Ana Sayfa » Kıbrıs » Hüdaoğlu; "çağdaş Belediyecilik Sözü Veriyoruz"

Hüdaoğlu; "çağdaş Belediyecilik Sözü Veriyoruz"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halinde Lefkoşa'ya "çağdaş belediyecilik anlayışı" getirmeye söz verdiklerini söyledi.

 
 
Hüdaoğlu;
ÇAKICI: "SEÇİMİN GALİBİ HÜDAOĞLU OLACAK"


AKINCI: "LEFKOŞA'DAKİ MADDİ VE MANEVİ KİRLİLİK ANCAK HÜDAOĞLU ELİYLE TEMİZLENİR"


Lefkoşa, 5 Nisan 13 (T.A.K): Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halinde Lefkoşa'ya "çağdaş belediyecilik anlayışı" getirmeye söz verdiklerini söyledi.


TDP'nin, dün gece düzenlediği, Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik mitinginde konuşan Hüdaoğlu, Lefkoşa halkından oy verirken "aklıyla ve vicdanıyla" karar vermesini istedi.


Mitingde konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı düzeni değiştirmek için yola çıktıklarını, buna da Lefkoşa'dan başlayacaklarını belirtti.


Çakıcı, seçimlerinde Suphi Hüdaoğlu ve ekibinin kazanacağına emin olduğunu kaydetti.


"LTB'nin ilk seçilmiş Başkanı" Mustafa Akıncı da 20'inci yüzyılda verdiği hizmetlerin, 21'inci yüzyılda aranır olduğunu öne sürerek, "Benden çok daha fazlasını, benden çok daha iyisini, bu halka, bu başkente verebilecek biri vardır, o da Dr. Suphi Hüdaoğlu'dur" dedi.


Lefkoşa'da maddi ve manevi çok ciddi bir kirlilik olduğunu iddia eden Akıncı, "Bu kirlilik ancak Suphi Hüdaoğlu eliyle temizlenebilir" diye konuştu.


Partiden yapılan yazılı açıklamaya göre TDP dün, Lefkoşa İnönü Meydanı'nda 'Lefkoşa İçin En İyisi' adı altında miting düzenledi.


Beyaz güvercinlerin uçurulmasının ardından TDP Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto'nun açılış konuşmasıyla başlayan miting, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Milletvekili Hüseyin Angolemli, Mustafa Akıncı, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu'nun konuşmalarıyla devam etti.


SOS Müzik Grubu'nun konser verdiği miting, bazı televizyon kanallarında canlı yayınlandı.


Gecenin sonunda TDP'nin LTB meclis üyesi adayları kürsüye çıkarak halkı selamladı.


HÜDAOĞLU


Açıklamaya göre eşi ve büyük oğlu ile birlikte, "Başkan Hüdaoğlu" sloganı ve alkışlar eşliğinde sahneye gelen Suphi Hüdaoğlu, "mikropsuz su, sağlıklı gıda ve temiz başkent" sözü verdi. Lefkoşa'nın "kötü yönetimler neticesinde komaya sokulduğunu" iddia eden Hüdaoğlu, şehrin Kıbrıslı Türkleri'nin alınyazısının değiştiği yer olduğunu anımsatarak "Bundan sonra da değişeceği yer olacaktır" dedi. Hangi partiden olursa olsun kimseye öteki gözüyle bakmayacaklarını, her görüşe saygı göstereceklerini belirten Hüdaoğlu, "Piramidin temeli ne kadar geniş ve sağlam olursa zirvesi de o kadar yüksek olur. Her görüşe saygılıyız, yeter ki mafya ile kol kola olmasın. Herkese eşit mesafede olacağız yeter ki karanlık işlere bulaşmasın" diye konuştu.


"AKİL İNSANLAR MECLİSİ OLUŞTURACAĞIZ"


Hüdaoğlu, adil ve şeffaf olacaklarını, belediye meclis toplantılarının halka açık ve canlı olarak yayınlayacaklarını belirterek,  "Akil İnsanlar Meclisi" oluşturacaklarını, sorunlara ortak çözümler üreteceklerini kaydetti.


Gıda ve su güvenliği ile halk sağlığı uygulamalarının ve birinci basamak sağlık ocaklarının temel projeleri arasında olduğunu belirten Hüdaoğlu, "Menşei ne olursa olsun,  herkes eşit hizmet alacak" diye konuştu.


İnönü Meydanı'nda surların Venedik döneminde Ortodoks Rumlara zorla inşa ettirildiğini anımsatan Hüdaoğlu, "Ancak bunu yaparlarken bile haftada üç gün angarya çalıştırıldılar. LTB çalışanları ise aylarca angarya çalıştırıldılar. Sizin çalışanları sömürmeye ne hakkınız var" ifadelerini kullandı.


"Göreve geldiğimiz andan itibaren, gerçekten çalışan ve üreten çalışanların maaşlarını gününde ödeyeceğiz, yatırımlarını yapacağız. Bunun sözünü veriyoruz. Çalışanlar da Lefkoşa için, halk için üretecekler, çalışmak istemeyen, üretmek istemeyene de asla taviz vermeyeceğiz" diyen Hüdaoğlu, Lefkoşa'yı çağdaş dünya başkentleri arasına sokacaklarını belirtti. Mustafa Akıncı'nın kendisi ve ekibine destek vermesinin omuzlarındaki yükü ve sorumluluğu artırdığını söyleyen Hüdaoğlu, "Bu zor, ama imkânsız olmayan görevi başaracağımızın sözünü veriyoruz. Ne Akıncı'yı, ne de Kıbrıs Türk halkını mahcup etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.


Diğer partilerin seçim döneminde "olağanüstü" harcama yaptığını iddia eden Hüdaoğlu, seçim için harcanan paranın kaynağının açıklanmasını talep ederek halkın konuyla ilgili hesap sormasını istedi.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, düzeni değiştirmek için yola çıktıklarını söyleyerek buna Lefkoşa'dan başlayacaklarını belirtti.


Belediye seçimlerinde Suphi Hüdaoğlu ve ekibinin seçileceğine emin olduğunu ifade eden Çakıcı, "İnsanlarımız hayatlarını böyle çarpık ve kokuşmuş bir düzen, böyle çökertilmiş bir Lefkoşa yaratılması için feda etmediler" ifadelerini kullandı. 


"Haksızlık, adaletsizlik, partizanlık yapıldığını" iddia eden Çakıcı, "30 bin işsiz varken, sırf kurultay delegesi oldukları için 400 kişinin devlette istihdam edildiğini" öne sürdü.


TDP iktidarının geldiği her yerde "adalet ve eşitliğin yaşam bulacağını" iddia eden Çakıcı, bunun en yakın zamandaki örneğinin Hüdaoğlu'nun seçilmesiyle LTB'de görüleceğini söyledi.


"SALGIN HASTALIK TEHLİKESİ VAR"


Lefkoşa'da salgın hastalık tehlikesi oluştuğunu iddia eden Çakıcı, belediye çalışanlarının ödenmediğini, halkın hak ettiği hizmeti alamadığını söyleyerek yaşananlarla ilgili Ulusal Birlik Partisi ile Demokrat Parti'yi suçladı.


Çakıcı, "Kendilerinden seçilen insanlar bu kötülükleri yaparken, Sayın Arabacıoğlu nerdeydi? Sayın Sertoğlu da, Cemal Bulutoğluları'nın bıraktığı yerden devam edecekmiş, öyleyse vay halimize" diye konuştu.


AKINCI


"LTB'nin ilk seçilmiş Başkanı" Mustafa Akıncı, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin 14 yıl başkanlığını yapmış biri olarak şehrin bugün "içinde düşürüldüğü durum" karşısında sessiz kalamayacağını söyledi.


Hüdaoğlu'nun vaat ettiklerine bakarak gönül rahatlığıyla yanında durduğunu belirten Akıncı; "Sayın Hüdaoğlu bize çeşmelerden akan suyun mikropsuz olmasını, güvenle yiyebileceğimiz gıdaları, zamanında ödenen çalışanlarla birlikte tertemiz bir başkenti vaat ediyor. Hüdaoğlu'nun vaat ettikleri az şey değildir, sağlıktır, çocuklarımızın sağlığıdır" diye konuştu.  Belediye başkanlığı gibi görevlerin fedakârlık istediğini, bu fedakârlığın da Suphi Hüdaoğlu'nda bulunduğunu belirten Akıncı, Endonezya'daki Tsunami felaketinde ülkeye giden yardım ekibinde Hüdaoğlu'nun da bulunduğunu anımsattı.


Akıncı; "Hüdaoğlu, eğer Endonezya'daki muhtaç insanlara yardıma gitmek bir insanlık görevi idiyse, Lefkoşa'nın yardımına koşmak da ayı şekilde bir görevdir dedi ve yola koyuldu" diye konuştu.


Akıncı, Hüdaoğlu'nun katılımcı demokrasi fikri, Akil İnsanlar Meclisi oluşturma düşüncesi ve toplantıları canlı yayınlama projelerine dikkat çeken Akıncı, tüm bunların doğrudan demokrasinin göstergesi olduğunu söyledi.


Başkan adayları belli olmadan önce LTB özelinde yapılan ankette isminin ilk sırada çıktığını söyleyen Akıncı, "Benim 20'inci yüzyılda verdiğim hizmetler, 21'inci yüzyılda aranmamalıydı, aratılmamalıydı. Ancak büyük bir güvenle şunu söylüyorum. 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinde benden çok daha fazlasını, benden çok daha iyisini bu halka bu başkente verebilecek birisi vardır, o da Suphi Hüdaoğlu'dur" dedi.


Lefkoşa'da maddi ve manevi ciddi bir kirlilik olduğunu ileri süren Akıncı, "Bu kirlilik ancak Suphi Hüdaoğlu eliyle temizlenebilir" dedi.


ANGOLEMLİ


TDP milletvekili Hüseyin Angolemli mitingde yaptığı konuşmada, 7 Nisan'ın bir hesaplaşma günü olacağını söyledi.


"Eğer LTB'yi batırmışlarsa, paraların nerelere harcandığının hesabını veremiyorlarsa ve hizmette geri kalmışlarsa, belediye başkanı hesabını mahkemelere verir, ancak partiden hesabı halk sorar" diye konuşan Angolemli, "LTB'yi bu hale getiren partiler hangi yüzle tekrar halkın karşısına çıkıyor" diye sordu.


Ziya Rızkı ile "LTB'nin ilk seçilmiş başkanı" Akıncı'nın belediyecilikte birer marka olduğunu söyleyen Angolemli, "Lefkoşalı TDP'nin belediyecilik anlayışını çok iyi bilmektedir. Bu nedenle Hüdaoğlu ve ekibine onay verecektir" şeklinde konuştu.


ÖZYİĞİT


TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de son dönemde LTB'yi yöneten kişilerin LTB'yi batağa sürüklediklerini iddia ederek, "TDP 37 yıllık geçmişi ile bugüne kadar sessiz kalmadığı gibi, yine sessiz kalamazdı ve kökten bir temizlik kampanyası başlattı, bunun ilk adımını da Lefkoşa'da atacağız" diye konuştu.


(DOĞ/HÖ)


 
5 Nisan 2013 Cuma 12:43
Okunma: 929
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu