Ana Sayfa » Kıbrıs » HÜDAOĞLU: "MÜZAKERELERDE GİZLİ SAKLI YOK"

HÜDAOĞLU: "MÜZAKERELERDE GİZLİ SAKLI YOK"

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Yrd. Doç. Dr. Gürdal Hüdaoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde gizli saklı olmadığını ve görüşme tutanaklarının 4-5 gün içinde Cumhuriyet Meclisi ve ilgili kurumlara Türkçe olarak gönderildiğini belirtti.

 
 
HÜDAOĞLU:

 

 (T.A.K.): 

Hüdaoğlu, özellikle bazı milletvekillerinin Meclis'teki konuşmalarında yaptıkları "müzakere süreciyle ilgili bilgilendirilmiyoruz? yönündeki açıklamalarına değinerek, "Müzakerelerle ilgili her şeyin kelime kelime ve üstelik de Türkçe resmi tutanaklarla, konuşma yaptıkları kürsünün arka odasında bulunduğunu hatırlatmak isterim? ifadesini kullandı.

Gürdal Hüdaoğlu, konuyla ilgili açıklamasında, liderlerin baş başa görüşmeleri de dahil olmak üzere, müzakere sürecindeki her kelimenin, her cümlenin, tarihe not düşülen öneme sahip olduğunu ve titizlikle tutanaklara kaydedildiğini belirtti.

"MECLİS'TEKİ PARTİ TEMSİLCİLERİNE SÜREKLİ BİLGİ VERİLİYOR?

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, müzakere sıklığına göre, haftada 1 veya 15 günde bir cuma günleri, Meclis'teki siyasi partilerin belirlediği temsilcileriyle müzakereci Özdil Nami'nin Cumhurbaşkanlığı'nda düzenli olarak bir araya geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki, haftalık rutin toplantılarda siyasi parti temsilcilerinin sadece dinleyici olarak yer almadığını, sürece ilişkin değerlendirme ve önerilerini de müzakere heyetine birinci ağızdan aktardığını belirten Hüdaoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Bu toplantılarda, o haftanın müzakere gündemi paylaşılırken, siyasi partilerin değerlendirme ve önerileri de alınıyor. Dolayısıyla tek taraflı bir bilgilendirme süreci değil, katılımcı ve bir sonraki hafta açısından dikkate alınacak yeni fikirler de tartışılıyor.?

"KÜRSÜNÜN ARKASINDAKİ ODADA RESMİ TUTANAKLAR BULUNUYOR?

Özellikle bazı milletvekillerinin "müzakere süreciyle ilgili bilgilendirilmiyoruz? diye ısrarla yaptığı açıklamalara da dikkat çeken Müsteşar Hüdaoğlu, "Bu iddiaları Meclis kürsüsünde ifade eden sayın milletvekillerine arka odada müzakere süreciyle ilgili her şeyin kelime kelime ve üstelik Türkçe resmi tutanaklarla bulunduğunu hatırlatmak isterim? ifadelerini kullandı.

"VİZYONUMUZ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE UYUŞUYOR?

Hüdaoğlu, sivil toplum örgütlerini bilgilendirmeye yönelik geçtiğimiz günlerde, ülke tarihinin en geniş katılımlı ?Sivil Toplumla İşbirliği ve Diyalog Toplantısı'nın da yapıldığını hatırlatarak, bu toplantının geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirildiğini ve yaygınlaştırılarak düzenli olarak devam edeceğini de belirtti.

Kamuoyundaki tüm görüşlerin Cumhurbaşkanlığı tarafından itibar gören fikirler olduğunu ifade eden Hüdaoğlu şunları kaydetti:

"Her kesim kendi bakış açısını ortaya koyuyor. Bu bir zenginliktir. Sayın Cumhurbaşkanı halktan aldığı iradeyi esas alarak, konsensüse dayalı bir siyaset izliyor. Sivil toplum örgütleri, siyasi iradenin politikalarını etkilemek amacıyla sivil alanda faaliyet göstererek, siyasal alana müdahil oluyorlar.?

Annan Planı dönemindeki yüksek tansiyonun olmamasına değinen Hüdaoğlu, sivil toplum örgütlerinin ağırlıklı olarak müzakere sürecinin kendi vizyonlarıyla örtüştüğünü net bir şekilde ifade ettiklerini vurguladı.

"TOPLUM ORTAK PAYDADA BULUŞTU, BU DA ÇÖZÜMDÜR?

Annan Planı dönemindeki toplumsal bölünme ve rekabetin çok derin olduğunu belirten Hüdaoğlu, "Evet-hayır kamplaşması vardı. Şimdi, toplum ?Kıbrıs sorununu çözmemiz lazım' noktasında ortak bir paydada buluşmuştur. Çözümün parametreleri konusunda da güçlü bir ortak payda mevcuttur. Sayın Akıncı'yı Cumhurbaşkanı yapan da bu toplumsal konsensüstür. Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs sorunundaki yaklaşımı aşırı uçlarda değil, merkezde toplanmıştır. Bu yaklaşımı temsil eden bir liderlik vardır? ifadelerini kullandı.

"SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDE ORTAK ÇÖZÜM PERSPEKTİFİ MEVCUT?

Yeni dönemde, iki toplumun sivil toplum örgütleri arasında da ortak çözüm perspektifinde bir ilerlemenin ortada olduğuna dikkat çeken Hüdaoğlu, ticaret odaları, müteahhit birlikleri ve sendikaların ortak ziyaretlerle taleplerini hem Cumhurbaşkanı Akıncı'ya, hem de Kıbrıs Rum lideri Anastasiadis'e iletmekte olduklarının altını çizdi.

"ESKİ JARGON VE MUHALEFETİN KARŞILIĞI YOK?

"Sivil toplumda yapıcı ve katılımcı bir anlayış hakim? diyen Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hüdaoğlu, sivil toplumdaki hareketliliğin bir anlaşma metninin ortaya çıkmasıyla hızlanacağını kaydetti.

Eski jargon ve yargılarla konuşan bir muhalefetin de olduğunu ifade eden Hüdaoğlu, toplumsal gündem ve gerçeklikten kopuk, eski klişeler ve ön yargılarla yapılan muhalefetin günümüz Kıbrıs'ında yaygın bir karşılığının olmadığının da görüldüğünü belirtti.

Siyasi parti liderleriyle, Cumhurbaşkanlığı'ndaki bilgilendirme toplantı sonrasında UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ün basına yaptığı açıklamada, "Müzakerelerle ilgili endişelenecek bir durum yok? açıklamasını hatırlatan Hüdaoğlu, "Meseleye herkes, yapıcı ve çözüm odaklı bakıyor? dedi.

 

 
12 Kasım 2015 Perşembe 13:43
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu