Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hukukçu Kipros Hrisostomidis: "ümide Samimi Bir Fırsat Verelim"

Hukukçu Kipros Hrisostomidis: "ümide Samimi Bir Fırsat Verelim"

Lefkoşa, 2 Mart 14 (T.a.k): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e Danışmanlık Yapan Hukukçular Arasında Bulunan, Eski Hükümet Sözcüsü Ve Merkezin Yeniden Yapılandırılması Hareketi Başkanı Kipros Hrisostomidis'in, "ümide Samimi Bir Fırsat Verilmesi Ve Tonların Alçaltılması" Şeklinde Tavsiyede Bulunduğu Belirtildi..

 
 
Hukukçu Kipros Hrisostomidis:

Fileleftheros gazetesine söyleşi veren Kipros Hrisostomidis, genel olarak Kıbrıs sorununa değinirken yaşayabilir ve işlevsel bir anlaşma için uygun koşulların, bu kez, yaratılması temennisinde bulundu.

Kıbrıs sorununun çözümünün olabilmesi için doğru fırsattan bahsedildiği yönündeki bir soru üzerine, Kipros Hrisostomidis,  bugün çok şeyin değiştiğini, yeni siyasi konjonktürün hakim olduğunu bununla birlikte Kıbrıs sorununa diyalog ve müzakereler aracılığıyla çözüm bulunabileceği unsurunun,değişmeyen tek şey olduğuna da dikkati çekti.

Hrisostomidis sözlerinin devamında, temel sorununun, başarı ve çözümün Türkiye'nin siyasetinin değişip değişmediği yanıtına bağlı olduğunu söyledi.

Bölgedeki koşullar, Türkiye'deki karışıklık, müzakerelerin yeniden başlaması arzusu, başka komşu ülkelerdeki sorunlar, Rusya'nın bölgedeki çıkarı, Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidrokarbon bulunması, İsrail'in tutumu ve başka birçok şeyin, ekonomik ve jeopolitik nedenlerden dolayı çözümlenmesi gereken "kör düğümü" teşkil ettiğini  ifade eden Hrisostomidis, satranç tahtasında Kıbrıs sorunun da bulunduğunu söyledi.

Hrisostomidis, birçok yeni koşulun lehlerine olduğunu ancak Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın ekonomik zaaflarının ise aleyhlerine olduğunu belirterek, çözüm konusunda baskıların artacağından emin olduğunu ve bu baskıların sadece kendi taraflarına olmayacağını da ümit ettiğini ifade etti.

"ORTAK AÇIKLAMA"

Ortak Açıklamanın, müzakerelerin yeni aşamasını değiştirip değiştirmeyeceği şeklindeki bir soru üzerine Hrisostomidis, özlü olarak değiştireceğine inanmadığını, yeniden başlangıçta bulunduklarını söyleyerek Kıbrıs sorununun uzun yıllara dayanan tarihi nedeniyle müzakereler masasına ne olduğunu bildiklerini ayrıca ne arzuladıklarını ve diğer taraftan ne beklemesi gerektiklerini de bildiklerini ifade etti.

Sözlerinin devamında çözümün, ne kendi beklentilerine ne de doğal olarak diğer tarafın beklentilerine mutlak bir şekilde yanıt vereceğini de bildiklerini ifade eden Hrisostomidis, ayrıca Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye'nin, her şeyin sağlanmasının mümkün olmadığını bildiğine de inandığını söyledi.

Hrisostomidis, her ikisinin çabasının, kendi arzularının büyük bir bölümünü garanti altına almak olacağını da belirtti.

"Bir ortak açıklama için ayların harcandığı ve imzalandığı zaman ise referandum öncesinde ortamı anımsatan bir tartışmanın başlamasının" sorulması üzerine Hrisostomidis, müzakerelerin yeni bir başlangıcına gereksinim olduğunu söylerken "ortak açıklama daha sade ve belirgin olabilirdi" ifadesini kullandı.

Hrisostomidis, ancak ortak açıklamanın şu anda ne şeytanlaştırılması ne de güzelleştirilmesine olanak sağladığını belirterek, şimdi planlamaların, kararlı müzakerenin çizgilerinin belirlenmesinin, alternatif ve temel ilkelerin analiz edilmesinin ise gerekli olduğunu ifade etti.

Müzakerelere ilişkin zorlukların şimdi başlayacağını, temel sorunların (toprak, yerleşikler, garantiler, ordular, mülkiyet ve ekonomi)  henüz görüşülmediğini ve burada "büyük görüş ayrılıklarının" bulunduğunu söyleyen Hrisostomidis, herkese yönelik tavsiyesinin ise, müzakerelerdeki ileriki adımların hazırlanmasına yoğunlaşmaları olduğunu belirtti.

Hrisostomidis ayrıca şu anda, soğukkanlılık, yeni olguların doğru değerlendirmesine ve de kolektifliğe gereksinim olduğunu söyledi.

Hrisostomidis, iç savaş ortamının yaratılmasından kaçınılması gerektiğine de dikkati çekti.

"KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, iki egemen devletten bahsederek Ortak Açıklama'ya kendi yorumunu katması, Kıbrıs Türk müzakereci Kudret Özersay'ın ise müzakerelerin kaldığı yerden başlayacağından bahsetmesi ve Economist dergisinin konfederasyona sürüklenildiğinden bahsetmesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in kendi görüşüne izahat getirmesi, DİKO'nun veryansın ile hükümetten çekilmesinin anımsatılarak Ortak Açıklama'yı nasıl gördüğünün" sorulması üzerine Hrisostomidis, elbette ki Ortak Açıklamanın, çözümlere varmadığını, sadece net olan bağlayıcı bir çerçeve ortaya koyduğunu, bunun kısmi bir çerçeve olduğunu "berraklaştırmanın" ise müzakerelerde yapılacağını söyledi.

Hrisostomidis, bu Ortak Açıklama içerisinden, kendi tezlerinin tümünün kabul edildiği teşhisinin konması çabasının sadece zarara yol açacağını, bunun yanı sıra karşıt görüşün, bir diğer deyişle, Kıbrıs Türk tarafına her şeyin taviz verildiği şeklindeki görüşün de zarar verici olacağını belirtti.

Türk tarafının ve Economist'in yorumlarıyla da hem fikir olmadığını belirten Hrisostomidis, devletin sürekliliğinin anlaşılır olduğunu, aynı şeyin iç dönüşümü için de geçerli olduğunu, federasyon oluşturması  mümkün olan iki tanınmış devletin de bulunmadığını, bu olguları kendilerinden başka hiç kimsenin değiştirmesinin de mümkün olmadığını söyledi.

Hrisostomidis, çözüm ile birlikte, bir yandan  Kıbrıs Rum toplumunun, şu anda sahip olduğu devletin temsiliyeti hakkını terk edeceğini, diğer yandan da Kıbrıs Türk tarafının, şu anda muhafaza ettiği "bölücü oluşumunu" terk etmesi gerekeceğini ifade etti.

Devlet kabuğunun dokunulmamış kaldığını ifade eden Hrisostomidis, sonuç olarak uluslararası hukuktaki egemenliğinin de dokunulmamış olarak kaldığını belirtti.

Hrisostomidis, iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümü imzalayacak olanların toplumlar, bu ülkenin halkları olduğunu söyledi.

Egemenlik anlamına eleştirilerin yöneltildiği ve "3 singles'in muhafaza edilip edilmediği" şeklindeki soru üzerine Hrisostomidis, ilke olarak 3 "singles'"ın(tek egemenlik, tek temsiliyet ve tek vatandaşlık) muhafaza edildiğini belirterek, nihai çözüm taslağında ifade tarzının aynı olması durumunda bunun memnun edici olarak addedilmesi gerektiğini de söyledi.

"Egemenliğin, eşit olarak Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan kaynaklanması durumunu, 1960 Anayasası'nın da halkı tarif ettiği gibi, devletin, özünde halkı olan, tüm vatandaşlarına yönelik bir ifade olarak yorumladığını" söyleyen Hrisostomidis, "egemenliğin bölünmez olduğunun da eklenmesi mümkün olabilirdi" ifadesini kullandı.

"MÜZAKERELERDEN KORKMAMALIYIZ"

"Müzakerelerde nelere dikkat edilmesi gerektiği" şeklindeki bir soru üzerine Hrisostomidis, bir şeye dikkat edilmesi ve bilincinde olunması gerektiğine dikkati çekerek, müzakerelerde kendilerine hiçbir şeyin hediye edilmeyeceğini, hazırlığa, diplomatik ustalığa, avantajlarından mutlak şekilde faydalanılmasına gereksinim olduğunu söyledi.

Hrisosotomidis, müzakereden korkmamaları gerektiğini de ifade etti.

Bir başka soru üzerine Hrisostomidis, birçok ikilemin, kendilerine sunulabileceğini ancak hiçbir şeyin öngörülmez olmadığını, sonuç olarak iyi bir şekilde hazırlanmalarının ve diğer tarafça kolayca reddedilmesi mümkün olmayan temel konularda alternatif görüşler ve önerilere sahip olmalarının da mümkün olduğunu söyledi.

Akılcı uzlaşmaların gerekli olduğunu söyleyen Hrisostomidis, iki toplum lideri tarafından önceden uzlaşmaya varılmayan bir planın da referanduma konulmaması gerektiğini ifade etti.

"Güven Yaratıcı Önlemler olarak, Maraş'ın iadesine ilişkin olguların değişip değişmediği" şeklindeki bir soru üzerine Hrisostomidis, "bu, Türkiye kanadından yön değişimi açısından iyi bir gösterge olur. Maraş'ın yeninden inşa edilmesine yönelik ortak hazırlık ve planlamaya ilişkin anlaşma iyi bir başlangıç olurdu zira gerçek yeniden yerleşmeye kadar birçok çalışmaya gereksinim var" ifadesini kullandı.

"Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara olduğu ve Türkiye'deki siyasi krizin Kıbrıs sorununu nasıl etkileyeceği" şeklindeki bir soru üzerine Hrisostomidis, bir kimsenin, Türkiye'nin nihai tutumunun ne olacağını kestirmesinin mümkün olmadığını savunarak, içte ciddi siyasi sorunlara sahip olduğunu, dış politikasının ise zarar gördüğünü, ekonominin de hastalandığını ayrıca hidrokarbona ve boru hattından faydalanmaya gereksinimi olduğunu, Hükümeti'nin AB ile olan müzakerelerinin devam etmesini istediğini, TC Başbakanı Erdoğan'ın ise kendi gündemine sahip olduğunu ileri sürdü.

Hrisostomidis sözlerinin devamında ayrıca, tüm bunların kendi taraflarınca incelenmesi ve her adımın değerlendirilmesi gerektiğini de ifade etti.

"ABD'NİN KIBRIS SORUNUNA İLGİSİ"

Bir başka soru üzerine Hrisostomidis, ABD'nin Kıbrıs sorununun çözümüne yoğun bir ilgisinin bulunduğunu ancak bunun ilk kez olmadığını söyledi.

Hrisostomidis, bir çözümün, Filistin sorununun çözümü gibi, önemli enerji kaynaklarını ve ABD'nin  bölgedeki önemli etkisini garanti altına alacağını ifade etti.

TC Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, Kıbrıs'taki gelişmeleri, enerji alanı açısından önemli olarak nitelendirmesi ve "Türkiye üzerinden boru hattının döşenmesinin mümkün olduğu" şeklindeki açıklamasının  sorulması üzerine Hrisostomidis, Türkiye'nin bunu arzuladığını ve çözüm olmadan da bunun mümkün olmayacağını bildiğini savundu.

Bu konunun görüşülecek bir konu olduğunu ancak çözümden önce herhangi bir taahhüdün de verilmemesi gerektiğini ifade eden Hrisostomidis, Kıbrıs'ın kendi enerji kaynaklarının kullanımında, çözümden sonra sadece Türkiye'ye bağımlı olmaması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün, doğal gazdan faydalanılmasını büyük ölçüde etkilediğini, Türkiye'nin "tehditlerinin", AB, ABD ve İngiltere'nin, Güney Kıbrıs'ın "MEB" içerisindeki egemenlik haklarının engellenmemesi şeklindeki açıklamalarına karşın, orada bulunduğunu savunan Hrisostomidis, Kıbrıs sorununun çözümünün Güney Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarından faydalanılmasını kolaylaştıracağını da ifade etti.

(FK/ÖK)

 
2 Mart 2014 Pazar 12:39
Okunma: 822
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu