Ana Sayfa » Kıbrıs » Hukuk komitesi toplandı

Hukuk komitesi toplandı

Komite KKTC İle TC Arasında  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasını Onayladı... Askerlik Değişiklik Yasa Tasarısı Da Görüşüldü

 
 
Hukuk komitesi toplandı
Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi UBP Milletvekili Mehmet Tancer başkanlığında bugün toplandı. Cumhuriyet Meclisi'nden yapılan açıklamaya göre Komite, gündeminde bulunan KKTC ile TC arasında  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin su ihtiyacının karşılanmasına ilişkin hükümetlerarası Çerçeve Antlaşması'nın uygun bulunmasına ilişkin ( Onay) Yasa Tasarısı'nı görüştü ve oybirliğiyle kabul etti.

Komite daha sonra Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı - Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahibi: CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay'ın) - Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahibi: UBP İskele Milletvekili Sn. Ejder Aslanbaba) birleştirilerek görüştü ve gelecek toplantı görüşmeye devam edecek.

UBP Milletvekili Zorlu Töre, UBP Milletvekili Ali Riza Usluer, CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, CTP Milletvekili Dr. Salih İzbul  katıldığı komite toplantısında, Başbakanlıktan Seylan Açıkyıldız ve Nezhan Kayasal, Su İşleri Dairesi'nden Mustafa Karaderi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Derviş Bozkurt ve Koray Uğurluay, Polis Genel Müdürlüğü'nden Süleyman Manavoğlu ve CTP Gençlik Örgütü'nden Mehmet Ekin Vaiz ve Ürün Solyalı  da hazır bulundu.

HÜKÜMETLERARASI ÇERÇEVE ANTLAŞMASI

Açıklamada, göre KKTC ile TC arasında  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin su ihtiyacının karşılanmasına ilişkin hükümetlerarası Çerçeve Antlaşması'nın uygun bulunmasına ilişkin ( Onay) Yasa Tasarısı hakkında şunlar kaydedildi:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki geleneksel dostluk ilişkileri çerçevesinde iki ülke arasındaki su transferi konusundaki işbirliğinin gelişmesinin ticari ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendireceği isteğinden hareketle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında boru hattı, bağlı tesisler ve diğer tesislerin inşasına ilişkin projenin hayata geçirilmesi amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kuzey Türk Cumhuriyeti'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşması Onay Yasa Tasarısı hazırlanmıştır."

ASKERLİK (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI:

Açıklamada, Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı hakkında da şu ifadelere yer verildi:

"Yasanın uygulanmasına yönelik yıllar içerisinde ortaya çıkan problemleri ortadan kaldırmak ve meydana gelen halk  kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla aşağıda öngörülen düzenlemelerin yapılması gerekli görülmüştür.

Esas Yasanın tefsir maddesinde yer alan "Yabancı Ülke" tanımına açıklık getirilerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışında kalan ülkeleri anlatır şeklinde düzenlenmiştir.

Ülkelerinde mecburi askerlik mükellefiyeti olmayanlar ile ilgili ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlığına geçen üçüncü uyruklu kişiler ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

Polis Akademisinden mezun olan kişilerin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak görev yapacaklarından dolayı askerlik yükümlülüğünden Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) Yasasında öngörülen süre çerçevesinde muaflık getirilmiştir.

Bu yasa tasarısı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde doktora eğitimi alanların da yurt dışında doktora eğitimi alanlar ile aynı şartlarda yüksek öğretime dayalı bedelli askerlikten yararlanmalarının sağlanması ve varolan bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amaçlanmış ve buna paralel düzenlemeler yapılmıştır. Özel statüler ve yüksek öğretime bağlı bedelli askerlik kapsamına girenlerin hizmetin yerine getirilmesindeki kurallar yeniden düzenlenmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki herhangi bir üniversitede doktora eğitimi yapanlar için yurt içinde 90 günlük ikamet süresi kapsamından çıkarılmıştır.

Bedelli Askerlik Yasası kapsamına girenlerin, bedellilik hakkından yeniden yararlanmalarına paralel düzenlemeler getirilmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlığı devam ederken bir başka ülkede askerlik hizmeti yapanlar veya yurt dışına yerleşenlerle ilgili değişiklikler yapılmış ve 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ülkeden ayrılıp yabancı ülkeye giden ve 1 Ocak 2007 tarihinden önce saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firara düşenlere yeniden askerlik mükellefiyet hizmetini yerine getirmelerine hak tanınmıştır.

Ülkemiz üniversitelerinde doktora veya dengi bir eğitim mezunu olup öğretim üyesi olarak görev yapanlara yükseköğretime bağlı bedelli askerlikten bu Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 90 gün içerisinde başvurulması halinde yararlanma hakkı ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

22/2008 Sayılı değişiklik Yasasında öngörülen ve gerekli süre içerisinde başvuruda bulunmadıkları gerekçesiyle özel statü hakkı ve yüksek öğretime bağlı bedelli hakkını kaybedenlere 22/2008 Sayılı değişiklik Yasası dikkate alınarak Yasaya yeni Geçici 1'inci madde eklenmiştir.

Ayrıca Polis Akademisi mezunu olup da halen askerlik mükellefiyetini yapmakta olanlara da bu (Değişiklik) Yasası ile muafiyet getirmek amacıyla Geçici 2'nci Madde eklenmiştir.

Tüm bu gerekçeler ışığında bu (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.

Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahibi: CTP Girne Milletvekili Sn. Dr. Abbas Sınay) :

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden ayrılıp yabancı bir ülkeye giden ve halen saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Bölgesine firar edenler hariç) durumuna düşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlarının ve Kıbrıs asıllı Türk anne veya babadan yabancı bir ülkede doğan ve doğduğu veya yerleştiği yabancı ülkede askerlik çağına kadar ikamet eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları (Türkiye'de yerleşik çift uyruklu (Türkiye Cumhuriyeti - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) yurttaşlar hariç) ile 12 yaşını tamamladığı tarihten önce anne veya babası ile Kıbrıs'tan ayrılan ve gittiği yabancı ülkeye yerleşerek askerlik çağına kadar yurt dışında ikamet eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları (Türkiye'de yerleşik çift uyruklu (Türkiye Cumhuriyeti - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) yurttaşlar hariç) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kesin dönüş yaptığı takdirde, mükellefiyet hizmetini yerine getirmelerine ve kesin dönüş yapıncaya kadar 90 günü aşmamak koşuluyla ülkeye gelebilmelerine olanak sağlamak ve kesin dönüş yapmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giriş yaptığı tarihte 55 yaşından büyük olan kişilerin askerlik hizmetinden muaf tutulmaları amacıyla işbu Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi hazırlanmıştır.

Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahibi: UBP İskele Milletvekili Sn. Ejder Aslanbaba):

Yürürlükte olan Askerlik Yasasının Geçici 4'üncü Maddesi 1995 tarihinden önce yabancı bir ülkeye giden ve saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşenlere özel statüde askerlik yapma hakkı vermekteydi. Aradan geçen on yıl içerisinde birçok gencimiz ekonomik nedenlere bağlı göç etmiştir. Bu gençlerimizin için de özel statüde askerlik yükümlülüklerini yerine getirmeleri için işbu Yasa Önerisi hazırlanmıştır."

 
11 Ocak 2012 Çarşamba 16:46
Okunma: 705
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu