Ana Sayfa » Kıbrıs » İhtiyat Sandığı Kan Kaybediyor

İhtiyat Sandığı Kan Kaybediyor

İhtiyat Sandığı'nın elinde kalan nakit paranın 350 milyon TL civarında olduğu iddia ediliyor. Buna karşılık devletin fona olan borcunun ise 1 milyar(katrilyon) 50 milyon (trilyon) TL olduğu iddia ediliyor.

 
 
İhtiyat Sandığı Kan Kaybediyor
ALACAK BUGÜN İTİBARI İLE 1 MİLYAR 50 MİLYON TL


Havadis-Kaynaklarında 350 milyon TL nakit bulunan İhtiyat Sandığı"nın devletten alacağı ise 1 milyar 25 milyon TL" Bir başka deyişle, 1 milyar 350 milyon TL kaynağı bulunan İhtiyat Sandığı, bu paranın yaklaşık yüzde 80"ini devletin kullanımına vermiş durumda. Devletin İhtiyat Sandığı"na olan borcunu ödememesi fonun geleceğini tehdit ediyorHER AY 13 TRİLYON AÇIK

İhtiyat Sandığı her ay işçiye yaklaşık 25 milyon TL ödeme yaparken, gelirleri de 12-13 milyon TL civarında. Bu da kurumun her ay birikmiş kaynaklarından 12-13 milyon TL"yi çekerek, işçiye ödeme yapıyor. Toplam 215 milyon TL civarında kaynağı bulunan İhtiyat Sandığı, devletin alacaklarını ödememesi halinde 2012 sonu itibarı ile batmakla karşı karşıya kalacakBAŞI SIKIŞAN FONA SALDIRIYOR

İhtiyat Sandığı"nın alacaklı olduğu kurumlara bakıldığı zaman, ortaya çıkan tablo ilginç. Devlet, KİT"lerde devlet adına hissesi bulunan İnkişaf Sandığı, Sosyal Sigorta maaşlarının ödenmesi, KTHY"deki açıkların kapatılması ve Kıb-Tek"te santral alımı ve akaryakıt alımı için İhtiyat Sandığı"ndan para çekti

Maaş ödemelerinde sıkıntıya düştüğü her durumda İhtiyat Sandığı"nda biriken işçinin parasına göz diken hükümet, haziran ayına ait Sosyal Sigorta maaşlarının ödenmesi için de aynı yolu deniyor. Mart 2011"deki maaşların ödenebilmesi için İhtiyat Sandığı"ndan 20 milyon TL"lik bir kaynağı temin eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, haziran ayı maaşlarının ödenebilmesi için bu kaynağın 50 milyon TL"ye çıkarılması için İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu"nu toplantıya çağırdı. Mart ayında devlet kefalet senedi karşılığı verilen ve Kooperatif Merkez Bankası"nda bloke edilen İhtiyat Sandığı"na ait 20 milyon TL"nin 1 Temmuz tarihinde serbest bırakılması gerekirken, kaynağın artırılması için düğmeye basıldı.

Sigortalar"ın toplam bloke borcu 100 trilyon

CTP-ÖRP hükümeti döneminde İhtiyat Sandığı"ndan alınan 50 milyon TL"lik kaynağın ödemesi, altı aylık sürelerle uzatılırken, yeni planlanan borç ile birlikte Sosyal Sigortalar Kurumu"nun İhtiyat Sandığı"na borcu 100 milyon TL"ye ulaşacak. CTP döneminde alınan 50 milyon TL"ye ek olarak Mart 2011"de de 20 milyon TL, Kooperatif Merkez Bankası"ndaki İhtiyat Sandığı hesaplarından bloke verilmişti. Bu rakama ek olarak, hükümet İhtiyat Sandığı"ndan 30 milyon TL daha istiyor. 30 milyon TL"lik kaynak da Sosyal Sigorta maaş ödemesinde kullanılacak.Devlet alıyor, ödemiyor

1984 yılından başlayan bir gelenek, hükümetlerin sürekli olarak İhtiyat Sandığı"ndan borç almasını getirdi.

Ancak, hükümet bugüne kadar birkaç gayrimenkul dışında İhtiyat Sandığı Fonu"na tek kuruş yatırmadı. Salih Coşar"ın Maliye Bakanı olduğu dönemde Sosyal Sigortalar"a devrettiği Sea Side Otel dışında, devletin aldığı borca karşılık hiçbir zaman İhtiyat Sandığı"na para yatırmadığı bir gerçek.

Alacak bugün itibarı ile 1 milyar 25 milyon TL

Kaynaklarında 350 milyar TL nakit bulunan İhtiyat Sandığı"nın devletten alacağı ise 1 milyar 50 milyon TL" Bir başka deyişle, 1 milyar 350 milyon TL kaynağı bulunan İhtiyat Sandığı, bu paranın büyük bir bölümünü devletin kullanımına vermiş durumda. Devletin İhtiyat Sandığı"na olan borcu ise, fonun geleceğini tehdit ediyor.971.5 milyon borç, 130.9 milyon bloke

İhtiyat Sandığı 16 Şubat 2011 tarihine kadar hükümete 971 milyon 578 bin 214.91 TL bor ç verdi. Borçlar Maliye Bakanlığı, İnkişaf Sandığı, Sosyal Sigortalar ve KTHY"ye verildi. Söz konusu miktar "devlet kefalet senedi" karşılığı verildi.

Aynı tarihe kadar Sosyal Sigortalar Dairesi, Kıb-Tek ve KTHY"ye "bloke" karşılığı verilen miktar ise 130 milyon 944 TL.

Her başı sıkıştığında İhtiyat Sandığı"na sarılan devlet, sıra borç ödemeye geldiği zaman ise, "öteleme talebi" ile İhtiyat Sandığı"na başvuruyor.

Yine "uzatma" istendi, reddedildi

Maliye Bakanı Ersin Tatar imzası ile 26 Ocak 2011 tarihinde İhtiyat Sandığı Müdürlüğü"ne gönderilen bir yazıyla, "kaynak yetersizliği ile devletin borcunu ödeyemeyeceği ve bu borcun ertelenmesi" talep ediliyor.

İddiaya göre, 3 işçi, 2 işveren ve 4 devlet temsilcisinin bulunduğu İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu"nda işçi ve işveren temsilcileri 30 milyon TL"lik yeni bir kaynağın hükümete aktarılmasına karşı.

Nitekim, dün öğleden sonra toplanan İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu, oy çokluğu ile hükümetin talebini reddetti.

Sosyal Sigorta emeklilerinin bu ay sonu nasıl ödeneceği ise büyük bir sorun olarak hükümetin önünde duruyor.


İşte iddia edilen 31 Mayıs 2011 itibarı ile son tarih borç tablosu:

Maliye Bakanlığı - 392 milyon 330 bin 102.45 TL

TCM Konsolide Fonu-. 540 milyon 212 bin 811.34 TL

Sosyal Sigortalar Kurumu- 56 milyon 777 bin 242.26

KTHY- 10 milyon 939 bin 600.99 TL

KTHY- 25 milyon 053 bin 120.25

Toplam- 1 milyon 025 bin 312.877. 30

"ayrı karede"Andıç: "Böyle giderse batacak"

İhtiyat Sandığı Fonu Yönetim Kurulu eski Başkanı ve deneyimli sendikacı Özay Andıç, kaynağının yüzde 80"den fazlasını devlete borç olarak veren kurumun, bu şekilde devam etmesi halinde, yakın gelecekte büyük sıkıntı yaşayabileceği uyarısında bulundu. 70 bin kişiyi ilgilendiren İhtiyat Sandığı"nın sıkıntı yaşamaması için birtakım öneriler yapan Andıç şunları söyledi:"Biz 2010 Temmuz ayında, 2011 bütçesine konması için 150 milyon TL"nin İhtiyat Sandığı"na yatırılması için Maliye Bakanlığı"na talep yazısı göndermiştik.

Bakanlıkların bütçeleri incelendiği zaman, böyle bir kaynağın ayrılmadığını gördüğümüz zaman da 2011 bütçesinde bu paranın olmasında ısrarlı olmuştuk. Ancak, 2011 yılı bütçesine 150 milyon TL kaynak konmuş, ancak bu kaynağın kamu bankalarından borçlanılan faizlere ödenmesi yönünde karar alınmıştı. İhtiyat Sandığı"na bu yıl da kaynak aktarımı olmadı. Bu konuda çok ısrarcı olduk.Her ay 13 trilyon açık

"Zira, her ay gelir ve gider dengesi önemli. İhtiyat Sandığı her ay yaklaşık 25 trilyon ödeme yapıyor. Geliri ise 13 trilyon. Bu da her ay 12- 13 trilyon bir kaynağın birikimden alındığını gösteriyor. Bu tehlikeli gidiş, sürdürülür bir yapıyı da zora sokuyor" Bizim yaptığımız hesaplara göre, 2011 yılında İhtiyat Sandığı Fonu"na en az 150 milyon TL kaynak aktarılmaması halinde, 2013 başı itibarı ile kamu ve özel bankalarındaki İhtiyat Sandığı mevduatları sıfırlanacak. Bu sayede de İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigortalar"ın bugün içine düştüğü durumdan daha beter olacak.""Yasalar hiçe sayılıyor"

"Sosyal Sigortalar"ın 1976"daki yasasına baktığımız zaman, kesinlikle borçlanma yetkisi de yok. Bugün de bu yasa böyle.  Yasaya aykırı olarak Sosyal Sigortalar borçlandırılıyor. Yasa açık ve net. Sigortalar borçlanmayacak, devlet buraya kaynak aktaracak. Bizim için aslolan yasanın amir kuralına rağmen Sosyal Sigortalar"ın borç batağına sürüklenmesidir.""Hükümet, açıklamalarımdan rahatsız oldu"

Sendika kökenli olduğu ve hükümeti sık sık bu konularda uyardığını anımsatan Andıç, "Özellikle 1 Temmuz tarihinde vadesi dolacak 20 milyon TL"nin İhtiyat Sandığı"na geri verilmesi ısrarım görevden alınmamda etkili oldu" dedi. Andıç, Maliye Bakanlığı"nın son atamalarla İhtiyat Sandığı"na hakim olduğuna da dikkat çekerek, "Maliye Bakanlığı şu anda işçinin parasına hakim bir konuma geldi. Bugüne kadar yapılan uygulamalara baktığımız zaman, Maliye Bakanlığı"nın buradaki hakimiyeti işçi için en büyük tehlike" uyarısında bulundu. Andıç, bugünden itibaren de İhtiyat Sandığı ile ilgili uyarılarına medya aracılığı ile devam edeceğinin de sinyalini verdi.

Ayrı karede

İskan kökenli başkan

Mevcut yasaya göre, resmi taraf dört kişiden oluşurken, bu dört kişinin ikisi Çalışma Bakanlığı, biri DPÖ temsilcisi, bir diğeri ise Maliye Bakanlığı temsilcisi olarak İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu"nda temsil ediliyor. Çalışma Bakanlığı"nın atadığı iki isimden biri, yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. İhtiyat Sandığı tarihinde ilk kez Çalışma Bakanlığı"ndan bir temsilci bulunmazken, iskan kökenli Kamil Kayral, yönetim kuruluna başkanlık ediyor. İhtiyat Sandığı yönetiminde Çalışma Bakanlığı"ndan değil, Maliye Bakanlığı"ndan atanan kişilerin devlet adına çoğunlukta olması, fonda biriken para açısından da tehlike olarak görülüyor.

 
24 Haziran 2011 Cuma 12:45
Okunma: 1552
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu