Ana Sayfa » Kıbrıs » Hükümet Programı Okundu

Hükümet Programı Okundu

Hükümet Programı Cumhuriyet Meclisi'nde Başbakan Özkan Yorgancoğlu Ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş Tarafından Okundu. hükümet Programını İlk Olarak Okuyan Başbakan Yorgancıoğlu Ülke Sorunlarının Köklü Reformlarla Aşılabileceğini Bunu Yapmakta Kararlı Olduklarını İfade Etti..

 
 
Hükümet Programı Okundu
Yorgancıoğlu daha sonra ise programın girişinde Kıbrıs konusunda yer alan ifadeleri okudu.


Yorgancıoğlu, iki toplumlu, iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı federal çözümü öngören müzakereleri destekleyen yaklaşıma bağlı olarak Kıbrıslı Rumlarla, gerek Avrupa Birliği ile gerekse de Türkiye ve tüm diğer ülkelerle ilişkilerimizde yapıcı, sorunları derinleştiren değil eşitlik ve saygı çerçevesinde sağlıklı ilişkiler kurulmasını gözeten bir yaklaşım halkımızın öncelikli tercihi olmuştur.


"Hükümetimizin temel vizyonu, sürdürülebilir bir toplumsal ve ekonomik yapı yaratmaktır" diyen Yorgancıoğlu, daha sonra kamu yönetimi konusuna değindi.


Yorgancıoğlu, "Kamu hizmetlerinin halka verimlilik ve üretkenlik temelinde sunulmasını öngören, üst seviyede katma değer yaratacak biçimde istihdam yapısını geliştiren, cari harcamaların azami düzeyde yerel kaynaklarla karşılanacağı, ekonomik ve sosyal yaşam programlarını gerçekleştiren bir kamu yönetimini hayata geçireceğiz" dedi.


Basın özgürlüğüne her türlü desteğin verileceği de vurgulanan Programda TAK ve BRT'nin bağımsız, tarafsız ve demokratik biçimde tüm kesimlerin görüş ve düşüncelerini eşit ve dengeli olarak yansıtmasının hükümetin temel prensibi olacağı ifade edildi.


Hükümet programında ayrıca, Yasama dokunulmazlığına sınırlama getirileceği, tutuklama yasağı korunarak, siyasal faaliyetlerle ilgili yargılamalar hariç dokunulmazlığın kaldırılacağından bahsediliyor.


Memurlara siyaset yasağının kaldırılması, Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın altı ay içerisinde değiştirilmesi ve KKTC'nin tek seçim bölgesi olarak kabul edilmesi, Siyasi Partiler Yasası değiştirilerek partilerinden istifa eden milletvekillerinin bir sonraki seçime kadar bağımsız kalmasının yolunu açacak çalışma yapılacak olması programda dikkat çeken unsurlar arasında.


Programda; Hükümetin Türkiye ve Avrupa Birliği'yle ilişkilere büyük önem atfettiği de yer alıyor.


Yorgancıoğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun şeffaf, adil ve etkin çalışabilecek bir yapıya kavuşturulması yönünde gerekli yasal değişiklikler yapılacağını; Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanı'nın KKTC yurttaşlarından olması, polisin özerk, tarafsız, hukuka ve sivil otoriteye bağlı bir zeminde şekillenmesinin sağlanacağını ifade etti.


Yorgancıoğlu'nun programı okuduğu bölümde geçici memur statüsünün kaldırılacağı bu yöndeki ihtiyacın sözleşmeli personel statüsü aracılığıyla karşılanacağı vurgulanıyor.


Programa göre Kıbrıs sorunu ve tüm dış politika faaliyetlerinde proaktif bir siyaset izlenecek.


Kıbrıs sorununun makul bir süre içinde sürdürülebilir kapsamlı bir çözümle neticelendirilmesini öncelikli hedef olarak gören hükümet Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yürütülen müzakere sürecine destek veren yapıcı ve üretken bir politika izleyerek, iki toplumlu, iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm hedefine ulaşılması için üzerine düşeni yapacak.


Hükümetin Kıbrıs sorununun bugüne kadar mutabık kalınan tüm unsurları desteklediğine vurgu yapılan hükümet programında, Kapsamlı çözüm müzakerelerinde izlenen politikalarla ilgili Türkiye ile yakın istişare içinde olunacağı federal bir anlaşmaya varılması doğrultusunda etkin bir politika izleyeceği ifadelerine yer verildi.


Hükümet programında müzakerelerden sonuç alınamaması halinde ilgili taraflarla yeni bir değerlendirme yapılmasından da söz ediliyor.


Yorgancıoğlu kamu maliyesinde refahı artırıcı tedbirler almayı hedeflediklerini bu çerçevede popülizm yapmayacaklarını tasarrufa önem vereceklerini söyledi.


Yorgancıoğlu Kayıt dışı ekonomiyle mücadele hassas olacaklarına da vurgu yaptı.


Programda yer alan en önemli unsurlardan biri ise KIB-TEK ve Telekomünikasyon Dairesinde hedefin özerkleştirme olduğunun yer alması.


Programda vatandaşlıkların verilmesiyle ilgili yeni düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre evlilik dışında 5 yıl aralıksız KKTC'de ikamet edenlere beyaz kimlik için başvuru hakkı veriliyor.


Programa göre Beyaz kimlik sahipleri 5 yıl aralıksız KKTC'de ikamet etmesi halinde vatandaşlığa başvurma hakkı elde edebiliyor.


Bunun yanında programda Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası'nda insan haklarına saygı temelinde yeniden düzenlemeye gidileceği unsuru da yer alıyor.


Programda KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan 2013-2015 Ekonomik İşbirliği Protokolü'nün KKTC ekonomisinin canlandırılmasına yönelik olarak değerlendirilmesi için çalışma yürütüleceği belirtiliyor.


Programa göre Ercan, AKSA, KTHY ve DAİ-DAK konusunda araştırma başlatılarak süreç her yönüyle incelenecek. Yeniden Yapılandırma Yasası, Faiz Yasası ve İcra-İflas'a ilişkin düzenlemeler, bir paket halinde ivedi olarak hazırlanacak, İpotekli Mal Satış Tüzüğü'nün uygulanmasını sağlayacak çalışmalar yapılacak.
Programda, çağdaş bir Sağlık sistemi oluşturma vizyonundan da bahsediliyor.


Koruyucu sağlık hizmetlerine önem verileceği vurgulanan programda, onkoloji hastanesinin yapılması hedefi de yer aldı.


Programda Polikliniklerde randevulu sisteme geçiş sağlanarak, hastaların muayene olmak için uzun süre beklemelerinin önüne geçileceği de belirtildi.


Hükümet programına göre sağlık sisteminin her yönde alt yapı eksiklikleri de giderilecek.


Asgari ücretin kaldırılması da hedef olarak yer alan hükümet programında bunun yerine nitelik ve kıdeme bağlı ücret düzenlemesine gidilmesinin teşvik edilmesi öngörülüyor.


Yerli işgücü istihdamının özellikle işsizliğin yoğun olduğu sektörler işçin teşvik edilmesi, eksik prim yatırımlarının önlenmesi, prim ve diğer alacaklara ilişkin tahsilat oranının artırılması için tedbirler alınması düşünceleri de programda yer alıyor.


Hükümet programının tarım sektörü bölümünden sonrasını ise Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş okudu.


Denktaş hükümetin tarım vizyonunu açıkladı.


Denktaş, 1Tarım sektöründe yaşayabilir kârlı bir üretim; var olan doğal kaynakların üretim aşamasında etkili kullanılmasının sağlanması; tüketicilere sağlıklı, yüksek kalitede ve uygun fiyatlarda gıda üretilmesi; üreticilerimizin ve kırsal kesimin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ile üretimin kuşaklar boyu devamlılığının sağlanması hükümetimizin tarımsal üretim alanındaki vizyonudur" dedi.


Ülkenin iklim koşullarına uygun üretim planlaması yapılacağını ifade eden Serdar Denktaş, tarımla ilgili programda yer alan diğer unsurları da okuduktan sonra Türkiye'den gelecek su konusunda hükümetin düşüncelerini paylaştı.


Denktaş bu çerçevede "Su Master Planı", "Su Yönetimi" ve "Toprak Kullanım" yasalarının Meclis'e sevk edileceğini belirtti.


Serdar Denktaş daha sonra Elektrik Kurumu konusunda hükümet programında yer alan ifadeleri okudu.


Denktaş, "Ülkedeki en önemli kamu elektrik üretim işletmesi olan KIB-TEK, özerklik, şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde, AB normları ve tavsiyeleri göz önüne alınarak enerji arz güvenliğini, sürdürülebilirliğini, verimli ve makul fiyatlarla ülkeye elektrik sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılacaktır. Kıb-Tek'ten elektrik alıp tüketen ve bedellerini henüz ödemeyen tüketicilerden tahsilâtların yapılması için gerekenler yapılacaktır" dedi.


Hükümetin programda yer alan spor politikasını da okuyan Serdar Denktaş Mevcut tesislerin çağdaş hale getirileceğini ihtiyaca göre yeni spor tesisleri inşa edilerek sporun hizmetine sunulacağını belirtti.


Programda hükümetin bütünlüklü bir kültür programını hayata geçireceğinden de söz ediliyor.


Programda, Turizm politikasının, sürdürülebilir, doğal ve kültürel çevre ile uyumlu, dış rekabet koşullarına dayanıklı şekilde olacağı beliriliyor.


Karayollarını standartlarının yükseltilmesi ile Girne ve Gazimağusa'ya yat limanı yapılması öngörülen hükümet programında "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bir liman devleti olması sağlanacaktır" İfadelerine yer veriliyor.


Çevreye özel önem verileceğine vurgu yapıla hükümet programında bu çerçevede ekonomiyi büyütürken doğal çevrenin korunacağı vurgulanıyor.


Programın eğitimle ilgili bölümünde GCE (A Level) uygulamasının daha da yaygınlaştırılacağı, Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi tüm ilkokul ve orta öğretimde okutulmaya devam edileceği, okul öncesi dört yaş eğitiminin yaygınlaştırılması, ilkokulların altı yıla çıkarılması ve bölge okullarının yeniden açılması hedeflendiği belirtildi.


Hükümet programının okunmasının tamamlanmasının ardından meclis bugünkü çalışmalarını tamamladı.


Cumhuriyet Meclisi Pazartesi günkü birleşiminde hükümet programının genel görüşmesi gerçekleştirilecek.


 
6 Eylül 2013 Cuma 12:35
Okunma: 1005
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu