Ana Sayfa » Kıbrıs » İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara Temaslarını, Beyaz - Yeşil Kimliği Ve Muhaceret Affını Değerlendirdi

İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara Temaslarını, Beyaz - Yeşil Kimliği Ve Muhaceret Affını Değerlendirdi

"beyaz Ve Yeşil Kimlik Kartı Düzenlemelerini İçeren Tüzüğü Toplumun Hassasiyetlerini Ve Bu Haklardan Yararlanmak İsteyenlerin Beklentilerini Buluşturarak Hazırladık".

 
 
İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara Temaslarını, Beyaz - Yeşil Kimliği Ve Muhaceret Affını Değerlendirdi

"TÜRKİYE BURDAKİ VATANDAŞLARIYLA İLGİLENİYOR AMA HÜKÜMETİMİZİN KARARLARINA SAYGILDIR, HERHANGİ BİR TELKİNİ VE BEKLENTİSİ OLMADI"

"RAKAMLAR YERİNE KONUNUN ÖZÜNÜ ÖNEMSEYİN"

"BEYAZ VE YEŞİL KİMLİK KARTI VE MUHACERET AFFI KONULARINDA VAATLERDE BULUNAN BAZI ARACILARIN TÜREDİĞİ YÖNÜNDE DUYUMLAR ALDIK... KİMSE BUNLARA GÜVENMESİN"

"BAKANLIK OLARAK GÖRÜŞÜMÜZ, ADRESE DAYALI SAYIMLA, İNSANLARI EVLERİNE KAPATMANIN TARİHE KARIŞMASIDIR"

Lefkoşa, 4 Ağustos 11 (T.A.K/Özgül Gürkut Mutluyakalı): İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, beyaz ve yeşil kimlik kartı düzenlemelerini içeren tüzüğün, toplumun hassasiyetlerini ve bu haklardan yararlanmak isteyenlerin beklentilerini buluşturarak hazırladıklarını; kimse spekülasyon ve politik malzeme yapmazsa sorunun çok kolay aşılabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Tüzüğü ile muhaceret affı konusundaki yasa gücünde kararnamenin Başsavcılık'tan gelecek görüş için beklediğini; bu düzenlemelerin hükümetin kararları olduğunu ve Türkiye'nin herhangi bir telkini ve beklentisi olmadığını kaydetti.

Beyaz ve yeşil kimlik kartı ve muhaceret affı konularında tüm yerleşim birimlerinde bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını açıklayan Bakan Çavuşoğlu, insanları sömürmek amacıyla ortaya çıkacak aracılara güvenilmemesini, direkt bakanlığın muhatap alınmasını istedi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ankara'da yaptığı temaslar ve güncel konularla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtladı.

MUHATAP BAKANLA GÖRÜŞME GELENEĞİ

Çavuşoğlu, Türkiye'de 61. Hükümet'in kurulmasından sonra iki devlet arasında her bakanın kendi muhatabıyla görüşmesinin bir gelenek olduğunu ifade ederek, kendisinin de bu kapsamda işbirliği ve diyaloğu geliştirmek maksadıyla Ankara'da çok olumlu temaslar yaptığını söyledi.

İlk ziyareti yaptığı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in KKTC halkına çok büyük hizmetlerde bulunan bir kişi olduğunu ifade eden Nazım Çavuşoğlu, kendisinin Eğitim Bakanlığı döneminde GCE'lerle Türkiye üniversitelerine girişte, öğrenim bursu ve kredisi gibi konularda çok katkısı olduğunu belirtti ve Çiçek'e teşekkür ettiğini bildirdi.

Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'la görüşmelerinde KKTC'de neler yapılabileceği, sorunların nasıl aşılabileceği üzerinde durduklarını kaydeden Çavuşoğlu, bu görevinden önce İçişleri Bakanlığı yapan Atalay'ın birikimlerinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, ziyaret ettiği Türkiye İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in büyük nezaket gösterdiğini ve kendisine eşlik eden müdürlerin muhataplarını toplantıya çağırarak tanışmalarını ve işbirliği yapmalarını sağladığını anlattı.

Atalay ve Şahin'in her türlü birikim ve imkânlarını paylaşmaya hazır olduklarını ifade etmesinin kendilerini gururlandırdığını belirten Nazım Çavuşoğlu, Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Buna örnek olarak 2006'da Türkiye'nin çok ciddi çalışarak AB uyum yasaları çıkarmasını gösteren Bakan Çavuşoğlu, bakanlık kadrolarının bunları incelemeye aldığını, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için TC İçişleri Bakanlığı'nın hukuk bölümüyle işbirliği yapacaklarını bildirdi.

NÜFUS SAYIMI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye'de adrese dayalı nüfus sayımına geçildiğini, bu konuda da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydederek, nüfusun kontrol altında olmasını sağlaması açısından bu konuya bakanlık ve hükümet olarak sıcak baktıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu, "Hükümetimiz bu yönde bir sayım kararı alırsa, bu konuda tecrübeli kadrolardan da faydalanma imkanımız oluştu" dedi.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kıbrıs'ın iki tarafında da eş zamanlı nüfus sayımının gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Çavuşoğlu, müzakereler boyutunu bilemeyeceğini ancak illa ki bir nüfus sayımı yapmak istediklerini söyledi. Sayımın yöntemi üzerinde durduklarını belirten Çavuşoğlu, "Bizim bakanlık olarak görüşümüz, adrese dayalı bir sayımla, insanları evlerine kapatma tipi bir sayımın tarihe karışmasıdır. Bakanlığımız tüm imkanlarını ortaya koymaya hazırdır, bunu hükümetle paylaştık" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Ankara temaslarında Kıbrıs konusunun en öncelikli gündem maddesi olduğunu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in dediği gibi ilişkilerinin menfaat değil kardeşlik ilişkisi olduğunu her ziyaret ettikleri makamın vurguladığını anlattı.

"Kıbrıs konusunun Türkiye'de partiler üstü olduğunu görebilmek bizi çok mutlu etmiştir" diyen Nazım Çavuşoğlu, ziyaretlerini bir plan ve programla yapmaları halinde Anavatan yetkililerinin yardım ettiğini, bu şekilde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununa sürdürülebilir, adil, kalıcı bir anlaşma bulunabilmesi için Türkiye'nin her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu ifade ederek, bunun kendilerine daha da güç kattığını ifade etti.

ATALAY BAYRAMDAN SONRA

Nazım Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın yeni bir KKTC ziyaretinin ne zamana planlandığı sorusuna karşılık, Ramazan Bayramı sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin KKTC'de yapacağı bir toplantıya katılmasının gündemde olduğunu açıkladı.

Çavuşoğlu, Atalay'ın ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ülkeyi ziyaret edeceğini de belirtti.

BEYAZ - YEŞİL KİMLİK VE AF...

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, hükümetin üzerinde çalıştığı beyaz ve yeşil kimlik kartı düzenlemesi içeren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Tüzüğü ve af kararnamesi konularının Ankara'daki temaslarında gündeme gelip gelmediği sorusuna karşılık şu yanıtı verdi:

"KARARIMIZA SAYGILI... TELKİN VE BEKLENTİ YOK"

"Bu konuda İçişleri Bakanı'yla biraz sohbet imkanı bulduk. Türkiye kimlik ve pasaport konularında elektronik sisteme geçti. Bunları görüşürken beyaz ve yeşil kimlik konularındaki çalışmalarımızdan söz ettik. Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak ve dünyadaki uygulamalardan yararlanmak konularında bir sohbetimiz oldu. Görünen o ki, Türkiye burada bulunan vatandaşlarıyla ilgileniyor ama KKTC hükümetinin aldığı kararlara saygılı olduklarını gördük. Herhangi bir telkin ve beklenti içinde olmadıklarını da gördük.

Zaten bize yapılan karşılama da KKTC makamlarını kendilerine ne kadar eş gördüklerini göstermesi açısından dikkate değer bir konudur. Çok nezaketli bir davranış biçimiydi. Görüşme ve sohbetimiz de bu kapsamdaydı. Konuşmalarımız, diyaloğumuzun gelişmesi, işbirliğimizin artması yönündeydi. Orada bizim yaptığımız icraatlara müdahale veya benzer düşünceler söz konusu bile olmadı. Biz sadece böyle bir çalışmamız olduğunu aktardık ve bu konulardaki bilgi ve tecrübeleri varsa bizlerle paylaşmalarını istedik. Dünyanın çeşitli yerlerinde değişik uygulamalar olduğu ve ülkelerin coğrafi özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre bir tavır olduğu yönünde bir konuşma oldu. Yani bizim işimize karışma gibi bir davranış biçimi hiçbir şekilde olmadı."

"MUĞLAKLIK VAR DENİYOR AMA..."

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, beyaz ve yeşil kimlik ile muhaceret affı konularında sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yorum ve eleştirilerinin hatırlatılması ve bazı konuların muğlak bırakıldığı eleştirilerine "Muğlaklık var deniyor ama neresi olduğu söylenmiyor" eleştirisiyle yanıt verdi.

Ortaya koydukları beyaz ve yeşil kimlikle ilgili tüzüğün, geçmişteki beyaz kimlik tüzüğü ve dünyadaki uygulamalardan yararlanılarak hazırlandığını; tüzüğü, çalışma hayatındaki insanların ihtiyacını karşılayabilecek, çağdaş bir formatta düzenlediklerini söyledi.

"HASSASİYETLER VE BEKLENTİLERİ BULUŞTURDUK"

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu formatın özü tamamen çalışma hayatındaki kişinin sosyal güvence altında, insanca çalışmasını ve yaşamasını öngörmektedir. Toplum açısından baktığımızda, toplumun hassasiyetleri ve bu kartı almak ihtiyacındaki insanların beklentilerinin ortak bir noktada buluşturulması şeklinde bir tavrımız vardır. Tarafların hassasiyetleri bu çalışmalarımız esnasında bizim vazgeçilmez prensibimizdir. Bu hassasiyetlerin dikkate alınması ilkemizdir. Hiç kimse bu konularda spekülasyon yapmasın, politika yapmasın. Bunları politik malzeme olarak kullanmazsak göreceksiniz ki bu sorunu çok kolay aşabiliriz."

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bu düzenlemelerle yurt dışında yaşayan, ihraç edilmiş birçok kişiye hak verildiği iddialarının yalan ve yanlış olduğunu belirterek, kararnamenin dikkatlice okunması halinde, çok iyi hazırlandığının görüleceğini ifade etti.

"ARACILARA İNANMAYIN... BAKANLIK BİLGİLENDİRME YAPACAK"

Çavuşoğlu, kimsenin rahatsız olmamasını ve aracılardan yardım talep etmemesini de istedi.

Aracılardan kimleri kastettiği sorusuna karşılık Bakan Çavuşoğlu, son zamanlarda bazı aracıların insanları sömürmek için vaatlerde bulunduğu yönünde duyumlar aldıklarını açıkladı.

"Kimse bu tip insanlara değer vermesin, onlara inanmasın" diyen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, uygulama konusunda direkt bakanlıkla muhatap olunmasını istedi. Günü geldiğinde tüm köylerdeki kahvehanelere broşürler dağıtılacağını, ziyaretler yaparak bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini açıklayan Çavuşoğlu, tüzükten yararlanmak isteyenlerin kimsenin yardımına ihtiyaçları olmayacağını vurguladı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, beyaz ve yeşil kimlikle ilgili düzenlemenin vatandaşlıkla ilgisi olmadığını kaydederek, "Vatandaşlık Yasası başka bir süreçtir. Beyaz ve yeşil kimlik başka bir süreçtir. İkisinin birbiriyle bağlantılı gösterilmesi doğru bir davranış değildir. Bu kimliklerin özü, burada zaten yaşayan insanların kayıt dışılıktan kayıt içi duruma gelmesidir. Murat edilen burada çalışan herkesin insanca, sosyal güvence altında yaşamasıdır" dedi.

EN FAZLA 4 YIL ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK

Tüzük uygulamaya girdikten sonra ülkeye yeni gelecek işçilerin 4 yıldan daha uzun KKTC'de kalamayacağını belirten Çavuşoğlu, ancak halen ülkede bulunanların bu kapsamda yer almadığını bildirdi.

Çavuşoğlu, herkesin aftan faydalanması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

"RAKAMLAR YERİNE ÖZÜNÜ ÖNEMSEYİN"

Rakamlarla ilgili sorulara karşılık Bakan Çavuşoğlu, konuyu rakamlarla ölçmektense, özünü önemsemek gerektiği görüşünü ifade etti ve şöyle konuştu:

"Zaten ortaya çıkacak rakam, içerde var olan insanların yasallaşmasıyla ortaya çıkacak rakamdır. Bunun bize ekstradan daha fazla insan getirmesi diye bir şey yok. Yani şu anda içerde kim varsa, kimlerle yaşıyorsak bu insanlar yasal çerçeveye girecek. Bundan dolayı aftan kaç kişinin faydalanabileceği yönünde rakam verebilmek mümkün değildir. Sebebi de geçmiş 4 afta insanlar affa müracaat etmemiştir. Burada da rakam vermek yanlıştır diye düşünüyorum."

Basında bugün yer alan Akıncılar'da yaşayan Türkiyeli bir kadının sınır dışı edildiği haberiyle ilgili soruya karşılık da İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, söz konusu kadının, 4 kez af çıktığını ama 2005'ten beri ülkede kaçak yaşadığını; kocasının da ihraç edildiğini, 2008'de hırsızlık suçundan 1 ay hapis yatan oğlunun da ihraç edildiğini ve şimdi de 6 yıldır kaçak kalan kadının ihraç edildiğini söyledi.

BAKANLAR KURULU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklama yapılmamasının nedeninin rutin konuları ve önergeleri görüşmeleri olduğunu da açıkladı.

"Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Tüzüğü" ile "Ziyaretçi İzni, İkamet İzni, İş Kurma İzni veya Çalışma İzni Bitmiş Olmasına Rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Ayrılmayan veya Tahakkuk Etmiş Para Cezasını Ödemediği İçin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Girişine Engel Konulan Bazı Yabancılar Hakkında Yasa Gücünde Kararname Tasarısı"nın görüş için Başsavcılık'a gönderildiğini ifade eden Çavuşoğlu, henüz hiçbirinin Bakanlar Kurulu'nda onaylanmadığını belirtti.

"AÖA, BAKAN YOK DİYE GÖRÜŞÜLMEDİ"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün dün Ankara'da bulunduğu için Bakanlar Kurulu toplantısına katılamadığını ve Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) konusunu dünkü toplantıda ele almadıklarını, Bakan olmadan görüşmenin etik olmayacağını düşündüklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu konuyu gelecek hafta ele alacaklarını bildirdi.

(GÜL/SEL) FOTOĞRAFLI

 
4 Ağustos 2011 Perşembe 19:25
Okunma: 1207
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu