Ana Sayfa » Kıbrıs » Hüdaoğlu: "Son Dönemlerde Toplumun, İçinde Bulunduğu Sıkıntılar Nedeniyle Sağlıklı Bir Psikolojide Olması Beklenemez"

Hüdaoğlu: "Son Dönemlerde Toplumun, İçinde Bulunduğu Sıkıntılar Nedeniyle Sağlıklı Bir Psikolojide Olması Beklenemez"

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, "Son Dönemlerde Toplumun, İçinde Bulunduğu Sıkıntılar Nedeniyle Sağlıklı Bir Psikolojide Olmasının Beklenemeyeceğini" Kaydetti.

 
 
Hüdaoğlu:
Toplumun Huzurlu Olabilmesi İçin, Gelir Dağılımının Adil Olması, Hakkaniyet Ölçülerinin Uygulandığının Gözlemlenmesi Gerektiğini İfade Eden Hüdaoğlu, Demokrasi İçin Tüm Bunların Çok Önemli Olduğunu Kaydetti.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Bugün Düzenledikleri Basın Toplantısında, Sağlıkta Ve

Toplumun Yaşadığı "Sıkıntılar" Konusunda Değerlendirmede Bulundular.
birlik Merkezinde Saat 09.00'da Yer Alan Toplantıya, Birlik Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Şengül Yücel, Dr. Ahmet Özant, Dr. Şerife Özhuy İle Dt. Ertuğ Çulluoğlu Katıldı.

Hüdaoğlu
toplantıda İlk Sözü Alan Birlik Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, "Son Zamanlarda Orta Ve Dar Gelirli İnsanların Tüm Mal Varlıklarının Belirli Şirket Ve Bankalarca Hortumlandığının Büyük Bir Kaygıyla İzlendiğini" İfade Ederek, "Son Dönemlerde Toplumun, İçinde Bulunduğu Sıkıntılar Nedeniyle Sağlıklı Bir Psikolojide Olmasının Beklenemeyeceğini" Kaydetti.

hüdaoğlu, Son Dönemde Artış Gösteren Trafik Kazalarının Da Nedeninin, Toplumun Yaşadığı Stresin Bir Yansıması Olduğunu Savundu.

hüdaoğlu, 9 Aralık 1956 Yılında Kurulan Birliklerinin, Bu Yıl 55. Yaşını Kutladığını Söyledi.
her Yıl Kuruluş Yıldönümünde Yıllık Değerlendirme Toplantısı Yaptıklarına İşaret Eden Hüdaoğlu, Hükümetin Sağlıkta Yatırımdan Kaçtığını Savunarak, Hükümeti Sağlık İçin Bütçeden Yeterli Pay Ayırmamakla Suçladı.
hüdaoğlu, "Hükümetin Gerek Sağlıkta Gerek Diğer Uygulamalarında Adil Olmayan Tutumlarının Toplumun Gelecek Kaygısını Artırarak, Moral Ve Motivasyonunu Olumsuz Etkilediğini" Savundu.

yapılan Son Uygulamalarla Çalışma İzinlerinden Sağlanan Çok Büyük Bir Gelirin Sağlık Bakanlığı Fonu'na Düştüğüne, Aynı Şekilde Öğrencilerden Alınan Paraların Da Bu Fona Yattığına İşaret Eden Hüdaoğlu, Bu Fondaki Paranın Planlı, Programlı Fizibilite Çalışmaları Yapılarak Harcanması Halinde, Hastanelerde Gerekli Aletlerin Sıkıntısının Yaşanmayacağı Görüşünü Dile Getirdi.

"Hükümet Hekimlerin Çok Çalışıp Az Kazanmasına Göz Yumuyor"
herkesin Sağlık Güvencesinde Olduğu, İster Özelde, İster Devlette Çalışsın Tüm Hekimlerden Ve Sağlık Merkezlerinden İstediğini Seçmesi Gereken Bireylerin, Doğru Sistem Oluşturulamadığı İçin Bu Haklarından Mahrum Bırakıldıklarını Savunan Hüdaoğlu, "Devlette Çalışan Hekim Arkadaşların Yeterli Maaşını Ödemeyen Hükümet, Mesai Dışında Özel Hastane Ve Kliniklerinde Hak Ettikleri Ücreti Alsınlar Mantığıyla Hekimlerin Çok Çalışıp Az Kazanmasına Göz Yumuyor. Ek Mesaileri De Zamanında Ödenmiyor" Dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin Binasının Çok Yıprandığına, Otelcilik Hizmeti Bakımından Topluma Ve Çalışanlara Mutsuzluk Kaynağı Olduğuna Değinen Dr. Suphi Hüdaoğlu, Yeni Bir Hastane Binasına Ve Şimdiki Hastanenin De Bazı Bölümleri Kullanılacaksa Tadilatına İhtiyaç Olduğunu Söyledi.
hüdaoğlu Şöyle Devam Etti:

"Hastane Yerinin Seçimi Konusunda Kema Vakfı'nın Görüşlerine Biz De Katılıyoruz. Şu Andaki Sinir Ruh Hastanesi'nin Yıkılarak Oradaki Hastaları Ana Binadan Uzaklaştırmak Ve Yerine Başka Bir Servis Açmak Doğru Bir Yaklaşım Değildir. Örneğin Brt Binasının Kuzeyinde Yeşil Alanın Artırılabileceği Bir Yerde Kema Vakfı'nın Belirttiği Bölgede Yeni Hastane Binası Oluşturulabilir. Burada Devlete Ait 200 Dönümlük Arazi Olduğu Belirtilmektedir."

"Sevklerle Daha Büyük Harcamalar Yapılıyor"
devletin Sintigrafi Ve Radyoterapi Gibi Konularda Kendi Eksiklerini Tamamlamadığı İçin Yaptığı Sevklerle Daha Büyük Harcamalar Yaptığını Vurgulayan Hüdaoğlu, "Türkiye'den Bir Özel Hastanenin Kullanmak İstemediği Eski Sintigrafi Cihazı Hibe Diye Hastanemize Kuruldu, Ancak Eksiklerini Gidermek Ve Çalışır Duruma Getirmek İçin Harcanan Para İle Nerdeyse Yeni Bir Sintigrafi Cihazı Alınırdı. Üstüne Üstlük Cihaz Hala Daha Çalışır Durumda Değildir" Dedi.

sağlık Bakanlığı'nın Yapısının Güncel İhtiyaçlara Cevap Verecek Şeklide Yeniden Düzenlenmesi Gerektiğini Vurgulayan Hüdaoğlu, Koruyucu Sağlık Düzenlemeleri Ve Toplum Sağlığı Programlarının Etkinleştirilmesi, Kanserle Savaş Biriminin Oluşturulması Gerektiğini Söyledi.

hükümeti, Hem Özel Hastanelere Hem De Hekim Ve Diğer Çalışanlara Eşit Davranmamakla Suçlayan Hüdaoğlu, "Örneğin Özel Hastanelere Sevkleri, Sadece Üniversite Hastanesi Olarak Kısıtlamış. Buna Gerekçe Olarak Da Bazı Hekimlerin Hem Özel Hastanede Hem De Devlet Hastanesinde Çalıştığını Göstermiştir.

Ardından Yakın Doğu Üniversitesi'ne Devlet Hastanelerindeki Hekimlerin Mesai Sonrasında Gidebileceğine Dair Protokol İmzalanmış Ve Bakanlığın Bu İlkesini Bakanlık Kendisi Çiğnemiştir. Şimdiki Uygulamada, Devlet Hastanesinde Çalışan Bir Hekim, Kendi Hastasını Yakın Doğu'ya Sevk Edip Müdahalesini Yapabilmektedir. Ancak Diğer Özel Hastane Ve Merkezlere Bu Olanak Tanınmamıştır" Dedi.

ydü Hastanesi'nin Elektrik Faturasının Üçte Birinin Sağlık Bakanlığı Bütçesinden Devlet Tarafından Ödendiğini Savunan Dr. Suphi Hüdaoğlu, Bu Uygulamayı Eleştirdi. Hüdaoğlu, Bir Diğer "Adaletsizliğin" De Yabancı Uyrukluların Çalışma İzni Çıkarılırken İstenen Testlerle İlgili Olduğunu Söyledi.
"Bankalar Yasa Taslağı, Banka Yanlısı Ve Toplum Karşıtı"

hüdaoğlu, Ülkede Yargının Önemli Bir Yük Altında Olduğu, Son Zamanlarda Özellikle Faiz Yasası Uygulamalarıyla Toplumun Bankalarda Tefeciden Daha Kötü Uygulamalarına Maruz Kaldıkları Görüşünü Dile Getirerek, Hükümetin Çözüm Olarak Oluşturduğu Taslağın, Çok Daha Banka Yanlısı Ve Toplum Karşıtı Olduğunu İleri Sürdü.

"Yüz Bin Bireyin Bu Haksız Uygulamalardan Mağdur Olduğunu, Orta Gelirli Ve Dar Gelirli İnsanların Tüm Mal Varlıklarıyla Bankalara Teslim Edildiğini" Söyleyen Hüdaoğlu, "Böylesi Bir Adaletsizlik Toplumda Öfke Birikimine Ve Devletin Tüm Kurumları İle Özellikle Bankalara Ve Yargıya Güvensizliği Artırmaktadır" Şeklinde Konuştu.

"İşler Bir Demokraside Yasama, Yürütme Ve Yargı Erklerinin Birbirinden Ayrık Olması Gerekirken, Bunun Kktc'de Böyle Olmadığını" Öne Süren Hüdaoğlu, "Meclis'in İkiye Ayrılarak, 25'er Milletvekili İle Yasama Ve Yürütme Meclisleri Olarak Hizmet Vermesini" Önerdi.

"İlahiyat Eğitimi 18 Yaşından Önce Empoze Edilmemeli"
teoloji (İlahiyat) Tartışmaları Konusuna Da Değinen Hüdaoğlu, Şöyle Dedi:

"İlahiyat Eğitimini 18 Yaşından Önce Empoze Etmek Hem Eğitim Görecek Çocuklara Hem De Topluma Büyük Bir Haksızlıktır. Teoloji (İlahiyat) Eğitimi Temel Bilimleri Ve Özellikle De Biyolojideki Evrim Kuramını Çocuklara Edindirdikten Sonra Verilmelidir. Aksi Halde, Muhakeme Gücü Yüksek, Eleştirel, Bakış Yeteneği Gelişmiş Ve Sistemik Doğru Düşünen Bireyler Yerine, Empoze Edilen Ve Tüm Emir Ve Kurallara Uyması Gerektiğini Düşünen Kullar Yaratılır. Böylesi Bir Eğitimin Atatürkçüyüz Diye Söylevler Takınan Politikacıların Direktifiyle Başlatılması
Ciddi Bir Çelişkidir".

son Yıllarda Kktc'de "Özelleştirme" Adı Altında Yapılan Uygulamaları Da Eleştiren Dr. Suphi Hüdaoğlu, "Toplumun Birikimlerinin Tekel Oluşturacak Şekilde Peşkeş Çekilmesine Son Verilmelidir. Bunun Yerine Siyasetçilerden Bağımsız Özerk Yapıya Kavuşturulan İşletmeler Toplumsal Kaygılarda Gözetilerek Oluşturulmalıdır" Dedi.

KKTC'de Yaşanan Çevre Sorunlarına Da Değinen Hüdaoğlu, Hükümetin Çevreye Yapılacak Yatırımları "İsraf" Olarak Görmekten Vazgeçmesi Ve Toplum Sağlığıyla Direkt Bağlantılı Olduğunu Bilmesi Gerektiğini Vurguladı. Hüdaoğlu, Ülkede Kadın Ticaretinin Önlenmesi Gerektiğine De Dikkat Çekti.

hekimlerin Yaşadıkları Sıkıntılara Da Değinen Dr. Suphi Hüdaoğlu, Hükümetin Yeni Kadroya Alınacak Hekimlerin 2 Bin 200 Tl'ye Çalıştırılmasına Karar Verdiğini, Bunun Sadece Hekimlere Değil Bilime Yapılan Büyük Saygısızlık Olduğunu Savundu.

organ Bağışı Yasası'nın Hala Yürürlüğe Girmemesini De Eleştiren Hüdaoğlu, Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası'nın Da Düzenlenerek Güncel İhtiyaçlara Cevap Verebilecek Duruma Getirilmesi Gerektiğini Sözlerine Ekledi.

Yücel
hüdaoğlu'ndan Sonra Söz An Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şengül Yücel De, Çevre Konusunda Değerlendirmelerde Bulundu.

çevrenin İnsan Ruhu Ve Bedeni Üzerindeki Etkilerinin Çok Fazla Olduğuna Dikkat Çeken Yücel, Bazı Hastalıkların Genetik Olarak Taşınsa Bile Çevrenin İyileştirilmesiyle Hastalıkların Önlenebileceğine Dikkat Çekti.
KKTC'de Son Yıllarda Hiç Alışık Olunmayan Manzaralarla Karşılaşıldığını, Çevrenin Pislik İçinde Olduğunu Vurgulayan Yücel, Yöneticileri Defalarca Uyarmalarına Rağmen Durumu Düzeltmek İçin Gerekli Çalışmaların Yapılmadığını Söyledi.

aralık Ayının İlk Günlerinde Olunmasına Rağmen Hava Kirliliğiyle Boğuşulduğunu, Ovaların Pestisitlerle (Yaban Otları Ve Böcekleri Öldürmek İçin Kullanılan Zirai İlaçlar) Zehirlendiğini, Buna Bağlı Olarak Toprağın, Yeraltı Ve Yer Üstü Sularının Zehirlendiğini, Ekolojik Dengenin Bozulduğunu Vurgulayan Yücel, Kktc'nin Bulunduğu Coğrafyada Kanser Vakalarının Görülme Sıklığının 5. Sırada Yer Aldığını Vurguladı.

Denetimsiz Gıdalar, Plansız Yapılar, Ekim Alanlarının Üzerine Çirkin İnşaatların Hızla Yaygılaştığına İşaret Eden Yücel, Sahillerin Bazı Otel Sahiplerine Verilmesini Ve Dört Tarafı Deniz Olan Adada Parasız Denize Girilememesini Eleştirdi.

Devlet Ve Halkın Ülkeye Sahip Çıkmadığını, Gerekli Hassasiyet Ve Duyarlılığı Göstermediğini İfade Eden Yücel, "Gidecek Başka Yerimiz Yok. Bu Ülke Bizim. Vatanımıza Her Şeyiyle Sahip Çıkmalıyız" Dedi.

Akalın

yücel'den Sonra Söz Alan Dr. Zerrin Akalın Da, Organ Bağışı Konusuna Değinerek, Hükümetin Organ Bağışı Yasası'nı Hala Yürürlüğe Sokmamasını Eleştirdi.
birlik Olarak 2007 Yılından Bu Yana Organ Bağışı Yasası'nın Çıkması İçin Büyük Uğraşlar Verdiklerine Dikkat Çeken Akalın, Yasanın 2008 Yılında Hazırlanmaya Başladığını, Ab'den Gelen Uzmanlardan Alınan Görüşlerle Yasanın 2010 Yılında Tamamlandığını Anlattı.

"1 Yıldır Alt Komitede Bekliyor"

akalın, Ülkede Yüzlerce İnsan Organ Bağışı Beklerken, Hastalar Rum Tarafı Veya Türkiye'ye Gönderilirken, Sözkonusu Yasanın Meclis Alt Komitesinde 1 Yıldır Beklediğini Söyleyerek, "Çok Önemli Olan" Organ Bağışı Yasası'nın Bir An Önce Hayata Geçirilmesini İstediklerini Sözlerine Ekledi.
 
7 Aralık 2011 Çarşamba 14:23
Okunma: 612
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu