Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Hürriyet'in Güney'de Yarattığı Gürültü Hız Kesmiyor

Hürriyet'in Güney'de Yarattığı Gürültü Hız Kesmiyor

Hellene Tlautre Yeni Bir Açıklama Yapmak Zorunda Kaldı.

 
 
Hürriyet'in Güney'de Yarattığı Gürültü Hız Kesmiyor

MUDUROS'UN HÜRRİYET MUHABİRİ İLE İLİŞKİSİYLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE STEFANU'DAN SERT CEVAP

LİLLİKAS: "ANASTASİADİS'İN TEZLERİ HERKESİN MALUMU, HÜRRİYET'İN YAZDIKLARI YENİ DEĞİL..."

EKOLOGLAR: "ANASTASİADİS ESKİ TEZLERİNİ DEĞİŞTİRİP DEĞİŞTİRMEDİĞİNİ, HRİSTOFYAS'IN ÖNERİLERİNİ DESTEKLEYİP DESTEKLEMEDİĞİNİ NETLEŞTİRMELİ"

ANDROS KİPRİANU: "DİSİ VE DİKO KIBRIS SORUNUNDA VARDIKLARI ANLAŞMAYI AÇIKLASIN"

Lefkoşa, 6 Eylül 12 (T.A.K.): Rum Başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in Hürriyet gazetesine verdiği mülakatın Güney Kıbrıs'ta kopardığı gürültü hız kesmiyor.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi Başkanı Helene Flautre, Rum medyasında konuyla ilgili yayınlananlar üzerine yeni bir açıklama yapmak zorunda kalırken Rum Sözcü Stefanos Stefanu Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın danışmanı Nikos Muduros'un Hürriyet muhabiri ile ilişkisi konusunda yapılan eleştirileri reddetti.

Fileleftheros "'Anastasiadis Gevşek Federasyondan Söz Etmedi'... Flautre'dan İkinci Açıklama" başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde Hürriyet'e mülakatın Rum tarafında kopardığı gürültünün durulmaması üzerine Flautre'ın ikinci bir açıklama yaparak Hürriyet'in ilgili yayınını toptan yalanladığını yazdı.

Habere göre ilgili açıklamasında Rum medyasından pek çok telefon aldığını bu nedenle ikinci bir açıklama yapmayı gerekli bulduğunu belirten Flautre, 'Nikos Anastasiadis'in kendisiyle gevşek federasyon çözümünü hiç konuşmadığını' belirtti.

Flautre önceki günkü açıklamasında Hürriyet'in, Anastasiadis'le geçen hafta Güney Kıbrıs'ta yaptıkları görüşmeyi doğru yansıtmadığını, Anastasiadis tarafından ifade edilmeyen "bazı eklemeler yapıldığını" savunmuştu.

Alithia "Helene Flautre AKEL-Hükümet'i Ortada Bırakıyor... Türk Gazeteci Orada Olmadığını, Yazdıklarını Kendisine Başkasının Söylediğini Açıkladı" başlıklı haberinde Fransız Avrupa Milletvekili Hellene Flautre'ın dün yaptığı yazılı açıklamada Anastasiadis'le görüşmeleri sırasında Anastasiadis'in gevşek federasyondan söz ettiği bilgisini kesin bir dille yalanladığını yazdı.

Habere göre Hürriyet muhabiri de Rum tarafında yayın yapan (AKEL yanlısı) "Astra" radyosunun Flautre-Anastasiadis görüşmesinde hazır bulunup bulunmadığı sorusuna karşılık, kendisinin orada olmadığı, ancak orada hazır bulunan birisinden bilgi aldığı cevabını vererek bu iddiada bulunan AKEL'i ve Stefanu'yu yalanladı.

Simerini haberi "Flautre'ın Anastasiadis'le Görüşmesi Hakkında Yeni İzahatı... Gevşek Federasyon Görüşülmedi... Adayların ve Partilerin 'Hürriyet'in Yayınıyla İlgili Açıklamaları ve Sürtüşmeler 4 Gündür Devam Ediyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Helene Flautre'ın yeni açıklamasına yer veren gazete Hürriyet'in ilgili yayınının Rum iç cephesinde kopardığı gürültünün dün 4'üncü gününü doldurmasına karşın; hükümet kanadı, muhalefet ve Rum başkan adaylarının gerek yazılı açıklamalarıyla gerek katıldıkları televizyon programlarındaki açıklamalarıyla dün de devam ettiğini belirtti.

MUDUROS'UN HÜRRİYET MUHABİRİ İLE İLİŞKİSİYLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE STEFANU'DAN SERT CEVAP

Habere göre muhalefet kanadının, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın danışmanı Nikos Muduros'un Hürriyet muhabiri ile ilişkisi konusundaki ifadelerine Sözcü Stefanos Stefanu'dan sert yanıt geldi.

Muduros'un hem Hristofyas'ın danışmanı hem de Türkiye ve Kıbrıs Türk toplumu hakkında detaylı inceleme yapılması maksadıyla Rum Başkanlık Köşkü'nde kurulan Türk Araştırmaları Masası Başkanı bir Türkolog olduğunu söyleyen Stefanu, Muduros hakkında söylenenlere derhal son verilmesini istedi.

"Sırf başkanın akrabası olduğu için Sayın Muduros'un sorumlu olduğu, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk toplumunun detaylı incelenmesi için kurulan ve büyük bir boşluğu dolduran birime saldırılması etik değildir" diyen Stefanu, Muduros ve bölümünün yaptığı çalışmaların, takdir edilmesi gerekirken birileri tarafından halkın gözünde şeytan gösterilmeye çalışıldığından yakındı. Stefanu, "Türk Araştırmaları Masası pek çok bilimsel inceleme hazırladı ve politika üretilmesine yardımcı veri olarak Ulusal Konsey üyelerine verildi" hatırlatmasını yaptı.

LİLLİKAS: "ANASTASİADİS'İN TEZLERİ HERKESİN MALUMU, HÜRRİYET'İN YAZDIKLARI YENİ DEĞİL..."

Bağımsız başkan adaylarından Yorgos Lillikas, Hürriyet'in yayını nedeniyle son günlerde DİSİ ile AKEL arasındaki sert çekişmelere şahit olan Rum halkını "geçmişin pratik ve metotlarına sarılanlara siyasi kültür dersi vermeye" çağırdı.

"Hürriyet'in yayını ister propaganda olsun ister gerçek, yeni bir şey değildi" ifadesini kullanan Lillikas "Sayın Anastasiadis'in gevşek federasyonla, genişletilmiş müzakereler, v.b. ile ilgili tezleri herkesin malumudur. Anastasiadis'in tutum değiştirdiğine inanmak istedikleri için bazıları, bunları şimdi öğrenmiş ve şaşırmış gibi davranıyorsa, bu kendi sorunlarıdır" dedi.

EKOLOGLAR: "ANASTASİADİS ESKİ TEZLERİNİ DEĞİŞTİRİP DEĞİŞTİRMEDİĞİNİ, HRİSTOFYAS'IN ÖNERİLERİNİ DESTEKLEYİP DESTEKLEMEDİĞİNİ NETLEŞTİRMELİ"

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi,  Hristofyas hükümeti, AKEL, DİSİ ve DİKO'nun; Hürriyet'in yayını nedeniyle aralarında çıkan sürtüşmenin ve birbirlerine yönelik ağza alınmayacak sıfatların; bu günlerde ekonomik kriz, işsizlik nedeniyle yaşam şartları ağırlaşan vatandaşın sabır ve tahammül sınırlarını aştığı görüşünü ortaya koydu.

Basın Sözcüsü Eleni Hrisostomu öncelikli hedeflerinin Hürriyet'in yayını ve bu konudaki çatışmalar değil, ekonomik krizin yarattığı güncel sorunların çözülmesi olması gerektiğine vurgu yaparak Ekologlar'ın hem hükümet hem de muhalefet kanadını, Kıbrıs sorunundaki tezlerini netleştirmeye çağırdığını hatırlattı.

Hrisostomu Nikos Anastasiadis'in gevşek federasyon, genişletilmiş müzakereler, Türkiye'nin Kıbrıs Türk oluşturucu devletindeki garantörlüğüne ilişkin geçmişteki tezlerinden vazgeçip vazgeçmediğini; Hristofyas'ın iç vatandaşlık, iki devletçiğin egemenlik şekli ve Türklere Avrupa vatandaşlarının haklarının tanınması önerilerini destekleyip desteklemeyeceğini açıklaması gerektiğini de belirtti.

ANDROS KİPRİANU: DİSİ VE DİKO KIBRIS SORUNUNDA VARDIKLARI ANLAŞMAYI AÇIKLASIN

Haravgi ise AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Nikos Anastasiadis'i sürekli değişmekle suçladığını ve bunun suçunun AKEL'e ait olmadığını söylediğini yazdı. AKEL'in Türk gazeteleri ile entrika kuracak güce sahip olmadığını da söyleyen Kiprianu, Hürriyet'te yer alan ifadelerin Anastasiadis'in  değişmez tezleri olduğunu ve DİSİ Başkanı'nın, DİKO tabanını ikna ederek oylarını toplayabilmek adına değişmiş görünmeye çalıştığını belirtti. Andros Kiprianu halkın hangi partinin hangi tezi benimsediğini görmesi için DİSİ ve DİKO'yu, Kıbrıs sorununda vardıkları anlaşmayı açıklamaya çağırdı.

(ŞA/ŞEB)

 
6 Eylül 2012 Perşembe 11:05
Okunma: 585
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu