Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hristofyas'tan "iki Cepheli Saldırı"

Hristofyas'tan "iki Cepheli Saldırı"

Lefkoşa, 23 Temmuz 12 (T.a.k): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Başkanlık Seçimlerine Yönelik Mesajlarla "iki Cepheli Saldırıda" Bulunduğu  Belirtildi. .

 
 
Hristofyas'tan
Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Hristofyas'ın bir anma töreninde yapmış olduğu  söz konusu açıklamalarına geniş bir biçimde yer verdiler.


Habere göre Hristofyas, iki toplumlu, iki bölgeli federal çözüme karşıt görüşlerin, boş içerikli olmadığını, bunun, daha iyi şartlarda çözüm olarak "taksimin" kabulünü içerdiğini ifade etti.


Hristofyas bu görüşleri ifade edenlerin, halka, gerçekten düşündüklerini söyleme konusunda siyasi cesarete sahip olmadıklarını belirtti.


Bu kişilerin, Kıbrıs sorunundaki görüşlerinde, görünüşte cesur yaklaşımların hakim olduğunu  ancak Kıbrıs sorununa ilişkin siyasi tezlerinin, kendi kendini çürüten ve olaylar ile arzularına göre  değişen türde olduğunu ifade eden Hristofyas bunların retoriklerinin, reddiyecilik ve halis teslimiyetçilik arasında tüm siyasi yelpazede hareket ettiğini de ifade etti.


Hristofyas ayrıca bu görüşlerin, "örneğin müzakerelerin genişletilmesine ilişkin öneri gibi, çoğu zaman Türkiye'den de daha ileri görüşleri içerdiğini" söyledi.  


Bu görüşleri ortaya koyanların, sadece Annan Planı'nı sunmadıklarını, Güney Kıbrıs'ı şikayet ederek, halkın kararının ardından kendi düşüncelerini empoze etmeye çalıştıklarını ifade eden Hristofyas, "taksimin" daimileşmesinin, şovenizmin ve milliyetçiliğin zaferini teşkil edeceğini de söyledi.


Hristofyas, "Kıbrıs"ın, bugün hâlâ daha siyasetçilerin görünüşteki vatansever söylemleri ve kilise çevrelerinin söylemleri içerisinde ifade edilen "milliyetçilik belasına" muzdarip olduğunu ifade etti.


Milliyetçilik ve şovenizmi benimseyen kişilerin, ülkeyi şiddet, kan, delilik yoluna sürüklediğini ve nihayetinde felaketi getirdiğini söyleyen Hristofyas, halkın;  EOKA B ve TMT'nin çizgileri içerisinde, etnik nefret, hoşgörüsüzlük ve bölünmeyi teşvik eden aşırı sağcıların, şovenlerin ve faşist unsurların faaliyetlerini çok iyi bildiği gibi,  şovenizmi ve milliyetçiliği kullananları ve kullanmakta olanları ve bunları; kimin yetiştirdiğini bildiğini de ifade etti.


TİTOS HRİSTOFİDİS


Simerini gazetesine göre Rum Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis de, bir anma etkinliğinde yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa değindi.


Hristofidis, BM aracılığıyla takip edilen sürecin terk edilmesine veya Kıbrıs sorunun sıfır zeminden yeniden müzakere edilmesine ilişkin önerilerin tehlikeli olduğunu ve Rum tarafı için yeni olumsuz olgular yaratacağını söyledi.


Hristofidis, bu önerilerin, yeni oldu bittiler için diğer tarafa güçlü bir mazeret sunacağını da savundu.


ALETRARİS


Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sofoklis Aletraris ise bir anma töreninde yaptığı açıklamada BM himayesi altındaki müzakereler aracılığıyla karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün bulunmasının yüksek önceliği teşkil ettiğini ifade etti.


Aletraris, Türkiye'nin şu ana kadar devam eden "uzlaşmazlığına" karşın Kıbrıs Rum tarafının ilkelere hizmet etmeye ve Kıbrıs halkının bütününe hizmet eden önerileri müzakere masasında sunmaya devam edeceğini söyledi.


Aletraris, çözümün, uluslararası hukuk, BM'nin ilgili kararları ve de AB'nin üzerinde kurulu olduğu ilke ve değerleri temelinde olması gerektiğini de yineledi.


OMİRU


Rum Meclis Başkanı ve KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru, partisinin bir etkinliğinde yaptığı açıklamada Türk "yayılımcılığının" ivedi bir şekilde göğüslenmesi gerektiğini savundu.


Omiru, Türkiye'nin, uluslararası ve Avrupa toplumu önünde şikayet edilmesiyle, somut hareketler ve inisiyatifler temelinde yeni bir milli stratejinin şekillendirilmesi ve hayata geçirilmesinden bahsetti.


Omiru, bu inisiyatiflerin, dönüşümlü başkanlık, ağırlıklı oy, 50 bin TC kökenli vatandaşın kalması gibi kabul edilemez ödünlerin de geri çekilmesi gerektiğini vurguladı.


Omiru açıklamasının devamında bilindik tezlerini yineledi.


STEFANU


Alithia gazetesine göre Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ise katıldığı bir anma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununda "uzlaşmaz, olumsuz ve sürekli erteleyici" bir siyaset izlediğini savundu.


Türkiye'nin tüm bu tutumuyla Kıbrıs sorununa çözüm sağlanamadığını ileri süren Stefanu, Türkiye'nin bu tutumuyla "işgalin" oldu bittilerini sağlamlaştırmak ve kalıcılaştırmak istediğini de iddia etti.


Stefanu, Türkiye'nin, Kıbrıs Türk toplumunun demografik yapısını değiştiren toplu kolonizasyon yaparak bu hedefin gerçekleştirilmesi için tüm önkoşulları yaratmaya çalıştığını savundu. 


Stefanu ayrıca "işgal kuvvetinin, Kıbrıs Rum mallarını yağmaladığını, kiliseleri, anıtları ve mezarları tahrip ettiğini" ileri sürdü.


Stefanu, engeller ve sorunlardan bağımsız olarak çözüm sağlanması yönündeki mücadelelerini de sürdüreceklerini ifade etti.


BAŞPİSKOPOS II.HRİSOSTOMOS


Haravgi gazetesine göre Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, "Yaluşa"(Yeni Erenköy) kayıpları anısına yaptırılan heykelin açılışında yaptığı konuşmada "Kıbrıs" halkının, Kıbrıs'ın bütününü Türkleştirmek olan Türk hedefinin önlenmesi için 38 yıl değil de bin 38 yıl da geçse,  mücadele edeceğini söyledi. 


KKTC'nin tanınması konusundan da bahseden II.Hrisostomos, "Herkes sahte devleti tanısa ve biz de tanımasak bile sahte devlet kalacak" ifadesini kullandı.


II.Hrisostomos, Avrupalılar, Amerikalılar ve de BM'nin, "sahte" devletin, devlet yapısı almasını kabul etmeyeceklerini, anlaması gerektiğini söyledi.


(FK/ ŞEB)


 
23 Temmuz 2012 Pazartesi 11:13
Okunma: 396
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu