ın Söyleşisinin İkinci Kısmı
Lefkoşa, 27 Aralık 12 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorunu çözülmeden görevinden ayrılacağını, bunun kendisini akla gelmeyecek şekilde üzdüğünü söyledi.


Haravgi gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile yaptığı söyleşinin bugün ikinci kısmına yer verdi.


Hristofyas, söyleşisinde Kıbrıs sorununun yanı sıra iç konulara da değindi.


KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERELER


Kıbrıs sorunu çözümlenmeden görevinden ayrılacak olması ve bu durum ile "işgalin" oldu bittilerinin kendisini endişelendirip endişelendirmediğinin sorulması üzerine Hristofyas, Kıbrıs sorunu çözümlenmeden görevinden ayrılacağını ve bu durumun akla gelmeyecek şekilde kendisini üzdüğünü söyledi.


Kıbrıs sorununun uzun süredir askıda olmasının "işgalin" oldu bittilerini sabitleştirdiğini ayrıca nihai bölünme tehlikesini de içerdiğini savunan Hristofyas, yapmaya üstlendiği taahhüde saygılı olmasına bağlı olarak vicdanının da rahat olduğunu, seçimlerin hemen ardından 8 Temmuz Anlaşması'nın, teknik komitelerin ve çalışma gruplarının kurulmasıyla, öngörülerini yerine getirdiğini, bunların tamamlanmasının ardından ise iki toplum lideri arasında müzakerelerin başladığını anımsattı.


Hristofyas soruya yanıtında ayrıca Türk tarafının ilk kez, tek egemenlik tek uluslararası kimlik ve temsiliyeti de kabul ettiğini, bunun, kendilerinin ve BM'nin o güne kadar olan tezi olduğunu da anımsattı.


II.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile daha çok ilerleme kaydetmek istediği ifade eden  Hristofyas, Yönetim, Ekonomi ve AB başlıklarında sağlanan önemli görüş birliklerinin de görmezden gelinmesinin mümkün olmadığını, maalesef, bu yavaş ancak istikrarlı sürecin, Derviş Eroğlu'nun Kıbrıs Türk lideri  seçilmesiyle kesildiğini savundu.


Hristofyas, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, sağlanan tüm özlü görüş birliklerini ret ettiğini, nihayetinde de Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını icra etmesi bahanesiyle müzakere masasını terk ettiğini iddia etti.


Hristofyas'ın, Kıbrıs sorununa ilişkin tavizlerinin ve de bunların Başkan adayları tarafından "cömert sunumlar" olarak addedilmesinin sorulması üzerine Hristofyas, Kıbrıs sorunun kendi başkanlığında başlamadığına dikkati çekerek, dönüşümlü başkanlık konusunun Klerides döneminde de kabul edildiğini, istisnasız olarak tüm Annan Planları'nda da yer aldığını, Papadopulos döneminde talep edilen değişiklikle içerisine ise dahil edilmediğini söyledi.


Hristofyas, kendilerinin, dönüşümlü Başkanın, daha önceki planların öngördüğü gibi senatolarda ayrı ayrı seçilen 2 Kıbrıslı Türk ve 4 Kıbrıslı Rum tarafından değil halkın bütünü tarafından seçilmesini sağladıklarını anımsattı.


Hristofyas, II.Cumhurbaşkanı Talat'ın güçlükle çapraz oyu kabul ettiğini ancak şimdi Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bunu ret ettiğini ifade etti.


Bunun sonucunda, Kıbrıs Rum tarafının tezlerinin ana taslağında tek alternatif çözümün "daimi Kıbrıslı Türk başkan vekili" olduğunu da kaydettiklerini belirten Hristofyas "eğer biz  Talat ile sağlanan görüş birliğini terk edersek, sonuç, Eroğlu'nun istifini bozmadan ayrı seçimle dönüşümlü başkanlığı istemesi olacak" ifadesini kullandı.


Hristofyas, TC kökenli vatandaşlar konusunda ise Kıbrıs Rum tarafının, resmi belgeyle,  Mart 2004'ten beridir 55 bini aşkın "yerleşiği" kabul ettiğini anımsattı.


Mülkiyet konusunda ise Hristofyas göçmenlerin çoğunun Kıbrıs Rum idaresi altına  dönmesi ve göçmenlerin evleri ile mülklerini geri alması gerektiğini söyledi. Hristofyas geriye kalan göçmenlerin ise iade, tazminat veya takası seçeceğini belirtti.


Türk vatandaşlarına yönelik dört özgürlük konusuna da değinen Hristofyas buna sınırlama koyduğunu anımsattı.


Hristofyas bir başka soru üzerine, hiçbir ve de herhangi bir Rum Yönetimi Başkanı'nın, Kıbrıs sorununa çözüm aranmasında, BM himayesinde, iki toplumlu, iki kesimli federasyon zemininden başka farklı bir şey talep etmediğini bunun da tesadüfi olmadığını belirtti.


Hristofyas sözlerinin devamında bu siyasetin olası bir şekilde terk edilmesinin matematiksel gerçeklikle nihai taksime neden olacağını söyledi.


Hristofyas, bunca yıldır çözüme varılamamasının nedeninin, "işgalden" sonra tüm bu yıllarda izlenilen çıkmaz siyasetinin değil işin özünde iki kesimli, iki toplumlu federasyonu ret eden ve de bölücü çözüm arzulayan Türkiye ile Kıbrıs Türk liderliğinin uzlaşmazlığı olduğunu savundu.


BAŞKAN ADAYLARI


Bir başka soru üzerine Rum Başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasaidis'in genişletilmiş müzakereler, gevşek federasyon gibi önerilerine de değinen Hristofyas Anasatasiadis'in tezlerinde açıkça çelişkilerin bulunduğunu ve bunların da, Kıbrıs sorununun görüşülmesinin değerini düşürdüğünü belirtti.    


AKEL'in Başkan adayı Stavros Malas için ise Hristofyas, Malas'ın, diğer adayların aksine, Kıbrıslı Türklere de seslenmesinin, kendi tezlerinin kalitesinin temel unsurlarından birini teşkil ettiğini söyledi.


Hristofyas açıklamasının devamında "Kıbrıslı Türklere seslenmeyen ve de Kıbrıslı Türklerin güvenini kazanmaya çalışmayan bir kimse, Türk uzlaşmazlığının aşılmasına ilişkin çabada bunun sahip olduğu önemi anlamamış demektir" ifadesini de kullandı. 


"TAKSİM"


Hristofyas bir başka soru üzerine, "Taksimin, felaket bir çözüm olacağını, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin işgal altındaki topraklarının, Türkiye'ye verilmesini teşkil edeceğini, tüm göçmenleri evlerine ve mülklerine geri dönmesi hakkından mahrum edeceğini, işgal altındaki toprakların yerleşiklerle dolacağını, sonuçta, bölücü çizginin Türkiye ile sınıra dönüşeceğini" savundu.


Hristofyas, açıklamasının devamında "nihayetinde, işgalin sabitleşmesinin ve de fakto bölünmenin, Kuzey'de bir Türk devletine, Güney'de ise karma bir devlete yol açmasının da olası olduğunu" ileri sürdü.


HRİSTOFYAS'IN SÖYLEŞİSİ YORUMLANMADI


Politis gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, geçtiğimiz Salı günü "Haravgi" gazetesinde yer alan söyleşisinin birinci kısmının siyasi partiler tarafından düne kadar yorumlanmadığına dikkati çekti.


Gazete tek yorumun sadece Rum Çevreciler Hareketi tarafından yapıldığını belirterek Çevrecilerin, Hristofyas'ı, ortaya koyduğu düşüncelerle noel yortusu ruhunu havaya uçurmakla suçladıklarını yazdı.


(FK/ŞEB)


 
27 Aralık 2012 Perşembe 12:19
Okunma: 685
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu